Repozytorium publikacji - Politechnika Gdańska

Ustawienia strony

english
Repozytorium publikacji
Politechniki Gdańskiej

Publikacje z roku 2018

Pokaż wszystkie
  • Ochrona brzegów i rewitalizacja rzek - technologie proekologiczne - cz 1
    • Remigiusz Duszyński
    2018 Energetyka Wodna

    Technologie proekologiczne w regulacji rzek


  • Ochrona pośrednia ujęć wody
    • Ziemowit Suligowski
    2018 Wiadomości Projektanta Budownictwa

    Problemy ochrony sanitarnej ujęć wody pitnej. Formalne wymagania prawne dotyczące wyznaczania stref. Kontrowersyjność polskich rozstrzygnięć prawnych. Potrzeba zmiany polityki w celu podwyższenia rzeczywistego poziomu bezpieczeństwa. Gra pozorów. Konieczność określania stref podwyższonej ochrony.


  • Ochrona przeciwporażeniowa w urządzeniach przytorowych niskiego napięcia zelektryfikowanych linii kolejowych
    • Stanisław Czapp
    2018 elektro.info

    W artykule przedstawiono zasady ochrony przeciwporażeniowej w instalacjach urządzeń pomocniczych niskiego napięcia, obsługujących zelektryfikowany szlak kolejowy. Ze względu na oddziaływanie sieci trakcyjnej DC 3 kV (zagrożenie porażeniem, prądami błądzącymi), szczególnej uwagi wymaga wybór układu sieci niskiego napięcia i środków ochrony przeciwporażeniowej, a także konfiguracja instalacji uziemiających. Rozważono system trakcji o uszynieniu otwartym, które jest coraz szerzej stosowane w krajowych liniach kolejowych.


  • Ochrona zdrowia i życia na morzu. Statki szpitale
    • Elżbieta Marczak
    2018

    Ratowanie życia oraz opieka nad chorym w środowisku morskim jest szczególnym wyzwaniem i zadaniem. Na początku XX-tego wieku nastąpił przełom w niesieniu pomocy osobom rannym oraz chorym, którzy ze względu na pobyt na obiekcie pływającym miały ograniczony dostęp do lekarza czy ośrodka zdrowia. Pojawiły się statki, które pełniły rolę pływających szpitali. Ich działalność wynikała z określonych sytuacji niosących zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka. Postęp techniczny oraz wzrost świadomości w procesach organizacji środowiska człowieka na statku w aspekcie jego humanizacji spowodował również zwrócenie uwagi na konieczność projektowania na statkach, zarówno towarowych, jak i pasażerskich pomieszczeń służących ochronie zdrowia oraz niesieniu doraźnej pomocy członkom załogi i pasażerom. W niniejszym rozdziale podjęta została próba przybliżenia zagadnień związanych z opieką nad chorym na morzu oraz ze specyficznymi sytuacjami niesienia pomocy chorym oraz rannym. Wyodrębniono przykłady funkcjonowania pomieszczeń pierwszej pomocy na statkach towarowych i pasażerskich, jak również zakres funkcjonowania mobilnych obiektów służby i ochrony zdrowia – statków szpitali.


  • Oczyszczalnie hydrofitowe jako wdrożenie założeń idei gospodarki o obiegu zamkniętym
    • Katarzyna Kołecka
    • Hanna Obarska-Pempkowiak
    • Magdalena Gajewska
    2018 Pełny tekst Rocznik Ochrona Środowiska

    Gospodarka realizowana w obiegu zamkniętym ma na celu minimalizację wpływu na środowisko w procesie wytwarzania produktów przez wybór odpowiednich składników oraz sposobu i procesów projektowania umożliwiających powtórne wykorzystanie produktów ubocznych. Pakiet działań polegających na wdrożeniu wyżej wymienionych założeń przyjęła Komisja Europejska w dn. 2 grudnia 2015 roku. W ideę gospodarki zamkniętej bardzo dobrze wpisują się systemy hydrofitowe stosowane w gospodarce komunalnej między innymi do oczyszczania wód i ścieków oraz odwadniania i stabilizacji osadów ściekowych. Celem pracy jest przedstawienie znaczenia systemów hydrofitowych jako nowych, istotnych elementów w kreowaniu założeń gospodarki o obiegu zamkniętym ("circular economy"). Systemy hydrofitowe obecnie są powszechnie akceptowane jako technologia wykorzystywana przede wszystkim do oczyszczania różnego rodzaju ścieków i jako systemy ochrony wód oraz obiekty do odwadniania i stabilizacji osadów ściekowych. Jednak wraz ze zmianą podejścia i ukierunkowania się na gospodarkę o obiegu zamkniętym przed tego typu systemami stawiane są nowe cele i wymagania. Te wymagania dotyczyć będą miedzy innymi ponownego wykorzystania wody (oczyszczanie ścieków szarych, oczyszczanie i magazynowanie wody deszczowej, usuwanie trwałych zanieczyszczeń organicznych o niskich stężeniach, doczyszczanie ścieków po procesie oczyszczania jako trzeci stopień), odzysku związków biogennych (produkcja nawozów z osadów ściekowych, wstępne oczyszczenie ścieków przed fertygacją, odzysk związków fosforu ze ścieków za pomocą nowych wypełnień zapewniających efektywną adsorpcję), produkcji energii (systemy hydrofitowe do oczyszczania wód pofermentacyjnych czy miejsca do produkcji biomasy) oraz tworzenia ekosystemów na terenach miejskich. Spełnienie wymienionych kryteriów jest możliwe przy zastosowaniu odpowiedniej konfiguracji systemów hydrofitowych lub ich połączenia z innymi, dostępnymi technologiami, dzięki którym mogą być bardziej efektywne i opłacalne pod względem ekonomicznym w porównaniu z dotychczas stosowanymi metodami. Pełne wykorzystanie potencjału obiektów hydrofitowych w gospodarce o obiegu zamkniętym jest dosyć trudne i wymaga przede wszystkim zmiany sposobu myślenia oraz podejścia do dostarczania i wykorzystania wody oraz odprowadzania i oczyszczania ścieków. Konieczne są jednak dalsze badania i udoskonalania, które będą stanowić nowe narzędzia, aby móc w pełni wykorzystać istniejące możliwości.


  • Od modelu biznesu przedsiębiorstwa do modelu biznesu organizacji publicznej
    • Tadeusz Falencikowski
    2018 Pełny tekst Przedsiębiorczość i Zarządzanie

    Zadowolenie obywateli z jakości życia jest związane z poziomem zaspokajania ich potrzeb, wśród których występuje możliwość korzystania z dóbr publicznych. Wiąże się to z dostępem do usług publicznych. Gospodarzami w zakresie świadczenia tych usług są organizacji publiczne. Zatem z rozumowania logicznego wynika, że wzrost zadowolenia mieszkańców może nastąpić wówczas, gdy podniesie się dostępność i poziom jakości usług publicznych. Do tej transmisji wykorzystano teorię modelu biznesu. Na tym tle sformułowano cele pracy: określenie Matrycy Modelu Biznesu (MBMF) i przyjęcie go za podstawę prac, określnie postaci modeli biznesu dla wyłonionych rodzajów organizacji publicznych, ujęcie kluczowych możliwości konfigurowania działalności organizacji publicznej w przyszłości. Do osiągnięcia celów pracy wykorzystano metody pracy naukowej: badanie literatury, analizę, syntezę, logiczne wnioskowanie i argumentowanie. Do głównych efektów prac należy zaliczyć wykorzystanie Matrycy Modelu Biznesu (MBMF) do opracowania podstaw modeli biznesu dla przedstawicieli wyłonionych trzech rodzajów organizacji publicznych. Wskazano także na możliwości rekonfiguracji działalności organizacji publicznej poprzez redefinicje generowanych wartości dla mieszkańców.


  • Od zajęć wspomaganych narzędziami internetowymi do kursów online – Efektywność nowych środowisk uczenia się w opiniach stu-dentów
    • Iwona Mokwa-Tarnowska
    • Barbara Kołodziejczak
    • Magdalena Roszak
    2018 Pełny tekst Zeszyty Naukowe Wydziału Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej

    Różne czynniki wpływają na efektywność procesu edukacyjnego przebiegającego w nowych środowiskach uczenia się i nauczania. Zarówno multimedialne zasoby, jak i interaktywne aktywności, przyczyniają się do zwiększenia efektywności pracy na kursach e-learningowych, blended learningowych i na zajęciach wspomaganych modułami edukacyjnymi zbudowanymi przy pomocy narzędzi internetowych. Nowoczesne metody prowadzenia zajęć są często w opiniach studentów bardziej angażujące oraz zachęcające do intensywniejszego wysiłku intelektualnego. Wprowadzenie ich do edukacji akademickiej może przyczynić się do stworzenia lepszych warunków do kształcenia umiejętności poszukiwanych przez współczesnych pracodawców. Niniejszy pogląd zostanie wsparty empirycznie opiniami studentów Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu i Politechniki Gdańskiej.


  • Odkrywanie nadwodnego wizerunku miast delty Wisły
    • Anna Golędzinowska
    2018 Pełny tekst Studia Komitetu Przestrzennego Zagospodarowania Kraju PAN

    Artykuł odnosi się do specyficznego obszaru funkcjonalnego, którego tożsamość opierała się przede wszystkim na relacji z wodą – w większych miastach portowych, a także powiązanych z nimi mniejszych miejscowościach. Opisuje zjawisko wykorzystania i reinterpretacji potencjału bogatej sieci hydrograficznej do odbudowania tożsamości przestrzennej po gwałtownych wydarzeniach XX wieku. Cytowane studia przypadków są zróżnicowane ze względu na specyfikę działań i cel ich realizacji.


  • Odory w powietrzu- problemy analityczne.
    • Izabela Wysocka
    • Jacek Namieśnik
    2018 Analityka: Nauka i Praktyka

    W przypadku badan środowiskowych trudno jest wskazać "jedną sluszną metodę" pozwalającą przeprowadzić badania odorometryczne. Podczas wykonywania pomiarow ktorąkolwiek z metod należy miec świadomość ograniczeń zastosowanej metody i wyraźnie zaznaczyć to podczas interpretacji uzyskanych wyników.


  • Odpowiedź na zarzuty Pozwanego w związku z wykonaną opinią (1/IWN/2018)
    • Marek Olesz
    2018

    Dokument zawiera odpowiedzi na pytania strony pozwanej dotyczące wpływu transportu, rozpakowania, sposoby wykonania linii kablowej, diagnozowania linii kablowej, prac naprawczych na poziom uszkodzeń powłoki zewnętrznej.


  • Odpowiedź na zarzuty w związku z wykonaną opinią - 1/IWN/2018 powoda – Zakład Wykonawstwa Siecie Elektrycznych – Opole, sp. z o. o
    • Marek Olesz
    2018

    Ekspertyza zawiera dokumentację zdjęciową uszkodzeń powłok kabli oraz wyniki pomiarów rezystancji izolacji odcinków kabli średniego napięcia badanych w wodzie. Na podstawie podanych informacji wyjaśniono zarzuty do wykonanej opinii 1/IWN/2018 z 05.04.2018 r.


  • Ograniczanie natężenia pola w otoczeniu linii 110 kV
    • Marek Olesz
    2018 INPE: Informacje o Normach i Przepisach Elektrycznych

    W artykule podano warunki lokalizacji obiektów budowlanych w otoczeniu linii 110 kV wynikające z wymagań obowiązujących norm. Analizowano metodą obliczeniową skuteczność ograniczania natężenia pola elektrycznego przy powierzchni ziemi za pomocą elementów uziemionych oraz poprzez zmianę konfiguracji faz przewodów w liniach dwutorowych 110 kV.


  • Oleje smarowe do pilarek - problem dla miasta i środowiska
    • Paulina Nowak
    • Karolina Kucharska
    • Marian Antoni Kamiński
    2018 Pełny tekst

    Środki smarowe eksploatowane są w różnych urządzeniach tnących. Olej smarowy uznaje się za element budowy maszyny, którego zadaniem jest stworzenie warstwy w postaci mikrofilmu pomiędzy dwoma poruszającymi się elementami urządzenia. Warstwa taka ma za zadanie zminimalizowanie tarcia, zapiekania się elementów maszyny oraz zmywanie nagarów i mikrocząstek zaokludowanych na powierzchni urządzenia. Zapobiega to m. in. pojawieniu się ognisk korozji. Zmniejsza przenoszenie drgań. W Polsce w roku 2011 w trakcie rocznego pozyskiwania drewna, do środowiska wyemitowane zostało 7 mln litrów oleju smarowego stosowanego do smarowania otwartego układu tnącego urządzenia [1]. Być może nawet cały olej smarowy emitowany do środowiska otrzymywany był z ropy naftowej.


  • On Alternative Approaches to Design of Corporate Feeds for Low-Sidelobe Microstrip Linear Arrays
    • Stanislav Ogurtsov
    • Sławomir Kozieł
    2018 Pełny tekst IEEE TRANSACTIONS ON ANTENNAS AND PROPAGATION

    Two design approaches, illustrated by simulations and measurements, aiming at a systematic computer-aided design of printed circuit feeds for low-sidelobe microstrip antenna arrays are described. The novelty of these approaches resides in identification of the optimal feed architectures with subsequent simulation-based optimization of the feed and array aperture dimensions. In this work, we consider microstrip corporate feeds realizing nonuniform amplitude excitation of linear arrays of microstrip patch antennas. Two types of the microstrip corporate feeds are considered: with equal power split junctions, and with unequal power split junctions. For each feed type, we identify candidate prototypes of feed architectures using numerical optimization of the corresponding fast feed models. Subsequently, the architectures are implemented as microstrip sub-circuits within the antenna array electromagnetic (EM) models. For the sake of comparison, the antenna array circuits are defined with the same linear array of microstrip patch antennas featuring the halfwavelength element spacing, and implemented on the same microstrip substrates. Finally, the EM models are tuned—using simulation-based optimization techniques—to ensure an appropriate input reflection coefficient and minimum sidelobe levels. Selected optimal designs of antenna array circuits with twelve microstrip patches and different feeds are manufactured and measured.


  • ON AXIALLY SYMMETRIC SHELL PROBLEMS WITH REINFORCED JUNCTIONS
    • Violetta Konopińska-Zmysłowska
    • Victor Eremeev
    2018

    Within the framework of the six-parameter nonlinear resultant shell theory we consider the axially symmetric deformations of a cylindrical shell linked to a circular plate. The reinforcement in the junction of the shell and the plate is taken into account. Within the theory the full kinematics is considered. Here we analyzed the compatibility conditions along the junction and their in uence on the deformations and stressed state.


  • On Bayesian Tracking and Prediction of Radar Cross Section
    • Michał Meller
    2018 Pełny tekst IEEE TRANSACTIONS ON AEROSPACE AND ELECTRONIC SYSTEMS

    We consider the problem of Bayesian tracking of radar cross section. The adopted observation model employs the gamma family, which covers all Swerling cases in a unified framework. State dynamics are modeled using a nonstationary autoregressive gamma process. The principal component of the proposed solution is a nontrivial gamma approximation, applied during the time update recursion. The superior performance of the proposed approach is confirmed using simulations and a realworld dataset.


  • On domination multisubdivision number of unicyclic graphs
    • Joanna Raczek
    2018 Pełny tekst Opuscula Mathematica

    The paper continues the interesting study of the domination subdivision number and the domination multisubdivision number. On the basis of the constructive characterization of the trees with the domination subdivision number equal to 3 given in [H. Aram, S.M. Sheikholeslami, O. Favaron, Domination subdivision number of trees, Discrete Math. 309 (2009), 622–628], we constructively characterize all connected unicyclic graphs with the domination multisubdivision number equal to 3. We end with further questions and open problems.


  • On incidence coloring of coloring of complete multipartite and semicubic bipartite graphs
    • Robert Janczewski
    • Anna Małafiejska
    • Michał Małafiejski
    2018 Pełny tekst Discussiones Mathematicae Graph Theory

    In the paper, we show that the incidence chromatic number of a complete k-partite graph is at most ∆+2 (i.e., proving the incidence coloring conjecture for these graphs) and it is equal to ∆+1 if and only if the smallest part has only one vertex.


  • On low-fidelity models for variable-fidelity simulation-driven design optimization of compact wideband antennas
    • Sławomir Kozieł
    • Sigmar Unnsteinsson
    • Adrian Bekasiewicz
    2018 Pełny tekst

    The paper addresses simulation-driven design optimization of compact antennas involving variable-fidelity electromagnetic (EM) simulation models. Comprehensive investigations are carried out concerning selection of the coarse model discretization density. The effects of the low-fidelity model setup on the reliability and computational complexity of the optimization process are determined using a benchmark set of three ultra-wideband antennas designed for the best matching and for the minimum size. The optimization algorithm of choice is trust-region gradient search with low-fidelity model correction realized through frequency scaling and multiplicative output space mapping. The results indicate that appropriate low-fidelity model setup can be assessed using a correlation analysis based on the selected characteristic points of the antenna responses and sparsely allocated test designs, and the results are consistent across the considered benchmark set.


  • On phase equilibrium of an elastic liquid shell with wedge disclination
    • Victor Eremeev
    • Violetta Konopińska-Zmysłowska
    2018

    Based on the six-parameter shell theory we consider the phase equilibrium of a two-phase liquid membrane containing a wedge disclination. The considered problems are related to modelling of phase transitions in biological or lipid membranes. In order to capture the membrane behaviour we consider a special case of elastic shells which energy is invariant under major transformations of a reference configuration and can be treated as an two-dimensional elastic micropolar fluid which can resist bending deformations. Based on variational approach we formulate the equilibrium conditions at a phase interface. As an example, a two-phase state is analysed in the vicinity of a wedge disclination.