Show publications from the year
-
Show all publications from the year 2025
-
Show all publications from the year 2024
-
Show all publications from the year 2023
-
Show all publications from the year 2022
-
Show all publications from the year 2021
-
Show all publications from the year 2020
-
Show all publications from the year 2019
-
Show all publications from the year 2018
-
Show all publications from the year 2017
-
Show all publications from the year 2016
-
Show all publications from the year 2015
-
Show all publications from the year 2014
-
Show all publications from the year 2013
-
Show all publications from the year 2012
-
Show all publications from the year 2011
-
Show all publications from the year 2010
-
Show all publications from the year 2009
-
Show all publications from the year 2008
-
Show all publications from the year 2007
-
Show all publications from the year 2006
-
Show all publications from the year 2005
-
Show all publications from the year 2004
-
Show all publications from the year 2003
-
Show all publications from the year 2002
-
Show all publications from the year 2001
-
Show all publications from the year 2000
-
Show all publications from the year 1999
-
Show all publications from the year 1998
-
Show all publications from the year 1988
-
Show all publications from the year 1987
-
Show all publications from the year 1980
Publications from the year 2008
Show all-
Characteristics of calcium carbonate microparticles fabricated by the emulsion-emulsion technique in a large scale
- Bożenna Kawalec-Pietrenko
- Joanna Gryszko
Reaktor zbudowany z dwóch współosiowych kolumn z mieszaniem w kolumnie wewnętrznej zastosowano do strącania cząstek węglanu wapnia metodą mieszania dwóch emulsji woda w oleju zawierających chlorek wapnia oraz węglan sodu jako reagenty. Zbadano wpływ częstości obrotów mieszadła, stężenia reagentów oraz czasu starzenia na wielkość cząstek stałych.
-
Characteristics of the (Mn-N-O-P) type layers created on the cast aluminium alloys
- Waldemar Serbiński
- Tadeusz Wierzchoń
- Bogusław Rajchel
Przedstawiono skład chemiczny i fazowy, a także właściwości korozyjne i tribologiczne warstw powierzchniowych typu (Mn-N-O-P) wytworzonych na odlewniczych stopach aluminium. Warstwy typu (Mn-N-O-P) wielokrotnie podnoszą zarówno właściwości tribologiczne jak i korozyjne odlewniczych stopów aluminium z krzemem.
-
Characterization of the fate of lipids in activated sludge
- B. Kangala Chipasa
- Krystyna Mędrzycka
Przeprowadzono doświadczenie wykazujące transformację lipidów w aerobowych warunkach osadu czynnego. Wykazano, że całkowitej, początkowej zawartości lipidów (2000 mg/l) nie udało się obniżyć do wartości niższej niż 300 mg/l. Jednakże, zawartość poszczególnych kwasów tłuszczowych uległa drastycznym zmianom, zarówno spadkowi, jak i wzrostowi podczas wszystkich faz wzrostu mikrobiologicznego. Obserwowane zmiany zawartości indywidualnych kwasów tłuszczowych pokazują, że kwasy te były zużywane przez mikroorganizmy jako substraty, ale także były wydzielane przez nie jako metabolity. Został zaproponowany nowy model przemian lipidów w osadzie czynnym, z którego wynika, że całkowite usunięcie ze ścieków lipidów z użyciem procesów mikrobiologicznych jest ograniczone.
-
Characterization of white cabbages from different cultivations by isothiocynates content and antioxidant activities
- Anna Śmiechowska
- Barbara Kusznierewicz
- Agnieszka Bartoszek-Pączkowska
- Agnieszka Szumska
- Aleksandra Kawecka
- Jacek Namieśnik
Badania epidemiologiczne wskazują, że wraz z zwiększeniem spożywania kapusty maleje ryzyko zachorowania na niektóre nowotwory. Mechanizmy przeciwrakotwórczego działania nie są do końca wyjaśnione, jednak wiele badań przeprowadzonych z wykorzystaniem zwierząt i ludzi sugeruje, że substancje występujące w tych roślinach, szczególnie izotiocyjaniany (ITC) modulują aktywność enzymów I i II fazy. Aktywność przeciwutleniająca jest innym mechanizmem biologicznego działania fitozwiązków zawartych w kapuście. Zarówno zawartość ITC, jak i aktywność przeciwutleniająca mogą zależeć od warunków uprawy, takich jak miejsce uprawy pod względem ekologicznym, zabiegi agrotechniczne, nasłonecznienie czy atak szkodników. Zbadanie wpływu warunków uprawy na aktywność przeciwutleniającą i zawartość ITC może pozwolić na zdefiniowanie korzystnego dla zdrowia produktu końcowego. W tym celu do pomiaru aktyności przeciwutleniącej soków z kapusty świeżej i kiszonej pochodzącej z różnych upraw wykorzystano trzy testy spektrofotometryczne - ABTS, DPPH i Folin-Ciocalteu. Natomiast do oznaczenia zawartości ITC wykorzystano metodę Zhanga. Różne warunki uprawy kapusty zdecydowanie wpływają na aktywność przeciwutleniającą i wydają się nie wpływać na zawartość ITC.
-
Charakterystyka i przydatność składników szarłatu w biotechnologii żywności
- Katarzyna Januszewska-Jóźwiak
- Józef Synowiecki
W artykule przedstawiono charakterystykę szarłatu, który jest pseudozbożem o dobrej wartości żywieniowej ze względu na zawartość lipidów o korzystnej proporcji nasyconych i nienasyconych kwasów tłuszczowych i białek o dobrym składzie aminokwasowym. Brak białek frakcji glutenu świadczy o przydatności szarłatu do wytwarzania dietetetycznej żywności przeznaczonej dla chorych na celiakię. Ze względu na małe rozmiary ziaren skrobi szarłatu i niewielką zawartość amylozy jest przydatna w przemyśle spożywczym i kosmetycznym.
-
Chemical characterization of dew water collected in different geographic regions of Poland
- Żaneta Polkowska
- Marek Błaś
- Kamila Klimaszewska
- Mieczysław Sobik
- Stanisław Małek
- Jacek Namieśnik
Określono poziomy stężeń składników śladowych obecnych w próbkach rosy zebranych na terenach wyraźnie różniących się pod względem położenia geograficznego jak również poziomem antropopresji. Próbki rosy były zbierane na terenie ośmiu stacji pomiarowych w cyklu dobowym w okresie od sierpnia 2004 do listopada 2006 roku. W zależności od położenia miejsc zbierania próbek oraz charakteru tła emisji zanieczyszczeń dokonano podziału na stacje: rolnicze, zlokalizowane w otoczeniu terenów użytkowanych rolniczo i w odległości kilkudziesięciu kilometrów od miast; miejskie w strefie wybrzeża, gdzie zbieranie próbek odbywało się na terenie aglomeracji Trójmiasta przy bezpośrednim sąsiedztwie Morza Bałtyckiego; miejskie poza strefą wybrzeża, obejmujące stanowiska, w których skład chemiczny osadów będzie w istotny sposób obciążony wpływem miasta, charakteryzujące się wzmożoną komunikacją, przemysłem, istotną rolą niskiej emisji.Zbadano wpływ czynników meteorologicznych na chemizm próbek rosy.
-
Chemical composition of lipids isolated from selected organs and tissues of the raccoon dog (Nyctereutes procyonoides)
- Kazimierz Zalewski
- Dorota Martysiak-Żurowska
- Andrzej Stołyhwo
- Magdalena Iwaniuk
- Bartosz Nitkiewicz
- Magdalena Majdan
- P. Socha
Our paper presents a qualitative analysis of particular lipid classes (phospholipids, triacylglycerols, cholesterol, free fatty acids) isolated from the tissues of raccoon dogs harvested in northeastern Poland. In all examined tissues (except for the liver) the dominant group of lipids were triacylglycerols. The amounts of lipids representing the other classes depended on the kind of tissue from which the fat was isolated. The concentration of phospholipids was 0.7% in subcutaneous tissue and 41.7% in the liver, cholesterol content ranged between 0.6 and 4.8%, while the amount of fee fatty acids varied from 0.3% in subcutaneous tissue to 5.1% in the liver. Fat deposited in different body parts of the raccoon dog is generally uniform with regard to FA composition. Particular attention should be paid to the presence of trans-octadecenoic acids in the tissues Of raccoon dogs, since these acids are commonly found in ruminants and herbivores
-
Chemical interaction between perovskite La0.6Sr0.4FeO3 and Super-Ionic Zr0.84Y0.16Ox
- Maria Gazda
- Paweł Płończak
- Sebastian Molin
- Bogusław Kusz
- Piotr Jasiński
W pracy przedstawiono wyniki badań interakcji chemicznej pomiędzy materiałem perowskitowym LSF a materiałem superjonowym YSZ. Materiał superjonowy został wytworzony w niskiej temperaturze z użyciem prekusora polimerowego i zawiesiny proszku ceramicznego.W badaniach korzystano z spektroskopii rentgenowskiej.
-
Chemically modified carbon nanotubes: synthesis and implementation
- Kamila Sadowska
- Elżbieta Jabłonowska
- Krzysztof Stolarczyk
- Robin Wiser
- Renata Bilewicz
- Kenneth P. Roberts
- Jan Biernat
Nanorurki węglowe, będące alotropową odmianą węgla, wykazują bardzo interesujące właściwości. Wiele ich potencjalnych zastosowań wymaga chemicznej modyfikacji. Przedstawiono metodę wprowadzenia ugrupowań o właściwościach redoks lub o właściwościach kompleksujących na ściany boczne nanorurek węglowych. Otrzymany materiał przenoszono na podłoże stałe za pomocą techniki Langmuir-Bladgett i badano jego właściwości elektrochemiczne za pomocą cyklicznej woltametrii. Wykonano widma Ramana uzyskanego materiału, które potwierdziły modyfikację.
-
Chemiczne "czary-mary" i Harry (I)
- Anna Mietlarek-Kropidłowska
Za sprawą książek o Harrym Potterze (ale nie tylko) nasz świat zapełnił się latającymi miotłami, magicznymi zaklęciami, cudownymi eliksirami i czarodziejami. Wszystko to - dzięki swej obrazowości - z łatwością trafia do młodego pokolenia. Które dziecko nie chciałoby się na chwilę przeistoczyć w tytułowego bohatera powieści Joanne Kathleen Rowling i przenieść się do szkoły czarów? "Zwykła" lekcja chemii może stać się zaproszeniem do krainy magii rodem z Hogwartu - przy czym zachowując jej atmosferę, może wprowadzić młodych uczestników w świat nauki. Niniejsze opracowanie powstało na bazie pokazu, który odbył się podczas V Bałtyckiego Festiwalu Nauki i stanowi kompilację kilku prostych doświadczeń, zilustrowanych odpowiednimi fragmentami powieści o młodym czarodzieju. Okazuje się bowiem, że zaprzęgając do pomocy współczesną wiedzę dokonywać iście magicznych sztuczek mogą nawet mugole!
-
Chemistry induced by low-energy electrons in condensed multilayers of pure small organic acids
- I. Martin
- Mathieu Bertin
- Alicja Domaracka
- Roger Azria
- Eugen Illenberger
- Anne Lafosse
Przedstawiono reakcje indukowane przez niskoenergetyczne elektrony (0.7 - 20 eV) w kondensowanych warstwach kwasu mrówkowego (HCOOH), częściowo deuterowanego kwasu octowego (CH3COOD) oraz kwasu trifluorooctowego (CF3COOD).
-
Chemistry of non-precipitation components of wet deposition with Poland as an example
- Żaneta Polkowska
- Mieczysław Sobik
W pracy przedstawiono badania dotyczące chemizmu osadów atmosferycznych pobieranych na terenie Polski w okresie od 2004 do 2007 roku. Średni skład jonowy (TIC) dla rosy, szronu i mgły (w stanie ciekłym i stałym) wynosił odpowiednio 2147, 1929 i 1014 µeq/l, gdzie typowy skład jonowy TIC dla opadów atmosferycznych wynosi 318 µeq/l. Dla wszystkich typów osadów atmosferycznych różne jony pełnią ważną rolę: Ca2+ i SO42- w rosie, NH4+ i SO42- w sadzi, Na+ i Cl- w szronie, NO3- w mgle. Kwasowość (pH<5,0) i silna kwasowość (pH<4,0) osadów atmosferycznych, takich jak sadź i mgła, była obserwowana tylko w rejonach górskich. Średnie współczynniki Cl-/Na+ dla szronu, sadzi i mgły były bliskie wartości stosunku tych jonów w wodzie morskiej. Wysokie wartości były obserwowane dla próbek rosy pobranej na terenach miejskich, położonych na wybrzeżu a także w głębi lądu, gdzie stężenie Cl- było 3 do 4 razy wyższe niż Na+. Dla obszarów górskich w południowej Polsce depozycja mgielna w formie ciekłej i stałej jest znacznie bardziej istotna niż depozycja związana z rosą i szronem.
-
Chiralne i achiralne struktury supramolekularne z udziałem oksamidów i ich pochodnych tiokarbonylowych
- Barbara Piotrkowska
Celem pracy była synteza serii oksamidów oraz ich analogów tio- i ditiokarbonylowych, a następnie zbadanie zdolności tych związków do samoorganizacji w kryształach oraz kokryształach z innymi substancjami. Istotnym elementem tych badań było ustalenie wpływu chiralności cząsteczek na sposób ich upakowania w sieci krystalicznej. Ponadto długofalowa absorpcja tiopochodnych umożliwiła przeprowadzenie studiów spektroskopowych otrzymanych układów supramolekularnych, w celu uzyskania dodatkowych informacji na temat geometrii tworzonych agregatów.W pierwszym etapie badań przeanalizowano sposób samoorganizacji optycznie czynnych estrów dietylowych kwasu bis(tiooksamowego), które dzięki zdolności do tworzenia ze sobą komplementarnych cyklicznych wiązań wodorowych, są potencjalnie użytecznym materiałem budulcowym większych układów supramolekularnych. W dalszej części pracy omówiono stereochemię i właściwości spektroskopowe związków chiralnych z chromoforem cis-oksamidowym i cis-ditiooksamidowym oraz ich zdolność do samoorganizacji w ciele stałym. Kolejnym etapem badań było otrzymanie struktur supramolekularnych N,N'-diarylooksamidów z silnymi donorami protonów tj. pentafluorofenolem (pfp) i kwasem pentafluorobenzoesowym (pfba), w celu zilustrowania roli współdziałania wiązań wodorowych i oddziaływań pi-elektronowych w tworzeniu uporządkowanych faz stałych.Ostatni etap badań obejmował sprawdzenie użyteczności ditioamidu kwasu szczawiowego (CSNH2)2 w syntezie supramolekularnej. Związek ten charakteryzuje się silniejszym charakterem protonodonorowym niż jego oksoanalog i dlatego wydaje się być potencjalnie użytecznym materiałem budulcowym.
-
Chlorido(ethyldiphenylphosphine-P)(1-pyrrolidinecarbodithioato-S,S)nickel(II)
- Anna Mietlarek-Kropidłowska
- Ilona Turowska-Tyrk
- Barbara Becker
Przedmiotem publikacji jest struktura krystaliczna tytułowego [NiCl{S2CN(CH2)4}Cl(C14H15P)]. Atom niklu jest w tym przypadku skoordynowany przez S,S-chelatującą resztę ditiokarbaminianową, cząsteczkę fosfiny, zaś geometrię koordynacyjną dopełnia atom chloru.
-
Chłonne drenowanie. Alternatywne zagospodarowanie wód opadowych.
- Ziemowit Suligowski
Zagospodarowanie wód opadowych przez infiltrację do gruntu. Urządzenia chłonne.
-
Chromatografia gazowa z detekcją olfaktometryczną (GC-O) w analizie żywności. Cz. I. Charakterystyka metody
- Beata Plutowska
- Waldemar Wardencki
W ostatnich latach prowadzone są intensywne badania nad aktywnością sensoryczną poszczególnych składników zapachów żywności, a także napojów alkoholowych i nad zależnościami pomiędzy zapachem, a składem chemicznym lotnej frakcji tych produktów. Z oczywistych powodów największe zastosowanie w oznaczaniu lotnych substancji zapachowych znajduje chromatografia gazowa z różnymi wariantami detekcji. Większość osiągnięć w tej dziedzinie zawdzięczać można jednak połączeniu techniki chromatografii gazowej z detekcją olfaktometryczną, w której rolę detektora pełni ludzki nos. Mimo że technika ta znana jest już od ponad czterdziestu lat, dopiero od niedawna przeżywa swój rozkwit i coraz częściej znajduje zastosowanie w analizie żywności, na co wskazuje bogata literatura.
-
Chromatografia gazowa z detekcją olfaktometryczną (GC-O) w analizie żywności. Cz. II. Metody i zastosowania
- Beata Plutowska
- Justyna Gromadzka
- Waldemar Wardencki
Wygląd olfaktogramów ściśle zależy od procedury izolacji analitów oraz od stosowanej metody ilościowej. W pracy omówiono i porównano najczęściej stosowane metody ilościowe, takie jak: metody częstości detekcji, metody rozcieńczania do progu wyczuwalności i metody bezpośredniej intensywności.Szczególny nacisk położono na zastosowania omawianej techniki w analizie i ocenie jakości żywności. Przedstawiono liczne przykłady badań mających na celu określenie zależności pomiędzy składem i zawartością lotnych związków a właściwościami organoleptycznymi produktów spozywczych, a także identyfikację i porównanie związków wchodzących w skład aromatu bądź odpowiedzialnych za niepożądane zapachy.
-
Chromogenic azole diazothiacrown ethers
- Jolanta Szczygelska-Tao
- Marina S. Fonari
- Jan Biernat
Zsyntezowane zostały etery koronowe zawierające atomy siarki, dwa ugrupowania azowe oraz fragment pirolu lub imidazolu w makropierścieniu.Zbadana została zdolność zsyntezowanych związków makrocyklicznych pod kątem kompleksowania jonów metali metodą spektrofotometrii UV-vis.Największe zmiany spektralne zaobserwowano pod wpływem jonów ołowiu, miedzi, cynku, niklu, kobaltu oraz srebra.W przypadku jonów metali I i II grupy układu okresowego nie zaobserwowano żadnych zmian w widmie UV-vis. Wykonane zostały również wstępne badania elektrodowe, w których makrocykliczne pochodne pirolu i imidazolu stanowiły składnikmembrany w elektrodach jonoselektywnych. W wyniku badań stwierdzono, że tylko kationy miedzi i ołowiu dają wysoką odpowiedź elektrodową. Opisana została również struktura rentgenograficzna azotiakorony zawierającej fragment pirolu w makropierścieniu.