Show publications from the year
-
Show all publications from the year 2025
-
Show all publications from the year 2024
-
Show all publications from the year 2023
-
Show all publications from the year 2022
-
Show all publications from the year 2021
-
Show all publications from the year 2020
-
Show all publications from the year 2019
-
Show all publications from the year 2018
-
Show all publications from the year 2017
-
Show all publications from the year 2016
-
Show all publications from the year 2015
-
Show all publications from the year 2014
-
Show all publications from the year 2013
-
Show all publications from the year 2012
-
Show all publications from the year 2011
-
Show all publications from the year 2010
-
Show all publications from the year 2009
-
Show all publications from the year 2008
-
Show all publications from the year 2007
-
Show all publications from the year 2006
-
Show all publications from the year 2005
-
Show all publications from the year 2004
-
Show all publications from the year 2003
-
Show all publications from the year 2002
-
Show all publications from the year 2001
-
Show all publications from the year 2000
-
Show all publications from the year 1999
-
Show all publications from the year 1998
-
Show all publications from the year 1988
-
Show all publications from the year 1987
-
Show all publications from the year 1980
Publications from the year 2009
Show all-
Minimal number of periodic points for smooth self-maps of S^3
- Grzegorz Graff
- Jerzy Jezierski
W pracy wyznaczona została najmniejsza liczba punktów periodycznych w gładkiej klasie homotopii odwzorowania sfery trójwymiarowej w siebie.
-
Minimal number of periodic points for smooth self-maps of two-holed 3-dimensional closed ball
- Grzegorz Graff
Dla ciągłego odwzorowania f przestrzeni określonej w tytule w siebie, które posiada rzeczywiste wartości własne na drugiej grupie homologii, wyznaczona została minimalna liczba punktów r-periodycznych w klasie wszystkich gładkich odwzorowań homotopijnych z f.
-
Minimalizm jako metoda twórcza w architekturze współczesnej na wybranych przykładach z lat 1990-2005
- Hubert Szneider
Punktem wyjścia do pracy nad niniejszą książką była zaobserwowana zarówno w języku krytyki architektonicznej jak i w języku potocznym tendencja do utożsamiania, a za tym ograniczania, znaczenia architektonicznego minimalizmu do jego aspektu wizualnego. Niemal każde formalne lub stylistyczne uproszczenie wpisane zostaje w jakiś szeroki nurt minimalizmu, a prosty wygląd architektury stał się jego podstawowym kryterium klasyfikacyjnym. Pojęcie minimalizm stało się słowem-kluczem służącym podniesieniu wartości komercyjnej architektury, architektury wnętrz oraz produktów wzornictwa.Rozprawa obejmuje trzy zasadnicze zagadnienia:- zebranie, omówienie i uogólnienie znaczeń terminu minimalizm występujących w teorii i krytyce współczesnej architektury,- wykazanie zawodności kryterium wyglądu jako głównego kryterium w klasyfikacji obiektu architektury minimalizmu, a za tym w klasyfikacji architektury w ogóle,- poszukiwanie odpowiedzi na pytanie, czy możliwe jest wyodrębnienie minimalizmu w znaczeniu szczegółowym jako metody twórczej, której intencje i istota wykraczają niemal całkowicie poza aspekt wizualny architektury.W strukturze przeprowadzonego wywodu silniejszy nacisk położony został na sferę językową dyskusji o architekturze, niż na próby uzyskania ściśle empirycznej wiedzy o zjawisku minimalizmu. Dlatego w rozprawie zawarta została nie tyle jednoznaczna i ostateczna odpowiedź na pytanie czym jest zjawisko minimalizmu samo w sobie, lecz co znaczy w obrębie współczesnej krytyki i teorii architektury słowo minimalizm. Niniejszą pracę należy więc traktować jako kolejny głos w ramach toczącej się dyskusji.
-
Minimum vertex ranking spanning tree problem for chordal and proper interval graphs
- Dariusz Dereniowski
W pracy rozważamy problem szukania, dla danego grafu prostego, drzewa spinającego, którego uporządkowana liczba chromatyczna jest minimalna. K.~Miyata i inni dowiedli w [Np-hardness proof and an approximation algorithm for the minimum vertex ranking spanning tree problem,Discrete Appl. Math. 154 (2006) 2402-2410], że odpowiedni problem decyzyjny jest NP-trudny już w przypadku pytania o istnienie uporządkowanego 4-pokolorowania. W niniejszym artykule dowodzimy NP-zupełność w przypadku klasy grafów cięciwowych i stałej liczby kolorów równej 3. Oszacowanie to jest najlepszym możliwym. Z drugiej strony pokazujemy, że problem optymalizacyjny można rozwiązać w liniowym czasie dla właściwych grafów przedziałowych.
-
Miód pszczeli, obiekt zainteresowania analityków
- Maciej Kujawski
- Jacek Namieśnik
W pracy przedstawiona została charakterystyka organoleptyczna miodów odmianowych i ich działanie wspomagające w leczeniu różnych schorzeń, omówione zostały skład chemiczny miodu i rodzaje przeprowadzanych analiz oraz podano główne źródła zanieczyszczenia miodu.
-
Mitotic catastrophe followed by necrosis versus pro-survival autophagy - two opposite cellular effects triggered upon C-1311 treatment in MCF-7 cells
- Joanna Polewska
- Ewa Augustin
- Dorota Nowak-Ziatyk
- Jerzy Konopa
Przeprowadzone badania miały na celu określenie zdolności imidazoakrydonu C-1311 do indukcji katastrofy mitotycznej, nekrozy i autofagii w komórkach ludzkiego raka piersi MCF-7. Wszystkie eksperymenty przeprowadzone zostały przy stężeniu hamującym proliferację komórek nowotworowych w 80%. Wykazano, że pochodna C-1311 powoduje przejściową akumulację komórek MCF-7 w fazie G2 cyklu życiowego (59% po 48 godz. inkubacji) z równoczesnym wzrostem ilości komórek ze zdegradowanym DNA, określanych jako frakcja sub-G1 (po 168 godz. 50%). Spadek poziomu kinazy Cdc2 ufosforylowanej na Tyr15 oraz cykliny B1 sugeruje, że część komórek MCF-7 przechodzi do mitozy. Wejście komórek MCF-7 w fazę mitozy potwierdzają obserwacje mikroskopowe, które wykazały obecność licznych komórek z zaburzoną strukturą chromosomów oraz obecność komórek wielojądrzastych, charakterystycznych dla katastrofy mitotycznej. Jednocześnie ocena zmian w budowie błony plazmatycznej (test Annexin V-FITC) pokazała, że badana pochodna indukcje śmierć komórek MCF-7 wyłącznie na drodze nekrozy. Wstępne badania mikroskopowe wskazujące na akumulację kwaśnych organelli (AVO) wybarwionych oranżem akrydyny oraz konwersja białka MAP1-LC3 do formy LC3-II potwierdzają zdolność pochodnej C-1311 do indukcji autofagii w komórkach MCF-7.
-
Mixed algorithm in searches of mechanical system steady-state conditions for low precision of the state estimation
- Krzysztof Lipiński
W pracy zaprezentowano algorytm poszukiwania rozwiązania układu równań nieliniowych. Nieliniowe funkcje lewych stron znane są z ograniczoną dokładnością, a wzory określające ich pochodne względem czasu nie są znane. Wartości pochodnych wyznaczane są numerycznie za pomocą różnic skończonych. Z uwagi na niską precyzje wyznaczania wartości funkcji, wartości pochodnych znane są jedynie z ograniczoną dokładnością., pochodne zawierają błędne informacje. Opisana sytuacja stanowi bardzo istotny problemem podczas poszukiwania stanów ustalonych układów mechanicznych. Z uwagi na dokładność obliczeń numerycznych, równania dynamiki układu, jak i współrzędne stanu uzyskane drogą całkowania numerycznego, są znane jedynie z ograniczoną dokładnością. W opisanej sytuacji, klasyczny algorytm Newtona-Raphsona okazuje się nieskuteczny. Jako alternatywę, w pracy zaproponowano algorytm mieszany. W kierunku poszukiwań zaproponowanym przez algorytm Newtona-Raphsona, poszukiwane jest minimum. W przypadku błędnej informacji o pochodnej, akcji tej odpowiada poszukiwanie minimum funkcji prowadzone przez algorytm optymalizacji z losowym kierunkiem poszukiwań. Zaproponowany, mieszany algorytm testowany jest numerycznie zarówno na funkcjach analitycznych zawierających istotny składnik losowy jak i na modelu numerycznym układu mechanicznego.
-
Mixed graph edge coloring
- Hanna Furmańczyk
- Adrian Kosowski
- Bernard Ries
- Paweł Żyliński
W pracy rozważany jest problem kolorowania krawędzi grafu mieszanego, tj. grafu zawierającego zawiero skierowane, jak i nieskierowane krawędzie. Motywację do badań stanowią zagadnienia komunikacyjne z zakresu szeregowania zadań.
-
Mobile monitoring system for gaseous air pollution
- Ryszard Katulski
- Jacek Namieśnik
- Jacek Stefański
- Jarosław Sadowski
- Waldemar Wardencki
- Krystyna Szymańska
The concept of a mobile monitoring system for chemical agents control in the air is presented. The proposed system can be applied to measure industrial and car traffic air pollution. A monitoring station is relatively small and can be placed on cars or public transportation vehicles. Measured concentrations of air pollutants are collected and transferred via the GSM network to a central data base. Exemplary results from a measurement series in Gdańsk are also presented.
-
Mobility measurements in oxide semiconductors
- Eugeniusz Prociów
- Marcin Stanisław Łapiński
- Jarosław Domaradzki
- Damian Wojcieszak
- Karolina Sieradzka
- Tadeusz Berlicki
Praca zawiera wyniki badań właściwości elektrycznych, optycznych i strukturalnych cienkich warstw ito i sno2. badania wykazały, że cienkie warstwy tlenków metali wykazują rezystywność charakterystyczną dla półprzewodników. poziom transmisji światła w zakresie widzialnym pozwala zaliczyć badane warstwy do materiałów przezroczystych. badane cienkie warstwy wykonano metodą rozpylania magnetronowego.
-
Mocz jako źródło informacji o narażeniu zawodowym na metale = Urine as a source of information on occupational exposure to metals- a review
- Irena Rutkiewicz
- Jacek Namieśnik
W pracy przedstawiono informacje na temat możliwości wykorzystywania próbek moczu ludzkiego jako materiału do badań analitycznych ukierunkowanych na uzyskanie informacji o narażeniu zawodowym na metale. Szczególną uwagę zwrócono na:-techniki izolacji i wzbogacania metali i ich metabolitów z próbek moczu,-techniki oznaczania metali w otrzymywanych ekstraktach,-zebranie informacji literaturowych odnośnie oznaczanych stężeń metali w próbkach moczu zebranych od pracowników narażonych na toksyczne działanie metali w środowisku pracy.
-
Model and laboratory simulation of a induction motor for diagnostic purposes
- Leon Swędrowski
- Jan Rusek
Statistics say that bearings are this part of induction motors which is most susceptible to damage. The equipment employed for bearing diagnostics usually makes use of vibrations as the criterion for technical condition of the bearings. A faulty bearing results in additional motor vibrations. They are reflected in the harmonic content of stator currents. In certain operating conditions the current signal is the sole source of information on the state of the motor. The paper presents a mathematical model of the motor, allowing for rotor eccentricities. Calculated spectra of the stator currents are presented for the cases of operation with rotor vibrations mapping with some approximation the vibrations caused by faulty bearings. The paper presents also the results of laboratory simulations for a motor put into vibrations of adjustable frequency. Vibrations of the motor housing simulate the rotor oscillations caused by a damaged bearing. The results of laboratory simulations permitted to define the relations linking vibrations of the air gap with the components in the stator current spectrum.
-
Model do prognozowania wielkości sprzedaży kredytów hipotecznych w Internecie
- Aleksander Orłowski
- Edward Szczerbicki
Omówiono zalożenia analityczne i miękkie do budowy modelu przewidującego poziom kredytów pozyskiwanych poprzez Internet.
-
Model komponentu internetowego dla usług sieciowych
- Jerzy Kaczmarek
problem znalezienia skutecznych metod poszukiwania danych w Internecie wynika z nadmiaru tych danych oraz braku odpowiedniej struktury ułatwiajacej ich selekcję. W artykule przedstawiono model danych interenetowych w postaci komponentów, który może ułatwić poszukiwanie informacji. Komponent danych internetowych zawiera metadane opisujące jego zawartość oraz metody pozwalajace na identyfikację jego struktury i treści w nim zawartych za pomocą usług sieciowych. Dokonano przeglądu istniejacych rodzajów metadanych przeznaczonych dla wiedzy dziedzinowej. Pokazano, że poprzez analizę metadanych systemy zarzadzania treścią mogą dynamicznie opisywać zbiory danych za pomocą hierarchicznie uporządkowanych taksonomii.
-
Model matematyczny stosunków wodnych w systemie gleba - roślina - atmosfera
- Piotr Kowalik
Omówiono proces transpiracji wody z szaty roślinnej. Wskazano, że transpiracja jest funkcja oporności stomatycznej w liściach, która z kolei zależy od potencjału wody w roślinie, a to zależy od zasobów wody roślinnej, co wynika z bilansu wodnego rośliny. Woda w roślinie pobierana jest z gleby i oddawana do atmosfery. Obliczenia mają charakter iteracyjny. Omówiono realizacje komputerowa modelu symulacyjnego i uzyskane wyniki.
-
Model opisu wydajności protokołu SIP dla VoIP
- Sylwester Kaczmarek
- Maciej Kowalski
Coraz większa popularność protokołu SIP (Session Initiation Protocol) pociąga za sobą konieczność wymiarowania zasobów sieciowych i badania wydajności samego protokołu z uwagi na potrzebę gwarancji poziomu i jakości usług. Dla realizacji tego celu prowadzi się szereg prac badawczych i niniejsza publikacja jest zreferowaniem wyników takich prac badawczych wykonanych przez autorów. Dotyczą one modelu analitycznego dla opisu poziomu usług w technologii VoIP wykorzystującej protokół SIP. Przedstawiona propozycja jest rozwinięciem koncepcji przestawionej w pracy autorów De Marco G., Iacovoni G. i Barolli L.. Umożliwia ona dla określonej konfiguracji sieci ocenę możliwości protokołu SIP scharakteryzowaną przez takie parametry jak: prawdopodobieństwo straty żądania, średni czas zestawiania połączenia, intensywność obsługiwanych żądań, prawdopodobieństwo sukcesu przesłania pakietu (end_to_end oraz na każdym z łączy). W modelu wyróżnia się dwa wzajemnie sprzężone podmodele: MS - maszyny stanów transakcji protokołu SIP oraz PS - obliczania prawdopodobieństwa ps sukcesu przesłania pakietu w sieci. W ramach MS zaproponowano maszyny stanów dla transakcji INVITE oraz RE-GISTER. Koncepcja jest na tyle ogólna iż umożliwia rozszerzenie o dowolne transakcje. Zrealizowano implementację tego modelu w środowisku Matlab i przeprowadzono przy jej wykorzystaniu badania dla szerokiego zakresu parametrów wejściowych. Pokazują one zależności pomiędzy konfiguracją sieci, ilością żądań w systemie a parametrami świadczącymi o poziomie usług. Na ich podstawie można określić dla badanych konfiguracji optymalną liczbę żądań w systemie, przy której intensywność obsługiwanych żądań jest maksymalna oraz poziom usług GoS jest odpowiedni (dopuszczalne prawdopodobieństwo straty żądania, dopuszczalny czas zestawiania połączenia).
-
-
Modele doskonałości w opiece zdrowotnej
- Ludmiła Zawadzka
- Grzegorz Zieliński
W niniejszej publikacji zaprezentowano kluczowe aspekty adaptacji Modelu Doskonałości EFQM na potrzeby zakładów opieki zdrowotnej. Przedstawione zostały charakterystyki poszczególnych kryteriów wchodzących w skład modelu, w odniesieniu do usług zdrowotnych. Autorzy zaprezentowali także przykłady zastosowań przktycznych Modelu EFQM, wraz z korzyściami jakie odniosły zakłady opieki zdrowotnej w wybranych krajach europejskich.
-
Modele matematyczne układów regulacji hydrozespołów, dedykowane do badań metod i algorytmów synchronizacji
- Grzegorz Redlarski
W artykule omówiono dotychczasowe sposoby modelowana układów regulacji prędkości kątowej hydrozespołów, dedykowane m.in. do badań metod i algorytmów synchronizacji oraz do symulacji procesu automatycznej synchronizacji prądnic. Przedstawiono również sposób modyfikacji tych modeli do postaci uwzględniającej zakłócenia powodujące zniekształcenia charakterystyk przejściowych obiektów rzeczywistych.
-
Modele popytu na samochody osobowe na rynku pierwotnym w Polsce w latach 2004-2009
- Krzysztof Świetlik
W artykule przedstawiono zmiany w wielkości oraz strukturze popytu na samochody osobowe w Polsce w latach 2004-2009 i dokonano analizy potencjalnych przyczyn wywołujących zmiany zainteresowania klientów nowymi pojazdami na polskim rynku. Największy nacisk położono na efekt współwystępowania rynków pierwotnego i wtórnego sprzedaży samochodów osobowych oraz znaczenie poziomu dochodów ludności w gospodarce. Celem artykułu była propozycja konstrukcji modelu ekonometrycznego opisującego wpływ zasadniczych determinant popytu na samochody na rynku pierwotnym. Zaproponowany model - jednakowy dla wszystkich badanych marek i modeli pojazdów - oszacowano oraz zinterpretowano.