Publications Repository - Gdańsk University of Technology

Page settings

polski
Publications Repository
Gdańsk University of Technology

Publications from the year 2016

Show all
  • Kredyt kupiecki a zatory płatnicze
    • Gabriela Golawska-Witkowska
    • Ewa Mazurek-Krasodomska
    • Anna Rzeczycka
    2016 Pieniądze i Więź

    Udzielanie kredytu kupieckiego jest wpisane w działalność każdego przedsiębiorstwa. Odroczone płatności sprzyjają wzrostowi sprzedaży, ale również mogą powodować perturbacje w ich funkcjonowaniu. Sprzyjają one funkcjonowanie przedsiębiorstwa w warunkach ryzyka kredytowego, które przekształca się często w ryzyko płynności. W efekcie tworzą się zatorów płatnicze. Celem artykułu jest przedstawienie zatorów płatniczych jako skutków odroczonych płatności, sprzyjających tworzeniu się ryzyka kredytowego oraz ujemnych luk płynności. Na podstawie przeprowadzonych rozważań stwierdzono, że problemy płynnościowe wywołane są przez czynniki zewnętrzne i wewnętrzne. Czynnikami je kształtującymi są więc polityka monetarna i fiskalna oraz koniunktura gospodarcza. Jednak na nie przedsiębiorstwo nie ma większego wpływu. Ważne są więc działania samych przedsiębiorstw, głównie w zakresie zarządzania kredytem kupieckim. Tworzące się zatory płatnicze, mimo stosowanych przez państwo instrumentów prawnych w postaci ustawy o terminach dostaw, stanowią istotną przeszkodę w działalności firm. W związku z powyższym konieczne jest zarządzanie kredytem kupieckim i dalsze doskonalenie działań z nim związanych. Przedsiębiorstwa powinny więc włączyć do działań ograniczających negatywne skutki kredytu kupieckiego nowe metody sprawdzania kondycji ekonomiczno – finansowej kontrahenta oraz instrumenty finansowe, ograniczające wspomniane ryzyka.


  • Kriging Models for Microwave Filters
    • Natalia Leszczynska
    • Selvakumar Ulaganathan
    • Adam Lamęcki
    • Tom Dhaene
    • Michał Mrozowski
    2016

    Surrogate modeling of microwave filters’ response is discussed. In particular, kriging is used to model either the scattering parameters of the filter or the rational representation of the filter’s characteristics. Surrogate models for these two variants of kriging are validated in solving a microwave filter optimization problem. A clear advantage of surrogate models based on the rational representation over the models based on scattering parameters is shown.


  • Krótka historia paradoksu petersburskiego i jego wczesnych rozwiązań
    • Jakub Golik
    2016 Full text

    Czym tak naprawdę jest paradoks petersburski? Z pozoru proste zagadnienie mające już ponad 300 lat było przedmiotem rozważań wielu wybitnych matematyków. Jednak jego geneza i wpływ na rozwój różnych dziedzin matematyki nie są szeroko znane. Niniejszy referat ma na celu przybliżenie historii oraz pierwszych prób rozwiązania tego ciekawego zagadnienia, które na zawsze zmieniło postrzeganie świata nie tylko przez matematyków, ale także filozofów…


  • KRYTERIA STOSOWANE W WIELOKRYTERIALNYM PLANOWANIU ROZWOJU SYSTEMU ELEKTROENERGETYCZNEGO
    • Paweł Bućko
    • Marcin Jaskólski
    • Alicja Stoltmann
    2016

    Problematyka planowania rozwoju systemów elektroenergetycznych jest zagadnieniem często podejmowanym w badaniach optymalizacyjnych ze względu na wagę i zasięg problemu. Rozwój techniki komputerowej pozwolił na połączenie tematyki optymalizacji struktury wytwarzania i planowania sieci elektroenergetycznej, co jest zagadnieniem wielowątkowym oraz wielowymiarowym. W prezentowanym artykule przedstawiono kryteria stosowane w analizach planowania rozwoju systemu elektroenergetycznego. Analizy te, ze względu na złożoność zagadnienia, przeprowadzane są z wykorzystaniem metod analizy wielokryterialnej, które charakteryzują się możliwością porównywania kryteriów o różnym charakterze, zarówno liczbowym jak i lingwistycznym. W niniejszym opracowaniu kryteria podzielono na te związane z podsystemem wytwarzania energii oraz z siecią elektroenergetyczną przesyłową lub dystrybucyjną. W celu weryfikacji, które kryteria najczęściej są brane pod uwagę w trakcie analiz, dokonano przeglądu literatury z różnych czasopism naukowych z lat 2001-2015. Przegląd wykazał, że najczęściej stosowane kryteria w w/w analizach to nakłady inwestycyjne (lub koszty kapitałowe) oraz wskaźniki wpływu inwestycji na społeczeństwo i środowisko naturalne. Dobór kryteriów uzależniony jest od elementu systemu elektroenergetycznego (np. źródło wytwórcze, linia elektroenergetyczna), dla którego dokonuje się analizy planowania rozwoju oraz od metody zastosowanej do rozwiązania danego problemu.


  • Krzywa przejściowa z wygładzoną krzywizną dla dróg kolejowych
    • Władysław Koc
    2016 Full text PRACE NAUKOWE POLITECHNIKI WARSZAWSKIEJ. SERIA: TRANSPORT

    W pracy przedstawiono koncepcję nowej postaci krzywej przejściowej, o liniowym przebiegu krzywizny na długości i wygładzonymi rejonami skrajnymi. Może ona stanowić alternatywę dla tzw. gładkich krzywych przejściowych, o nieliniowym przebiegu krzywizny na całej długości. Została tutaj wykorzystana uniwersalna metoda identyfikacji krzywych przejściowych za pomocą równań różniczkowych. Wyznaczono ogólne równania krzywizny oraz odpowiednie równania parametryczne krzywej. Wskazano na możliwość określania współrzędnych prostokątnych za pomocą całkowania numerycznego.


  • Kształtowanie konstrukcji stalowych i betonowych obiektów mostowych
    • Krzysztof Żółtowski
    • Przemysław Kalitowski
    • Mikołaj Binczyk
    2016

    Dokonano przeglądu dokonań w dziedzinie kształtowania mostów belkowych i łukowych


  • Kształtowanie kultury bezpieczeństwa pracy przez operatorów produkcyjnych w przedsiębiorstwie X
    • Radosław Drozd
    2016

    W artykule przedstawiono badania polegające na identyfikacji zagrożeń z obsługą maszyn produkcyjnych przez operatorów na przykładzie producenta farb proszkowych X.


  • Kształtowanie poprzez filozofowanie. Glosa do dyskusji o kryzysie filozofii w kontekście edukacyjnym i dydaktycznym
    • Andrzej Karalus
    2016

    Artykuł jest próbą refleksji nad rolą filozofii w obecnym systemie kształcenia uniwersyteckiego. Analizowana jest sytuacja filozofii (czy też szerzej: humanistyki) w neoliberalnym systemie kształcenia, poddanym presji czynników rynkowych oraz biurokratycznych. Autor jest zdania, że myślenie filozoficzne pełni doniosłą funkcję społeczną i polityczną, tym samym kształtując postawę rozważnego krytycyzmu i otwartości, pluralizmu. Niezbywalność i niezastępowalność filozofii w europejskim modelu kształcenia nie znaczy, że nie należy dokonać autokrytyki i pracowac nad zmianą społecznego odbioru filozofii. Zdaniem autora artykułu głównym obszarem w którym należy dokonać niezbędnych korekt jest obszar dydaktyki. Wstępnym propozycjom zmian w sposobie nauczania filozofii poświęcona jest końcowa część tekstu.


  • Kształtowanie programów rewitalizacji miast w kontekście współczesnych przemian społeczno – ekonomicznych, doktrynalnych i prawnych
    • Piotr Lorens
    2016 Full text BIULETYN KOMITETU PRZESTRZENNEGO ZAGOSPODAROWANIA KRAJU PAN

    Praca dotyczy kwestii planowania i programowania rewitalziacji w kontekście współczesnych ujwarunkowań. Omówiono przy tym zarówno kwestie doktrynalne, prawne jak i społeczne oraz ekonomiczne


  • Kształtowanie tożsamości na przykładzie małych miast województwa pomorskiego
    • Hanna Obracht-Prondzyńska
    2016 Acta Cassubiana

    Small towns form an important element of the landscape, economy, both social and cultural life of our regions. Moreover, the way they develop determine regional indicators of the quality of life. These centers take today attempt to redefine its role and place in the spatial structures of the region, looking for new impulses and development opportunities to improve the living conditions of the local public. They have deeply divergent both conditions and opportunities for development, which largely depend on the location of the town in relation to the metropolis. Some of them use such terms intensively, others require some support. Towns with a rich history and preserved cultural heritage can base their development on the potential they have. The paper presents how small towns use or build their identity in order to improve the attractiveness and their economic development.


  • Kształtowanie wartości wskaźników płynności finansowej przez ponadprzeciętnie rentowne MSP w okresie dobrej i złej koniunktury gospodarczej
    • Piotr Figura
    2016 Full text Przedsiębiorstwo & Finanse

    : W artykule porównano kształtowanie wartości wskaźników z obszaru płynności finansowej przez ponadprzeciętnie rentowne MSP w okresie dobrej i złej koniunktury gospodarczej. Celem przeprowadzonych badań było ponadto zaproponowanie przedziałów wartości rekomendowanych dla wskaźników z obszaru płynności finansowej z osobna dla okresu dobrej, jak i złej koniunktury gospodarczej. W trakcie przeprowadzonych badań uwzględniono 67 317 sprawozdań finansowych przedsiębiorstw z sektora MSP prowadzących działalność gospodarczą w 10 różnych działach gospodarki narodowej. Do porównania kształtowania wartości wskaźników płynności finansowej w okresie dobrej i złej koniunktury gospodarczej został użyty test nieparametryczny U Manna-Whitneya. Istotne pod względem statystycznym różnice w płynności finansowej pomiędzy przedsiębiorstwami prowadzącymi działalność gospodarczą w okresie dobrej i złej koniunktury gospodarczej udało się wykazać jedynie w przypadku pojedynczych działów gospodarki narodowej. Wyniki uzyskane w trakcie przeprowadzonych badań jednoznacznie potwierdzają zaś, że MSP należące do różnych działów gospodarki w odmienny sposób kształtują wartości wskaźników z obszaru płynności finansowej. Dowodzą również, że charakteryzujące się ponadprzeciętnie wysoką rentownością aktywów MSP kształtują wartości wskaźników z obszaru płynności finansowej na poziomach znacznie odbiegających od zalecanych przez literaturę przedmiotu.


  • Kształtowanie wartości wskaźników wspomagania finan-sowego przez ponadprzeciętnie rentowne MSP w okresie dobrej i złej koniunktury gospodarczej
    • Piotr Figura
    2016 Full text Finanse, Rynki Finansowe, Ubezpieczenia

    W artykule porównano kształtowanie wartości wskaźników z obszaru wspomagania finansowego przez ponadprzeciętnie rentowne MSP w okresie dobrej i złej koniunktury gospodarczej. Celem przeprowadzonych badań było ponadto zaproponowanie przedziałów wartości rekomendowanych dla wskaźników z obszaru wspomagania finansowego, z osobna dla okresu dobrej jak i złej koniunktury gospodarczej. W trakcie przepro-wadzonych badań uwzględniono 67 317 sprawozdań finansowych przedsiębiorstw z sektora MSP prowadzących działalność gospodarczą w 10 różnych działach gospodarki narodowej. Do porównania kształtowania wartości wskaźników wspomagania finansowego w okresie dobrej i złej koniunktury gospodarczej został użyty test niepa-rametryczny U Manna-Whitneya. Istotne pod względem statystycznym różnice w wspomaganiu finansowym pomiędzy przedsiębiorstwami prowadzącymi działalność gospodarczą w okresie dobrej i złej koniunktury go-spodarczej udało się wykazać jedynie w przypadku pojedynczych działów gospodarki narodowej. Wyniki uzy-skane w trakcie przeprowadzonych badań jednoznacznie potwierdzają zaś, że MSP należące do różnych działów gospodarki w odmienny sposób kształtują wartości wskaźników z obszaru wspomagania finansowego. Dowodzą również, że charakteryzujące się ponadprzeciętnie wysoką rentownością aktywów MSP kształtują wartości wskaźników z obszaru wspomagania finansowego na poziomach znacznie odbiegających od zalecanych przez literaturę przedmiotu.


  • KU GDYŃSKIEMU EKOSYSTEMOWI. Refleksje badawcze na podstawie diagnozy ekonomii społecznej w Gdyni.
    • Marzena Starnawska
    • Małgorzata Niemkiewicz
    • Krzysztof Stachura
    • Agnieszka Chomiuk
    2016

    W raporcie przedstawiono podsumowanie wniosków i rekomendacji dla miasta Gdynia w zakresie rozwoju przedsiębiorczości społecznej i ekonomii społecznej


  • Kwasy nukleinowe w żywności występowanie i właściwości reologiczne
    • Joanna Głazowska
    • Urszula Stankiewicz
    • Robert Tylingo
    • Agnieszka Bartoszek-Pączkowska
    2016 Full text Żywność. Nauka. Technologia. Jakość

    W naukach o żywieniu kwasy nukleinowe uznawane były dotychczas za mało istotny składnik żywności. Ich właściwości odżywcze nie są uwzględniane przy formułowaniu zaleceń żywieniowych, mimo że należą do podstawowych składników żywności, zwłaszcza surowej lub nisko przetworzonej. Są one obecne głównie w szybko rosnących komórkach tkanek oraz tych, które zachowały zdolność do wzrostu i regeneracji. W niniejszej pracy przedstawiono dane literaturowe dotyczące zawartości kwasów nukleinowych w poszczególnych wybranych surowcach i produktach żywnościowych wraz z uwzględnieniem stosowanej metody ekstrakcji oraz rodzaju kwasu nukleinowego. Zawartość DNA w wybranych tkankach zwierzęcych może wynosić do 100 mg/g s.m., natomiast zawartość RNA może osiągać do 87 mg/g s.m. produktu. W komórkach kwasy nukleinowe występują głównie w postaci związanej z białkami. Stwierdzono, że nie ulegają one całkowitej degradacji w wyniku zastosowania obróbki kulinarnej, w tym obróbki termicznej. W przeciwieństwie do białek nie ulegają całkowitej denaturacji, a tym samym zachowują one częściowo swoje właściwości strukturalne oraz funkcjonalne. Ze względu na dużą masę cząsteczkową oraz właściwości hydrofilowe makromolekuły kwasów nukleinowych mogą kształtować produkty żywnościowe pod względem strukturalnym, reologicznym i sensorycznym, są zatem istotne z punktu widzenia technologii przetwarzania żywności. W pracy omówiono właściwości reologiczne kwasów nukleinowych jako makromolekuł występujących obok białek i polisacharydów w surowcach oraz produktach żywnościowych.


  • Laboratorium Badawcze Hydroakustyki uzyskało akredytację Polskiego Centrum Akredytacji
    • Jacek Marszal
    • Alicja Salomon
    2016 Pismo PG

    W dniu 11 maja 2016 roku Polskie Centrum Akredytacji udzieliło akredytacji i tym samym potwierdziło kompetencje Laboratorium Badawczego Hydroakustyki na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej.


  • Laboratorium Mechaniki Płynów
    • Krzysztof Tesch
    • Marzena Banaszek
    2016

    Książka poświęcona jest zagadnieniom pomiarowym w mechanice płynów. Zawiera opis szeregu ćwiczeń laboratoryjnych związanych z przepływami. Książka przeznaczona jest dla studentów wydziałów mechanicznych i pokrewnych.


  • Laboratoryjny model odbioru oparty na przekształtniku częstotliwości o mocy 150 kVA i platformie Simulink Real-Time – koncepcja, realizacja, badania eksperymentalne
    • Robert Małkowski
    • Bartosz Kędra
    2016 Full text Acta Energetica

    W artykule opisano koncepcję oraz sposób realizacji laboratoryjnego modelu odbioru o mocy 150 kVA. Odbiornik zaprojektowano w taki sposób, aby umożliwić emulację zmienności mocy dowolnego odbioru. Integralnym elementem modelu jest transformator z energoelektronicznym przełącznikiem zaczepów. W pierwszej części artykułu przedstawiono założenia, strukturę przyjętego algorytmu sterowania, wymieniono i opisano podstawowe wielkości wejściowe i wyjściowe, a także wybrane wielkości parametryzujące. W drugiej części artykułu opisano strukturę sprzętową. Podano informacje o zastosowanym interfejsie komunikacyjnym, na temat sposobu zbierania i archiwizacji danych oraz wybranych funkcjonalności wykorzystywanego narzędzia, jakim jest Simulink Real-Time. W części trzeciej zaprezentowano przykładowe wyniki prób eksperymentalnych potwierdzające słuszność przyjętej koncepcji sterowania. Zamieszczone przykłady pokazują m.in. możliwości kształtowania zmienności mocy odbioru, skuteczności działania energoelektronicznego przełącznika zaczepów, czy wreszcie efekt działania zaimplementowanego algorytmu automatyki samoczynnego podczęstotliwościowego odciążenia.


  • Landscape Rurality: New Challenge for The Sustainable Development of Rural Areas in Poland
    • Anna Górka
    2016 Full text Procedia Engineering

    The standard of country living was a matter of Polish elites’ concern from the eighteenth century. In different historical conditions different concepts of the rural renewal were formed. Today in rural areas of Poland some spatial processes that threaten the quality of life occur. The disadvantageous changes are the result of national or local governments spatial policy and they are an inhabitants’ response to it. The political transformation, launched in 1989, included the Polish countryside to The Rural Development Program, which involves the participation of local communities in the implementation of sustainable development policy. Participation has made the quality of life in the countryside a common problem of intellectual elite, institutions of government and other stakeholders. The bottom-up principle has given importance to the common rural landscapes. As a result, present degradation of rural landscapes informs about the need of a distinctive and collective vision of rurality to cooperate with the sustainable spatial policy as the test of individual spatial decisions. Selected cases of the countryside improvement will be presented to proove the presents of ideas level and grass-roots level in the physical landscape. It shows the ideological and social background of the renewal. Contemporary examples of rural settlements demonstrate that contrary judgments, as to what is rurality, are responsible for the unsusnainable development. Then the possibility of participation of physical and mental landscape in creating a positive, collective image of the rurality, which could interact with the sustainable development policy will be considered. The importance of sensory experiences that come from the landscape in a contemporary vision of rurality formulation will be analyzed. Grass-roots implementation of spatial policy requires ordering, social vision. Due to the facts that sustainable development remains rather a concept of intellectual elites and that the landscape is the framework of the perceptive experiences, it should be regarded as the foundation of the wanted social vision of rurality.


  • Large deformation finite element analysis of undrained pile installation
    • Jakub Konkol
    • Lech Bałachowski
    2016 Full text Studia Geotechnica et Mechanica

    In this paper, a numerical undrained analysis of pile jacking into the subsoil using Abaqus software suit has been presented. Two different approaches, including traditional Finite Element Method (FEM) and Arbitrary Lagrangian–Eulerian (ALE) formulation, were tested. In the first method, the soil was modelled as a two-phase medium and effective stress analysis was performed. In the second one (ALE), a single-phase medium was assumed and total stress analysis was carried out. The fitting between effective stress parameters and total stress parameters has been presented and both solutions have been compared. The results, discussion and verification of numerical analyzes have been introduced. Possible applications and limitations of large deformation modelling techniques have been explained.


  • Laser patterned platform with PEDOT–graphene composite film for NO2 sensing
    • Katarzyna Dunst
    • Dominik Jurków
    • Piotr Jasiński
    2016 SENSORS AND ACTUATORS B-CHEMICAL

    This work presents a simple and fully electrochemical route used for fabricating of a NO2 gas sensor made of reduced-graphene-oxide-poly(3,4-ethylenedioxythiophene) composite film. The sensing platform was fabricated from alumina substrate and equipped with gold interdigitated electrodes and built-in heater.The temperature distribution on the surface of interdigitated electrodes was investigated by a thermalimaging camera and compared with numerical simulations. The sensing film was prepared on sensing platform by electropolymerization of EDOT monomer and graphene oxide solution and reduction in0.1 M KCl. A scanning electron microscopy and Raman spectroscopy of the sensing film were performed.Gas sensing measurements were carried out at elevated temperatures. The effects of the operating and annealing temperature of the gas sensing film to NO2on the sensing performance were investigated. The response characteristics in NO2 at elevated temperatures in a tube furnace and using a built-in heater were compared. The effect of the flow rate and relative humidity was also investigated.