Pokaż publikacje z roku
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2025
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2024
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2023
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2022
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2021
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2020
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2019
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2018
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2017
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2016
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2015
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2014
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2013
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2012
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2011
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2010
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2009
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2008
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2007
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2006
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2005
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2004
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2003
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2002
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2001
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2000
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1999
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1998
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1988
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1987
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1980
Publikacje z roku 2002
Pokaż wszystkie-
Nowa - stara rura. Czy nowe rozwiązanie spowoduje powrót stali węglowych do wodociagów i kanalizacji.
- Ziemowit Suligowski
Najnowsze rozwiązania techniczne w zakresie rur stalowych w inżynierii sanitarnej. Strategia powrotu do stosowania stali węglowych.
-
Nowa metoda projektowania układów geometrycznych toru kolejowego
- Władysław Koc
- Katarzyna Palikowska
W pracy przedstawiono metodę ewolucyjną modelowania krzywizny w układach geometrycznych toru kolejowego. Kształtowanie krzywizny układu torowego traktowane jest jako zadanie optymalizacyjne mające na celu znalezienie rozwiązania spełniającego warunki konieczne nakładane na każdy układ geometryczny oraz specyficzne wymagania projektanta. Jako jedno z podstawowych kryteriów optymalizacyjnych przyjęto minimalizację oddziaływań dynamicznych występujących w układzie tor i pojazd szynowy. Przedstawiono opis metody ewolucyjnej wraz ze strukturą algorytmu genetycznego i przykładami zastosowań.
-
Nowa metoda wymiarowania żelbetowych słupów uzwojonych w ujęciu nowelizowanej normy PN-B-03264.
- Piotr Korzeniowski
W artykule przedstawiono nową metodę wymiarowania słupów uzwojonych w ujęciu nowelizowanej normy PN-B-03264. Podano przyczyny wprowadzenia opisywanych w artykule zmian i przedstawiono wcześniejsze próby modyfikacji sposobu obliczania nośności słupów uzwojonych w ujęciu normowym. Przeprowadzono dyskusję wyników obliczeń uzyskiwanych za pomocą nowej metody na tle wyników uzyskiwanych za pomocą dotychczasowej metody normowej, oraz metody proponowanej przez A. B. Nowakowskiego, uzupełniając ją przykładem liczbowym. Opisano procedurę obliczania nośności słupów uzwojonych z wykorzystaniem prezentowanej metody. Podano, w postaci wykresów, sposób uwzględnienia w nowej metodzie podstawowych czynników determinujących nośność słupa uzwojonego.
-
Nowe możliwości projektowania pomieszczeń sanitarnych w mieszkalnictwie
- Ziemowit Suligowski
Szczególne rozwiązania techniczne pozwalające na alternatywne projektowanie pomieszczeń sanitarnych.
-
Nowe rozwiązania zaopatrzenia w wodę wydmy Helgoland
- Ziemowit Suligowski
Rozwiązanie rurociągu podwodnego, bezwykopowe, realizowane z brzegu, oparte o najnowsze rozwiązania materiałowe.
-
Nowe trasy drogowe a krajobraz warowny Gdańska.
- Aleksandra Sas-Bojarska
Artykuł przedstawia zagrożenia krajobrazu historycznego Gdańska przy budowie nowych przedsięwzięć drogowych oraz skuteczne narządzie do jego ochrony i kształtowania, jakim jest procedura oceny oddziaływania na środowisko (OOS). Krajobraz zachowanych fortyfikacji nowożytnych Gdańska, zagrożonych planowanymi inwestycjami komunikacyjnymi - drogami i węzłami, służy jako tło do rozważań na temat możliwości wykorzystania procedury OOS do zarządzania jakością przestrzeni miasta i do ochrony oraz promocji krajobrazów historycznych.
-
Nowoczesne strefy przemysłowe jako instrument pobudzania rozwoju lokalnego.
- Daniel Załuski
Podstawowymi narzędziami wspierającymi budowę stref przemysłowych są przepisy prawne w postaci ustaw i rozporządzeń systemowych, określających sposób przeprowadzania programów, ich finansowanie z budżetu państwa, województwa, gminy lub inwestora strategicznego oraz formę kontroli nad przebiegiem poszczególnych etapów procesu. Innymi dokumentami prawnymi winny być: studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy,opracowania studialne i plany strategiczno-operacyjne w kontekście całej gminy, ustawowe miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego, założenia projektowe, bilanse użytkowania terenu itd.
-
Nowy sposób zmniejszania całki Joule´a w obwodzie zabezpieczanym bezpiecznikiem topikowym i wartości prądu ograniczonego w sieci zasilającej
- Paweł Hempowicz
Przedstawiono prosty i tani sposób zmniejszania wartości całkowitej całki Joule´a I2t przepuszczanej przez bezpiecznik topikowy w czasie wyłączania zwarcia, zmniejszania prądu ograniczonego w sieci zasilającej i zmniejszania energii przepięć generowanych przy wyłączaniu prądu przez bezpiecznik.
-
Nucleate pool boiling on porous metallic coatings
- Janusz Cieśliński
Przedstawiono wyniki systematycznych badań eksperymentalnych przejmowania ciepła podczas wrzenia pęcherzykowego wody destylowanej w stanie nasycenia od płaskich i cylindrycznych powierzchni o specjalnie przygotowanej powierzchni: gładkiej, chropowatej oraz pokrytej warstwą porowatą.
-
Numerical analysis of behaviour of reinforced concrete elements under eccentric compression
- Tomasz Majewski
- Andrzej Tejchman-Konarzewski
Przedstawiono wyniki modelowania nośności elementów żelbetowych stosując metodę elementów skończonych. Do opisu betonu zastosowano sprężysto-plastyczne prawo materiałowe wg Druckera-Pragera. Do modelowania stali zbrojeniowej zastosowano sprężysto-plastyczne prawo materiałowe według von Misesa. Obliczenia wykonano dla ścian żelbetowych.
-
Numerical assessment of the fatigue crack propagation in ship structuraldetails.
- Janusz Kozak
Przedstawiono podejście teoretyczne pozwalające na modelowanie rozwoju pęknięcia w konstrukcji kadłuba okrętu. Omówiono założenia i procedurę realizacyjną. Pokazano wyniki badań rzeczywistych modeli konstrukcji kadłuba-skrzyżowanie wiązań ramowych o jednakowej wysokości. Dokonano porównania i krytycznej analizy wyników uzyskanych na drodze teoretycznej z wynikami badań rzeczywistych.
-
Numerical calculation wall pressure and stresses in cylindrical silos withconical hopper
- Michał Wójcik
- M. Jecmenica
- G.g. Enstad
Omówiono wyniki numerycznego obliczania naporu materiału sypkiego na ściany silosu. Obliczenia wykonano stosując metodę elementów skończonych i sprężysto idealnie plastyczne prawo konstytutywne według Druckera-Pragera. W analizie uwzględniono wpływ osiowy i mimośrodowy.
-
Numerical conditioning of delta-domain Lyapunov and Riccati equations
- Piotr Suchomski
W pracy rozważono problem uwarunkowania dyskretno czasowych równań Lapunowa oraz równań Riccatiego - to znaczy problem wrażliwości rozwiązań takich równań na odchyłki ich parametrów od nominalnych wartości. Zdefiniowano odpowiedni "różniczkowy" wskaźnik uwarunkowania oraz podano efektywną metodę szacowania jego wartości. Udowodniono teoretycznie - a także przekonująco zilustrowano na drodze numerycznej - twierdzenie głoszące, iż równania Lapunowa oraz równania Riccatiego sformułowane w oparciu o dyskretnoczasowe modele wykorzystujące tak zwany operator delta mają istotnie lepsze uwarunkowanie w stosunku do odpowiednich równań, w których stosuje się klasyczne modele oparte na operatorze przesunięcia.
-
Numerical method of lines for first order partial differential functional equations
- Anna Baranowska
- Zdzisław Kamont
Udowodniono zbieżność numerycznej metody prostych dla równań różniczkowofunkcyjnych o pochodnych cząstkowych pierwszego rzędu i ich rozwiązań klasycznych określonych na piramidzie Haara. Zastosowano metodę nierówności różniczkowych.
-
Numerical simulation of a thin-walled beam with warping stiffeners undergoing torsion
- Ireneusz Kreja
- Czesław Szymczak
W pracy rozwinięto koncepcję zastosowania superelementów węzłowych do modelowania stężeń konstrukcyjnych w belkach cienkościennych. Przeprowadzono analizę pracy belek cienkościennych o bisymetrycznym przekroju otwartym ze stężeniami bimomentowymi w formie przepon i przewiązek.
-
Numerical simulation of behaviour of thin-walled frames subjected to static loads
- Czesław Szymczak
- Tomasz Mikulski
- Marcin Kujawa
Artykuł poświęcony jest problemowi zachowania się ramy, zbudowanej z elementów cienkościennych o przekroju bisymetrycznym obciążonej momentem skręcającym.
-
Numerical-analytic methods for differential-algebraic systems
- Tadeusz Jankowski
Metodę numeryczno-analityczną połączoną z metodą porównawczą zastosowano do układów równań różniczkowo-algebraicznych z linowymi warunkami brzegowymi otrzymując warunki dostateczne na istnienie rozwiązania. O prawych stronach zagadnienia zakładano warunek Lipschitza. Otrzymano oszacowania błędów. Problem z odchylonymi argumentami był również przedmiotem rozważań tej pracy.
-
Numerically robust delta - domain solutions to discrete - time Lyapunoequation
- Piotr Suchomski
.