Repozytorium publikacji - Politechnika Gdańska

Ustawienia strony

english
Repozytorium publikacji
Politechniki Gdańskiej

Publikacje z roku 2002

Pokaż wszystkie
  • Opracowanie pozaustawowe w projektowaniu urbanistycznym - praktyka ostatnich lat.
    • Piotr Lorens
    2002

    Artykuł obejmuje omówienie praktyki ostatnich lat w zakresie rozwoju tzw. opracowań pozaustawowych, a więc nie wymaganych Ustawą o zagospodarowaniu przestrzennym, a pomocnych w prowadzeniu procesów rozwoju urbanistycznego. Omówiono zarówno ich typologię, jak i przykłady z obszaru aglomeracji gdańskiej.


  • Oprogramowanie przyrządu wirtualnego do pomiaru impedancji pętli zwarciowej. Zastosowanie Komputerów w Nauce i Technice. XII cykl seminariów zorganizowanych przez PTETiS, Oddział Gdańsk.
    • Anna Golijanek-Jędrzejczyk
    • Ryszard Roskosz
    2002 Pełny tekst Zeszyty Naukowe Wydziału Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej

    Przedstawiona w referacie tematyka dotyczy pomiaru impedancji pętli zwarciowej. Zagadnienie to jest istotne gdyż na podstawie znajomości wartości impedancji możliwa jest ocena skuteczności zerowania i uziemienia ochronnego jak również jakości energii elektrycznej dostarczanej odbiorcom. W referacie pokazano założenia metody oraz opracowanie miernika impedancji pętli zwarciowej z rezystancyjnym obciążeniem pomiarowym, które zostało zaprojektowane w LabVIEW.


  • Optimal fractional sample delay filter with variable delay. [online] W: On- line Symposium for Electronics Engineers. Techonline Bedford, Massachu- setts, USA. [Dostęp: 15 stycznia**2002]. Dostępny w World Wide Web: http: //www.techonline.com/community/ed_resource/feature_article/14917[6 s.5 rys.] Optymalny filtr ułamkowo-opóźniający o zmiennym opóźnieniu.
    • Marek Blok
    2002

    W pracy zaprezentowano koncepcję filtru ułamkowo-opóźniającego o zmiennym o-późnieniu optymalnego w sensie Czebyszewa. Najpierw przedstawia jest numery-cznie wydajna metoda projektowania optymalnych filtrów ułamkowo-opóźniają-cych oparta na zespolonym algorytmie Remeza. W pracy pokazano, że można jąuprościć w przypadku projektowania filtrów ułamkowo-opóźniających. Pokazuje-my również, że jest możliwe dalsze zmniejszenie kosztów numerycznych dlaprzypadku filtru o zmiennym opóźnieniu. Całość zilustrowano przykładami.


  • Optimal linear control theory in power system application
    • Andrzej Swarcewicz
    • Katarzyna Wróblewska-Swarcewicz
    2002 IEEE Computer Applications in Power

    Przedstawiono syntezę stabilizatora systemowego przy wykorzystaniu metodyki Hinf. Zaprojektowany regulator umożliwia uzyskanie lepszych rezultatów w porównaniu z regulatorem odniesienia w szerokim zakresie zmian punktu pracy.


  • Optimising the sounding pulse of the rotational directional transmissionsonar
    • Roman Salamon
    • Jacek Marszal
    2002 ACTA ACUSTICA UNITED WITH ACUSTICA

    Przedmiotem artykułu jest cyfrowa realizacja techniki ciągłego obrotu wiązki nadawczej w sonarach. W klasycznych rozwiązaniach analogowych polega ona na pobudzaniu elementów anteny hydroakustycznej sygnałami quasi-harmonicznymi o zmieniających się w czasie przesunięcia fazy. W cyfrowej realizacji zmienne w czasie przesunięcia fazy sprowadzają się do pobudzenia elementów anteny sygnałami harmonicznymi o specjalnie dobranych częstotliwościach i fazach początkowych. Jednakże szybki obrót wiązki w szerokim sektorze kątowym powoduje zniekształcenie charakterystyk kierunkowych i obwiedni impulsu sondującego przy dużych kątach odchylenia wiązki.


  • Optymalizacja posadowienia budynku w warunkach występowania warstwy kulturowej.
    • Jakub Gazda
    • Jarosław Przewłócki
    2002 Inżynieria Morska i Geotechnika

    W pracy zaproponowano sposób wyboru optymalnej metody fundamentowania budynku posadowionego na warstwie kulturowej. Omówiono kilka metod fundamentowania wybierając w standardowy sposób rozwiązanie najlepsze. Dla wybranego wariantu, przy założeniu losowego podłoża, przeprowadzono analizę probabilistyczną i ekonomiczną pozwalającą na wybór rozwiązania optymalnego. Przedstawiono historię zabudowy omawianego terenu oraz opis techniczny zrealizowanego rozwiązania.


  • Optymalizacja postaci konstrukcyjnej dynamometru-uchwytu próbek badanych wwarunkach mikrooscylacji. W: [CD-ROM] III Konferencja Naukowo-Techniczna SYMULACJA 2002. Wdzydze Kiszewskie, 16 - 18 październik 2002. Tarnowskie Góry: MESco**2002 [16 s. 19 rys. bibliogr. 9 poz.]
    • Rafał Gawarkiewicz
    2002

    W ramach badań tribologicznych prowadzonych w Katedrze Konstrukcji i Eksplo-atacji Maszyn Politechniki Gdańskiej zaprojektowano i skonstruowano stanowi-sko z głowicą SOOG do wyznaczenia odporności materiałów ślizgowych na zuży-cie w warunkach mikroprze-mieszczeń w płaszczyźnie ślizgania. Specyfika sta-nu obciążenia próbek z badanych materiałów, wymagała zastosowania wielu ory-ginalnych rozwiązań konstrukcyjnych. Do głównych problemów do rozwiązania było mocowanie próbek i pomiar siły tarcia na tych próbkach. W tym celu na-leżało tak uformować ramiona uchwytu, aby ich uginanie się na skutek zużywa-nia się badanych materiałów nie wpływało istotnie na wartość nacisków jedno-stkowych w skojarzeniu ciernym. Ponadto od dynamometru na ramionach uchwytuwymagano dużą dokładność i czułość pomiaru sił tarcia powstających na powie-rzchniach ślizgowych badanych próbek. Przekroje ścianek pod czujniki tenso-metryczne musiały uzyskać możliwie bliski optymalnemu kształt, uwzględniają-cy dwie sprzeczne ze sobą potrzeby: wysoką czułość pomiarową oraz możliwie największą wytrzymałość. Należało uwzględnić także postulat możliwie jak największej sztywności osiowej uchwytu, która ma bezpośredni wpływ na warto-ść rzeczywistej amplitudy drgań pomiędzy próbkami a przeciwpróbką. Analizę dokonano przy użyciu programu ANSYS, w którym przeliczono ponad 120 przypad-ków postaci konstrukcyjnej elemntu. Ostateczny kształt elementu uzyskano dzięki przeprowadzeniu dwóch polioptymalizacji, w których rozważono w sumiepięć kryteriów.


  • Optymalizacja rozwoju scentralizowanych systemów zasilania w ciepło aglomeracji miejskich.
    • Andrzej Reński
    2002

    Przygotowano metodę badawczą umożliwiającą optymalizację techniczno-ekonomiczną przedsięwzięć związanych z utrzymaniem, modernizacją oraz rozbudową scentralizowanego systemu zasilania w ciepło, funkcjonującego na obszarze dużego miasta w Polsce. Opracowano model matematyczny systemu uwzględniający wszystkie jego ogniwa w postaci oddzielnych modułów, który umożliwił rozwiązanie sformułowanego problemu optymalizacji z wykorzystaniem programowania liniowego całkowitoliczbowego przy zastosowaniu metody podziału i ograniczeń


  • Optymalizacja z wykorzystywaniem algorytmu kolonii mrówek
    • Marcin Forkiewicz
    2002 Zeszyty Naukowe Wydziału Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej

    W referacie przedstawiono nowoczesną mataheurystykę - algorytm kolonii mró- wek oraz przykłady zastosowań do rozwiązywania trudnych problemów optymali- zacji kombinatorycznej. Zaprezentowano wyniki szeregowania zadań niezależ-nych i niepodzielnych na wielu procesorach równoległych przy użyciu algo- rytmu kolonii mrówek.


  • Optymalne obserwatory detekcyjne oparte na strukturze własnej.
    • Zdzisław Kowalczuk
    • Piotr Suchomski
    2002

    Praca dotyczy analitycznych metod syntezy algorytmów detekcji uszkodzeń. Definiując wektor resztowy jako ważony błąd uzyskanej oceny wyjścia danego obiektu, poszukuje się takich obserwatorów stanu, dostarczających owych oszacowań, dla których wektor resztowy jest w możliwie wysokim stopniu niezależny od niemierzalnych zakłóceń oddziałujących na obiekt oraz od niemierzalnych szumów w torach pomiarowych. Rozważa się algorytmy oparte na koncepcji odpowiedniego kształtowania struktury własnej macierzy stanu detekcyjnego obserwatora stanu. W pracy czytelnik znajdzie omówienie: wstępnego etapu syntezy wektora resztowego, warunków (koniecznego i wystarczającego) odprzęgania wektora resztowego od obiektowych zakłóceń, parametryzacji osiągalnych lewych podprzestrzeni własnych macierzy stanu obserwatora (rozróżniono przypadki rozłącznych oraz nierozłącznych widm obserwatora i obiektu), zagadnienia wrażliwości detekcyjnego obserwatora na błędy modelowania monitorowanego obiektu, algorytmu syntezy numerycznie odpornego odprzęgającego obserwatora stanu, własności całkowicie odprężonych obserwatorów detekcyjnych (w tym obserwatorów minimalno-czasowych), a także przykład projektowania obserwatora odprzęgniętego.


  • Ordered multicast protocol based on credited virtual acknowledgment
    • Jerzy Konorski
    • Krzysztof Malicki
    2002 ELECTRONICS LETTERS

    Przedstawiono protokół rozgłaszania dla sieci pakietowych oparty na statystycznym przewidywaniu ruchu aplikacji. Pokazano, że wydajność protokołu zbliżona jest do optymalnej w klasie wykorzystującej potwierdzenia wirtualne.


  • Ordinar differential equations with nonlinear boundary conditions
    • Tadeusz Jankowski
    2002 Georgian Mathematical Journal

    Praca dotyczy zwyczajnych równań różniczkowych z nieliniowymi warunkami brzegowymi. Sformułowano warunki dostateczne na istnienie rozwiązania (jedynego lub ekstremalnych) zakładając pewną regularność na prawe strony równania i warunek brzegowy. Warunki brzegowe typu okresowego lub antyokresowego są szczególnymi przypadkami ogólnego warunku dyskutowanego w tej pracy.


  • Organizacja jako myślenie obrazami.
    • Helena Gulda
    2002

    Autorka na tle zmian transformacyjnych przedstawiła szerokie spojrzenie na organizacje. Począwszy od Maksa Webera poprzez inne definicje ukazuje złożoność i zmienność określenia definicji organizacji. W tym kontekście prezentuje wiele nowych koncepcji organizacji, określając je jako obrazy, metafory Myślenie obrazami to wychodzenie z mechanicznego postrzegania organizacji,to prezentowanie kierunku holistycznego.


  • Organizacja ucząca się wyzwaniem XXI wieku.
    • Helena Gulda
    2002

    Autorka analizuje problem organizacji uczącej się. Przedstawia jej cechy i elementy porównując ją z typową organizacją biurokratyczną. Ważną częścią opracowania jest ukazanie pięciu dyscyplin wpływających na jej zmianę. Na generowanie nowych rozwiązań ogromne znaczenie ma jednak wiedza. Autorka pokazuje jak organizacja ucząca się będzie modelowym ukierunkowaniem rozwoju nowoczesnych przedsiębiorstw.


  • Organizacja wirtualna - szansa dla małych firm.
    • Marzena Grzesiak
    2002

    Organizacja wirtualna wydaje się być bardzo kuszącą propozycją dla małych przedsiębiorstw, które, dysponując z zasady mniejszymi zasobami, nie są wstanie sprostać konkurencji. Połączenie zasobów w ramach organizacji wirtualnej może tą sytuację zmienić. Jednak nie wszystkie małe firmy są przygotowane do nawiązania tej nowej formy współpracy.


  • Organizacje społeczne i kulturalne w życiu współczesnej diaspory polskiej.
    • Rafał Majewski
    2002

    Cechą charakterystyczną polskiego życia politycznego jest dążenie do tworzenia struktur organizacyjnych.Organizacje społeczne i kulturalne są polem wymiany poglądów i opinii w ważnych sprawach dla społeczności emigracyjnych. Działalność w życiu organizacyjnym, w sytuacji braku możliwości działania w strukturach kraju osiedlenia, pozwala rozładować aktywność społeczną. Organizacje polonijne są czynnikiem reprezentującym wychodźców zarówno przed organami kraju osiedlenia, polskimi, jak i międzynarodowymi. Istotny jest czynnik towarzyski; przy okazji obchodów świąt narodowych, rocznicowych organizowane są bale, bankiety, pikniki itp.


  • Osady ściekowe z gdańskich oczyszczalni ścieków - potencjalne możliwości nieprzemysłowego wykorzystania
    • Bernard Quant
    2002 Inżynieria Morska i Geotechnika

    W artykule przedstawiono możliwości przyrodniczego wykorzystania osadów ściekowych z gdańskich oczyszczalni ścieków. Na bazie aktualnie obowiązującego stanu prawnego i charakterystyki wytwarzanych odpadów, przedstawiono - w formie propozycji - możliwości i kierunki nieprzemysłowego wykorzystania osadów ściekowych powstających w oczyszczalniach ścieków "Gdańsk - Wschód" i "Zaspa".


  • Oscillatory Phenomena in System with Bulk Luquid Membranes
    • Maria Szpakowska
    • Izabela Czaplicka
    • Jakub Szwacki
    • Otto B. Nagy
    2002 CHEMICAL PAPERS

    Oscylatory z grubowarstwowymi membranami ciekłymi zawierające jonowe surfakanty mogą być użyte do modelowania zjawisk oscylacyjnych zachodzących w membranach biologicznych. Stwierdzono, że zmiany temperatury mają silny wpływ na charakterystyki oscylacyjne. Zmienia się częstotliwość oscylacji i ukazują się nowe piki w układach zawierających nitrometan. Zbadano wpływ składu faz wodnych (stężenie surfaktanta i alkoholu) oraz materiału membrany (rozpuszczalnik organiczny) na charakterystyki oscylacyjne. Bez etanolu i surfaktanta w układzie nie obserwuje się oscylacji.