Repozytorium publikacji - Politechnika Gdańska

Ustawienia strony

english
Repozytorium publikacji
Politechniki Gdańskiej

Publikacje z roku 2002

Pokaż wszystkie
  • Wybrane zagadnienia diagnozowania eksploatacji urządzeń w produkcji żywności.
    • Tadeusz Matuszek
    2002 Zeszyty Naukowe Politechniki Białostockiej. Budowa i Eksploatacja Maszyn

    Przedstawiono sposób postępowania dotyczący zbioru parametrów posiadających decydujący wpływ na funkcje przetwarzania w procesach jednostkowych oraz działania urządzenia a także sprzężenia tego z kontrolą i sterowaniem na poziomie produkcji żywności. Zwrócono uwagę na konieczność określenia dla przewidywanej technologii wytwarzania tzw. krytycznych punktów kontrolnych (k-p-k). Stwierdzono, że w projektowaniu, konstruowaniu i eksploatacji urządzeń w produkcji żywności należy najpierw zapobiegać powstawaniu k-p-k, a następnie ograniczać ich ilość tak aby wykorzystując odpowiedni system nadzoru do diagnozowania parametrów procesu przez monitorowanie i wizualizację,prowadzić ciągłą automatyczną kontrolę umożliwiającą szybkie reagowanie na zmiany tych parametrów.


  • Wybrane zagadnienia przepływów nieustalonych w sieci wodociągowej pierścieniowej.
    • Roman Wichowski
    2002

    Zastosowano metodę charakterystyk do analizy przepływów nieustalonych w przewodach pojedynczych jak i w układach złożonych np. sieć pierścieniowa.W pracy przedstawiono także badania eksperymentalne, które zostały wykonane w laboratorium hydraulicznym na Uniwersytecie w Katanii. Głównym celem pracy było przedstawienie analizy przepływów nieustalonych w sieci wodociągowej pierścieniowej.


  • Wydział Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej - po 50 latach od jego utworzenia
    • Józef Woźniak
    2002 Elektronika : konstrukcje, technologie, zastosowania

    Zaprezentowano działalność Wydziału ETI PG na przestrzeni 50 lat. Główny nacisk położono na prezentację osiągnięć ostatniego dziesięciolecia. Przytoczono przykłady spektakularnych sukcesów badawczych oraz charakterystykę prac realnych przez pracowników Wydziału. Zaprezentowano działalność międzynarodową Wydziału.


  • Wydział Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej w 50 rocznicę istnienia.
    • Józef Woźniak
    2002 Pismo PG

    Zaprezentowano działalność Wydziału ETI PG na przestrzeni 50 lat. Główny nacisk położono na prezentację osiągnięć ostatniego dziesięciolecia. Przytoczono przykłady spektakularnych sukcesów badawczych oraz charakterystykę prac realnych przez pracowników Wydziału. Zaprezentowano działalność międzynarodową Wydziału.


  • Wydział Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej w 50. rocznicę istnienia
    • Józef Woźniak
    2002 Elektronizacja: podzespoły i zastosowania elektroniki

    Zaprezentowano działalność Wydziału ETI PG na przestrzeni 50 lat. Główny nacisk położono na prezentację osiągnięć ostatniego dziesięciolecia. Przytoczono przykłady spektakularnych sukcesów badawczych oraz charakterystykę prac realnych przez pracowników Wydziału. Zaprezentowano działalność międzynarodową Wydziału.


  • Wydział Oceanotechniki i Okrętownictwa.
    • Marek Dzida
    2002 Pismo PG

    Przedstawiono formy kształcenia na Wydziale Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej.


  • Wykorzystanie biomasy jako surowca energetycznego
    • Piotr Kowalik
    2002 Czysta Energia

    Zasoby biomasy w Polsce ocenia się na 15-20 milionów ton równoważnika węglowego. W Polsce produkuje się kotły do spalania słomy, drewna i osadów ściekowych. Powstają agrociepłownie, agroelektrownie i agrorafinerie. Energetyczne wykorzystanie biomasy okazuje się na ogól opłacalne, ekonomiczne i bezpieczne pod względem ekologicznym.


  • Wykorzystanie energii wod podziemnych do celów ciepłowniczych.
    • Piotr Kubski
    2002 Rynek Energii

    Przedstawiono wybrane przykłady zagospodarowania, do celów ciepłowniczych,zasobów energii wód podziemnych, charakteryzując bliżej zastosowany układ technologiczny źródła ciepła.


  • Wykorzystanie odpadów do prowadzenia szklarniowych upraw rolnych.
    • Witold Lewandowski
    2002 Gospodarka Paliwami i Energią

    Przedstawiono sposób wykorzystania odpadów organicznych do otrzymywania biogazu, który jest źródłem zaopatrzenia w energię szklarni.


  • Wykorzystanie potencjału informacyjno-usługowego internetowych witryn kin.
    • Katarzyna Stankiewicz
    2002

    W artykule opisano możliwości zwiększenia efektywności wykorzystania sieci internetowej dla potrzeb kontaktu z klientami. Przedstawiono wyniki badań klientów - internautów i porównano z aktualną ofertą stron www kin.


  • Wykorzystanie przesiewowej analityki specjacyjnej w badaniach środowiska. Application of screening speciation analytics in environmental studies
    • Marcin Marczak
    • Lidia Wolska
    • Jacek Namieśnik
    2002 Ecological Chemistry and Engineering S - Chemia i Inżynieria Ekologiczna S

    Podstawowym zadaniem, jakie stoi od dawna przed analitykami, jest udzielenie odpowiedzi na pytanie dotyczące zawartości danego pierwiastka w badanych próbkach (woda, powietrze, gleba). W chwili obecnej taka informacja zazwyczaj jest niewystarczająca. Ze względu na różną toksyczność poszczególnych indywiduów chemicznych staje się konieczne oznaczanie form, w jakich dany pierwiastek występuje w środowisku. Dlatego szczególną rolę odgrywają różne typy analityki specjacyjnej. W przedstawionym opracowaniu opisano podstawowe problemy związane z analityką specjacyjną przesiewową, stanowiącą często pierwszy krok badań analitycznych próbek środowiskowych.


  • Wykorzystanie sieci neuronowych w diagnostyce silników indukcyjnych. Zastosowanie Komputerów w Nauce i Technice.XII cykl seminariów zorganizowanych przez PTETiS, Oddział Gdańsk.
    • Leon Swędrowski
    2002 Zeszyty Naukowe Wydziału Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej

    Wyniki badań prezentowane w referacie dotyczą diagnostyki klatek wirników. W środowisku LabVIEW została stworzona aplikacja służąca do pomiaru, prezentacji i zapisu przebiegów widma prądu stojana z uwzględnieniem potrzeb pomiarowych występujących podczas badania wirników silników indukcyjnych przy użyciu sieci neuronowych.


  • Wykorzystanie strumienia danych z odwzorowania powierzchni do oceny zużycia
    • Bogusław Siwek
    2002 Zeszyty Naukowe Wydziału Mechanicznego / Politechnika Koszalińska

    Ważnym zagadnieniem w badaniach tribologicznych jest poznanie zużywania się materiałów. Przedstawiono oryginalną, skuteczną metodę wyznaczania liniowej i powierzchniowej miary zużycia na podstawie analizy wejściowego strumienia danych reprezentującego geometryczne odwzorowanie powierzchni zużywanej próbki. Przedstawiono algorytm oraz krótki opis działania i możliwości programów komputerowych.


  • Wykorzystanie Systemów Informacji Przestrzennej jako narzędzia wspomagającego realizację polityki lokalnej.
    • Anita Richert-Kaźmierska
    • Renata Downar-Zapolska
    2002

    W pracy podjęto tematykę wykorzystania Systemów Informacji Przestrzennej jako narzędzia wspomagającego realizację polityki lokalnej. Skoncentrowano się na analizie oficjalnych serwisów informacyjnych urzędów miejskich miast wojewódzkich i wybranych miast województwa pomorskiego. Głównym celem pracy jest prezentacja i ocena wykorzystania SIP przez badanie miasta.


  • Wykorzystanie techniki mikroekstrakcji do fazy stacjonarnej w analityce środowiskowej.**2002, 122 s. 25 rys. 31 tab. bibliogr. 465 poz. maszyn. Rozprawa doktorska /10.12.2002/ Wydz. Chem. PG Promotor: prof. dr hab. inż. Jacek Namieśnik
    • Anna Jastrzębska
    2002

    Przeprowadzone badania obejmowały: opracowanie podstaw metodycznych oznacza-nia lotnych amin alifatycznych w powietrzu za pomocą GC ze wzbogacaniem te-chniką SPME; określenie warunków oraz parametrów pracy urządzenia do SPME wwarunkach badań modelowych; zbadanie wpływu temperatury, wilgotności i stę-żenia gazowej mieszaniny wzorcowej na efektywność procesu wzbogacania anali-tów z wykorzystaniem urządzenia do SPME; porównanie ''statycznego'' i ''dynami-cznego'' sposobu pobierania próbek na włókno urządzenia do SPME ze strumieniagazowej mieszaniny wzorcowej; określenie charakterystyki włókien ekstrakcyj-nych pokrytych następującymi typami faz stacjonarnych: etoksy- polidimetylo-siloksan, poliuretanoakrylan i polidimetylosiloksan z 50% zawartością grupfunkcyjnych; określenie poziomu stężeń wybranych lotnych analitów i ichwprowadzania do aparatury pomiarowej.


  • Wykorzystanie technologii Ethernet poza sieciami lokalnymi
    • Krzysztof Nowicki
    2002 Studia Informatica Pomerania

    W referacie opisano próby implementacji protokołu Etherent nie tylko w sieciach lokalnych, ale również w sieciach dostępowych (Ethernet pierwszej//ostatniej mili - EFM) i rozległych (10 gigabit Ehernet - 10GE). Proponowane rozwiązanie EFM może stać się tanim szerokopasmowym alternatywnym rozwiązaniem dla DSL i modemów kablowych. Z kolei 10GE może być alternatywą lub uzupełnieniem zastosowań OC-192 SONET.


  • Wykorzystanie wielowątkowości.
    • Adam Mazurkiewicz
    2002

    Określono wielozadaniowe właściwości systemów operacyjnych: wieloprocesorowość i wielowątkowość. Przedstawiono różnice w budowie procesu i wątku. Zaproponowano atrybuty oceny bibliotek wielowątkowych i aplikacji wielowątkowych. Przedstawiono typy wątków. Opisano model klient-serwer z wielowątkowym procesem serwerem i przeanalizowano typy relacji klient-wątek.


  • Wykorzystywanie systemów informatycznych i systemów informacji przestrzennej do realizacji zadań samorządu terytorialnego.
    • Renata Downar-Zapolska
    2002

    W artykule podjęto tematykę wykorzystania systemów informatycznych, w tym systemów informacji przestrzennej przez jednostki samorządu terytorialnego. Zadania związane z wykorzystaniem SI są realizowane na wszystkich szczeblach samorządu, przy czym stopień przydatności SI i SIP dla ich właściwej realizacji jest zróżnicowany. Przedstawiono ocenę stopnia przydatności SI i SIP do realizacji poszczególnych zadań jednostek samorządu terytorialnego.


  • Wykrywanie i różnicowanie manewrów oparte na modelach analitycznych i filtracji Kalmana.
    • Mirosław Sankowski
    • Zdzisław Kowalczuk
    2002

    W rozdziale przedstawia się model radarowego procesu pomiarowego oraz omawia problem modelowania trajektorii ruchu obiektów latających. Przyjęto klasę obiektów cywilnych, których tor ruchu można opisać jak złożenie ruchu prostoliniowego jednostajnego oraz ruchu prostoliniowego jednostajnie zmiennego lub ruchu po okręgu ze stałą prędkością (manewru). zastosowano również metodę estymacji nieznanej wartości wielkości sterującej, która opiera się na analizie procesu innowacyjnego (ocenie niedopasowania) estymatora Kalmana zakładającego ruch jednostajny. Metoda pozwala na detekcję chwili rozpoczęcia manewru, klasyfikację jego trajektorii do jednej z rozważanych klas oraz ocenę parametrów rozpoznanej trjektorii.


  • Wyniki badania naprężeń własnych w rurociągu
    • Bolesław Augustyniak
    • Marek Chmielewski
    • Leszek Piotrowski
    • Tadeusz Skibiński
    2002

    Przedstawiono wyniki badań stanu naprężeń z wykorzystaniem efektu Barkhausena (miernik MEB-2c firmy Mag-LAB) w rurociągi do transportu ropy. Wykazano, iż w rurociągu występuje złożony stan naprężeń, który wynika ze sposobu jego zamocowania oraz wad powstałych przy eksploatacji. Wyniki badań były potwierdzone za pomocą pomiaru metodą Mathar`a.