Repozytorium publikacji - Politechnika Gdańska

Ustawienia strony

english
Repozytorium publikacji
Politechniki Gdańskiej

Publikacje z roku 2003

Pokaż wszystkie
  • Wybrane stany przejściowe w trakcyjnym układzie zasilania i ich wpływ na energoelektroniczne pojazdy sieciowe
    • Krzysztof Karwowski
    • Jacek Skibicki
    2003

    Postęp w dziedzinie energoelektroniki i techniki komputerowej spowodował, że jest eksploatowanych coraz więcej pojazdów trakcyjnych z napędem przekształtnikowym. Pojazdy sieciowe są zazwyczaj wyposażone w: filtry wejściowe LC tłumiące tętnienie prądu, przekształtniki impulsowe przetwarzając w energię prądu stałego na trójfazową prądu przemiennego zasilającą silniki indukcyjne oraz sterowniki komputerowe realizujące algorytmy sterowania napędem. Sterowanie napędem realizowane jest w oparciu o metody wektorowe. Złożone algorytmy sterowania cyfrowego są realizowane przez procesory DSP (ang. Digital Signal Processor). Jednym z zagrożeń w funkcjonowaniu tego typu pojazdów jest potencjalna możliwość pojawienia się oscylacji napięcia i prądu w układzie zasilania. Efekt ten powodowany jest przez wektorowe sterowanie przekształtnika o dużej częstotliwości granicznej regulatora momentu. Wystąpienie słabo tłumionych bądź narastających oscylacji jest uwarunkowane przez różne czynniki: - losowe, wpływające na strukturę i parametry układu zasilania, np. zmieniająca się na jednym odcinku zasilania liczba pojazdów i tryby ich pracy, - techniczne, uwarunkowane przez aktywne oddziaływanie pojazdu na układ zasilania, - parametry elektryczne, np. wartość napięcia zasilającego i moce pobierane przez pojazdy. Zależności pomiędzy poszczególnymi czynnikami i parametrami nie są dostatecznie zbadane i wymagają dokładnej analizy w celu sprecyzowania okoliczności, w jakich wystąpienie niebezpiecznych oscylacji jest możliwe.


  • Wybrane układy ogniw paliwowych.
    • Marcin Jaskólski
    2003 Rynek Energii

    Przedstawiono prototypowe układy ogniw paliwowych produkujące energię cieplną.


  • Wybrane umowy gospodarcze
    • Iwona Werno-Zadroga
    2003

    W pracy scharakteryzowano wybrane umowy nazwane i nienazwane obrotu gospo-darczego. Zwrócono przede wszystkim uwagę na obowiązki i uprawnienia stron poszczególnych umów.


  • Wybrane zagadnienia adsorpcyjnych systemów klimatyzacyjnych.
    • Marek Jaskólski
    2003

    Praca przedstawia bieżące trendy w wykorzystaniu adsorpcyjnych systemów. Szczególną uwagę zwraca się na systemy niskotemperaturowe adsorpcyjne pracujące w układach otwartych. Wydajność chłodnicza adsorpcyjnego systemu klimatyzacyjnego znacząco zależy od efektywności osuszacza, która to efektywność związana jest z dynamiką sorpcji oraz pojemnością adsorbera. Przedstawiono stanowisko do badań wymiany ciepła w procesie adsorpcji, stanowisko dające możliwość porównania procesów zachodzących w adsorberze adiabatycznym z realizowanymi w adsorberze chłodzonym powietrzem


  • Wybrane zagadnienia diagnostyki automatycznych synchronizatorów prądnic
    • Jacek Zawalich
    2003 Pełny tekst Measurement Automation Monitoring

    Diagnostykę stosuje się w wielu dziedzinach technicznych, m.in. do skomplikowanych obiektów technologicznych, układów transportowych programów komputerowych a także do urządzeń codziennego użytku. Jednym z takich urządzeń jest synchronizator prądnic, którego prawidłowe funkcjonowanie wpływa znacząco na niezawodne i bezpieczne prowadzenie procesu synchronizacji. Badania diagnostyczne synchronizatorów prądnic wykonywane są przede wszystkim w czasie długotrwałych okresów gotowości i polegają głównie na porównaniu rzeczywistych charakterystyk statycznych i dynamicznych z charakterystykami podanymi przez producenta. Pomiary kontrolne dostępnych sygnałów wprowadzanych do urządzenia i generowanych przez to urządzenie, wymagają stosowania przyrządów pomiarowych o podwyższonej dokładności, ponieważ przedział kontrolny mierzonej wielkości jest zwykle o rząd mniejszy od całkowitej wartości mierzonej wielkości fizycznej. Stosowanie współczynnika określonego mianem zapasu danego parametru diagnostycznego umożliwia monitorowanie zmian właściwości urządzenia oraz przewidywanie wystąpienia jego awarii.


  • Wybrane zagadnienia diagnostyki uszkodzeń przekształtników energoelektroni-cznych w czasie rzeczywistym. **2003, 98 s., 75 rys., bibliogr. 102 poz.Rozprawa Doktorska /02.12.2003/Promotor: dr hab. inż. Janusz Nieznański, prof. nadzw. PG
    • Stanisław Abramik
    2003

    W Pracy przedstawiono dwie metody diagnostyczne umożliwiające wykrywanie i rozpoznawanie uszkodzeń łączników energoelektronicznych w falownikach napięcia pracujących w elektrycznych układach napędowych. W obu metodach zastosowano technikę wykrywania uszkodzeń, polegającą na stałym monitorowaniu sygnałów diagnostycznych uzyskiwanych w wyniku analizy prądów wyjściowych falownika zasilającego silnik elektryczny. Aby zapewnić możliwość detekcji i lokalizacji uszkodzeń w czasie rzeczywistym, dla dowolnego stanu pracy maszyny, zaproponowano wykorzystanie analizy prądu w ruchomym oknie o szerokości dopasowywanej automatycznie do długości okresu podstawowej harmonicznej prądu. Właściwa szerokość okna jest zapewniana dzięki zastosowaniu próbkowania ze stałym odstępem kątowym („próbkowanie w dziedzinie kąta”).W rozprawie przedstawiono również praktyczną realizację ekspertowego systemu projektowania i weryfikacji algorytmów diagnostycznych DIALOG. Opracowanie takiego narzędzia miało na celu uproszczenie działań związanych z koncepcyjnym projektowaniem algorytmów wykorzystywanych w systemach diagnostycznych. Program umożliwia zaprojektowanie oraz prostą i szybką weryfikację różnych koncepcji diagnozowania wybranego uszkodzenia.


  • Wybrane zagadnienia eksploatacji statków morskich w aspekcie bezpieczeństwa żeglugi.
    • Jerzy Girtler
    • Stanisław Kuszmider
    • Leszek Plewiński
    2003

    Przedstawiono teoretyczne podstawy podejmowania bezpiecznych decyzji eksploatacyjnych. Opisano wpływ podstawowych urządzeń statku na jego bezpieczeństwo oraz rodzaje wypadków morskich i ich przyczyny.Zasygnalizowano możliwości zapobiegania wypadkom morskim, sprecyzowano zasady bezpiecznej eksploatacji statków i ich urządzeń. Przedstawiono także zagadnienie bezpieczeństwa statku w świetle ważniejszych uregulowań prawnych tak krajowych jak również międzynarodowych.


  • Wybrane zagadnienia obliczeniowe uderzenia hydraulicznego w sieci wodociągowej pierścieniowej.
    • Roman Wichowski
    2003

    Zastosowano w pracy metodę charakterystyk do analizy zjawiska uderzenia hydraulicznego w sieci wodociągowej pierścieniowej.


  • Wybrane zagadnienia utleniania tłuszczów
    • Bronisław Drozdowski
    • Ewa Szukalska
    2003

    .


  • Wybrane zagadnienia utleniania tłuszczów.
    • Ewa Szukalska
    2003 TŁUSZCZE JADALNE

    .


  • Wybrane zastosowania niestandardowych modeli kolorowania w szeregowniu dwu-procesowych zadań jednostkowych
    • Krzysztof Giaro
    2003 Automatyka / Automatics

    Niniejsza praca poświęcona jest wykorzystaniu teorii chromatycznej grafów wszeregowaniu. Koncepcja ta polega na przedstawieniu zbioru zadań w postaci krawędzi tzw. grafu konfliktów.


  • Wycena środowiska w aspekcie odpowiedzialności moralnej
    • Robert Idem
    2003

    the article '' the pricing of environment in the moral responsibility context" presents ethical protection of natural environment within sustainable development paradigm as well as the problem of individual, moral responsibility in the liberal civilization. it contains different opinions on the environmental ethics, compares flat and deep ecology as well as environmental and ecological economy; it characterizes methods of economic pricing of environment. the paradigm of sustainable development, the critique of neoclassical economy and holistic methodology approach lead to different remarks on the question of environment and pricing, what seems to be important for valuers.


  • Wykorzystanie algorytmu ewolucyjnego i logiki rozmytej do kierowania statkiem
    • Andrzej Łebkowski
    • Roman Smierzchalski
    2003

    Rozwój technik komputerowych w ostatnich latach, wpłynął na zmiany w sposobie prowadzenia nawigacji na współczesnym statku floty handlowej. Dysponując doświadczeniami związanymi z zatonięciem promu ''Estonia'', pod pokładem którego życie utraciły 852 osoby (95 ciał odnaleziono, 757 uznano za zaginione) oraz innych jednostek morskich, opracowano Konwencję STCW-95 nakładającą na oficerów nawigacyjnych i personel pokładowy, obowiązek przyswajania i odświeżania prawideł morskich na kursach ponawianych w regularnych odstępach czasu. Jednak wprowadzone w 1995 roku przepisy nie wyeliminowały katastrof i wypadków do jakich dochodzi na morzu. Bezpieczeństwo życia na morzu nie zależy tylko od jakości zainstalowanej aparatury, ale jak wskazuje praktyka od wiedzy i umiejętności nawigatorów. Statystyki wypadków do jakich dochodzi na morzu potwierdzają, że czynnik ludzki jest jedną z ich głównych przyczyn. Udział błędów ludzkich będących przyczyną powstania katastrof wynosi około 80%. Mając na uwadze obecny stan wyposażenia mostków nawigacyjnych oraz statystyki wypadków morskich, opracowana została koncepcja hybrydowego ewolucyjno-rozmytego systemu sterowania statkiem o nazwie PFC (Path Finder and Controller for Ship).


  • Wykorzystanie analogowych filtrów aktywnych w diagnostyce łożysk silników indukcyjnych. Zastosowanie Komputerów w Nauce i Technice. XIII cykl seminariów zorganizowanych przez PTETiS, Oddział Gdańsk.
    • Leon Swędrowski
    • Lucjan Wilczewski
    • Jacek Andrzej Cichosz
    2003 Pełny tekst Zeszyty Naukowe Wydziału Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej

    Dziedziną zainteresowań autorów referatu jest diagnostyka silników indukcyjnych a szczególnie diagnostyka przy wykorzystaniu prądu zasilającego silnik.


  • Wykorzystanie biomasy jako surowca energetycznego. W: Termodynamicne przet- wórstwo węgla i biomasy. Red. M. Ściążko, H. Zieliński. Zabrze: Ins. Chem. Przeróbki Węgla, Ins. Gosp. Surowcami Mineral. i Energią PAN**2003 s. 39-51 3 rys. bibliogr. 29 poz.
    • Piotr Kowalik
    2003

    Omawia się zasoby energetyczne dotyczace biomasy w Polsce. Największe zasobyto słoma, drewno i odpady organiczne. Wskazuje się na istniejące w Polsceobiekty demonstracyjne o dużym potencjale replikacyjnym.


  • Wykorzystanie cen transferowych w polityce podatkowej przedsiębiorstw zagranicznych.
    • Jan Komorowski
    • Błażej Cybulski
    2003 Pieniądze i Więź

    W artykule ukazano strategie podatkowe inwestorów zagranicznych w zakresie zarządzania podatkiem dochodowym. Ukazano w szczególności metody wykorzystania cen transferowych i rozliczeń wewnętrznych w ramach międzynarodowych korporacji zorientowane na minimalizację zobowiązań podatkowych


  • Wykorzystanie cyfrowej sieci ISDN do sterowania europejską magistralą instalacyjną EIB.
    • Andrzej Kusiak
    • Sebastian Stybel
    2003

    W artykule przedstawiono koncepcje wykorzystania cyfrowej sieci ISDN do przesyłania informacji sterujących magistralą inteligentnego budynku EIB. W części wstępnej scharakteryzowano obie sieci a następnie określono sposób dostępu do nich oraz zasadę wymiany informacji pomiędzy tymi sieciami.


  • Wykorzystanie diagnostyki pokładowej typu OBD II/EOBD dla okresowej kontroli pojazdów
    • Zbigniew Kneba
    2003 Nowoczesny Warsztat

    Opisano przepisy dotyczące kontroli układów typu OBD w różnych krajach. Zwrócono uwagę na wykorzystanie tak zwanych monitorów jako narzędzia lepszego niż analiza spalin w czasie kontroli na stacji kontroli pojazdów. Opisano sposoby odczytu informacji o kodach błędów z pamięci sterowników układu napędowego samochodu. Oceniono trudności wprowadzenia tego sposobu sprawdzania pojazdów w Polsce.


  • Wykorzystanie dozymetrii pasywnej do izolacji związków organicznych z wody
    • Agata Kot-Wasik
    2003

    Opisano możliwości wykorzystania dozymetrii pasywnej do pobierania analitówze środowiska wodnego. Przedstawiono przykładowe konstrukcje dozymetrów pa-sywnych. Omówiono wady i zalety takiego sposobu pobierania próbek.