Pokaż publikacje z roku
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2025
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2024
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2023
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2022
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2021
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2020
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2019
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2018
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2017
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2016
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2015
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2014
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2013
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2012
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2011
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2010
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2009
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2008
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2007
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2006
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2005
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2004
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2003
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2002
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2001
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2000
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1999
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1998
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1988
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1987
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1980
Publikacje z roku 2003
Pokaż wszystkie-
Globalizacja szansą generowania nowej wiedzy.
- Helena Gulda
Autorka ukazuje na bazie analizy zagadnienia globalizacji problemu tworzenia i zarządzania wiedzą. To wiedza według autorki staje się towarem i stymulatorem podmiotów gospodarczych, ale przede wszystkim samego człowieka, jego osobowości, hierarchii wartości i zachowań pracowniczych. W artykule ukazana jest spirala wiedzy globalnej oraz konwersje jej tworzenia. Globalny świat to świat wiedzy, jej przetworzenia i unowocześnienia. Przyszłość należy do ludzi wiedzy a przedsiębiorstwa stawać się będą organizacjami uczącym się o modelu inteligentnych konkurentów.
-
Globalne społeczeństwo informacyjne a społeczeństwo wiedzy
- Zbigniew Tomczak
Proces tworzenia społeczeństwa informacyjnego dzięki internetowi trwa nieprzerwanie od lat. Społeczeństwo oparte o informacje i wiedzę jest faktem nie- podważalnym. Istnieje tylko problem określenia jego stopnia rozwoju.
-
Gospodarka oparta na wiedzy wyzwaniem strategicznym Pomorza.
- Tomasz Parteka
Analiza struktury zasobów i instytucji tworzenia wiedzy i innowacji w województwie pomorskim. Opis podstaw tworzenia gospodarki opartej na wiedzy. Programy badawcze służące GOW. Warunki uczestnictwa w sieci globalnej GOW
-
Gotowość szpitali do wdrożenia informatycznego wspomagania procesów dystrybucji stosowania leków - studium przypadku.
- Janusz Górski
- Piotr Sieliwończyk
W artykule przedstawiono wyniki badań przeprowadzonych w środowisku krajowych placówek ochrony zdrowia w celu oceny ich gotowości do stosowania zaawansowanych systemów informatycznych wspomagających procesy dystrybucji i stosowania leków. Badaniami objęto cztery szpitale, w tym zarówno duże państwowe jak i specjalistyczne prywatne. Przebadano punkty widzenia kierownictwa, lekarzy i pielęgniarek oddziałowych oraz aptek szpitalnych. Zidentyfikowano obecny stan procesów związanych z przepływem leków, zakres ich wsparcia informatycznego oraz nadzieje i obawy związane ze stosowaniem bardziej zaawansowanych rozwiązań informatycznych. W szczególności zbadano również stosunek pracowników do problemu błędu związanego z niewłaściwym zastosowaniem leku oraz ich ocenę możliwości uzyskania poprawy w tym zakresie w wyniku zastosowania technologii informacyjnych.
-
Gradient based basis function algorithms for identification of quasi periodically varying processes.
- Maciej Niedźwiecki
- Piotr Andrzej Kaczmarek
W pracy przedstawiono problem identyfikacji systemów, których parametry zmieniają się w sposób pseudookresowy. Pokazano sposób, w jaki można modelować takie systemy przy zastosowaniu metody harmonicznych funkcji bazowych.Przedstawiono dwa sposoby dekompozycji (struktura szeregowa i równoległa) takich układów na elementy związane z poszczególnymi funkcjami bazowymi. Zaprezentowany został sposób śledzenia częstotliwości funkcji bazowych.
-
Gradient theories of ductile and brittle damage: a thermodynamical consistent framework and computational issues
- Helmut Stumpf
- Jerzy Makowski
- Jarosław Górski
- Klaus Hackl
Przedstawiono termodynamicznie zgodny opis gradientowych teorii plastycznego i kruchego zniszczenia. Przyjęto, że propagujące mikro-zniszczenia posiadają bezwładność i ich ruch jest wywołany przez mikro-siły, które spełniają ich własne dynamiczne równania równowagi. Poza równaniami równowagi makro- i mikro-sił sformułowano pierwsze i drugie prawo termodynamiki na poziomie mikro i mezo. Zakładając ogólną formę równań konstytutywnych wykazano, że mikro- i makro-siły składają się z dwóch części, niedyssypatywnego składnika otrzymanego z potencjału energii swobodnej i dyssypatywnej części, która możne być sformułowana jako siła dyssypatywna. Przedyskutowano problemy obliczeniowe.
-
Ground improvement with in-situ wet soil mixing
- Michał Topolnicki
Opisano rozwój technologii mieszania wgłębnego gruntu na świecie i w Polsce. Przedstawiono bliżej aktualnie wykorzystywane metody mieszania, wprowadzane przez specjalistyczne firmy. W syntetyczny sposób podsumowano zasady projektowania oraz doświadczenia wykonawcze. Zamieszczono bliższe informacje odnośnie kilku przykładów zastosowania w Polsce.
-
GRSP`s fourth year in Poland.
- Ryszard Krystek
- Joanna Żukowska
This paper gives an extensive run through of two projects of the GRSP initiative carried out by Shell to mark a decade of the companyłs contribution to the GAMBIT Programme. It brings some information about the activities of the Polish GRSP Committee in 2002, and about last year International Seminar GAMBIT 2002.
-
Hard and Soft Modelling Based Knowledge Capture for Information Flow Management
- Edward Szczerbicki
W rozdziale przedstawiono najpierw złożony aparat matematyczny który może być wykorzystany w modelowaniu zarządzania informacją i oceny jej wartości w procesach decyzyjnych. Aparat ten oparto na teorii procesów stochastycznych oraz na teorii uzyteczności. Następnie, opierając się na wypracowanym modelu matematycznym, zaproponowano przejście do modelowania miękkiego. Całość zilustrowano na przykładach z obszaru zarządzania informacją.
-
Harmonic Synthesis: A Novel Electrochemical Method for Corrosion Rate Moni-toring
- Jezmar Jankowski
Praca przedstawia metodę wyznaczania chwilowej szybkości korozji metali opa-rtą na pomiarach prądów harmonicznych elektrody pobudzanej sinusoidalnym sy-gnałem napięciowym o niskiej częstotliwości i amplitudzie rzędu 10-30 mV,zapewniającej nieniszczący charakter badań. Opisano podstawy teoretyczne tejmetody nazwanej syntezą harmoniczną (SH). Jest ona oparta na dyskretnej syn-tezie quasi-stacjonarnej krzywej polaryzacji z prądów harmonicznych w zakre-sie potencjału określonym przez amplitudę sygnału pobudzającego. Krzywa po-laryzacji otrzymana w ten sposób może być analizowana za pomocą odpowiednichnarzędzi softwarowych w celu wyznaczenia wymaganych parametrów kinetycznychprocesu korozyjnego, a zwłaszcza prądu korozyjnego i współczynników Tafela.W przeciwieństwie do znanej metody analizy harmonicznej (AH), metoda SH poz-wala monitorować szybkość korozji układów z kontrolą mieszaną. Na podstawiesymulacji komputerowych przeprowadzonych dla układów z polaryzacją aktywa-cyjną, aktywacyjno-dyfuzyjną i aktywacyjno-omową stwierdzono, że ogranicze-nie syntezy do trzeciej składowej harmonicznej jest w pełni wystarczające docelów praktycznych. Błąd sumowania prądu w tych warunkach nie przekraczał naogół 1%. Przedstawiono sposób doboru częstotliwości sygnału pomiarowego poz-zwalający na eliminację prądu niefaradajowskiego związanego z obecnością e-lektrycznej warstwy podwójnej. Użyteczność metody SH zilustrowano na przyk-ładach stali węglowej i miedzi korodujących w sztucznej wodzie morskiej.Średnia szybkość korozji tych metali wyznaczona metodą SH z uwzględnieniemkorekty omowego spadku potencjału różniła się zaledwie o ok. 2-8% od otrzy-manej metodą grawimetryczną, podczas gdy klasyczna metoda AH dała wyniki za-niżone o ok. 18-24%
-
Harmonogramowanie realizacji projektów - przegląd modeli. W: Inżynieria za- rządzania przedsięwzięciami. Red. L. Zawadzka. Gdańsk: P. Gdań.**2003 s. 33-52 bibliogr. 124 poz.
- Adam Kostrubiec
Niniejszy rozdzial dotyczy obszru harmonogramowania ptojektów, problemów, które były przedmiotem badań w ostatnich latach wraz z próbą klasyfikacji wykorzystywanych modeli oparta na wybranych kryteriach: zakresu decyzji i rodzaju uwzględnionych ograniczeń.
-
Heat and mass exchange in the process of condensation on critical droplets.
- Romuald Puzyrewski
Sformułowano model wzrostu kropli krytycznej podając równania zmiany masy i temperatury kropli. Pokazano formę zlinearyzowaną tych równań dobrze aproksymującą wzrost kropli w poblizu wymiaru krytycznego. Podano rozwiązanie układu zlinearyzowanego uzależniając zmianę temperatury od zmiany masy kropli i czasu charakterystycznego.
-
Heating caused by a non periodic ultrasound. Theory and calculations on pulse and stationary sources.
- Anna Perelomova
Przedstawiono teorię ewolucji ogrzewania na skutek przejścia fali akustycznej każdego typu. Przedyskutowano obliczenia na podstawie nowych wzorów dla fali impulsowej i uderzeniowej. Wzory zgadzają się z klasycznymi w wypadku fal okresowych.
-
Heating of fuse - elements in transient and steady - state
- Kazimierz Jakubiuk
- Wiesław Aftyka
Przedstawiono wyniki obliczeń numerycznych nagrzewania topików bezpieczników w stanach nieustalonych i ustalonych i wykonanych w pakiecie FLUX 2D. W obliczeniach uwzględniono nagrzewania całej wkładki bezpiecznikowej. Do analizy wybrano temperaturę w przewężeniu topika. W wyniku przeprowadzonych badań stwierdzono, że przy obliczaniu parametrów przedłukowych należy uwzględniać przewodzenie ciepła w topiku oraz brać pod uwagę zmienną w funkcji temperatury konduktywność materiału topika. W stanie ustalonym określono graniczną wartość gęstości prądu, powyżej której temperatura wkładki zaczyna gwałtownie rosnąć. Podano założenia do modelu i wyniki obliczeń numerycznych.
-
Heavy metals removal in the mechanical - biological wastewater treatment plant ''Wschod'' in Gdańsk. Usuwanie metali ciężkich w mechaniczno-biologicznej oczyszczalni ścieków Gdańsk ''Wschód''.
- Eliza Kulbat
- Krystyna Olańczuk-Neyman
- Bernard Quant
- Marek Geneja
- Elżbieta Haustein
.
-
Herstellung von Dichtwaenden in alten Deichen mittels der Deep Mixing Method
- Michał Topolnicki
Opisano zastosowanie metody wgłębnego mieszania gruntu na mokro do wykonania przesłon przeciw filtracyjnych w wałach przeciwpowodziowych Wisły i Rudawy. Przytoczono pierwsze przykłady zastosowania w Polsce, obejmujące budowy w Krakowie (3) oraz w Tarnobrzegu (1). W Krakowie wykonano przesłonę zbrojoną dwuteownikami w celu posadowienia murków oporowych umieszczonych na koronie wału. W okolicach Wawelu przesłona umożliwia ustawienie na koronie wału rozbieralnej ściany aluminiowej na czas wielkiej wody, co jest pierwszym takim rozwiązaniem w Polsce.
-
Hierarchiczny układ sterowania poziomami napięć i rozpływem mocy biernej.
- Andrzej Siodelski
- Ryszard Zajczyk
Sterownie poziomami napięć i rozpływem mocy biernej w systemie elektroenergetycznym realizowane jest wielopoziomowo. Prócz zadań sterowniczych lokalnych , potrzebne są również sterowania o charakterze systemowym. Przedstawiono koncepcję hierarchicznego układu sterowania poziomami napięć i rozpływem mocy biernej, umożliwiająca osiąganie, omówionych w referacie, celów technicznych, organizacyjnych i ekonomicznych.
-
High - voltage thin - layer fuses
- Krzysztof Ćwidak
- Wojciech Gregorczyk
- Jan Sulikowski
Zaprezentowano nową technologię i konstrukcję bezpieczników wysokonapięciowych wykorzystując technologie stosowane w mikroelektronice. Cienką warstwę topika naniesiono na quasiceramiczne podłoże. Wykonane modele bezpieczników charakteryzują się wysoką pewnością działania oraz małymi stratami I2t.
-
High level expression, secretion and purification of the termostable aqualysin I from Thermus aquaticus YT-1 in Pichia pastoris.
- Gabriela Olędzka
- Sławomir Dąbrowski
- Józef Kur
Otrzymano aktywną proteazę serynową Thermus aquaticus z systemu nadprodukcji Escherichia coli. Oczyszczono enzym przy zastosowaniu chromatografii metalo-powinowactwa.
-
High level synthesis with adaptive evolutionary algorithm for solving reliability and thermal problems in reconfigurable microelectronic systems.
- Sławomir Kozieł
- Władysław Szcześniak
Praca dotyczy badań efektywności adaptacyjnego algorytmu ewolucyjnego (AEA)zastosowanego do syntezy wysokiego poziomu układów cyfrowych CMOS w celu zredukowania rozpraszanej przez nie mocy. W wyniku obniżenia poziomu mocy pobieranej przez układ mikroelektroniczny uzyskuje się zmniejszenie szczytowej i średniej temperatury układu scalonego co z kolei prowadzi do wzrostu niezawodności całego systemu. Podczas przeprowadzonych badań algorytmu AEA wyznaczono zależności pomiędzy czasami obliczeń a uzyskiwanymi poziomami redukcji mocy rozpraszanej w projektowanym układzie scalonym.