Pokaż publikacje z roku
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2025
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2024
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2023
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2022
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2021
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2020
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2019
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2018
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2017
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2016
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2015
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2014
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2013
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2012
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2011
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2010
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2009
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2008
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2007
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2006
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2005
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2004
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2003
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2002
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2001
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2000
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1999
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1998
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1988
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1987
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1980
Publikacje z roku 2003
Pokaż wszystkie-
Hyperbolically shaped centrifugal compressor.
- Paweł Flaszyński
- Romuald Puzyrewski
Przedstawiono możliwość optymalizacji kształtu łopatki koła wirnikowego sprężarki promieniowej ze względu na kryterium równomierności pola przepływu na wylocie. Zamieszczono porównanie wyników obliczeń na etapie projektowania w ramach osiowosymetrycznego modelu 2D z wynikami obliczeń modelem 3D dla zaprojektowanego kanału międzyłopatkowego.
-
Identification of inertia, damping and stiffness parameters for low pressure steam turbine framework.
- Marek Krawczuk
- Lech Murawski
- Wieslaw Ostachowicz
W pracy przedstawiono metodę identyfikacji masy tłumienia i sztywności kadłuba części niskoprężnej turbiny parowej 200MW.
-
Identyfikacja krytycznych uszkodzeń ścianek rurociągów na podstawie analizy MDCR w oparciu skaning ultradźwiękowy.
- Leszek Dąbrowski
- Tomasz Łomotowski
- Paweł Raczyński
W pracy przedstawiono system ultradźwiękowych tłoków pomiarowych wysokiej rozdzielczości dostarczający informacji o parametrach geometrycznych wykrytych ubytków metalu w ściankach badanego rurociągu. Informacje te pozwalają na oszacowanie MDCR uznanego za jeden z podstawowych wskaźników pozwalających na bezpieczną eksploatację rurociągów.
-
Identyfikacja nieparametryczna systemów farmakokinetycznych metodą funkcji korelacji.
- Renata Kalicka
- Anna Pietrenko-Dąbrowska
W pracy omówiono metodę funkcji korelacji, przedstawiono jej ograniczenia numeryczne oraz pobudzenia zapewniające maksymalną dokładność estymat odpowiedzi impulsowej w tej metodzie: szum biały oraz pobudzenia PRBS.
-
Identyfikacja parametrów wytrzymałościowych gruntu
- Chi Tran
- Eugeniusz Dembicki
- Andrzej Bartoszewicz
- Piotr E. Srokosz
Przedstawiono nową metodę wyznaczania parametrów wytrzymałościowych gruntu, opartą na technice obliczeń neuronowych. Metodę tę zastosowano do poszukiwania wzajemnych powiązań miedzy wynikami otrzymanymi z różnych rodzajów badań geotechnicznych.
-
Identyfikacja parametrów wytrzymałościowych gruntu.
- Chi Tran
- Eugeniusz Dembicki
W pracy przedstawiono wyniki badań deformacji objętościowych gruntów antropogenicznych (kompozytów iłowo - popiołowych) w wyniku wzrostu wilgotności. Zastosowano metodę obciążania po nasyceniu oraz metodę obciążenie - nasycenie - obciążenie, Stwierdzono wyraźną zależność rodzaju i wartości deformacji od składu kompozytów oraz wskazano na istotny wpływ metody badania.
-
Identyfikacja parametryczna modeli systemów farmakokinetycznych na podstawie pobudzenia optymalnego według kryterium optymalizacji czułościowej
- Renata Kalicka
- Anna Pietrenko-Dąbrowska
Przedstawiono identyfikację parametryczną modeli systemów farmakokinetycznych opisanych w kategoriach zmiennych stanu. Identyfikacja przeprowadzana jest na podstawie pobudzenia optymalnego według kryterium optymalizacji czułościowej, na które nałożono dodatkowe ograniczenia na energie i czas trwania.
-
Identyfikacja personalna jako element sterowania siecią telefoniczną.
- Andrzej Kusiak
Artykuł związany jest z problemem identyfikacji osób znajdujących się w budynkach z przekazaniem informacji o identyfikacji sieci inteligentnego budynku. Przeanalizowano stosowane sposoby przeprowadzenia identyfikacji i następnie wybrano rozwiązanie wykorzystujące radiowy scalony nadajnik/odbiornik do zastosowania przy identyfikacji przemieszczających się osób w inteligentnym budynku.
-
Identyfikacja stałych przepływu modeli systemów farmakokinetycznych opisanych równaniami stanu. VII Ogólnopolska Konferencja Przepływów Wielofazowych.
- Anna Pietrenko-Dąbrowska
- Renata Kalicka
Przedstawiono identyfikację parametrów (stałych przepływu) modeli systemów farmakokinetycznych opisanych równaniami stanu.Estymowane wartości parametrów zapewniają najlepsze dopasowanie odpowiedzi modelu do danych pomiarowych. Estymację przeprowadzono metodą największej wiarygodności na podstawie pobudzenia optymalnego według kryterium optymalizacji czułościowej oraz pobudzenia impulsowego.
-
III Konkurs Informatyczno-Techniczny
- Joanna Śmierzchalska
- Piotr Brudło
- Tadeusz Ratajczak
W artykule przedstawiono cele oraz przebieg III Konkursu Informatyczno-Technicznego "InfoTech" dla młodzieży szkół średnich. Zaprezentowano przykładowe pytania i zadania ilustrujące tematykę, zakres wiedzy i poziom konkursu. Autorzy kończą artykuł uwagami i sugestiami skierowanymi do organizatorów następnej edycji konkursu.
-
I-lossless factorisations for robust H-inf-control in delta-domain
- Piotr Suchomski
...
-
Impedance measurements of coating properties on bridge structures
- Jacek Bordziłowski
- Kazimierz Darowicki
- Stefan Krakowiak
- Agnieszka Królikowska
Pomiary impedancyjne pozwalają na prostą ocenę właściwości ochronnych powłok ochronnych i wykładzin. Pomiary stosuje się w celu porównania powłok, monitorowania ich właściwości i oceny mechanizmu działania. Metodyka jest z powodzeniem stosowana w pomiarach laboratoryjnych. Pomiary terenowe są bardziej skomplikowane ponieważ wymagają w pełni kontrolowanych komputerowo przyrządów, kontroli warunków pogodowych oraz wielu innych parametrów zewnętrznych wpływających na pomiary. Stwierdzono dobrą korelację pomiędzy wynikami uzyskanymi w warunkach terenowych oraz laboratoryjnych, dzięki czemu będzie można stosować metodę impedancyjną do bezinwazyjnej kontroli wymalowań na konstrukcjach mostowych.
-
Impedance spectroscopy of undoped cerium oxide.
- Piotr Jasiński
- Toshio Suzuki
- Harlan U. Anderson
W pracy przedstawiono badania impedancyjne niedomieszkowanego tlenku ceru. Wyniki wskazują na występowanie zjawiska dyfuzji,???? które nie są (.. jest.?)związane z odpowiedzią elektrodową. Rozważania teoretyczne dopuszczają obserwowanie impedancji Warburga, która reprezentuje zjawisko dyfuzji w przewodnikach mieszanych, jednakże niewiele informacji na ten temat można znaleźć w literaturze. W związku z tym szczegółowe badania zródła tego zjawiska jest przedstawione w niniejszej pracy. Określono, że zjawisko dyfuzji jest związane z segregacją nieczystości w obszary międzyziarnowe i częściowym blokowaniem przepływu jonów tlenu.
-
Impedancja nerki. Biul. Oddz. Białost. SEP**2003 nr 16 s. 22-25, 4 rys. bibliogr. 3 poz.
- Wacław Matulewicz
Przedstawiono istotę odwzorowania pracy nerki za pomocą obwodu elektrycc- nego. Podano zmiany przepływu krwi w przypadku zmian chorobowych w nerce.
-
Implementacja usługi lokalizowania stacji ruchomej w radiowych sieciach dyspozytorskich
- Jacek Stefański
- Jarosław Sadowski
W artykule przedstawiono rozwiązanie systemu lokalizacji pojazdów przeznaczonego do stosowania w przedsiębiorstwach transportu publicznego, wykorzystujących analogowe radiotelefony łączności dyspozytorskiej. Omówiono zastosowane rozwiązania układowe i porównano funkcjonalność zaproponowanego systemu z innymi możliwymi wariantami realizacji problemu ciągłego przekazywania informacji o pozycji nadzorowanych pojazdów.
-
Importance of time evaluation in capillary rise method
- Wu Dang Trong
- Jan Hupka
- Jakub Nalaskowski
Badano zwilżalność układu porowatego przez wodę i węglowodany, mierząc zmianę masy rurki wypełnionej szklanymi kulkami. Wskazano na różny czas i szybkość penetracji cieczy przez złoże.
-
Improved top hat and ushaped resistors for huigh precision laser trimming.
- Marek Wroński
Przedstawiono nowe podejście do poprawy charakterystyk strojenia rezystorów warstwowych typu ''kapelusza'' i typu ''U'' z cięciem prostym pośrodku struktury polegająca na wprowadzeniu zaworki przewodzącej w górnej części rezystora. Umożliwia to eliminację lokalnych przegrzewów oraz zwiększenia dokładności strojenia i wzrostu stabilności.
-
Impulse and high frequency methods of lighting earthing testes.
- Stanisław Wojtas
Uziemienia projektowane dla prądów zwarciowych nie zawsze są właściwe do odprowadzania prądów piorunowych, gdzie należy brać pod uwagę impedancję uziemień. W pracy porównano metody: udarową oraz wysokiej częstotliwości zastosowane do oceny przydatności uziemień odgromowych.
-
In plane and out of plane temperature dependencies of the resistivity insingle crystals and films of Nd2CuO4.
- T.b. Charikova
- A.n. Ignatenkov
- A.i. Ponomarev
- A.a. Ivanov
- Tomasz Klimczuk
- Wojciech Sadowski
W pracy przedstawiono temperaturową zależność oporu elektrycznego kryształów i cienkich warstw związku Nd2CuO4. Dyskutowany jest wpływ temperatury i atmosfery dodatkowej obróbki termicznej na własności transportowe.
-
Increased resonance energy transfer between fluorophores bound to DNA in proximity to metallic silver particles.
- Joanna Malicka
- Ignacy Gryczyński
- Jiyu Fang
- Józef Kuśba
- Joseph R. Lakowicz
Zbadano wpływ nanocząstek metalicznego srebra na rezonansowe przekazywanie energii między fluoroforami związanymi z DNA. Donor (pochodna kumaryny) i akceptor (Cy3) umieszczono na przeciwległych końcach DNA o strukturze podwójnej helisy i o 23 parach bazowych. W nieobecności cząstek srebra wydajność przekazywania energii w tym układzie wynosiła ok. 9%, zaś po umieszczeniu go między kwarcowymi płytkami pokrytymi filmem wysepek srebra, wzrosła do około64 %. Efekt ten nie był obserwowany, jeśli płytki kwarcowe nie były pokryte warstwą srebra lub były od siebie oddalone o więcej niż kilka mikrometrów.