Pokaż publikacje z roku
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2025
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2024
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2023
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2022
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2021
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2020
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2019
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2018
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2017
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2016
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2015
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2014
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2013
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2012
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2011
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2010
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2009
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2008
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2007
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2006
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2005
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2004
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2003
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2002
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2001
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2000
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1999
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1998
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1988
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1987
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1980
Publikacje z roku 2003
Pokaż wszystkie-
Information management enhancement with simulation: case studies.
- Edward Szczerbicki
W rozdziale omówiono rolę symulacji w procesach zarządzania wiedzą i informacją, wskazując na jej znaczenie jako podstawowego narzędzia w tym obszarze.Przybliżono wybraną platformę symulacyjną opartą na systemie Visual SLAM.
-
Infrastruktura podziemna miast.
- Ziemowit Suligowski
Szczególne warunki funkcjonowania infrastruktury podziemnej miast na tle współczesnych rozwiązań technologicznych. Doświadczenia wrocławskiej konferencji.
-
Iniekcje rys powstałych w blokach oporowych wiaduktu sprężonego.
- Marian Cichocki
Przedstawiono charakter i genezę uszkodzeń bloków oporowych wiaduktu sprężonego kablobetonowego położonego w ciągu trasy Sucharskiego w Gdańsku. Inwentaryzacja i analiza uszkodzeń umożliwiła opracowanie koncepcji i realizację naprawy przy zastosowaniu średniociśnieniowych technik iniekcji. Zastosowano w tym celu specjalne żywice o małej lepkości (rzadkie) Concretin IHL. Przedstawiono metodykę iniekcji oraz wyniki i parametry uzyskane podczas tłoczenia żywicy w rysy. prace wykonane na obiekcie były również podstawą oceny parametrów powstałych rys, zwłaszcza ich głębokości.
-
Initial problems for neutral functional differential equations with unbounded delay.
- Zdzisław Kamont
Sformułowano układ aksjomatów dla przestrzeni fazowej . Wykazano istnienie jednoznaczności rozwiązań zagadnienia Cauchy´ego. Dowód wykorzystuje metody porównawcze z nieliniowymi oszacowaniami dla danej funkcji.
-
Innovative optimization algorithm of variable speed pumps in district heating systems.
- Andrzej Augusiak
- Krzysztof Dziedzicki
W referacie przedstawiono innowacyjny algorytm matematyczny optymalizacji pracy pomp zmienno prędkościowych w systemach ciepłowniczych. Algorytm wykorzystuje procedurę iterecyjnego wyznaczania parametrów pracy pomp, których charakterystyki są linearyzowane odcinkami w układzie dwóch współrzędnych. Do rozwiązania modelu całkowitoliczbowego zaproponowano wykorzystanie systemu GAMS. W pracy przedstawiono podstawy metodologiczne i wyniki optymalizacji dla przykładowego systemu ciepłowniczego.
-
Inspection of rubber linings operating in flue gas desulphurisation units. Inspekcje wykładzin gumowych w warunkach instalacji odsiarczania spalin.
- Stefan Krakowiak
- Kazimierz Darowicki
Pomiary metodą EIS wykładzin gumowych przeprowadzono w warunkach polowych.Stwierdzono, że najlepszym miernikiem jakości powłoki jest pojemność elektryczna powłoki. Sposób wyznaczania zwartości wilgoci w powłoce oparty został na równaniu Brashera-Kingsbury´ego. Wyniki porównano z oznaczeniami wilgoci w wykładzinie metodami niszczącymi przeprowadzonymi w tych samych miejscach co badania elektrochemiczne.
-
Instrumenty ekonomiczne realizacji sterowania U i Q
- Ryszard Pochyluk
- Zbigniew Szczerba
Celem tworzenia instrumentów ekonomicznych w gospodarce rynkowej jest uaktywnienie zainteresowanych podmiotów gospodarczych do działań ukierunkowanych na zamierzony cel. W rozważanej pracy celem tym jest właściwe sterowanie poziomami napięć i rozpływem mocy biernej w krajowym systemie elektroenergetycznym, prowadzące do poprawy jakości jego pracy. W referacie omówiono lub wspomniano o następujących instrumentach, które powinny być wprowadzone i aktywnie oddziaływać. 1. Wprowadzenie rynków usług systemowych 2. Wprowadzenie umocowań prawnych: regulacji i stosownych umów. 3. Wprowadzenie ramowych zasad rozliczeń finansowych. 4. Określenie stawek opłat za moc bierną loco sieć 400-2205. Określenie stawek opłat za moc bierną loco węzły zasilające 110 kV6. Określenie stawek opłat za moc bierną w spółkach dystrybucyjnych. 7. Określenie zasad rozliczeń za moc bierną z innymi potencjalnymi odbiorcami/dostawcami mocy biernej. 8. Określenie systemu kar za niedotrzymanie standardów świadczonych usług U i Q. 9. Określenie systemu kar za niedotrzymanie standardów dostarczanej mocy w zakresie U i Q.
-
Instrumenty ekonomiczne właściwej realizacji sterowania U i Q.
- Ryszard Pochyluk
- Zbigniew Szczerba
Jest to jeden z referatów prezentujących wyniki obszernej pracy badawczej obejmującej złożoną problematykę sterowania poziomami napięć i rozpływem mocy biernej w systemie elektroenergetycznym (sterowanie U i Q). Założenia ogólne: Jest to jeden z referatów prezentujących wyniki obszernej pracy badawczej obejmującej złożoną problematykę sterowania poziomami napięć i rozpływem mocy biernej w systemie elektroenergetycznym (sterowanie U i Q). Założenia ogólne: należy odstąpić od zależności nakazowo-rozdzielczych nadal funkcjonujących pomiędzy podmiotami gospodarczymi, czynnymi i biernymi uczestnikami sterowania krajowym systemem elektroenergetycznym,właściwe osiągnięcie celu jakim jest poprawne i bezpieczne prowadzenie ruchu systemu elektroenergetycznego, może być osiągnięte w drodze zaproponowania dobrze dobranych instrumentów ekonomicznych.W referacie przedstawiono i przedyskutowano instrumenty ekonomiczne jakie powinny być wprowadzone na rynkach usług systemowych, szczególnie w zakresie udziału w sterowaniu U i Q.
-
Instytucja akademicka : strategia, efektywność, jakość
- Krzysztof Leja
W monografii podjęto próbę adaptacji do realiów wyższej uczelni nowoczesnych metod opracowanych z myślą o ocenie jakości i efektywności przedsięwzięć biznesowych. Przedstawiono m.in. model servqual zastosowany do oceny jakości usług oferowanych przez wyższą uczelnię, w tym głównie usług edukacyjnych. Przeprowadzono analizę efektywności funkcjonowania wybranej uczelni technicznej korzystając ze strategicznej karty wyników oraz benchmarkingu. Zaproponowano sposób kreowania strategii wyższej uczelni na podstawie analizy TOWS/SWOT. Przeprowadzone badania wskazują, że zastosowanie nowoczesnych metod pomiaru efektywności i jakości działalności wyższej uczelni pozwalają inaczej spojrzeć na doskonalenie funkcjonowania instytucji akademickiej.
-
Instytucje polityczne a kwestie wychodźstwa polskiego
- Rafał Majewski
Emigracja polska jest przedmiotem uwagi instytucji władzy w Polsce. Podkreśla się w tym względzie działalność Sejmu i Senatu, oraz Rady Ministrów. Wyrażany jest jednakże pogląd, że utrzymanie i rozwijanie więzi Polski z wychodźstwem jest zadaniem ogólnonarodowym, i powinno być realizowane zarówno przez jednostki administracji państwowej, jaki organizacje pozarządowe oraz kontakty rodzinne, środowiskowe i zawodowe. Szczególną wagę w ostatnim czasie przywiązuje się do kontaktów z krajem oraz na budowanie instytucji życia organizacyjnego diaspory. Zauważa się tez aktywność organów państwa na arenie międzynarodowej w tym zarówno w kontaktach dwu, jak i wielostronnych. Przywiązuje się szczególną uwagę do rozwiązań prawnomiędzynarodowych w tym zwłaszcza tych, wynikających z tradycji ochrony praw człowieka.
-
Integracja inteligentnego agenta diagnostycznego z systemami CRM.
- Tomasz Dziubich
W artykule zawarto propozycję integracji inteligentnych agentów diagnostycznych z systemami CRM zarządzania przedsiębiorstwem, w szczególności z podsystemem zarządzania zasobami informatycznymi.
-
Integracja systemów diagnostycznych w radiologii.
- Jacek Rumiński
- Adam Bujanowski
- Wojciech Grabowski
Elektroniczne wytwarzanie, składowanie oraz prezentacja danych medycznych staje się coraz częściej koniecznością dyktowaną zarówno aspektami jakości i bezpieczeństwa jak i warunkami ekonomicznymi. W artykule omówiono wymagania oraz proces integracji systemów diagnostycznych (PACS) i prezentacyjnych w radiologii. Rozpatrzono przykładowe studium przypadku dla Zakładu Radiologii AMG w Gdańsku.
-
Intelligent acquisition of audio signals, employing neutral networks and rough set algorithms
- Andrzej Czyżewski
Algorytmy oparte na sztucznych sieciach neuronowych i metodzie zbiorówprzybliżonych zostały zastosowane do lokalizacji sygnałów fonicznych obar-czonych pasożytniczym szumem i rewerberacjami. Informacja o kierunku napły-wania dźwięku była uzyskiwana na wyjściach tych algorytmów na podstawie re-prezentacji parametrycznej. Przedstawiono wyniki eksperymentalne i przepro-wadzono ich dyskusję.
-
Intelligent processing of stuttered speech.
- Andrzej Czyżewski
- Andrzej Kaczmarek
W artykule zaprezentowano kilka metod analizy i automatycznego zliczania potknięć artykulacyjnych, związanych z jąkaniem się, opartych na wykorzystaniu algorytmów uczących się sztucznych sieci neuronowych i zbiorów przybliżonych.
-
Interaction of modes in nonlinear acoustics: theory and applications to pulse dynamics.
- Anna Perelomova
Ogólna teoria oddziaływania modów hydrodynamicznych opiera się na wyprowadzeniu równań różniczkowych nieliniowych. Mody rozumiane są tu jako wektory własnych układów praw zachowań hydrodynamicznych. Rozpatrywano zjawiska towarzyszące fali akustycznej w przepływie lepkim nieliniowym. Uwzględniono płyny w każdym fizycznym równaniu stanu.
-
Interakcyjne, zdalne laboratorium sterowania procesami przemysłowymi.
- Piotr Andrzej Kaczmarek
- Roman Pałubicki
W pracy przedstawiono sposób realizacji wirtualnego laboratorium, w którym eksperymenty mogą być realizowane za pośrednictwem Internetu. Pokazano strukturę systemu umożliwiającego zdalną analizę pracy fizycznych obiektów oraz omówiono projekt stanowiska do badania układów sterowania ruchem odwróconego wahadła.
-
Interfejs miejskiego systemu informacji dla osób niepełnosprawnych.
- Ryszard Kowalik
- Krzysztof Paliświat
Artykuł przedstawia analizę potrzeb różnych grup osób niepełnosprawnych oraz możliwe rozwiązania implementacyjne w zakresie interfejsu użytkownika, ułatwiające posługiwanie się systemami informacyjnymi na przykładzie systemu GDASKON.
-
Interferencje sąsiedniokanałowe w interfejsie radiowym WCDMA/FDD w łączu w dół.
- Małgorzata Gajewska
W artykule przedstawiono wyniki analizy wpływu mocy interferencji sąsiedniokanałowych na efektywność pracy interfejsu radiowego WCDMA/FDD w łączu w dół Przeanalizowano wpływ mocy sygnałów odbieranych w kanale sąsiednim, odległości międzykanałowych oraz synchronizacji pomiędzy odbieranymi sygnałami na moc interferencji sąsiedniokanałowych, a w konsekwencji na pojemność interfejsu radiowego WCDMA/FDD.
-
Interferometric optical fiber sensors with active stabilization of the operating point using a tunable semiconductor laser. Optical Fibres and Their Applications VIII.
- Paweł Wierzba
- Jerzy Pluciński
- Bogdan Kosmowski
W pracy przedstawiono wyniki badań światłowodowych interferometrycznych sensorów siły wykonanych w konfiguracji interferometru Michelsona i wykorzystujących aktywną stabilizację punktu pracy przy pomocy zmiany długości fali źródła. Porównano dwie klasy omawianych sensorów a następnie zrealizowano sensor. W konstrukcji sensora zastosowano modulator z pośrednim pomiarem siły. Mierzona siła jest zamieniana na ciśnienie hydrostatyczne, które następnie jest mierzone. Wykonany sensor charakteryzuje się dobrą liniowością. Jego pasmo jest obecnie ograniczone szybkością przestrajania lasera.
-
Internacjonalizacja małych i średnich przedsiębiorstw we współczesnej gospodarce.
- Nelly Daszkiewicz
Spośród wielu problemów, które pojawiają się w książce, kwestią kluczową jest internacjonalizacja małych i średnich przedsiębiorstw. Zachodzące procesy internacjonalizacji MSP są rozpatrywane na tle innych przemian kształtujących współczesne gospodarki, a zwłaszcza globalizacji i integracji ekonomicznej. Ponadto książka została mocno ''osadzona'' w teorii przedsiębiorczości i MSP. Rozważania teoretyczne zostały oparte na światowej, w znacznej mierze najnowszej, literaturze przedmiotu. Kolokwium habilitacyjne: 29.04.2004. Wydz. Zarz. UG