Pokaż publikacje z roku
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2025
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2024
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2023
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2022
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2021
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2020
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2019
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2018
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2017
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2016
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2015
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2014
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2013
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2012
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2011
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2010
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2009
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2008
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2007
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2006
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2005
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2004
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2003
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2002
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2001
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2000
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1999
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1998
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1988
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1987
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1980
Publikacje z roku 2003
Pokaż wszystkie-
Miasteczko akademickie Uniwersytetu Warmińsko - Mazurskiego w Olsztynie w kontekście funkcjonowania campusów uniwersyteckich w świecie
- Romana Cielątkowska
Praca prezentuje realizację nowych obiektów architektury użyteczności publi-cznej w Kortowie w kontekście współczesnej architektury tego rodzaju za gra-nicą i w Polsce. Zawiera zdjęcia i rysunki realizacyjne ukazujące charakterprojektowanych i istniejących obiektów. Tekst eksponuje specyfikę założeńtypu ''campus'' uniwersytecki.
-
Microbiological and biological aspects of wastewater tretment plant Wschód in Gdańsk Operation.
- Krystyna Olańczuk-Neyman
- Marek Geneja
- Bernard Quant
- Monika Dembińska
- Krystyna Kruczalak
- Eliza Kulbat
- Irena Kulik-Kuziemska
- Stanisław Mikołajski
- Mieczyslaw Gielert
W pracy wykazano, iż w oczyszczalni Wschód w Gdańsku, pracującej w zmodyfikowanym systemie UCT, zanieczyszczenia bakteriologiczne ze ścieków są usuwane w granicach od 92% do ponad 99%, a zanieczyszczenia parazytologiczne niemal całkowicie. Pomimo tego odpływy są nadal dość znacznie zanieczyszczone bakteriologicznie o czym świadczy liczba bakterii wskaźnikowych oraz okresowa obecność bakterii z rodzaju Salmonella. Ustalono, iż zanieczyszczenie bakteriologiczne osadu wstępnego bakteriami wskaźnikowymi było od 1 do 3 rzędów wielkości wyższe niż osadu czynnego nadmiernego, a częstotliwość występowania bakterii z rodzaju Salmonella ponad dwukrotnie wyższa (odpowiednio 70% i 30%). Średnia liczba inwazyjnych jaj helmintów (ATT) była ponad dwukrotnie wyższa w osadzie czynnym nadmiernym niż w osadzie wstępnym. Skuteczną metodą ograniczania zjawiska puchnięcia i pęcznienia osadu czynnego spowodowanego masowym rozwojem Microthrix parvicella jest dawkowanie PAX-16 w dawkach od 2,5 do 4,8 g Al3+/kgs.m.·d.
-
Microcontroller driven miniaturized digital depth sounder.
- Marek Moszyński
- Andrzej Stepnowski
- Waldemar Lis
- Krzysztof Zachariasz
- Andrzej Partyka
- Irena Postawka
Przedstawiono schemat blokowy, specyfikację techniczną oraz zasadę działania miniaturowej echosondy cyfrowej, sterowanej mikrokontrolerem PIC16F873.Specjalistyczne oprogramowanie echosondy umożliwia prezentację echogramów w czasie rzeczywistym oraz udostępnianie ich w sieci Internet w typowych przeglądarkach WWW.
-
Micro-Raman spectroscopy in the studies of multiphase separated polyurethanes. [online] W: [Proc.] UTECH Europe 2003 . The International Polyurethane Industry Conference and Exhibition. 25/26/27 March 2003, The Hague, Netherlands. London: Crain Communications Ltd. Dostępny w World Wide Web: http://UTECH-2003.com + wydruk.**2003 [s. 123-130 bibliogr. 41 poz.]Mikro-Ramanowska spektroskopia w badaniach poliuretanów wykazujących separację wielofazową.
- Helena Janik
- Barbara Palys
- Zoran L. Petrovic
Przedmiotem badań były trzy próbki poliuretanowe o zawartości 30% segmentówsztywnych otrzymanych z politlenku propylenu, diizocyjanianu difenylometanui butanodiolu. Próbki te wykazują morfologię wielofazową, w której można wy-różnić globule i sferolity rozproszone w matrycy polimerowej.Za pomocą spek-troskopii mikro-Ramana przeprowadzono mikroanalizę chemiczną wszystkich ele-mentów morfologicznych. Stwierdzono odmienny skład chemiczny w globulach.Natomiast matryca i sferolity wykazały porównywalny skład chemiczny.
-
Microstructural aspects of hydrogen degradation of the 26H2MF and 34HNM constructional alloy steels
- Andrzej Zieliński
- Mirosław Czechowski
- Maria Głowacka
- Piotr Michalak
- Ellina Lunarska
Podatność na degradację wywołaną przez wodór, dwóch gatunków polskich stali konstrukcyjnych stopowych: 26H2MF i 34HNM, określano przy pomocy próby powolnego rozciągania. Mierzono następujące parametry: energię pękania, wydłużenie, wytrzymałość na rozciąganie i przewężenie. Degradację stali obserwowano w 0,01M kwasie siarkowym przy gęstości prądu 20 mA/cm2 wraz z rodzajem przełomów. Poziom degradacji był zgodny z ilością wodoru w stali 26H2MF.
-
Microstructure and wear of cast aluminium alloy with laser modified surface layer
- Waldemar Serbiński
- Jacek Łubiński
- Krzysztof Druet
przedstawiono wyniki badań zużycia przez tarcie przetopionego laserowo stopuAlSi13MgCuNi w warunkach tribologicznych. Wykazano, iż zużycie i współczyn-nik tarcia są zależne od parametrów obróbki laserowej w warunkach kriogeni-cznych.
-
Microsystem for measurement of impedance sensors parameters.Optoelectronic and electronic sensors V.
- Jerzy Hoja
- Grzegorz Lentka
W artykule przedstawiono mikrosystem do pomiaru parametrów impedancyjnych czujników o module impedancji z przedziału 100ohm-1Gohm. Zastosowana w mikrosystemie technika cyfrowego przetwarzania sygnałów, pozwoliła na uzyskanie szerokiego zakresu częstotliwości pomiarowych, zwłaszcza bardzo niskich od 100uHz do 1MHz, przy zachowaniu prostej konstrukcji zapewniającej jego niską cenę. Mikrosystem zrealizowano w formie przyrządu wirtualnego składającego się z modułu pomiarowego połączonego interfejsem RS-232 z komputerem PC. Określono błąd pomiaru modułu i fazy impedancji w zależności od częstotliwości pomiarowej i modułu mierzonej impedancji.
-
Miejsce wartości kulturowych w zarządzaniu organizacją.
- Kazimierz Frydel
W pierwszej części pracy autor poszukuje genezy systemu wartości, analizując funkcje układu nerwowego w zarządzaniu organizmem: od utrzymywania homeostazy, poprzez kierowanie zachowaniem organizmu jako całości, do procesu myślenia. W drugiej autor próbuje określić funkcje systemu wartości w świecie organizacji, w świecie kultury.
-
Mierzenie wody
- Ziemowit Suligowski
Problemy konsekwencji przewymiarowania wodomierza skrzydełkowego.
-
Mieszkanie w drzewostanie. Habitat Trzeciej Fali EXPO 2010 Wrocław. Habitat 2002.
- Antoni Taraszkiewicz
- Barbara Gronostajska
- Tomasz Głowacki
- Rafał Fic
- Jowita Rangl
- Arkadiusz Szewczuk
''Mieszkanie w drzewostanie'' to próba odpowiedzi na potrzeby miasta Wrocławia w zakresie zaplecza mieszkaniowego dla planowanej w 2010 roku wystawy EXPO.Jest to propozycja stworzenia najbardziej naturalnego i przyjaznego środowiska łączącego w jednym miejscu funkcje: mieszkania, pracy i rekreacje.
-
Między konsumpcjonizmem a ascetyzmem ekologicznym: problem ekologicznej jakości ekologicznego stylu życia.
- Janina Kubka
W pracy podjęty jest problem ekologicznej redefinicji pojęcia ''jakość życia''. Jako drogą poszukiwań wskazuje się orientację na kształtowanie nowego paradygmatu socjo-ekonomicznego i nowego socjokulturowego wzorca potrzeb budowanego na nowych, proekologicznych motywacjach.
-
Migracja zanieczyszczeń.
- Jerzy Sawicki
Książka jest obszerną monografią naukową, zawierającą też elementy podręcznikowe poświęcone problemom rozprzestrzeniania się zanieczyszczeń w naturalnym środowisku człowieka. W części pierwszej przedstawiono charakterystykę układów niejednorodnych. Część druga opisuje metodę fenomenologiczną od równań ogólnych, po konkretne modele dyfuzji i dyspersji. W części trzeciej omówiono zasady opisu transportu zanieczyszczeń.
-
Migracje zagraniczne ludności w Polsce w przededniu wejścia Kraju do Unii Europejskiej
- Ewa Grzegorzewska-Mischka
Migracje zagraniczne ludności w Polsce w przededniu wejścia Kraju do Unii Europejskiej.
-
Mikrobiologiczne aspekty odprowadzania ścieków do przybrzeżnych wód morskich.
- Krystyna Olańczuk-Neyman
Przedstawiono główne zagrożenie stanu sanitarnego przybrzeżnych wód morskich.
-
Mikrobiologiczne obrastanie elewacji docieplonych metodą lekko mokrą.
- Marek Wysocki
Mikrobiologiczne obrastanie elewacji docieplonych metodą lekko mokrą wpływa na efektywność procesów termomodernizacyjnych. Artykuł omawia podstawowe warunki sprzyjające obrastaniu elewacji oraz profilaktykę i renowację ścian.
-
Mikrobiologiczne obrastanie podłoży mineralnych. BIT**2003 nr 3 s. 32-33, 5 fot.
- Marek Wysocki
Artykuł omawia nasilające się zjawisko obrastania elewacji glonami i poros- tami. W artykule prezentowano przyczyny porastania mikrobiologicznego ele- wacji wskazano warunki jakie sprzyjają obrastaniu elewacji oraz przedstawio-no sposoby ograniczenia tego procesu.
-
Mikrokomputerowy rejestrator pracy palownicy.
- Marek Wołoszyk
- Miron Galewski
- Michał Porzeziński
- Dariusz Świsulski
Przedstawiono system pomiarowy do rejestracji parametrów wytwarzania pali betonowych. System pozwala na rejestrację i wizualizację takich parametrów jak głębokość i prędkość posuwu głowicy wiercącej, ciśnienie oraz wydatek zawiesiny bentonitowej, prędkość obrotową i remont głowicy. Na podstawie zarejestrowanych wyników możliwe jest utworzenie pełnej dokumentacji wykonanych pali.
-
Mikrostruktura i właściwości tribologiczne laserowo przetopionego stopu AlSi13MgCuNi w warunkach kriogenicznych.
- Waldemar Serbiński
- Jacek Łubiński
- Krzysztof Druet
Przedstawiono mikrostrukturę stopu AlSi13MgCuNi po obróbce laserowej w warunkach kriogenicznych. Podano wyniki badań tribologicznych za pomocą tribometru TPZ-1 w skojarzeniu ciernym z żeliwem szarym gatunku 300. Porównano opory tarcia oraz zużycie stopu w zależności od parametrów obróbki laserowej.
-
Miniaturowy czujnik temperatury z interferometrem światła białego dla zastosowań biomedycznych.
- Ryszard Hypszer
- Małgorzata Szczerska
W artykule opisano model miniaturowego, światłowodowego czujnika temperatury z interferometrem Fabry Perota wykorzystującego interferencję światła białego, dla zastosowań biomedycznych.