Repozytorium publikacji - Politechnika Gdańska

Ustawienia strony

english
Repozytorium publikacji
Politechniki Gdańskiej

Publikacje z roku 2003

Pokaż wszystkie
  • Systemy elektroenergetyczne w Politechnice Gdańskiej
    • Zbigniew Szczerba
    • Ryszard Zajczyk
    2003

    W referacie przedstawiono opis Katedry Elektroenergetyki Politechniki Gdańskiej w zakresie działalności naukowej związanej z pracą systemów elektroenergetycznych


  • Systemy pomiarowe wielkości mikroziaren ściernych.
    • Adam Barylski
    2003

    Przedstawiono skomputeryzowaną analizę wielkości i kształtu mikroziaren ściernych elektrokurundu zwykłego i węglika boru przy użyciu specjalnego oprogramowania MultiScan v 6.08 oraz zautomatyzowane pomiary z wykorzystaniem analizatora laserowego Analysette 22. Analizowano długość, szerokość i pole powierzchni obrazu mikroskopowego mikroziaren.


  • Systemy wieloagentowe w prognozowaniu inwestycyjnym telekomunikacji.
    • Rafał Sworowski
    • Henryk Lasota
    2003 Zeszyty Naukowe Wydziału ETI Politechniki Gdańskiej. Technologie Informacyjne

    Artykuł przedstawia przykład zastosowania ekonomii obliczeniowej opartej na systemach wieloagentowych w prognozowaniu rozwoju rynku telekomunikacyjnego.Inteligentne agenty programowe reprezentujące wszystkich uczestników rynku telekomunikacyjnego, a więc klientów, operatorów i dostawców sprzętu, działając na bazie rozproszonej sztucznej inteligencji, wchodzą w równoległe lokalne interakcje, podejmując decyzje wypracowane w oparciu o model reprezentacji świata BDI. W środowisku JAVA zaimplementowano symulator programowy,definiując odpowiedni model popytowy. Zastosowanie symulatora do eksperymentów dało wyniki umożliwiające obserwację mechanizmów warunkujących rozwój rynku oraz jego kształt w skali kilku lat, w zależności od polityki operatorów oraz ich zasobów kapitałowych. Opracowany model umożliwia badanie wpływu takich czynników jak dostępność kapitału czy rozwój technologii na funkcjonowanie rynku i planowanie inwestycji w branży IT.


  • Systemy wieloagentowe w prognozowaniu inwestycyjnym w telekomunikacji
    • Rafał Sworowski
    • Henryk Lasota
    2003

    Artykuł przedstawia przykład zastosowania ekonomii obliczeniowej opartej na systemach wieloagentowych w prognozowaniu rozwoju rynku telekomunikacyjnego. Inteligentne agenty programowe reprezentujące wszystkich uczestników rynku telekomunikacyjnego, a więc klientów, operatorów i dostawców sprzętu, działając na bazie rozproszonej sztucznej inteligencji, wchodzą w równoległe lokalne interakcje, podejmując decyzje wypracowane w oparciu o model reprezentacji świata BDI. W środowisku JAVA zaimplementowano symulator programowy, definiując odpowiedni model popytowy. Zastosowanie symulatora do eksperymentów dało wyniki umożliwiające obserwację mechanizmów warunkujących rozwój rynku oraz jego kształt w skali kilku lat, w zależności od polityki operatorów oraz ich zasobów kapitałowych. Opracowany model umożliwia badanie wpływu takich czynników jak dostępność kapitału czy rozwój technologii na funkcjonowanie rynku i planowanie inwestycji w branży IT.


  • Systemy zarządzania jakością - stan unormowania w rodzinie ISO 9000
    • Piotr Grudowski
    2003 Q Jakości

    Przedstawiono najważniejsze fakty związane z normatywnymi systemami zarządzania jakością wg ISO 9000. Wskazano pozytywne kierunki ewolucji norm oraz zagadnienia istotne dla różnych działów gospodarki, w tym w sektorze małych i średnich firm.


  • Sytuacja na rynku pracy w obszarze ''Zarządzanie i Marketing''. Dydaktyka marketingu w wyższej uczelni technicznej.
    • Magdalena Brzozowska-Woś
    2003 Zeszyty Naukowe Katedry Marketingu Wydziału Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej

    Od kilku lat obserwuje się wzrost bezrobocia wśród absolwentów wyższych uczelni. Recesja nie ominęła również absolwentów kierunku Zarządzanie i Marketing. Już nie wystarczą zdolności interpersonalne, znajomość języków obcych czy posługiwanie się komputerem. Nie wystarczy bierne szukanie pracy, polegające na zarejestrowaniu się w urzędzie pracy i czekanie na propozycje. Urzędy pracy zapewniają, że osobom z wyższym wykształceniem najłatwiej jest znaleźć pracę, jednak nie każdy wie, jak w urzędach wygląda sporządzanie statystyk. Wielu absolwentów nie rejestruje się w urzędach pracy, szukają pracy na własną rękę, rejestrują się w różnych prywatnych agencjach pośrednictwa pracy, których bazy nie są udostępniane urzędom. Każda sezonowa praca podjęta przez absolwenta, choćby w charakterze kelnera, jest odnotowywana przez urzędy jako zmniejszenie bezrobocia. Z pełną odpowiedzialnością można powiedzieć, że absolwent bez tak zwanych znajomości, dodatkowego przygotowania czy wyjątkowego szczęścia, praktycznie ma niewielkie możliwości szybkiego znalezienia pracy .Szansą dla absolwentów jest aktywne poszukiwanie pracy. Dla niektórych punktem wyjścia mogą być praktyki letnie organizowane z roku na rok przez coraz większą liczbę firm, zwłaszcza tych największych. Dzięki nim najzdolniejsi absolwenci mogą zdobyć praktyczne umiejętności, przez co wzrastają ich szanse na rynku pracy. Niejednokrotnie zdobywają pracę właśnie w tych firmach, w których odbywali praktyki.


  • Sytuacja sektora usług w Polsce w przededniu integracji z Unią Europejską.
    • Aniela Mikulska
    2003 Prace Naukowe Katedry Ekonomii i Zarządzania Przedsiębiorstwem PG

    Artykuł poświęcony prezentacji podstawowych czynników opisujących stan sektora usług w Polsce. Mimo problemów ze skompletowaniem danych statystycznych, wyłania się obraz sektora z ogromnym niewykorzystanym potencjałem, mogącym w określonych warunkach przyczynić się do przyspieszenia rozwoju polskiej gospodarki.


  • Sytuacja społeczno-polityczna Polaków w Republice Litewskiej w latach dzie-więćdziesiątych XX wieku.**2003, 275 s. 15 tab. bibliogr. 328 poz. Rozprawa doktorska (8.05.2003) Promotor: dr hab. Krystyna Gomółka
    • Krzysztof Sidorkiewicz
    2003

    W pracy autor ukazuje sytuację społeczno-polityczną mniejszości polskiej wniepodległej Litwie w apekcie kulturalnym, gospodarczym i politycznym. Celempracy jest ukazanie polepszającej się sytuacji Polaków w Republice Litew-skiej.


  • Szacowanie zachowania się gruntów organicznych pod obciążeniem.
    • Jan Damicz
    • Bohdan Zadroga
    • Piotr E. Srokosz
    2003

    Przedstawiono propozycje szacowania podstawowych parametrów ściśliwości i konsolidacji gruntów organicznych. Określono korelacje między właściwościami fizycznymi i edometrycznym modułem ściśliwości pierwotnej gytii i torfu oraz między współczynnikiem filtracji i współczynnikiem konsolidacji pionowej.Zamieszczono nomogramy do wyznaczania odpowiednich współczynników w zależności od wskaźnika porowatości i współczynnika filtracji.


  • Szanse kolei aglomeracyjnej w Polsce
    • Andrzej Massel
    2003 Rynek Kolejowy

    Poruszono problem funkcjonowania kolei aglomeracyjnych polskich miastach. Zaprezentowano problemy organizacyjno-techniczne kolei aglomeracyjnych: dostępność, częstotliwość kursowania, integrację fizyczną i taryfową. Przedstawiono również politykę transportową państwa w zakresie przewozów aglomeracyjnych.


  • Szczególny przypadek zastosowania obwodu elektrycznego. A particular case of electric circuit application
    • Wacław Matulewicz
    2003

    Przedstawiono szczególne zastosowanie elektrycznego obwodu zastępczego dobadania hemodynamiki nerki. Cechą wyróżniającą taki obwód jest zasilanie napięciem pulsującym, którego kształt odpowiada zmianom ciśnienia tętniczego. Rozważono możliwość diagnostyki stanu nerki, czyli możliwość odtworzenia zmianami parametrów elektrycznych zmian patologicznych.


  • Szczepność między warstwami asfaltowymi nawierzchni.
    • Józef Judycki
    2003 Drogownictwo

    W publikacji przedstawiono problem, jaki wynika z braku szczepności warstw asfaltowych. Brak szczepności wynika z braku odpowiedniej warstwy szczepnej, lub zastosowania gruboziarnistych warstw asfaltowych i małej ilości lepiszcza do warstwy szczepnej. Konsekwencją braku szczepności miedzy warstwami jest mniejsza trwałość zmęczeniowej nawierzchni i krótszy okres jej eksploatacji. Może się to przyczynić do konieczności przeprowadzenia remontu nawierzchni w krótszym czasie, niż zakładano.


  • Szeregowanie zadań metodami kolorowania grafów.Monografie 37.
    • Krzysztof Giaro
    2003

    Niniejsza praca poświęcona jest wykorzystaniu teorii chromatycznej grafów w szeregowaniu. Koncepcja ta polega na przedstawieniu zbioru zadań w postaci krawędzi tzw. grafu konfliktów.


  • Szeregowanie zadań sprzężonych metodą kolorowania grafów
    • Hanna Furmańczyk
    • Marek Kubale
    2003 Automatyka / Automatics

    Rozważono problem szeregowania zadań sprzężonych na pojedynczym procesorze w obecności ograniczeń kolejnościowych. Zidentyfikowano przypadki wielomianowe dla tego zagadnienia NP-trudnego.


  • Szerokopasmowe wielousługowe sieci dostępowe.
    • Lech Smoleński
    • Marian Zientalski
    2003 Zeszyty Naukowe Wydziału ETI Politechniki Gdańskiej. Technologie Informacyjne

    Sieć telekomunikacyjna jest zwykle dzielona na sieć szkieletową i dostępową.Stosowane obecnie rozwiązania integrują dostęp do różnych usług w ramach jednej sieci wielousługowej.Upowszechnienie usług szerokopasmowych oraz wzrostu działu danych przesyłanych przy wykorzystaniu transmisji pakietowej opartej na IP i związana z tym zmiana charakteru transmisji sygnałów w stosunku do sieci PSTN/ISDN wymaga nowych rozwiązań w obszarze sieci dostępowej.


  • Sztywna elastyczność
    • Krzysztof Leja
    2003 Pełny tekst Forum Akademickie

    Autor stawia pytanie czy można sobie wyobrazić studia na różnych poziomach kształcenia, realizowane na różnych kierunkach studiów w ramach wydziału, uczelni czy nawet we współpracy różnych uczelni? Obecnie obowiązujące przepisy sprawiają, że na studia drugiego stopnia można podjąć jedynie na kierunku pokrewnym do kierunku ukończonych studiów zawodowych. W opinii autora jest to sprzeczne z ideą Deklaracji Bolońskiej. Autor postuluje, aby uregulowania prawne w tej kwestii odłożyć do czasu zakończenia akredytacji wszystkich uczelni i nie usztywniać studiów wielostopniowych.


  • Ścinanie.
    • Tadeusz Godycki-Ćwirko
    2003

    W pracy omówiono wybrane modele teoretyczne i badania eksperymentalne, które stanowią naukowe uzasadnienie wprowadzonych zmian w normie PN-B-03264:2002 w zakresie obliczania konstrukcji betonowych na ścinanie.


  • Ścinanie w ujęciu przepisów europejskich.
    • Tadeusz Godycki-Ćwirko
    2003

    W pracy omówiono, wraz z obszernym komentarzem model obliczeniowy i zasady wymiarowania konstrukcji żelbetowych na ścinanie wg normy europejskiej. Podano wytyczne projektowania zbrojenia. Przedstawiono szeroki komentarz dotyczący zalet i wad modelu wg normy pr EN 1992 - July 2002


  • Ściskanie.
    • Piotr Korzeniowski
    2003

    W pracy podano podstawowe zasady uwzględniania imperfekcji i efektów II rzędu w analizie elementów konstrukcyjnych poddanych ściskaniu przyjęte w EC-2.Przedstawiono sposoby uwzględniania imperfekcji oraz efektów II rzędu dla konstrukcji przesuwnych i nieprzesuwnych.