Pokaż publikacje z roku
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2025
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2024
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2023
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2022
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2021
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2020
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2019
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2018
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2017
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2016
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2015
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2014
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2013
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2012
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2011
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2010
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2009
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2008
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2007
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2006
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2005
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2004
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2003
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2002
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2001
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2000
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1999
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1998
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1988
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1987
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1980
Publikacje z roku 2004
Pokaż wszystkie-
Modelowanie zarządzania przedsięwzięciem informatycznym oparte na zbiorach rozmytych.
- Cezary Orłowski
- Zdzisław Kowalczuk
Pracy opisuje się koncepcję systemu podejmowania decyzji zarządczych opartą na dynamicznym i rozmytym modelu zarządzania przedsięwzięciami informatycznymi, dostosowanego w swojej specyfice do wspomagania procesów wytwarzania systemów komputerowych opartych na wiedzy. Proponowany model służy w szczególności do zarządzania zmianami finansowania i czasu realizacji projektów informatycznych. Struktura tego modelu opiera się również na teorii dyskretnych systemów dynamicznych. Specyfika przedsięwzięć informatycznych polega na wprowadzaniu modyfikacji w metodach i narzędziach informatyki w trzech wyróżniających się fazach realizacji projektu (wstępnej, środkowej i końcowej). Parametryzacja proponowanego modelu została uzyskana poprzez wykorzystanie praktycznej wiedzy zarządczej, pochodzącej z realizacji zadań projektowych podjętych przez przedsiębiorstwa informatyczne.
-
Modelowanie zasilania łożyska ślizgowego olejem z wykorzystaniem prowadnicy hydrodynamicznej.
- Piotr Zariczny
W artykule przedstawiono koncepcje zasilania łożyska poprzecznego olejem z wykorzystaniem współpracy stałego pierścienia smarującego i prowadnicy hydrodynamicznej. Zaprezentowano analizę rozkładów ciśnienia dla dwóch wariantów płaskich modeli szczelin zasilających w oparciu o obliczenia analityczne oraz obliczenia z wykorzystaniem metody elementów skończonych (program ANSYS). Wykazano przydatność proponowanej koncepcji poprzez oszacowanie objętościowego natężenia przepływu oleju na podstawie rozkładów prędkości dla analizowanych modeli szczelin zasilających.
-
Modelowanie zjawisk zachodzących w strefie tworzywo-forma podczas procesu wtryskiwania.
- Stefan Dzionk
Podczas wtrysku w warstwie tworzywa przy ściance formy występują zjawiska, które są źródłem wad powierzchni wypraski. Zjawisko to opisano, oraz zaprezentowano model zachowania się tworzywa w tej strefie, opierając się na symulacji komputerowej procesu wtrysku. Symulację wykonano na komputerach CI TASK przy wykorzystaniu programu FIDAP. Występujące wady powierzchni opisano w oparciu materiał fotograficzny i profilogramów powierzchni.
-
Models of the kinematics of lapping machines.
- Adam Barylski
Przedstawiono wyniki analiz symulacyjnych układów kinematycznych docierania jednotarczowego powierzchni płaskich. Analizowano układ standardowy i układy niekonwencjonalne, zmieniając ich parametry geometryczne i kinematyczne. Wytypowano układ optymalny w aspekcie równomierności zużycia tarczy docierającej.
-
Modernizacja osiedlowego systemu grzewczego z zastosowaniem bloków elektryczno-ciepłowniczych, geotermalnych pomp ciepła i innych odnawialnych źródeł energii.Międzynarodowy Komitet Programowy
- Piotr Kubski
Przedstawiono nowo wybudowaną elektrociepłownię gazową zasilającą dwa osiedla, w budynkach w których przeprowadzono pełną termomodernizację. Energię elektryczną zastosowano do napędu 25 pomp ciepła zasilających systemy grzewcze i przygotowania ciepłej wody użytkowej w budynkach jednego z osiedli. Zastosowano tam również kolektory słoneczne. Drugie z osiedli jest zasilane w konwencjonalne ciepło sieciowe.
-
Modernizacja systemu grzewczeggo dwu osiedli komunalnych z zastoso-waniem bloków elektryczno-ciepłowniczych.
- Piotr Kubski
Przedstawiono nowobudowaną elektrociepłownię osiedlową. Układ tech-nologiczny źródła składa się z trzech spalinowych bloków elektryczno-ciepłowniczych oraz dwu wodnych kotłów kondensacyjnych, dla których paliwem jest ciekły gaz ziemny (LNG).
-
Modernizacja systemu grzewczego.
- Piotr Kubski
Przedstawiono nowo uruchomioną elektrociepłownię gazową zasilającą w ciepło i energię elektryczną dwa osiedla w Helu. Energia elektryczna przeznaczona jest do zasilania sprężarkowych pomp ciepła oraz grzejników elektrycznych stanowiacych indywidualne źródło ciepła dla budynków jednego z osiedli.
-
Modernizacja systemu grzewczego dwu osiedli komunalnych z zastoso-waniem bloków elektryczno-ciepłowniczych.
- Piotr Kubski
Przedstawiono system grzewczy dla dwu osiedli po termomodernizacji. Układ technologiczny źródła zapewnia energię elektryczną do zasilania sprężarkowych pomp grzejnych i grzałek elektrycznych w poszczególnych budynkach jednego z osiedli.
-
Modernizacje dziewiętnastowiecznych Hal Targowych.
- Elżbieta Ratajczyk-Piątkowska
Omówienie historii Targu Węglowego w Gdańsku poprzez prezentację wydarzeń publicznych w okresie od średniowiecza do końca XX wieku, których miejscem był Targ Węglowy.
-
Modification of the properties of gelatin from skins of Baltic cod (Gadus morhua) with transglutaminase.
- Ilona Kołodziejska
- Krzysztof Kaczorowski
- Barbara Piotrowska
- Maria Sadowska
Celem pracy było ustalenie optymalnych warunków otrzymywania żelatyny ze skór dorsza bałtyckiego oraz modyfikacja enzymatyczna właściwości tego białka. Rybna żelatyna usieciowana przy użyciu transglutaminazy tworzy żele, które nie topią się nawet podczas ogrzewania w temperaturze 100C.
-
Modification of the structural model of manipulator's carrying system for a use of modal control at energy performance index.
- Krzysztof Jan Kaliński
- Krzysztof Jasiński
W pracy rozważa się drgania niestacjonarnego układu nośnego manipulatora IRb-6 modelowanego dyskretnie metodą sztywnych elementów skończonych. Z uwagi na gwałtowne ruchy (start, zatrzymanie) poszczególnych członów manipulatora, jest to problem o dużym znaczeniu praktycznym. Jednym ze sposobów nadzorowania tych drgań jest wykorzystanie sterowania modalnego przy energetycznym wskaźniku jakości. Uwzględnia on zmianę w czasie względem trajektorii ruchu zadanego energii potencjalnej, kinetycznej oraz energii sygnału sterującego. Tymczasowe założenie o stacjonarności układu daje możliwość wyznaczenia w trybie on-line optymalnego sygnału sterującego poszczególnymi postaciami drgań swobodnych układu (sterowanie modalne), a następnie - sterowanie układu niestacjonarnego wyznaczonym sygnałem.Warunkiem poprawnej syntezy układu sterowania jest identyfikacja modelu modalnego chwilowych konfiguracji manipulatora. Można ją przeprowadzić za pomocą obliczeń częstości i postaci drgań własnych modelu dyskretnego, jak też metod eksperymentalnej analizy modalnej. Dzięki tej ostatniej, dokonano modyfikacji pierwotnie przyjętego modelu strukturalnego układu nośnego, oraz potwierdzono zgodność zmodyfikowanego modelu z wynikami badań doświadczalnych.
-
Modified version of roulette selection for evolution algorithms - the fan selection.Zmodyfikowana wersja selekcji metodą ruletki dla algorytmów ewolucyjnych - selekcja ''wachlarzowa''.
- Adam Słowik
- Michał Białko
W pracy przedstawiono zmodyfikowaną wersję selekcji metodą ruletki - selekcję ''wachlarzową''. Metoda ta polega na zwiększaniu prawdopodobieństw przeżycia lepszych osobników kosztem gorszych. Do testowania i oceny jakości proponowanej metody użyto funkcji testujących spotykanych w literaturze. Uzyskane wyniki selekcji wachlarzowej porównano z wynikami selekcji metodą ruletki i selekcji elitarystycznej.
-
Modular impedance tomograph for shallow soil subsurface investigation.
- Adam Bujnowski
- Jerzy Wtorek
- Bart Truyen
W pracy przedstawiono konstrukcję i procedury pomiarowe konfigurowalnego systemu pomiarowego. Konstrukcja systemu oparta jest idei tzw. elektrody aktywnej, która zbudowana jest z wykorzystaniem mikrokontrolera ADuC 812.
-
Modulation of the expression of enzymes metabolizing xenobiotics in rat liver and kidney by oral administration of cabbage and sauerkraut juice.
- Hanna Szaefer
- Violetta Krajka-Kuźniak
- Agnieszka Bartoszek-Pączkowska
- Wanda Baer-Dubowska
Obydwa soki z kapusty mogą wpływać selektywnie na ekspresję genów zaangażowanych w aktywację i detoksykację kancerogenów. Efekt ten zależy od sposobu traktowania i może zależeć od rodzaju tkanki.
-
Moje refleksje po ukończeniu 75 lat.
- Zbigniew Cywiński
Szkic stanowi streszczenie mowy, jaką wygłosił autor na uroczystości swego 75-lecia.
-
Molecular aspects of the interaction between amphotericin B and a phospholipid bilayer: molecular dynamics studies.
- Kamil Sternal
- Jacek Czub
- Maciej Bagiński
Amfoterycyna B jest antybiotykiem z grupy polienów makrolidowych. Stosowany jest on w leczeniu układowych infekcji grzybowych. Wiadomo że związek ten oddziałuje ze składnikami błon lipidowych i tworzy kanały. W przedstawianej pracy prezentowane są wyniki symulacji przeprowadzonej dynamiką molekularną układu składającego się z 200 cząsteczek lipidów DMPC i jednej cząsteczki amfoterycyny ułożonej na powierzchni błony. Z przeprowadzonej symulacji wynika, że cząsteczka antybiotyku przyjmuje pozycje prostopadłą (ze względu na swoją dłuższą oś) do powierzchni błony ale nie wykazuje tendencji do wejścia do wnętrza błony. Sugeruje to iż pojedyńcza cząsteczka antybiotyku nie jest zdolna wejść do błony lipidowej.
-
Molecular Dynamics study of short and medium range order in modified BGO glasses.
- Adam Walentynowicz
- Agnieszka Witkowska
- Michał Białoskórski
- Jarosław Rybicki
- Sandro Feliziani
Artykuł przedstawia wyniki symulacji dynamiczno-molekularnychniemodyfikowanych i modyfikowanych szkieł BGO o różnych stechiometriach. Otrzymane wyniki dokładnie przedyskutowano pod kątem blisko- i średnio-zasięgowego uporządkowania atomów i porównano z innymi dostępnymi danymi literaturowymi.
-
Molecular epidemiology of Serratia marcescens in two hospitals in Danzig, Poland, over a 5-year period.Molecular epidemiology of Serratia marcescens in two hospitals in Gdańsk, Poland, over a 5-year period.
- Łukasz Naumiuk
- Anna Baraniak
- Marek Gniadkowski
- Beata Krawczyk
- Bartosz Rybak
- Ewa Sadowy
- Alfred Samet
- Józef Kur
W pracy badano zmiany populacji Serratia marcescens w ciągu 5 lat w dwóch szpitalach klinicznych Gdańska. Posłużono się wartościami MIC, wynikami typowania genetycznego RAPD-PCR, PFGE i nową metodą ADSRRS-fingerprinting oraz analizą beta-laktamaz o rozszerzonym spektrum substratowym (ESBL). Dzięki określeniu lekowrażliwości na najnowsze antybiotyki beta-laktamowe wykryto fenotypy wykazujące derepresję cefalosporynazy AmpC u 23% i produkcję ESBL u 19% izolatów. Przy zastosowaniu metody RAPD-PCR wyróżniono 69 genotypów, co świadczy o skomplikowanej strukturze klonalnej populacji. Cztery najczęstsze klony, pochodzące z obu szpitali, skupiały aż 71% izolatów. Były one odpowiedzialne za sytuację endemiczną i liczne ogniska epidemiczne w badanym okresie. Niektóre mniej liczne szczepy (12 genotypów) wywoływały niewielkie epidemie ograniczone zwykle do pojedynczego oddziału szpitalnego, a 53 unikalnych genotypów, grupujących po 1 izolacie, pojawiały się sporadycznie w szpitalu. PFGE i ADSRRS-fingerprinting zastosowane dla wybranych izolatów potwierdziły wyniki uzyskane techniką RAPD-PCR. Produkcję ESBL wykryto w różnych klonach, niektóre z nich nabywały te enzymy na terenie szpitala od innych pałeczek jelitowych, a inne pojawiały się w szpitalu już z tymi genami oporności. Najczęstszymi rodzajem ESBL był CTX-M-3, a później TEM-47 i SHV-5. Na złożoną epidemiologię S. marcescens produkujących ESBL miało wpływ przenoszenie skolonizowanych i zakażonych pacjentów z innych szpitali, rozprzestrzenianie klonalne na oddziałach oraz nabywanie plazmidów z genami ESBL od innych bakterii.
-
Molecular modelling of transition state analogue inhibitors of glucosamine-6-P synthase and glucose-6-P isomerase.
- Sławomir Milewski
- Agnieszka Janiak
- Julia Nowak
- Marek Wojciechowski
Struktura kompleksu 2-amino-2-deoksy-D-glucitolo-6-P (ADGP) z centrum aktywnym syntazy GlcN-6-P z E. coli została wykorzystAna jako punkt wyjścia do modelowania molekularnego analogów ADGP. Używając programu GROMOS96 wygenerowano konformacje analogów o najniższych energiach wewnętrznych, które następnie ''dokowano'' w centrum aktywnym enzymu. Dokonano syntezy wybranych związków i określono parametry kinetyczne i termodynamiczne ich oddziaływania z syntazą GlcN-6-P z Candida albicans oraz izomerazą Glc-6-P z drożdży piekarniczych. Zgodnie z przewidywaniami wynikającymi z modelowania molekularnego, 2-amino-2-deoksy-D-mannitolo-6-P okazał się najsilniejszym inhibitorem syntazy GlcN-6-P. Określono elementy struktury szczególnie istotne dla aktywności inhibicyjnej badanych związków wobec obu modelowych enzymów.
-
Molecular structure and electrochemical properties of alkyldithiocarbamates.
- Marek Lieder
Zastosowano klasyczne metody elektroanalityczne do badania właściwości redoks ditiokarbaminianów litu w środowisku dimetylosulfotlenku. Użyto elektrody z platyny i węgla szklistego. Badane związki zsyntezowano z N,N'-dimetyloetylenodiaminy, do której podstawiono jedną lub dwie grupy ditiokarbonylowe na drodze reakcji z CS2 w środowisku alkalicznym. Stwierdzono, że elektrochemiczne utlenianie ditiokarbaminianów przebiega z udziałem jednego elektronu na każdą aktywną grupę obecną w związku. W rezultacie powstają rodniki ditiokarbaminianowe, które w następczej reakcji dimeryzacji prowadzą do utworzenia disiarczków tiuramu. Nie stwierdzono istotnego wpływu materiału elektrodowego na kinetykę omawianego procesu. Redukcja disiarczku tiuramu, prowadząca do rozerwania wiązania S--S,zachodzi przy potencjałach elektrodowych około -1 V wzgl. NEK i zależy od rodzaju użytego materiału elektrodowego. Ten wynik jest interpretowany jako skutek chemicznego oddziaływania disiarczku tiuramu z Pt. Analizę kinetyczną powyższych reakcji elektrochemicznych przeprowadzono z zastosowaniem teorii Butlera-Volmera i Marcusa-Husha. Zastosowano ponadto kwantowo-mechaniczne metody obliczeniowe w celu optymalizacji struktury ditiokarbaminianów.