Pokaż publikacje z roku
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2025
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2024
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2023
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2022
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2021
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2020
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2019
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2018
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2017
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2016
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2015
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2014
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2013
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2012
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2011
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2010
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2009
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2008
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2007
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2006
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2005
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2004
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2003
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2002
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2001
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2000
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1999
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1998
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1988
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1987
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1980
Publikacje z roku 2005
Pokaż wszystkie-
Przemiany strukturalne warstwy wierzchniej stopu Al-Si za pomocą nadtapiania laserowego w niskiej temperaturze
- Waldemar Serbiński
- Andrzej Zieliński
- Andrzej Dziadoń
- Tadeusz Wierzchoń
Przedstawiono technologię laserowego nadtapiania w warunkach kriogenicznych stopu Al-Si przy mocy wiązki lasera 1500-6000 W. Wykazano wzrost odporności na korozję i zużycie ścierne po nadtapianiu. Uzasadniono obserwowane efekty utworzeniem struktury nanokrystalicznej i amorficznej.
-
Przemiany w otaczającym świecie : Człowiek i środowisko : Poradnik w ważnych decyzjach.
- Romuald Kolman
Treść książki ujęto w trzech częściach, które ujmują: przygotowanie czytelnika, poznanie wiedzy, wykorzystanie praktyczne treści.
-
Przemysłowa produkcja aminokwasów
- Aleksander Kołodziejczyk
Produkcję aminokwasów na skalę przemysłową uruchomiono na początku XX wieku. Obecnie w skali światowej wytwarza się ich prawie 2 mln ton rocznie. Początkowo aminokwasy otrzymywano z hydrolizatów białkowych. Obecnie na drodze syntezy chemicznej otrzymuje się glicynę i DL-metioninę. L-Tryptofan i kwas L-asparaginowy wytwarza się za pomocą enzymów bakteryjnych z prostych substratów. Najpopularniejszą metodą produkcji aminokwasów jest jednak fermentacja. Służy ona między innymi do otrzymywania L-lizyny, kwasu L-glutaminowego, L-treoniny i L-fenyloalaniny. W artykule omówiono przemysłowe procesy produkcji najpopularniejszych aminokwasów i ich zastosowanie.
-
Przenośnik wibracyjny granulatu w warunkach aseptycznych
- Tomasz Kucharski
- Piotr Jakubowski
Przedstawiono zagadnienie transportu wibracyjnego surowca spożywczego w postaci granulatu w warunkach aseptycznych. Zasadniczym założeniem w prezentowanej pracy jest opracowanie sterowanej elektronicznie maszyny charakteryzującej się lekką konstrukcją modułową, która umożliwia transport w warunkach aseptycznych. Zastosowano analizę modalną i modyfikację parametryczną w celu uzyskania założonych własności dynamicznych panelu transportowego, tak aby spełnione były warunki uzyskania stałej wartości podrzutu nadawy na długości panelu. W rozwiązaniu tym zastosowano układy mechaniczne sterowane mikroprocesorowo umożliwiające utrzymanie właściwych parametrów procesu w układzie sterowania w pętli sprzężenia zwrotnego.
-
Przeobrażenia architektury - adaptacje, modernizacje, rehabilitacje
- Marek Gawdzik
Praca jest zbiorem i analizą najnowszych efektów działań projektowych i realizacyjnych w dziedzinie adaptacji z jednoczesną próbą wyodrębnienia występujących określonych kierunkow tych działań.W pracy przedstawiono zbiór charakterystycznych dla danej dziedziny przykładów rozwiązań, opatrzonych krytycznym komentarzem, uzupełnionych o własne działania badawcze i projektowo-realizacyjne.
-
Przepływ przez osadnik pracujący ze znaczną recyrkulacją osadu
- Aleksandra Kondziela
Omówiono praktyczne problemy, wynikające ze stosowania dużych stopni recyrkulacji osadu w oczyszczalniach ścieków. Przedstawiono wstępne wyniki badań laboratoryjnych przepływu z recyrkulacją, a następnie rezultaty numerycznych symulacji takiego przepływu.
-
Przepływy nieustalone w sieciach pierścieniowych
- Roman Wichowski
W pracy zastosowano metodę charakterystyk do analizy zjawiska przepływów nieustalonych w sieci wodociągowej pierścieniowej. Model matematyczny tego zjawiska w przewodach zamkniętych stanowi układ dwóch równań różniczkowych cząstkowych pierwszego rzędu typu hiperbolicznego. Równania te zostały rozwiązane metodą charakterystyk z uwzględnieniem odpowiednich warunków brzegowych. W końcowej części pracy zamieszczono przyklad obliczeniowy, który dotyczy analizy uderzenia hydraulicznego w sieci pierścieniowej, składającej się z 17 pierścieni, 33 węzłów i 48 przewodów.
-
Przeprawa drogowa przez Kanał Martwej Wisły na Trasie Sucharskiego w Gdańsku.
- Krzysztof Żółtowski
W artykule przedstawiono analizę koncepcyjną powiązania transportowego portu gdańskiego oraz układu uliczno-drogowego aglomeracji Trójmiasta z siecią dróg krajowych. Rozważane obiekty zlokalizowano na Kanale Martwej Wisły na Trasie Sucharskiego w Gdańsku. Przedstawiono warianty: tunel, most zwodzony, most wysokowodny.
-
Przestrzenie odzyskane
- Piotr Lorens
- Daniel Załuski
- Gabriela Maria Rembarz
Przestrzenie odzyskane to tereny wewnatrz miejskie mogące przyjąć nowy program funkcjonalno-przestrzenny służący wzmocnieniu atrakcyjnosci miasta. Są to obszary, które utraciły swój dotychczasowy potencjał i ich obecna forma i funkcja wymaga specjalnej polityki miejskiej. Są nimi z jednej strony obszary poprzemysłowe, pokomunikacyjne i powojskowe, z drugiej zaś modernistyczne dzielnice mieszskaniowe, które w nowych uwarunkowaniach kulturowych wymagają natychmiastowej transformacji. W tym kontekście potencjały dawnych starówek i dzielnic historycznych jawią się w zupełnie nowym świetle. Odzyskiwane dla rozwoju miasta mogą być całe dzielnice, ale również pojedyncze obiekty. Wszelkie działania mają za zadanie aktywizację terenów już zurbanizowanych. Akupunkturowe działania stać mają się impulsami dla odwrócenia procesu rozpadu miasta.
-
Przestrzeń publiczna nocą - udział światła sztucznego w procesie odnowy przestrzeni publicznej
- Justyna Martyniuk-Pęczek
W artykule opisano współczesne oświetlenie miasta z punktu widzenia urbanistycznego. Przytoczono przykłady gdzie nowoczesne technologie oświetleniowe były częścią programów rewitalizacji śródmieścia miast i przyczyniły się do ich odnowy.
-
Przestrzeń publiczna w świetle prawa planistycznego
- Gabriela Maria Rembarz
- Daniel Załuski
Zasady kształtowania przestrzeni publicznej nie są w Polsce regulowane w bezpośredni sposób przepisami prawa planistycznego. Ustawa z roku 2005 wprowadza wiele zmian do przepisów, kóre nie zabezpieczają euroejskich standartów kształtowania przestrzeni miejskiej. Nie ma jednak zakazów stosowania istniejacych przepisów zgodnie z wiedzą fachową na temat wspólczesnej urabnistyki jakośc przestrzenna powstaje nie poprzez mechaniczne stosowanie litery prawa a poprzez świadome wykorzystywanie prawa ku realizacji korzystnych dla budowy przestrzeni publicznej planów.
-
Przetwarzanie i wnioskowanie z wiedzy o różnym poziomie zaufania
- Krzysztof Goczyła
- Michał Zawadzki
Ontologie i bazy wiedzy wykorzystuje się w wielu zastosowaniach, takŜe takich, w których wnioskowanie ma charakter krytyczny, jak np. w przypadku systemów medycznych. W rozdziale przedstawione zostały kwestie zaufania do danych przechowywanych w bazach wiedzy i pobieranych z zewnętrznych źródeł. Opisane zostały przykłady uwzględnienia aspektów zaufania wykorzystujące kartograficzną reprezentację wiedzy - nowe podejście opracowane w ramach projektu PIPS.
-
Przetwarzanie zapytań do terminologii ontologiiniepewnych opartych na logice opisowej
- Krzysztof Goczyła
- Michał Zawadzki
Systemy informatyczne oparte na bazach wiedzy stają się coraz bardziej popularne. Znacząca ilość istniejących systemów do opisu wiedzy wykorzystuje ontologie. Budując ontologie, bardzo często zakłada się, że informacje w nich przechowywane są pewne. W niektórych jednak zastosowaniach takie założenie może nie być do końca prawdziwe. Niniejszy Rozdział wprowadza w tematykę ontologii niepewnych oraz prezentuje propozycje rozszerzenia kartograficznej reprezentacji wiedzy o aspekty zaufania do terminologii. Przedstawione zostały również sposoby przetwarzania zapytań terminologicznych dla ontologii niepewnych.
-
Przetwarzanie zapytań w rozproszonej bazie wiedzyopartej na logice opisowej
- Krzysztof Goczyła
- Teresa Maria Grabowska
Rozdział prezentuje podstawy algorytmu Spider przetwarzania zapytań asercjonalnych (typu ABox) w rozproszonej bazie wiedzy opartej na logice opisowej. Algorytm Spider może być stosowany w celu integracji wiedzy z różnych źródeł. W rozdziale pokrótce przedstawiono zasadę kartograficznej reprezentacji wiedzy, sposób odwzorowywania terminologii różnych źródeł oraz oszacowano złożoność obliczeniową przedstawianego algorytmu.
-
Przetwornica dc-dc z miękką komutacją tranzystorów
- Krzysztof Kowalewski
- Arkadiusz Lewicki
W artykule zaprezentowano wyniki badań eksperymentalnych przetwornicy DC-DC o mocy 20[kW], w której ograniczenie komutacyjnych strat mocy zapewniono poprzez wykorzystanie dławika z odczepem oraz dodatkowego obwodu rezonansowego. Przedstawiono wyniki badań eksperymentalnych wpływu wartości parametrów poszczególnych elementów układu przetwornicy na zachowanie warunków miękkiej komutacji.
-
Przyczynowo-skutkowa analiza kształtowania się depozytów i kredytów gospodarstw domowych w Polsce w latach 1996 - 2004
- Aleksandra Kordalska
Celem rozprawy było sformułowanie i przedstawienie prawidłowości przyczynowo-skutkowych w kształtowaniu się depozytów i kredytów gospodarstw domowych w Polsce, w latach 1996 - 2004. W pracy postawiona została teza według której, w badanych latach w Polsce, zależności przyczynowo-skutkowe obserwowane pomiędzy poziomem depozytów i kredytów gospodarstw domowych a czynnikami je kształtującymi charakterystyczne były dla dojrzałej gospodarki rynkowej. Empiryczna część rozprawy poprzedzona została wnikliwą analizą literatury przedmiotu, w szczególności dotyczącej teorii oszczędzania. Podstawową metodą badawczą służącą realizacji celu była analiza ekonometrycznych dynamicznych modeli przyczynowo-skutkowych. W roli zmiennych objaśniających wystąpiły: indeks cen towarów i usług konsumpcyjnych, Produkt Krajowy Brutto i stopa redyskontowa. Analiza wskazała na brak podstaw do odrzucenia postawionych we wstępie rozprawy hipotez. Oznacza to, że prawdziwość głównej tezy została potwierdzona.
-
Przykładowy obieg siłowni parowej na czynnik organiczny
- Piotr Kubski
Na tle obiegu Carnota przedstawiono bliżej obieg Clausiusa-Rankine'a dla konwencjonalnej siłowni parowej na organiczny czynnik niskowrzący. Jako ilustrację obiegu na czynnik organiczny przedstawiono koncepcję elektrowni geotermalnej pracującej w określonych warunkach geologicznych. Dla arbitralnie przyjętych parametrów wody termalnej dokonano analizy termodynamicznej porównawczego obiegu Clausiusa-Rankine'a dla siłowni parowej z izobutanem w charakterze czynnika roboczego. Za pomocą analizy określono optymalne parametry obiegu. Przeprowadzono obliczenia obiegu rzeczywistego, dla którego określono główne wymiary urządzeń tworzących ten obieg. Przeprowadzono też uproszczoną analizę ekonomiczną takiej siłowni.
-
Przykłady wykorzystania odnawialnych i odpadowych źródeł energii w miejskich oczyszczalniach ścieków
- Ewa Zaborowska
Tematem pracy jest problem zaopatrzenia miejskich oczyszczalni ścieków w energię elektryczną i cieplną. Przedstawiono dwie polskie oczyszczalnie ścieków: w Grudziądzu i Żywcu jako przykłady zastosowania odnawialnych i odpadowych źródeł energii. Zamieszczone zostały informacje na temat ilości produkowanego biogazu, źródeł energii, systemów zaopatrzenia w ciepło, w tym agregatów kogeneracyjnych i pomp ciepła. Sformułowano wnioski i spostrzeżenia wyniakjące z doświadczeń eksploatacyjnych.
-
Przykłady wykorzystania odnawialnych źródeł energii
- Brunon Grochal
- Piotr Kubski
Pokazano ilustracje wybranych przykładów ciekawych rozwiązań technicznych zagospodarowujących energię odnawialną, zrealizowanych ostatnio na terenie woj. pomorskiego.
-
Przykłady zastosowania wnioskowania z bazy przypadków w informatycznych systemach wspomagających podejmowanie decyzji
- Tadeusz Ratajczak
Opisano wnioskowanie z bazy przypadków jako metodologię budowania systemów informatycznych. Scharakteryzowano pięć systemów informatycznych zbudowanych według tej metodologii: internetową wyszukiwarkę wycieczek, komputerowy system prognozowania popytu, komputerowy system wspomagania pracy audytora, system wspomagający diagnozowanie silników samolotowych, system wspomagający konsultantów w punkcie obsługi klientów. W podsumowaniu zostały sformułowane warunki, które musi spełniać modelowany wycinek rzeczywistości, aby można było zastosować metodologię wnioskowania z bazy przypadków.