Pokaż publikacje z roku
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2025
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2024
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2023
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2022
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2021
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2020
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2019
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2018
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2017
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2016
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2015
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2014
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2013
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2012
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2011
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2010
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2009
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2008
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2007
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2006
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2005
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2004
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2003
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2002
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2001
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2000
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1999
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1998
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1988
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1987
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1980
Publikacje z roku 2005
Pokaż wszystkie-
Przyrząd wirtualny do wykrywania szumów wybuchowych w przyrządach półprzewodnikowych metodą obrazowania szumów
- Jacek Andrzej Cichosz
- Alicja Konczakowska
- Arkadiusz Szewczyk
W artykule scharakteryzowano właściwości szumów wybuchowych (RTS) w dziedzinie czasu i częstotliwości oraz omówiono stosowane metody identyfikacji szumów RTS. Przedstawiono konstrukcję systemu, do szybkiej identyfikacji szumów wybuchowych, zbudowanego w oparciu o metodę Noise Scattering Pattern (NSP). System składa się z głowicy pomiarowej, zawierającej spolaryzowany badany przyrząd półprzewodnikowy, filtru dolnoprzepustowego, przetwornika A/C oraz przyrządu wirtualnego zrealizowanego w środowisku LabVIEW. Przyrząd wirtualny działa w oparciu o metodę NSP. Przyrząd wirtualny umożliwia zastosowanie cyfrowego filtru medianowego w celu usunięcia szumu tła. W artykule zamieszczono przykłady identyfikacji szumów wybuchowych transoptorów typu CNY 17. Przedstawiony system pomiarowy może być stosowany do szybkiej identyfikacji przyrządów półprzewodnikowych generujących szumy wybuchowe.
-
Przyszłość kogeneracji w Polsce : dyskusja nad modelem rynku energii skojarzonej
- Waldemar Kamrat
W pracy przedstawiono poglądy w zakresie modelowania rynku energii skojarzonej w Polsce. Zaproponowano mechanizmy rynkowe do implementacji w bliskiej perspektywie czasu.
-
Public relations - refleksje prawie filozoficzne
- Ewa Hope
Artykuł podejmuje próbę całościowej analizy zjawiska tak bardzo rozpowszechnionego w ostatnich latach w Polsce, nazywanego potocznie czarnym public relations. W artykule przedstawiono nie tylko różne znaczenia tego pojęcia, sytuacje, w których ten rodzaj działalności jest najczęściej stosowany, ale też stosowane na świecie nazwy dla tego rodzaju działań.Artykuł podejmuje próbę całościowej analizy zjawiska tak bardzo rozpowszechnionego w ostatnich latach w Polsce, nazywanego potocznie czarnym public relations. W artykule przedstawiono nie tylko różne znaczenia tego pojęcia, sytuacje, w których ten rodzaj działalności jest najczęściej stosowany, ale też stosowane na świecie nazwy dla tego rodzaju działań.
-
Public relations uczelni, czyli szewc bez butów chodzi
- Ewa Hope
Rozdział w książce ''Public relations instytucji użyteczności publicznej'', poruszający problem prowadzenia działan PR na uczelniach wyższych, W rozdziale autorka analizuje specyfikę tych działań, pokazuje dziedziny i narzędzia PR, które z punktu widzenia istoty uczelni winny być realizowane i używane, analizuje też najczęściej popełniane błędy w realizacji zadań PR na uczelnich.
-
Public relations w działalności szkoły
- Elżbieta Walkiewicz
Treść rozdziału X książki, przygotowanej pod redakcją Ewy Hope, "Public relations instytucji użyteczności publicznej" obejmuje zagadnienia związane z potrzebami współczesnej szkoły w zakresie przekazu informacji i komunikowania się z zewnętrznym otoczeniem szkoły - środowiskiem społecznym. Praktyka życia codziennego szkoły, placówki oświatowej pokazuje jak celowym zbiegiem kierowniczym jest stosowanie działań public relations. Tej problematyce poświęcony został rozdział ww. książki.W książce zaprezentowana została podstawowa problematyka public relations instytucji użyteczności publicznej.
-
Public relations w hotelarstwie - kaprys czy konieczność?
- Ewa Hope
Artykuł pokazuje konieczność prowadzenia działań public relations w polskicj hotelach - jak i w całej turystyce, biorąc za punkt wyjścia prognozy oi analizy ekonomiczne dotyczące tej branży gospodarki.
-
Public relations w Polsce - funkcje, zadania, perspektywy w zjednoczonej Europie
- Ewa Hope
Artykuł pokazuje tendencje w działaniach public relations - w Polsce i Europie ostatnich 10 lat, wskazując jednocześnie kierunek zmian w tej dziedzinie w Polsce po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej.
-
Push-to-talk als eine der ersten voip - applikationen in mobilfunknetzen
- Tadeus Uhl
- Krzysztof Nowicki
W pracy przedstawiono wybrane aspekty realizacji multimediów w sieciach komórkowych. Dokonano analizy protokołu SIP ze szczególnym uwzględnieniem pomiarów systemów rzeczywistych. Oceniono nową usługę PoC (Push-to-Talk over Cellular)- pierwszą aplikację typu VoIP realizowaną w sieciach komórkowych
-
Quadratic convergence of monotone iterations for differential equations with initial time difference
- Tadeusz Jankowski
Podano warunki dostateczne na to, aby iteracje monotoniczne były zbieżne do jedynego rozwiązania równania różniczkowego przy różnych warunkach początkowych. Pokazano, że jest to zbieżność kwadratowa.
-
Quality monitoring of therapeutic processes in small treatment center for children
- Piotr Grudowski
W artykule przedstawiono specyfikę oraz opis zasad nadzorowania procesów terapeutycznych w ramach systemu zarzadzania jakością w małej placówce służby zdrowia.
-
Quantification of interlayer adhesion in protective coating systems using impedance spectroscopy
- Andrzej Miszczyk
- Kazimierz Darowicki
Nowoczesne systemy powłokowe stosowane w praktyce są wielowarstwowe. Potencjalnie słabymi obszarami z punktu widzenia właściwości ochronnych są obszary międzywarstwowe. Osiągnięcie odpowiedniej przyczepności pomiędzy warstwami pozwala na polepszenie zdolności ochronnych całego zestawu. Tradycyjne metody pomiaru adhezji międzywarstwowej są destrukcyjne. Zaproponowano nową metodę oceny przyczepności międzywarstwowej przy użyciu spektroskopii impedancyjnej. Stosując dwa paski wykonane z przewodzącego tuszu umieszczone pomiędzy warstwami zestawu rejestrowano zależność impedancji układu od warunków zewnętrznych (wilgotności i temperatury) dla zestawu stosowanego do ochrony samochodów. W podobny sposób badano zestaw do ochrony statków w zanurzeniu w 3% roztworze NaCl. Zarejestrowano również zmiany impedancji międzywarstwowej wywołane wibracjami w waunkach mokrych i suchych.
-
Quasi-dwuwymiarowe równanie ciagłości dla procesów dynamicznych w tranzystorach polowych
- Wiesław Kordalski
W oparciu o dwuwymiarowy model fizyczny i matematyczny tranzystora polowego zaproponowano quasi-dwuwymiarowy model umożliwiający wyprowadzenie równania ciągłości dla nośników nadmiarowych w przypadku małych zaburzeń ich koncentracji. Rozważania przeprowadzono startując od najbardziej podstawowych praw fizyki.
-
Quo vadis instytucjo użyteczności publicznej : wstęp
- Bożena Dubicka
- Ewa Hope
Pierwszy atykuł w książce pełni jednocześnie rolę wstępu do wszystkich następnych rozdziałów, porusza zagadnienie specyfiki działań PR w instytucjach użyteczności publicznej. Pokazuje ich ważność , donosłość ich dla w/w instytucji, uzasadniając tym samym konieczność rozważania tej problematyki na poziomie konstrukcji strategii tychże instytucji.
-
Raman investigation of hybrid polymer thin films
- Marcin Gnyba
- Mikko Keranen
- Marcin Kozanecki
- Bogdan Kosmowski
Przestawiono problemy diagnostyki ramanowskiej transparentnych struktur cienkowarstwowych wykonanych metodą zol-żel z polimerów hybrydowych. Analizowano możliwości badania struktury molekularnej i grubości, a także określania jakości wykonania struktur falowodowych. Przedstawiono wyniki badań wykonanych mikroskopem ramanowskim dla polimerowych struktur cienkowarstwowych osadzonych na podłożach szklanych i krzemowych.
-
Raman spectroscopy in investigation of rheometric processes
- Marcin Gnyba
- Robert Bogdanowicz
Praca porusza problem analizy cienkiej warstwy przyściennej -oleju za pomocą spektroskopii ramanowskiej. Parametry (grubość, struktura chemiczna) cienkiej warstwy przyśniennej są istotną informacją do oceny przebiegu procesu wyciskania past modelowych. Zaprezentowano wyniki pomiarów oraz konstrukcje ramanowskich układów pomiarowych.
-
Raman system for monitoring of dye doping to hybrid polymer network
- Marcin Gnyba
- Mikko Keranen
Zrealizowano i przedstawiono system ramanowski do zdalnego monitorowania procesu zol-żel, dedykowany do monitorowania procedury wprowadznia cząstek barwnika do sieci polimeru hybrydowego. System umożliwia wykonywanie pomiarów zdalnych, bez zakłócania i przerywania przebiegu procesu technologicznego. Zademonstrowano i skomentowano wyniki pomiarów dla przykładowego procesu.
-
Raman system for on-line monitoring and optimisation of hybrid polymer gelation
- Marcin Gnyba
- Mikko Keranen
- Arto Maaninen
- Janne Suhonen
- Małgorzata Szczerska
- Bogdan Kosmowski
- Paweł Wierzba
W artykule przedstawiono system do monitorowania ramanowskiego reakcji żelowania w procesie zol-żel syntezy organiczno-nieorganicznych polimerów hybrydowych. System pomiarowy umożliwił wykonywanie pomiarów zdalnych, bez wkonieczności wprowadzania jego elementów do wnętrza komory reakcyjnej. Konstrukcja systemu zapewniła szeroki zakres pomiarowy od 200 do 3500 cm-1, przy odpowiednio wysokiej czułości i wyeliminowniu wpływu fluorescencji. Monitoring ramanowski umożliwił zbadanie efektywności i natury najważniejszych reakcji chemicznych, które zaszły podczas żelowania. Zapewniono możliwość kontroli i optymalizacji struktury molekularnej materiału już na etapie jego wytwarzania.
-
Random height of thin layer of rheological liquids
- Krzysztof Wierzcholski
Praca prezentuje nowe modele funkcji gęstości w rozkładach Gaussa, opisujących losowo zmieniającą się wysokość szczeliny w stawie biodrowym człowieka przy uwzględnieniu właściwości reologicznych synowialnej cieczy smarującej.
-
Rational determination of dynamic characteristics of fluid-flow Reactors
- Jerzy Sawicki
Podstawowa charakterystykę reaktorów stanowi krzywa rozkładu czasu zatrzymania. Jej dokładne wyznaczenie jest trudne i kosztowne. W pracy zaproponowano wykorzystanie metody aproksymacyjnej, polegającej na zastąpieniu rzeczywistej funkcji przez jej przebieg uproszczony. Zaproponowano aproksymację rozkładem trójkątnym. Na konkretnym przykładzie pokazano, że metoda ta daje lepsze wyniki niż powszechnie stosowany model przepływu tłokowego.
-
Ray-tracing analysis of uniaxial birefringent optical components
- Paweł Wierzba
W artykule przedstawiono elgorytm pozwalający na wyznaczenie kierunków i natężeń promieni propagowanych w układach optycznych zawierających elemennty wykonane z jednoosiowych materiałów dwójłomnych. Obliczenia w prezentowanym algorytmie są wykonywane na wektorach w globalnym układzie współprzędnych, eliminując konieczność częstych zmian ukłądu współprzędnych. Jako przykład obliczeniowy przedstawiono pełną analizę propagacji promieni w pryzmacie Wollastona