Repozytorium publikacji - Politechnika Gdańska

Ustawienia strony

english
Repozytorium publikacji
Politechniki Gdańskiej

Publikacje z roku 2006

Pokaż wszystkie
  • Izomery pozycyjne i geometryczne kwasów oktadecenowych i oktadekadienowych w częściowo uwodornionym linolanie metylu
    • Ewa Szukalska
    • Marcin Modzelewski
    2006 Bromatologia i Chemia Toksykologiczna

    Badano ilość i rodzaj izomerów geometrycznych i pozycyjnych powstających podczas częściowego uwodornienia na katalizatorze niklowym linolanu metylu bez i z dodatkiem inhibitora siarkowego. Stwierdzono tworzenie się kilku izomerów kwasów oktadekadienowych (18:2) i izomerów pozycyjnych kwasów oktadecenowych (18:1) - od delta 7 - do delta 16, o konfiguracji geometrycznej trans i cis. Obecność siarki w układzie reakcyjnym wpływała na wzrost izomeryzacji geometrycznej oraz na profile składu frakcji trans-kwasów oktadecenowych.


  • Jak oceniać pracę? : wartość stanowisk i kompetencji
    • Marta Juchnowicz
    • Łukasz Sienkiewicz
    2006

    Ocena pracy, w tym wartościowanie stanowisk i kompetencji pracowników jest jednym z najważniejszych narzędzi służących zintegrowaniu zarządzania zasobami ludzkimi w organizacji. Pozwala bowiem na budowanie narzędzi opartych o jednolite kryteria, powiązane jednocześnie z wymaganiami organizacji, wypływającymi z założeń jej strategii i celów długookresowych. Pozwala to na budowanie spójnej strategii personalnej wspieranej przez współzależne procesy, w odróżnieniu od luźno powiązanych ze sobą narzędzi zarządzania zasobami ludzkimi.W pierwszej części opracowania przedstawiono problematykę wartościowania pracy, nie tylko ze względu na chronologiczne pierwszeństwo, ale także na obecną powszechność jego zastosowania w praktyce. Tematyka części poświęconej wartościowaniu pracy koncentruje się na dwóch zagadnieniach: metodologii oraz dziedzinach wykorzystania wyników wartościowania. W rozdziale czwartym oraz piątym w sposób wyczerpujący przedstawiony został proces oraz charakterystyka poszczególnych metod wartościowania. Kolejny rozdział poświęcony jest przeprowadzaniu wartościowania pracy i związanym z tym praktycznym dylematom. Część pierwszą zamyka omówienie tendencji zmian w wartościowaniu pracy, ze wskazaniem na okoliczności, które doprowadziły do ukształtowania nowej koncepcji, a mianowicie wartościowania kompetencji. W drugiej części niniejszej książki opisano założenia procesu wartościowania kompetencji pracowników. Głównym celem tej części opracowania jest ukazanie możliwości i ograniczeń stosowania coraz częściej opracowywanych modeli kompetencji w zakresie oceny pracy. W pierwszym rozdziale skupiono się na analizie istoty kompetencji i różnych podejść do jej definiowania, proponując na koniec ich syntezę pozwalającą na zastosowanie w zakresie wartościowania. W rozdziale drugim przedstawiono genezę i rozwój koncepcji wartościowania kompetencji, jak również jej szczegółową charakterystykę, posługując się porównaniem z wartościowaniem stanowisk pracy. Pokazano również powiązania modelu kompetencji z wartościowaniem, poprzez wpływ na pożądaną charakterystykę modelu. Kolejny rozdział poświęcony jest zagadnieniu budowy modelu kompetencji, spełniającego wysokie wymagania wartościowania.Następna część opracowania ma charakter aplikacyjny. W kolejnych rozdziałach pokazano, w jaki sposób wykorzystać wyniki wartościowania kompetencji do stworzenia zintegrowanego systemu zarządzania zasobami ludzkimi. Opracowanie zamyka wykaz najważniejszych pozycji bibliograficznych dotyczących zagadnień oceny pracy, opublikowanych w Polsce i za granicą. Charakter opracowania powoduje, że znaleźć może ono szeroki krąg adresatów: od praktyków gospodarczych do studentów studiów stacjonarnych, zaocznych i podyplomowych, pragnących pogłębić znajomość problemów tego obszaru zarządzania zasobem ludzkim organizacji, jakim jest ocena pracy.


  • Jak zmniejszyć poziom ryzyka pieszych w ruchu drogowym w Polsce ?
    • Kazimierz Jamroz
    • Joanna Kaczmarek
    2006 Transport Miejski i Regionalny

    Analiza czynników wpływających na bezpieczeństwo pieszych. Niezbędne działania na rzecz bezpieczeństwa pieszych. Działania w programie GAMBIT 2005 w zakresie ochrony pieszych.


  • Jak zmniejszyć poziom ryzyka pieszych w ruchu drogowym w Polsce?
    • Kazimierz Jamroz
    • Joanna Kaczmarek
    2006 Transport Miejski i Regionalny

    Analiza czynników wpływających na bezpieczeństwo pieszych.Niezbędne działania na rzecz bezpieczeństwa pieszych.Działania w programie GAMBIT 2005 w zakresie ochrony pieszych.


  • Jakiej techniki potrzebuje człowiek?
    • Zbigniew Cywiński
    2006

    Ukazano, że człowiek - jako istota psychofizyczna - wymaga techniki zgodnej z jego duchowymi i materialnymi aspiracjami. Dlatego, obecna pogoń za techniką nastawioną na coraz obfitszą produkcję samych dóbr konsumpcyjnych powinna być kontestowana.


  • Jakosciowy aspekt intelektu
    • Romuald Kolman
    2006 Problemy Jakości

    W opracowaniu przeanalizowano elementy intelektu, które sprzęgnięto z problematyką jakości formułując w efekcie elementy światopoglądu.


  • Jakościowe czynniki przewagi konkurencyjnej w żegludze promowej na Bałtyku
    • Elżbieta Kapsa
    2006

    Celem artykułu jest określenie wpływu jakości i zakresu oferty uslugowej na wielkość przewozów promowych na baltyku. Badania wykorzystane w artykule skoncentrowano na działalności armatorów promowych eksploatujących promy na podobnych rynkach do tych, na ktorych dzialaja przedsiębiorstwa promowe w Polsce.


  • Jakość czy cena? podstawą konkurencyjności polskiego eksportu artykułów przemysłowych na rynku pietnastki
    • Magdalena Olczyk
    2006

    Celem artykułu jest okreslenie, przy użyciu wskaznika waga-cena charakteru konkurencyjności polskich artykułów przemysłowych, eksportowanych na rynek UE15.


  • Jakość energii elektrycznej w obiekcie przemysłowym
    • Marek Olesz
    2006

    W referacie przedstawiono wyniki pomiarów parametrów napięcia zasilającego w instalacji elektrycznej zakładu przemysłowego wyposażonego w dużą liczbę odbiorników nieliniowych. W czasie pracy wymienionych urządzeń rejestrowano miernikiem parametrów sieci niewielkie zmiany napięcia zasilającego w zakresie -2,3%÷+3,1%Un o zawartości harmonicznych THD nie przekraczającej 7%. Rejestrowano krótkotrwałe wzrosty THD do 12%. Wysoki poziom harmonicznych w napięciu zasilającym powodowały urządzenia elektryczne pobierające znaczne prądy odkształcone zawierające wysoki poziom 5 i 7 -ej składowej harmonicznej.


  • Jakość identyfikacji parametrów obwodu elektrycznego z wykorzystaniemanalizy częstotliwościowej prądów
    • Adam Muc
    • Mariusz Retkowski
    2006 Zeszyty Naukowe Wydziału Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej

    Symulacja przepływu krwi przez nerkę prądem elektrycznym jest możliwa z zastosowaniem modelu będącego obwodem elektrycznym RLC. Zastosowanie medyczne wyników symulacji wymaga identyfikacji parametrów zaproponowanego modelu elektrycznego lub przynajmniej charakteru ich zmian. Specyfika poszukiwanych parametrów i danych wykorzystywanych w identyfikacji narzuca modyfikację znanych metod diagnozowania stanu badanego obiektu. Została zaproponowana metoda identyfikacji wykorzystująca analizę częstotliwościową do-stępnych sygnałów. Przeprowadzono analizę czynników mających wpływ na dokładność identyfikowanych parametrów w oparciu o znajomość prądu na wejściu i wyjściu obwodu elektrycznego. Prądy te odpowiadają przepływom krwi w tętnicy i żyle nerkowej.


  • Jakość wód podziemnych występujących w utworach oligocenu i miocenu w regionie gdańskim.
    • Małgorzata Pruszkowska-Caceres
    2006 Inżynieria Morska i Geotechnika

    Charakterystyczne warunki występowania i krążenia wód podziemnych w regionie gdańskim sprawiają, iż występujące tu piętra wodonośne pozostają ze sobą we wzajemnych zależnościach i stanowią system wodonośny o regionalnym zasięgu. Wody występujące w utworach neogenu i paleogenu odgrywają ważną rolę hydrogeologiczną w tym systemie, pełniąc funkcję tranzytową pomiędzy czwartorzędowym, a kredowym piętrem wodonośnym. Wody podziemne z utworów paleogeńsko-neogeńskich lokalnie charakteryzują się w regionie gdańskim specyficznymi właściwościami, które w znacznym stopniu pogarszają ich jakość. Są to: wysokie stężenie żelaza i manganu, podwyższone ilości amoniaku a także pojawiający się zapach siarkowodorowy.


  • Jubileusz profesora Zbigniewa Kączkowskiego.
    • Zbigniew Cywiński
    2006

    Omówiono jubileusz i elementy biografii znanego polskiego specjalisty z dziedziny mechaniki budowli.


  • Już nie ma dzikich plaż
    • Romana Cielątkowska
    2006

    Zagadnienie współczesnej zabudowy mieszkaniowej w pasie nadmorskim.


  • Kalibracja magnetometru magnetorezystancyjnego = Calibration of magnetoresistive magnetometer
    • Mirosław Wołoszyn
    2006 Measurement Automation Monitoring

    Obiekt o właściwościach ferromagnetycznych zaburza w bliskim otoczeniu równomierność ziemskiego pola magnetycznego. Mierząc indukcję magnetyczną można tego rodzaju obiekt wykryć i zlokalizować. W systemach magnetometrycznych wykrywających ukryte obiekty ferromagnetyczne stosowane są magnetometry transduktorowe, protonowe, pompowane optycznie oraz SQUID. Rozwój technologii półprzewodnikowej pozwala zastosować do tego rodzaju poszukiwań również magnetometry magnetorezystancyjne. Ze względu na kierunkową charakterystykę magnetometru pomiar modułu indukcji magnetycznej obarczony jest stosunkowo dużym błędem. W pracy przedstawiono metodę kalibracji magnetometru magnetorezystancyjnego oraz przedstawiono wyniki badań eksperymentalnych.


  • Kalibracja parametrów modeli mes z użyciem postaci drgań własnych dla układów belkowych.
    • Michał Hirsz
    • Krzysztof Wilde
    2006

    Praca przedstawia aktualizacją parametrów belki wspornikowej przy użyciu częstości i postaci drgań własnych.


  • Kanał żeglugowy w polskiej części Mierzei Wiślanej
    • Eugeniusz Dembicki
    • Tadeusz Jednorał
    • Bogdan Sedler
    • Jerzy Jaśkowski
    • Bohdan Zadroga
    2006 Inżynieria Morska i Geotechnika

    Omówiono celowość oraz aspekty społeczno-gospodarcze i polityczne budowy kanału żeglugowego. Podano główne funkcje oraz wymiary kanału. Przedstawiono ideę i zasady zrównoważonego rozwoju. Przeanalizowano prognozę wpływu kanału na hydrodynamikę i ekologię wód Zalewu Wiślanego oraz ochronę przeciwpowodziową terenów przyzalewowych. Wskazano możliwości i propozycje wykorzystania urobku z budowy kanału dla celów zagospodarowania turystycznego Mierzei Wiślanej.


  • Kanclerz, czyli kto?
    • Krzysztof Leja
    2006

    W artykule zastanawiano się nad ewolucją zadań administracji uczelnianej w świetle ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym z 2005 r. Koncetrowano się na roli kanclerza oraz metodach doskonalenia uczelnianej administracji.


  • Kant i kantyzmy.O okresach i sposobach obecności Kanta w filozofii
    • Andrzej Lisak
    2006

    Artykuł opisuje pięć okresów obecności Kanta:1. Wczesny kantyzm, ktory nie miał do czynienia z zamkniętym obrazem Kanta, 2.Idealizm niemiecki, gdzie Kant staje się częścią rozwoju idealizmu niemieckiego' 3.Neokantyzm redukujący filozofię do teorii poznania i wartości,4.Okres powrotu do realizmu i do ontologicznej oraz metafizycznej interpretacji Kanta,5.Okres współczesny.


  • Kapitał intelektualny i innowacyjność w kontekście rozwoju regionalnego
    • Anita Richert-Kaźmierska
    2006 PRACE NAUKOWE UNIWERSYTETU EKONOMICZNEGO WE WROCŁAWIU

    Wątkiem przewodnim opracowania jest wskazanie możliwości, jakie w rozwoju potencjału innowacyjnego polskich regionów daje partnerstwo i współpraca w ramach Regionalnych Systemów Innowacji oraz wdrażanie Regionalnych Strategii Innowacji.


  • KapitaŁ własny - formy, cechy i funkcje
    • Gabriela Golawska-Witkowska
    2006

    W pracy przedstawiono znaczenie kapitału własnego w działalności gospodarczej. Pokazano kapitał własny w różnych formach prawnych funkcjonowania przedsiębiorstwa.