Pokaż publikacje z roku
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2025
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2024
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2023
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2022
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2021
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2020
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2019
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2018
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2017
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2016
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2015
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2014
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2013
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2012
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2011
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2010
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2009
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2008
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2007
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2006
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2005
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2004
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2003
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2002
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2001
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2000
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1999
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1998
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1988
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1987
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1980
Publikacje z roku 2006
Pokaż wszystkie-
Leksykograficzna polioptymalizacja w zadaniu wyrównoważania sferycznego wieloboku przegubowego
- Krzysztof Lipiński
W pracy zajęto się problemem wyrównoważania sferycznego czworoboku przegubowego. W tym celu skorzystano z metody alokacji przeciwmas. Zadanie to wymagalo połączenia procedur dynamiki układów wielomasowych z procedurą optymalizacji. Zadanie to wykonano i opisano w pracy. W procesie optymalizacji skorzystano z metody sympleksów. Wykazano, że po wprowadzeniu do ukłądu dwóch przeciwmas uzyskano pełną eliminację siły niewyrównoważenia. Parametrami optymalizacji była lokalizację pierwszej z przeciwmas. Dzięki wykorzystaniu polioptymalizacji leksykograficznej znaleziono konfigurację o minimalnym momencie niewyrównoważenia i zerowej sile niewyrównoważenia. Wykazano, że metoda ta wymaga ogromnej liczby symulacji badanego procesu.
-
Length distribution of fuzzy-end segments
- Sandro Frigio
- Giancarlo Cosimi
- Grzegorz Bergmański
- Elżbieta Urbańska-Galewska
- Jarosław Rybicki
Obliczono analitycznie rozkłady gęstości prawdopodobieństwa dla długości odcinków o rozmytych końcach, tzn. takich, których końce mogą przyjmować losowe położenia, zgodnie z zadanym rozkładem prawdopodobieństwa. Rozważono przypadki jedno-, dwu- i trójwymiarowych obszarów, w których mogą znajdować się końce odcinków. Podano przykłady potencjalnych zastosowań uzyskanych wyników.
-
Les transducteurs à sorties variables
- Jan Daciuk
- Denis Maurel
W przetwarzaniu języka naturalnego słowniki elektroniczne wiążą ze słowami informacje. Najwydajniejsza reprezentacja takich słowników używa maszyn ze skończoną liczbą stanów (automatów prostych lub automatów Mealy'ego). W tym artykule wzorując się na algorytmach bezpośredniej budowy minimalnego automatu deterministycznego proponujemy nowy typ automatu Mealy'ego. Ta nowa forma pozwala na szybkie obliczanie informacji wyjściowej kojarzonej ze słowami, przy czym pozostaje bardziej oszczędna pamięciowo w stosunku do innych rozwiązań zarówno co do liczby stanów, jak i przejść, co pokazują nasze doświadczenia.
-
Limiting partial molar volumes and expansibilities of ammonium perchlorate, tetraalkylammonium perchlorates, and tetrabutylammonium tetraphenylborate in N,N-dimethylformamide
- Anna Płaczek
- Dorota Warmińska
- Wacław Grzybkowski
Wyniki pomiarów gęstości i szybkości rozchodzenia się dźwięku w roztworach nadchloranu amonu, nadchloranów alkiloamoniowych i tetrafenyloboranu tetrabutylomoniowego w N,N-dimetyloformamidzie wyznaczono wartości graniczne cząstkowych molowych objętości i rozszerzalności. Dokonano rozdziału tych wartości na udziały jonowe. Przeanalizowano wpływ temperatury oraz długości łańcucha na te wielkości.
-
Lipska willa w śródmieściu.
- Gabriela Maria Rembarz
Od 10 lat Lipsk dotknięty jest zjawiskiem kurczenia struktur miejskich. Jest to proces społeczno-przestrzenny związany z nagłą utratą rynku pracy. Pociagnęła ona migracje daleką. Jednocześnie w zmienionych uwarunkowaniach polityczno-gospodarczych postepująca w dużym tempie suburbanizacja spowodowała odpływ ludności do strefy podmiejskiej. Utrata znaczącej części ludności wywołała zachwianie rynku nieruchomosci. Pustostany stały sie problemem nie tylko w Lipsku, ale we wszystkich miastach wschodnich Niemiec. Lipsk jako jedno z pierwszych miast rozpoczął walkę z kurczeniem poprzez wprowadzanie nowych metod planowania przestrzennego. Lipsk ''miasto perforowane'' stało się miejscem otwartym na innowacyjne podejście do planistyki.
-
Liquid crystal thermography and true-colour digital image processing
- Jan Stąsiek
- Adam Stąsiek
- Marcin Jewartowski
- M.w. Collins
W ostatnich latach termografia ciekłokrystaliczna i komputerowa analiza kolorowych obrazów jest z powodzeniem stosowana w technikach nieinwazyjnych, badaniach i aplikacjach przemysłowych i medycznych. W artykule przedstawiono historię tej techniki, opisano główne metody i narzędzia oraz pokazano szereg przykładów zastosowania.
-
Localization of ferromagnetic objects via magnetometric method near equator
- Mirosław Wołoszyn
- Piotr Jankowski
Istnieje wiele metod wykrywania ukrytych w ziemi obiektów. Metody te można podzielić na pasywne i aktywne. Do metod pasywnych należy metoda magnetometryczna. Obiekt ferromagnetyczny zaburza w swoim otoczeniu równomierność pola magnetycznego. Korzystając z metody magnetometrycznej można to zaburzenie zmierzyć i wykryć obiekt. W pracy przedstawiono nową metodę lokalizacji obiektów ferromagnetycznych metodą magnetometryczną znajdujących się w pobliżu równika.
-
Logistyczna współpraca SL i HL w procesach inwestycyjnych na przykładzie kontenerowego centrum logistycznego
- Ryszard Kościelny
Omówiono problemy techniczne oraz prawne, związane z importem maszyn i urządzeń. Przedstawiono procedury postępowania przy zakupie nowych maszyn oraz maszyn używanych. Rozróżniono zakupy maszyn znajdujących się na obszarze oraz poza obszarem Unii Europejskiej.
-
Logistyka techniczna HL modernizacji oraz transportu dużych urządzeń transportu bliskiego drogą morską
- Ryszard Kościelny
Omówiono procedurę wyposażenia w urządzenia dźwignicowe terminalu kontenerowego. Przedstawiono operację modernizacji kontenerowej suwnicy nabrzeżowej. Podano technologię transportu dużych suwnic kontenerowych drogą morską.
-
Lokalizacja obiektu ferromagnetycznego metodą magnetometryczną na równiku = Localization of ferromagnetic objects via magnetometric method near equator
- Mirosław Wołoszyn
Istnieje wiele metod wykrywania ukrytych w ziemi obiektów. Metody te można podzielić na pasywne i aktywne. Do metod pasywnych należy metoda magnetometryczna. Obiekt ferromagnetyczny zaburza w swoim otoczeniu równomierność pola magnetycznego. Korzystając z metody magnetometrycznej można to zburzenie zmierzyć i wykryć obiekt. W pracy przedstawiono nową metodę lokalizacji obiektów ferromagnetycznych metodą magnetometryczną znajdujących się w pobliżu równika.
-
Long chain polyunsaturated fatty acids in smoked Atlantic mackerel and Baltic sprats
- Andrzej Stołyhwo
- Ilona Kołodziejska
- Zdzisław Sikorski
Wyniki pracy wykazały, że zmienność w składzie kwasów tłuszczowych w surowcu, (makrela, szprot), pochodzącym z różnych dostaw, była większa niż zmiany wywołane wędzeniem i przechowywaniem wędzonego produktu.
-
Longitudinal wave propagation. Part I - Comparison of rod theories
- Marek Krawczuk
- Joanna Grabowska
- Magdalena Palacz
W pracy przedstawiono modele spektralnych elementów skończonych do analizy propagacji fali wzdłuznej w pretach. Opracowano modele wykorzystujace teorię elementarną, teorie Love'a, teorie Mindlina oraz teorię trójpostaciową.
-
Longitudinal wave propagation. Part II, Analysis of crack influence
- Marek Krawczuk
- Joanna Grabowska
- Magdalena Palacz
W pracy analizowano wpływ pęknięć zmęczeniowych na propagacje fali wzdłużnej w prętach. Opracowano nowe typy element ów spektralnych oparte na teorii elementarnej, Love'a, Mindlina i trójpostaciowej.
-
Low velocity impact damage in glass/polyester composite sandwich panels
- Tomasz Lendze
- Rafał Wojtyra
- Laurent Guillaumat
- Christine Biateau
- Krystyna Imielińska
Zbadano odporność udarową konstrukcji przekładkowych z laminatu poliestrowo szklanego pod kątem adhezji z rdzeniem (pianki PVC) przy polaczeniu dwoma rodzajami kleju lub łączanymi na ''mokro'' przy pomocy żywicy w trakcie utwardzania laminatu. Do oceny obszaru zniszczeń udarowych zastosowano metodę ultradźwiękową, która umożliwia wykrycie pola delaminacji nakładających się na siebie w poszczególnych warstwach .Obszary zniszczeń widoczne przy obserwacji wzrokowej są znacznie rozleglejsze, gdyż wskazują również pojedyncze delaminacje. Najmniejsze pole zniszczeń wykazały próbki łączone przy pomocy kleju o dużej gęstości, dwufazowego, jednocześnie jednak próbki te najcześciej pękały w rdzeniu. Próbki łączone klejem o małej gęstości, dzięki porowatości zachowały większą elastyczność złącza, co uchroniło przed pękaniem rdzenia.
-
Lower bound on the distance k-domination number of a tree
- Joanna Raczek
- Magdalena Lemańska
- Joanna Cyman
W artykule przedstawiono dolne ograniczenie na liczbę k-dominowania w drzewach oraz scharakteryzowano wszystkie grafy ekstremalne.
-
Lower bound on the paired domination number of a tree
- Joanna Raczek
W pracy przedstawione jest ograniczenie dolne dla liczby dominowania parami oraz scharakteryzowane są wszystkie drzewa ekstremalne.
-
Lower rim substituted p-tert-Butylcalix[4]arenes: Part XI. New ester derivatives of calix[4]arene, their ionophoric properties and x-ray structure studies
- Maria Bocheńska
- Urszula Lesińska
- Maria Hoffmann
- Jarosław Chojnacki
Przedstawiono syntezę 6-ciu nowych estrowych pochodnych kaliks[4]arenuw konformacji stożkowej. Pierwsze badania kompleksowania jonów metali przeprowadzone w membranach elektrod jonoselektywnych (ISE) potwierdziły kompleksowanie jonów sodu w sposób selektywny. Zaprezentowano strukturę rentgenowską monokryształów związku 6.
-
Lower rim substituted tert-butylcalix[4]arenes. Part 10. New Pb(II)-selective electrodes based on tetrasubstituted calix[4]arenes amides
- Maria Bocheńska
- Urszula Lesińska
Opracowano elektrody selektywne na jony Pb(II) oparte na lipofilowych tetrapodstawionych amidowych pochodnych kaliks[4] arenu. Charakterystyki elektrod mają nachylenie nernstowskie w szerokim zakresie stężeń 10 (-1.3) do 10 (-7.2).
-
Lower-rim-substituted tert-butylcalix[4]arenes. Part IX: one-pot synthesis of calix[4]arene-hydroxamates and calix[4]arene-amides
- Urszula Lesińska
- Maria Bocheńska
Zaprezentowano prostą metodę selektywnej acylacji podstawionych i niepodstawionych hydroksyloamin za pomocą di i tetra podstawionych kaliks{4]aren-kwasów. Pokazano pierwszą strukturę krystalograficzną kaliks-hydroksyamidu.
-
LRIT - a novel system of vessels monitoring for maritime security and safety
- Ryszard Katulski
- Rafał Niski
- Jacek Stefański
- Jerzy Żurek
W artykule przedstawiono propozycję architektury przyszłego, globalnego systemu monitorowania statków LRIT (Long Range ship's Identification and Tracking) podlegających konwencji SOLAS. Przedstawiono i scharakteryzowano poszczególne komponenty systemu ze szczególnym uwzględnieniem aspektów radiokomunikacyjnych.