Pokaż publikacje z roku
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2025
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2024
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2023
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2022
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2021
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2020
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2019
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2018
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2017
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2016
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2015
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2014
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2013
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2012
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2011
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2010
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2009
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2008
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2007
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2006
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2005
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2004
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2003
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2002
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2001
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2000
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1999
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1998
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1988
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1987
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1980
Publikacje z roku 2006
Pokaż wszystkie-
Stereometria warstwy wierzchniej porowatej powłoki ceramicznej po docieraniu
- Adam Barylski
- Piotr Waszczur
Omówiono strukturę geometryczną powierzchni warstwy wierzchniej porowatej powłoki ceramicznej po docieraniu. Parametry chropowatości analizowano dla powłoki Cr2O3. Zauważono, że do oceny stereometrii tego typu powierzchni przydatnym jest stosowane niektórych parametrów chropowatości wyznaczanych na podstawie krzywej udziału nośnego.
-
Sterowane elektrycznie pojemności stosowane w mikroelektronice
- Michał Polowczyk
- Wiesław Kordalski
Praca prezentuje aktualny stan wiedzy o stosowanych w mikroelektronice elektrycznie sterowanych zmiennych pojemnościach. Omawiana jest budowa i podstawowe charakterystyki trzech rodzajów takich pojemności: diodowych (złączowych), MEMS i BST na podstawie przeglądu publikacji naukowych z lat 1964-2004.
-
Sterowanie optymalne ruchem 3-kołowej platformy mobilnej przy energetycznym wskaźniku jakości
- Krzysztof Jan Kaliński
- Michał Mazur
W pracy przedstawiono metodę sterowania optymalnego 3-kołową platformą mobilną przy uzmiennionym w czasie energetycznym wskaźniku jakości. Parametry ruchu wyznaczano na podstawie rozwiązania zadania odwrotnego kinematyki. Uruchomiono autorskie programy symulacji komputerowej. Proponowany układ sterowania minimalizuje błędy zadanego położenia oraz błędy w przebiegach prędkości uogólnionych.
-
Sterowanie optymalne ruchem platformy mobilnej przy energetycznym wskaźniku jakości
- Krzysztof Jan Kaliński
- Michał Mazur
W pracy przedstawiono metodę sterowania optymalnego platformą mobilną przy uzmiennionym w czasie energetycznym wskaźniku jakości. Parametry ruchu wyznaczane są z zadania odwrotnego kinematyki. Uruchomiono autorskie programy symulacyjne. Proponowany układ sterowania minimalizuje błędy zadanego położenia oraz błędy w przebiegach prędkości uogólnionych.
-
Stochastic approach to the dynamics of a linear floating object
- Agnieszka Królicka
Artykuł stanowi prezentację metody różniczkowych równań stochastycznych w zastosowaniu do analizy dynamiki obiektów pływających. Analizowany jest ruch jednostki pływającej jako obiektu liniowego z uwzględnieniem w równaniach stochastycznych nieliniowości, występującej w wymuszeniach zewnętrznych działających na obiekt. Stochastyczne równania różniczkowe są zapisane dla sprzężonych ruchów symetrycznych.
-
Stochastic approach to the dynamics of marine floating object
- Adam Rumianowski
Analizowany jest ruch jednostki pływającej z uwzględnieniem w równaniach stochastycznych nieliniowości, występującej w wymuszeniach zewnętrznych działających na obiekt. Stochastyczne równania różniczkowe są zapisane dla sprzężonych ruchów symetrycznych.
-
Stochastic FE-analysis of shear localization in 2D granular material within a micro-polar hypoplascity
- Andrzej Tejchman-Konarzewski
- Jarosław Górski
W artykule przedstawiono wyniki numerycznej stochastycznej analizy wpływu rozkładu początkowego wskaźnika porowatości w materiałach granulowanych na powstawanie lokalizacji odkształceń. Obliczenia wykonano dla ścinania warstwy piasku stosując metodę elementów skończonych na bazie mikropolarnego prawa hipoplastycznego.
-
Stochastic model of the process of starting piston combustion engines and the practical use of the process
- Jerzy Girtler
W artykule zaproponowano model procesu rozruchu silników o zapłonie samoczynnym, w formie procesu semimarkowskiego, dyskretnego w stanach i ciągłego w czasie eksploatacji. Stanami tego procesu są: stan zimny silnika (s1), stan ciepły silnika (s2) i stan gorący silnika (s3). Zaproponowano również koncepcję zastosowania opracowanego modelu do określenia ilości substancji szkodliwych, jakie emitowane są w spalinach podczas rozruchu silnika. Przedstawiono także możliwość uwzględnienia, w badaniach ilości substancji szkodliwych zawartych w spalinach, masy substancji zanieczyszczonej jako zmiennej losowej. W rozważaniach tych przyjęto, że statystyka tej zmiennej losowej ma rozkład asymptotycznie normalny.
-
Storing energy from renewable sources
- Witold Lewandowski
Omówiono metody, urządzenia i sposoby magazynowania energii mechanicznej, elektrycznej, cieplnej i chemicznej z uwzględnieniem energii ze źródeł odnawialnych.
-
Strategia rozwoju zrównoważonego w Szwecji
- Ziemowit Suligowski
Przedstawiono charakterystyczne problemy zrównoważonego rozwoju na przykładzie szwedzkim. Znaczenie samorządu lokalnego. Energetyka, paliwa alternatywne, zagospodarowanie ściekó i odpadów. Świadomość ekologiczna, szkolenia specjalistyczne i popularyzacja.
-
Strategia zwiekszania polskiego eksportu artykułów przemysłowych na unijnym rynku w latach 1995-2003
- Magdalena Olczyk
artykuł przedstawia analizę podstawy konkurencyjności polskiego eksportu artykułów przemysłowych na rynku unii europejskiej w latach 1995-2003. autorka przy użyciu macierzy konkurencyjności k. aigingera starała się odpowiedzieć na pytanie, co (niska cena czy wysoka jakość)decydowało o zanotowanej przez polskę wielkości wywozu wyrobów przemysłowych na unijnym rynku w analizowanym okresie.
-
Strategiczne uwarunkowania konkurencyjności inwestycyjnej Pomorza Wschodniego
- Tomasz Parteka
Opisano dawne i nowe czynniki konkurencyjności. Problem konkurencyjności ujęto w wymiarach: rozwoju gospodarczego, społecznym oraz strategicznym.Rozwinięto opisowo priorytet konkurencyjności w Strategii Rozwoju województwa pomorskiego.
-
Strategie informatyzacji przedsiębiorstw
- Janusz Czuchnowski
Rozdział ma za zadanie zwięzłe wprowadzenie do problematyki zarządzania procesowego przedsiębiorstwem. Wymienionymi kierunkami usprawniania procesów w organizacji są: minimalizacja strat (Lean Management), minimalizacja zmienności na wyjściu z procesu (Six Sigma) i automatyzacja informatyczna: podejmowania decyzji, realizacji działań, ewidencji stanów gospodarczych i przesyłu informacji. Podstawą wszystkich metodyk poprawy procesów jest ich odpowiednie odwzorowanie w postaci modelu. Opisano i porównano wybrane techniki modelowania procesów a na zakończenie przedstawiono podstawowe ich informatyzacji.
-
Strategie rozwoju mikroprzedsiębiorstw
- Julita Wasilczuk
Literatura dotycząca strategii wzrotu firm opisuje przede wszystkim duże organizacje. Proces formułownania strategii oraz jej implementacji w przypadku małych firm jest jednak odmienny, przede wszystkim nieformalny. Dużym problemem staje się dopasowanie subiektywnych odczuć właścicieli dotyczących otoczenia i możliwości firmy oraz obiektywnych uwarunkowań. Artykuł opisuje ponadto wyniki badań przeprowadzone wśród mikroprzedsiębiorców dziłających w regionie gdańskim. Ukazują one dobitnie wpływ osobistych celów na formułowane strategie.
-
Strącanie węglanu wapnia w kolumnowym reaktorze barbotażowym z CO2 jako reagentem
- Bożenna Kawalec-Pietrenko
- Donata Konopacka-Łyskawa
- Joanna Ługowska
- Joanna Gryszko
- Małgorzata Łazarczyk
Badano przebieg procesu precypitacji węglanu wapnia z roztworu wodorotlenku wapnia za pomocą dwutlenku węgla w reaktorze typu airlift. Zbadano wpływ czasu nagazowania, prędkości przepływu dwultenku węgla i przepływu mieszaniny dwutlenku węgla i powietrza na wielkość otrzymywanych cząstek. W czasie procesu mierzono pH mieszaniny reakcyjnej oraz stopień zatrzymania gazu.
-
-
Strefa rozwojowa Południowego Bałtyku w kreowaniu spójności Unii Europejskiej
- Tomasz Parteka
Strefa Rozwojowa Południowego Bałtyku jest regionem o zasięgu przestrzennym od Szlezwiku-Holsztyna (Niemcy) od Łotwy. Przedstawiono diagnozę i cele działań w strefie oraz efekty projektu: inderdyscyplinarne, ponadregionalne, metodologiczne.
-
Strength assessment of a version of joint of sandwich panels
- Ryszard Pyszko
W pracy przedstawiono propozycję optymalizacji wariantu połączenia doczołowego stalowych paneli typu ''sandwich''. Przedstawiono wyniki analizy numerycznej rozkładów naprężeń dla wielu wariantów geometrii proponowanego połączenia.
-
Strong mixing Markov semigroups on C1 are meager
- Wojciech Bartoszek
- Beata Kuna
Dowodzi się, że zbiór tych półgrup operatorów Markowa na klasie Schattena C1, dla których w mocnej topologii operatorowej T(t) jest zbieżne do operatora Markowa Q, gdzie Q jest 1-wymiarową projekcją, jest zbiorem rzadkim w zbiorze wszystkich półgrup Markowa.
-
Structural analogues of reactive intermediates as inhibitors of glucosamine-6-phosphate synthase and phosphoglucose isomerase
- Sławomir Milewski
- Agnieszka Janiak
- Marek Wojciechowski
Centra aktywne izomerazy fosfoglukozowej (PGI) oraz domeny izomerazowej (HPI) syntazy glukozamino-6-fosforanu (GlcN-6-P), wykazują podobieństwo ułożenia przestrzennego kluczowych reszt aminokwasowych, z wyjątkiem reszty Arg272 PGI i reszt Lys603 i Lys485 HPI. Dziesięć pochodnych D-heksitolo-6-P, kwasu 5-fosfoarabonowego i kwasu 6-fosfoglukonowego, strukturalnych analogów cis-enolaminy lub cis-enolanu, przypuszczalnych stanów przejściowych reakcji enzymatycznych, badano jako inhibitory grzybowej syntazy GlcN-6-P i PGI. Żaden z badanych związków nie wykazywał równie wysokiego potencjału inhibicyjnego wobec obu enzymów. 2-Amino-2-deoksy-D-mannitolo-6-P okazał się najsilniejszym inhibitorem syntazy GlcN-6-P spośród badanych związków, ze stałą inhibicji 9,0 x 10-6 M, natomiast kwas 5-fosforabonowy (5PA) wykazywał specyficzność wobec PGI, hamując aktywność tego enzymu ze stałą inhibicji 2,2 x 10-6 M. N-acetylacja spowodowała znaczące obniżenie potencjału inhibicyjnego 2-amino-2-deoksy-D-glucitolo-6-P wobec sytazy GlcN-6-P, natomiast zwiększała potencjał inhibicyjny tego związku wobec PGI. Modelowanie molekularne badanych związków wykazało, że oddziaływania fragmentów C1-C2 badanych związków z odpowiednimi obszarami wewnątrz centrów aktywnych HPI i PGI, charakteryzującymi się różnym rozkładem molekularnego potencjału elektrostatycznego (MEP), determinują powinowactwo ligandów do odpowiedniego enzymu. W HPI z Escherichia coli obszar ujemnego MEP, kreowany przez reszty Glu488 i Val399, przypuszczalnie odpowiedzialny za stabilizację dodatnio naładowanego stanu przejściowego, korzystnie oddziałuje z ligandami posiadającymi grupę 2-amino. Reszty Arg272, Lys210 i Gly271, obecne w odpowiednim fragmencie PGI, tworzą obszar dodatniego MEP, stabilizując przejściowy cis-enolan i oddziałując z jego strukturalnymi analogami, takimi jak 5PA.