Repozytorium publikacji - Politechnika Gdańska

Ustawienia strony

english
Repozytorium publikacji
Politechniki Gdańskiej

Publikacje z roku 2006

Pokaż wszystkie
  • Wody opadowe. Aspekty prawne, ekonomiczne i techniczne
    • Ziemowit Suligowski
    2006 Inżynieria Morska i Geotechnika

    Zagadnienia finansowo-organizacyjne zagospodarowania wód opadowych. Sfery konfliktów. Problemy prawne. Efekty dyskusji. Stanowisko Związku Miast Polskich. Postulaty w sprawie zmian zasad uregulowań prawnych.


  • WordNet -bazodanowy system jako słownik języka angielskiego
    • Julian Szymański
    2006

    WordNet[1] to alternatywne podejście do organizacji danychsłownikowych, w stosunku do klasycznej listy słów wraz z ich defnicjami. Koncepcja słownika opiera się na utworzeniu sieci koncepcji (sensów) powiązanych ze sobą relacjami określonego typu. Opisane zostały podstawowe założenia dotyczące budowy systemu WordNet oraz sposób organizacji danych językowych w postaci sieci semantycznej.


  • Working conditions in small companies in the eyes of the employees. [Warunki pracy w małych firmach w ocenie pracowników]
    • Władysław Stachowski
    2006

    The article presents the results of the study concerning the employees' awareness of working conditions. 157 employees from small production and service companies took part in the research. The research showed differences in the employees' perception of their working conditions. The employees were more often dissatisfied with working conditions than managers. A significant number of respondents (more than 75%) believe that the improvement of working conditions facilitates the increase of labour efficiency but is cost consuming.


  • Wow defect reduction based on interpolation techniques
    • Przemysław Maziewski
    2006 Bulletin of the Polish Academy of Sciences-Technical Sciences

    W artykule przedstawiono wyniki badania różnych technik interpolacji wykorzystanych w redukcji kołysania dźwięku. W badaniach użyto: interpolację liniową, techniki interpolacji wielomianowej, i interpolację funkcją sink. Jakość rekonstrukcji zbadano wykorzystując sztucznie spreparowany sygnał foniczny, zrekonstruowany wymienionymi metodami interpolacji. Jakość rekonstrukcji oceniono wykorzystując standardowe deskryptory jakości sygnału fonicznego.


  • Wpływ cewek kompensujących na lokalne wartości pola własnego okrętu = Influence of compensation coils on local magnetic field of ship
    • Kazimierz Jakubiuk
    • Paweł Zimny
    • Joanna Wołoszyn
    • Adam Młyński
    2006

    Obiekt ferromagnetyczny umieszczony w polu magnetycznym Ziemi powoduje lokalne zaburzenie równomierności rozkładu tego pola. Kształt i rozmiary zaburzenia zależy od wielu czynników, w tym m.in. od rozmiarów i kształtu obiektu, od jego właściwości ferromagnetycznych i od położenia względem wektora ziemskiego pola magnetycznego. W celu minimalizacji pola własnego okrętu na rzeczywistych obiektach umieszcza się uzwojenia kompensacyjne. Pole magnetyczne wytwarzane przy pomocy tych uzwojeń powoduje lokalne zmiany pola własnego obiektu. W artykule przedstawiono wybrane wyniki pomiarowe pola magnetycznego obiektu ferromagnetycznego


  • Wpływ cewek na lokalne wartości pola własnego okrętu
    • Kazimierz Jakubiuk
    • Paweł Zimny
    • Joanna Wołoszyn
    • Adam Młyński
    2006

    Obiekt ferromagnetyczny umieszczony w polu magnetycznym Ziemi powoduje lokalne zaburzenie równomierności rozkładu tego pola. Kształt i rozmiary zaburzenia zależy od wielu czynników, w tym m.in. od rozmiarów i kształtu obiektu, od jego właściwości ferromagnetycznych i od położenia względem wektora ziemskiego pola magnetycznego. W celu minimalizacji pola własnego okrętu na rzeczywistych obiektach umieszcza się uzwojenia kompensacyjne. Pole magnetyczne wytwarzane przy pomocy tych uzwojeń powoduje lokalne zmiany pola własnego obiektu. W artykule przedstawiono wybrane wyniki pomiarowe pola magnetycznego obiektu ferromagnetycznego.


  • Wpływ cyklicznych naprężeń mechanicznych na trwałość organicznych powłok ochronnych
    • Michał Szociński
    2006

    Tematem pracy jest wpływ cyklicznych naprężeń mechanicznych na właściwości ochronne organicznych powłok przeciwkorozyjnych. Zbadano dynamikę procesu niszczenia zmęczeniowego powłok poddanych powtarzającym się napężeniom zginającym o różnych częstotliwościach. Odporność powłok nowych porównano z powłokami poddanymi procesom starzenia fizycznego (poprzez ekspozycję na promieniowanie UV lub na podwyższoną temperaturę). W pracy wykazano, iż cykliczne naprężenia mechaniczne stanowią czynnik w istotny sposób wpływający na obniżenie trwałości organicznych powłok ochronnych.


  • Wpływ dawkowania zawiesiny ściernej na efekty docierania powierzchni płaskich
    • Adam Barylski
    2006

    Przedstawiono wyniki badań dawkowania zawiesiny ściernej podczas docierania powierzchni płaskich. Określono wpływ wielkości dawki ścierniwa na wydajność obróbki i podstawowe parametry chropowatości powierzchni. Obrabiano elementy z ceramiki tlenkowej oraz miedziane.


  • Wpływ drzewienia elektrycznego na poziom ładunku w obszarze przyelektrodowym izolacji polietylenowej
    • Marek Olesz
    2006

    W referacie przedstawiono wyniki badań charakterystyk prądów depolaryzacyjnych I(t) w próbkach polietylenu w układzie ostrze - płyta uziemiona. Charakterystyki te zmierzone po ładowaniu próbki napięciem 5 kV przez czas 10 lub 30 minut przedstawiają w układzie współrzędnych logarytm I - czas t postać prostych równoległych. W przypadku igły bez drzewka obserwuje się zależność wykładniczą, natomiast przy wystąpieniu drzewka w krótkich czasach relaksacji obserwuje się wzrost prądu. Prądy depolaryzacyjne mogą zostać przeliczone na empiryczne współczynniki starzenia związane z poziomem ładunku w miejscach niejednorodności kabla. Metoda ta wymaga znalezienia stałych ai oraz stałych czasowych relaksacji ładunków ti sumy funkcji wykładniczych zgodnie z teorią Simon i Tamma.


  • Wpływ enzymatycznego przeestryfikowania, prowadzonego w obecności biokatalizatora Novozym 435, na strukturę otrzymanych triacylogliceroli
    • Eleonora Ledóchowska
    • Artur Kundzicz
    2006 Bromatologia i Chemia Toksykologiczna

    Przeestryfikowano mieszaninę oleju palmowego i rzepakowego (6:4) w obecności katalizatora Novozym 435. Parametrem zmiennym był czas trwania reakcji (1-6 godz.). Stwierdzono, że w zastosowanych warunkach reakcji biokatalizator był niespecyficzny, ponieważ w pozycjach sn-2 produktów reakcji zaobserwowano istotne zmiany składu kwasów tłuszczowych. W miarę wzrostu czasu reakcji biokatalizator wykazywał tendencję do randomizacji.


  • Wpływ integracji gospodarczej i walutowej na rynek pracy w Polsce - wybrane zagadnienia
    • Krystian Zawadzki
    2006

    W opracowaniu poddano analizie z jednej strny rolę włączenia Polski w struktury gospodarcze UE, z drugiej zaś wpływ przygotowań do udziału w jednowalutowym obszarze. Postawiona na wstępie teza, iż procesy integracyjne i przyszłe pełnoprawne uczestnictwo w UGW przyczynią się do poprawy sytuacji na krajowym rynku pracy została przyjęta z dwóch powodów. Po pierwsze związane jest to z wytycznymi Strategii Lizbońskiej, po drugie pomocne może okazać się otwarcie europejskich rynków pracy dla Polaków i gotowość rodaków do poszukiwania zatrudnienia poza terytorium kraju.


  • Wpływ konkurencji na rynki paliw i energii
    • Waldemar Kamrat
    • Andrzej Augusiak
    2006 Polityka Energetyczna - Energy Policy Journal

    W referacie zaprezentowano główne oczekiwania i prognozy dot. przyszłego rozwoju rynków paliw i energii w Polsce. Specjalny nacisk położono na omówienie sektora wytwarzania energii, w przypadku którego przedstawiono potencjał rozwoju technologii energetycznych, z problematyką konkurencji pomiędzy technologiami węglowymi i gazowymi. Komentarzem opatrzono również technologie energetyki odnawialnej i jądrowej.W odniesieniu do kwestii konkurencji paliwowej węgla i gazu ziemnego, przytoczono ostatnie dane obrazujące wpływ wysokich cen gazu na konkurencyjność rynkową technologii turbin i silników gazowych. Wpływ wysokich cen gazu ziemnego oraz zagadnień bezpieczeństwa dostaw tego surowca do Europy został również omówiony na przykładzie zmian światowych trendów transakcji kapitałowych w sektorze energetycznym. Na bazie tych analiz, sformułowano wniosek o konieczności częstego uaktualniania krajowych prognoz energetycznych.Dodatkowo, w referacie została wyjaśniona i omówiona rola przystąpienia Polski do UE w umacnianiu procesów rynkowych.


  • Wpływ kryzysów i działań naprawczych na zaburzenia osobowości właściciela / menedżera MSP
    • Igor Gielniak
    2006

    Zarządzanie przedsiębiorstwem znajdującym się w kryzysie jest ważnym tematem badawczym, gdyż przetrwanie jest podstawowym zadaniem każdego menedżera. Choć temat ten jest przedmiotem wielu badań, to autorzy nie podejmują zagadnienia wpływu kryzysu i działań naprawczych na stan psychiczny menedżera; zaburzenia osobowości są własnie tematem pracy. Celem pracy jest zaprezentowanie zebranego materiału empirycznego z sześciu przedsiębiorstw, które popadły w kryzys a następnie z niego wyszły. Materiał jest wyjątkowy, gdyż trudno natknąć się w literaturze na inne badania niż statystyczne analizy ankiet wypełnionych przez studentów. Autor stawa tezę, że istnieje silny związek miedzy stanem psychicznym menedżera a zaawansowaniem kryzysu w przedsiębiorstwie. We wstępie autor przedstawia analizowane przedsiębiorstwa oraz swoje doświadczenia w ich naprawie. W rozdziale drugim zostaje omówiony moment przed kryzysem, czyli czas gdy menedżerowie zamiast przygotowywać systemy wczesnego ostrzegania, trwają w przekonaniu, że ich kryzysy nie dotyczą. Trzeci rozdział opisuje negowanie pierwszych symptomów kryzysu; marnotrawienie czasu, który właściwie wykorzystany mógłby odwrócić bieg wydarzeń. Czwarty rozdział pokazuje sytuację firmy w otwartej fazie kryzysu, gdy menedżerowie wciąż nie podejmują żadnych poważnych działań, wierząc w nadejście lepszych czasów. Rozdział piąty jest poświęcony szerokiemu omówieniu rodzajów zachowań menedżerów w depresji oraz ich przebiegowi, nierzadko kończącemu się interwencja psychologiczną a także psychiatryczną. Rozdział szósty przedstawia ostatni etap kryzysu, czyli wychodzenie z niego wskazując na niemożność pogodzenia się menedżerów z koniecznością podjęcia często drastycznych i natychmiastowych decyzji naprawczych. Decyzje te są negowane i opóźniane, gdyż dotyczą zazwyczaj dzieł, które menedżer traktuje jak "własne dzieci". W ostatnim rozdziale (wnioski) autor wskazuje na konieczność powstania szkoleń, książek i innych materiałów, które pomogą menedżerom przygotować się na kryzysy, naucza ich jak kryzys przewidywać i ich unikać. Publikacja w recenzowanych materiałach pokonferencyjnych Międzynarodowej Konferencji ENTIME 2005. Paper published in reviewed conference proceedings of the International Conference ENTIME 2005.


  • Wpływ metod zagęszczania mieszanek mineralno-asfaltowych na wyniki badań ich cech mechanicznych
    • Bohdan Dołżycki
    • Józef Judycki
    2006

    Publikacja przedsatawia wyniki badań wpływu metod zagęszczania stosowanych w laboratorium na rezultaty uzyskiwane w badanich cech mieszanek mineralno-asfaltowych. Badano mieszanki różniące się rodzajem asfaltu natomiast mieszanka mineralna była taka sama. Próbki zagęszczano stsoując metodę udarową (Marshalla) oraz zagęszczanie walcem. Badano pełzanie statycznemieszanek mineralno-asfaltowych oznaczając moduł sztywności, pedkośc pełzania oraz odkształcenie sprężyste. Badania wykazały, że próbki zagęszczane metoda Marshalla są bardziej odporne na deformacje w porównniu z próbkami zagęszczonymi poprzez wałowanie. Część próbek przecięto aby ocenić układ ziaren w próbce. stwierdzono, że układ ziaren zalezy od metody zagęszczania próbek. W próbkach zagęszczanych metdoą Marshalla ziarna układały się bardziej pionowo, natomiast w próbkach zagęszczanych poprzez wałowanie kruszywa były ułozone bardziej poziomo. Okazało się, że to ułożenie ziaren ma istotny wołytw na uzyskiwane wyniki badań.


  • Wpływ mikrostruktury stali o podwyższonej wytrzymałości na niszczenie wodorowe = Influence o higher strength steel microstructure on hydrogen destruction
    • Krzysztof Szymlek
    • Janusz Ćwiek
    2006 Przegląd Spawalnictwa

    W artykule przedstawiono niszczenie wodorowe stali 18G2A i jej symulowanej strefy wpływu ciepła (SWC). Jako parametry niszczenia wodorowego wybrano względne wartości energii zniszczenia, wydłużenia, przewężenia i wytrzymałości na rozciąganie. Parametry te wyznaczono w próbie odkształcania z małą prędkością na próbkach okrągłych gładkich. Stwierdzono, że stal 18G2A w środowisku kwaśnym podczas polaryzacji katodowej jest bardziej skłonna do niszczenia wodorowego niż jej symulowana SWC.


  • Wpływ nadtapiania laserowego w warunkach kriogenicznych na strukturę warstwy wierzchniej stopu Ti-6Al-4V = Effect of laser melting at cryogenic conditions on structure of the surface layer of the Ti-6Al-4V alloy
    • Magdalena Jażdżewska
    • Waldemar Serbiński
    • Andrzej Zieliński
    • Anna Narożniak-Łuksza
    2006

    Wykonano nadtapianie laserowe stopu Ti-6Al-4V zanurzonego w środowisku ciekłego azotu. Badania mikroskopowe wykazały znaczący wpływ parametrów nadtapiania na grubość, mikrostrukturę i mikrotwardośc warstwy wierzchniej.


  • Wpływ obecności bakterii na szybkość wnikania tlenu w reaktorze airlift do oczyszczania ścieków z substancji organicznych
    • Bożenna Kawalec-Pietrenko
    • Małgorzata Łazarczyk
    2006 Inżynieria i Aparatura Chemiczna

    Przedstawiono wyniki badań wnikania tlenu w reaktorze airlift z cyrkulacją zewnętrzną. W strefie opadania reaktora cząstki nośnika stałego z immobilizowanymi bakteriami tworzyły odwrotną warstwę fluidalną. Zbadano wpływ parametrów procesowych na szybkość wnikania tlenu w obecności unieruchomionych bakterii Acinetobacter calcoaceticus.


  • Wpływ obecności i struktury warstwy azotowanej oraz stanu naprężeń na niszczenie wodorowe stali = Effect of presence and structure of nitrided layer, and stress state on hydrogen degradation of steels
    • Magdalena Błaszkiewicz
    • Andrzej Zieliński
    • Janusz Ćwiek
    2006

    Przedstawiono wyniki badań wpływu azotowania według dwóch technologii na niszczenie wodorowe stali stopowej, oceniane w próbach powolnego rozciągania. Różną podatność na niszczenie wodorowe przypisano różnej mikrostrukturze warstw azotowanych oraz stanom naprężeń, wpływającym na dyfuzję i pułapkowanie wodoru.


  • Wpływ odchyłek wykonania na nośność i sztywność połączenia doczołowego
    • Elżbieta Urbańska-Galewska
    2006

    W celu określenia wpływu szerokości szczeliny montażowej na nośność i sztywność doczołowego połączenia śrubowego belki ze słupem opracowano model w MES odpowiedniego połączenia w komercyjnym programie NASTRAN. Przeprowadzono obliczenia dla różnych wymiarów szerokości szczelin i dwóch rodzajów śrub (klasy dokładnej i średniodokładnej). Wyniki przedstawione w formie graficznej pozwoliły sformulować wnioski dotyczące sztywności i nośności węzła ze szczeliną montażową.