Repozytorium publikacji - Politechnika Gdańska

Ustawienia strony

english
Repozytorium publikacji
Politechniki Gdańskiej

Publikacje z roku 2007

Pokaż wszystkie
  • Badania porównawcze estymatorów wytrzymałości zmeczeniowej warstw ślizgowych panwi łożyskowych
    • Jan Sikora
    2007

    W pracy przedstawiono problem niejednoznaczności związanej z szacowaniem wartości estymatora wytrzymałości zmęczeniowej warstwy ślizgowej próbek badanych w testerze SKMR-2. Stanowisko badawcze o takim wzorcu obciążenia testującego stanowi według normy ISO 7905/4 podstawowe urządzenie do doświadczalnych badań zmęczeniowych własności materiałów łożyskowych stosowanych w cienkościennych wielowarstwowych panwiach łożysk hydrodynamicznych.


  • Badania przesiewowe w kierunku depresji w wybranej dorosłej poulacji wiejskiej - doniesienie wstępne = Screening for depression in adult rural population-preliminary study
    • Katarzyna Nowicka-Sauer
    • Zofia Babińska
    • Małgorzata Pietrzykowska
    • Piotr Gutknecht
    • Bartosz Gabriel Trzeciak
    • Janusz Siebert
    2007 Pełny tekst Family Medicine & Primary Care Review

    Ze względu na częste występowanie zaburzeń depresyjnychoraz ich współistnienie z chorobami somatycznymi i niekorzystny wpływ na przebieg leczenia podkreśla się wagę badań przesiewowych których głównym celem jest zarówno dokonanie szybkiej, wstępnej diagnozy, jak i ocena częstości występowania danego zaburzenia.


  • Badania rozproszenia elektronów na cząsteczkach tlenu w szerokim zakresie kątów rozproszenia
    • Ireneusz Linert
    2007

    Celem pracy były badania wzbudzenia cząsteczki tlenu od poziomów oscylacyjnych v=1 do v=5 stanu podstawowego X3 Sigma g- oraz stanu oscylacyjnego v=0 stanu wzbudzonego a1 delta g przeprowadzone dla energii elektronów padających równej 10eV oraz w szerokim zakresie kątów rozproszenia od 15 do 180 stopni. Aby wyznaczyć różniczkowe przekroje czynne dla tych stanów wzbudzonych, zmierzono różniczkowe przekroje czynne na rozproszenie sprężyste elektronów na cząsteczkach tlenu dla energii elektronów w zakresie od 7eV do 20eV dla dużych kątów rozproszenia od 100 do 180 stopni. Wyznaczono także całkowe przekroje czynne oraz przekroje czynne na przekazanie pędu na powyższe procesy. W celu przeprowadzenia badań wzbudzenia cząsteczek tlenu zaprojektowano i skonstruowano elektrostatyczny spektrometr elektronowy, a także zaprojektowano i wykonano nowe źródło lokalnego pola magnetycznego, które pozwala na pomiar różniczkowych przekrojów czynnych dla dużych kątów rozproszenia, aż do 180 stopni.


  • Badania statyczne i dynamiczne pali wierconych. Przebudowa drogi krajowej nr 7 na obwodnicy Grójca.
    • Kazimierz Gwizdała
    • Tadeusz Brzozowski
    • Andrzej Słabek
    2007

    Praca obejmowała wykonanie 4 opinii dotyczących nośności pali wierconych o średnicy 600 mm, 1000 mm i 1500 pod podpory obiektów w ciągu obwodnicy Grójca na podstawie badań statyczny i dynamicznych. W ramach umowy wykonano 5 obciążeń statycznych.


  • Badania symulacyjne wpływu uszkodzeń łożysk silnika indukcyjnego na przebieg chwilowych wartości prądu i napięcia
    • Leon Swędrowski
    • Ariel Dzwonkowski
    2007 Pełny tekst Measurement Automation Monitoring

    W referacie przedstawiono wyniki badań symulacyjnych wpływu uszkodzeń łożysk silnika indukcyjnego na przebiegi wartości chwilowych prądu i napięcia. Do analizy przyjęto model zjawisk zachodzących w silniku, polegający na tym, iż odkształcenia prądu i napięcia są skutkiem nieregularności momentu obciążenia silnika, które powodowane są zmiennym momentem oporowym od uszkodzonego łożyska. Odkształcenia mają postać dodatkowych harmonicznych widma, pojawiających się wskutek modulacji przebiegów harmonicznymi o częstotliwościach charakterystycznych dla danego typu uszkodzenia. Przedstawiono wyniki analizy symulacyjnej, wykonanej w programie PSpice. Badania wykonane zostały z wykorzystaniem uproszczonego modelu silnika indukcyjnego, składającego się z rezystancji zmiennej w czasie oraz z indukcyjności. Dla porównania przedstawiono również badania, wykonane przy stałych wartościach parametrów modelu silnika. Następnie omówiono wnioski płynące z wyników przeprowadzonych przez autorów badań.


  • Badania wpływu podstawowych parametrów konstrukcyjnych na pracę promieniowego uszczelnienia ślizgowego
    • Czesław Dymarski
    2007

    W referacie przedstawiono zasadę działania promieniowych uszczelnień ślizgowych oraz pokazano istotny wpływ podstawowych parametrów konstrukcyjnych na skuteczność i jakość ich pracy. Uszczelnienia te stosowane są w instalacjach okrętowych śrub nastawnych i w turbinach wodnych typu Kaplana. Umożliwiają one wprowadzenie oleju pod ciśnieniem do wnętrza obracającego się wału. Jakość ich pracy może być zasadniczo różna, zależnie od pewnych parametrów konstrukcyjnych. Przeprowadzone badania eksperymentalne i teoretyczne pozwoliły dobrze poznać mechanizm zjawisk zachodzących w uszczelnieniach, co umożliwiło, poprzez odpowiedni dobór wymienionych parametrów konstrukcyjnych, zapewnienie bardzo korzystnego i niezawodnego ich działania.


  • Badania zależności między średnimi obciążeniami eksploatacyjnymi silników napędu głównego a nominalną mocą holowania statków towarowych
    • Maciej Ziółkowski
    • Andrzej Balcerski
    2007 Combustion Engines

    W referacie zaprezentowano wyniki badań eksploatacyjnych obciążeń silników napędu głównego na 17. statkach towarowych. Jako dane wejściowe wykorzystano zapisy z dzienników maszynowych, na podstawie których wyznaczono parametry eksploatacyjnego rozkładu obciążeń silników głównych w stanie eksploatacji "pływanie swobodne". Uzyskane wyniki umożliwiły wyznaczenie liniowej zależności między średnim obciążeniem silników głównych a mocą holowania kadłubów badanych statków. Moc holowania wyznaczano analitycznie, przy wykorzystaniu metod Holtropa, Kellera i zmodyfikowanej metody Admiralicji, oraz na podstawie dostępnych wyników badań modelowych. Uzyskane zależności pozwalają na szybkie prognozowanie parametrów rozkładów eksploatacyjnych obciążeń silników głównych na statkach towarowych badanych typów. Zaproponowane modele jako dane wejściowe wykorzystują podstawowe dane konstrukcyjne statku, co umożliwia wykorzystanie ich już na wstępnych etapach projektowania siłowni okrętowych, podczas wyznaczania nominalnej mocy i dokonywania doboru silnika napędu głównego.


  • Badania zespołów hydraulicznych firmy HYDROTOR w niskich temperaturach otoczenia
    • Ryszard Jasiński
    2007 Napędy i Sterowanie

    Przedstawiono wyniki badań produkowanych przez firmę HYDROTOR S.A. z Tucholi podzespołów hydraulicznych w różnych warunkach, także w warunkach niskich temperatur otoczenia, w celu określenia ich zdatności do pracy.


  • Badanie pracujących na własny rachunek (samozatrudnionych) w województwie mazowieckim
    • Marek Bednarski
    • Łukasz Sienkiewicz
    2007

    Artykuł przedstawia syntetyczne wyniki badań przeprowadzonych w 2006 r. na próbie 501 samozatrudnionych w województwie mazowieckim w ramach projektu badawczego ''Reginalny system koordynacji rynku pracy województwa mazowieckiego. PRACA-ZATRUDNIENIE-SZKOLENIE''. W drugiej części przedstawiono rekomendacje dotyczące ograniczenia barier rozwoju i funkcjonowania samozatrudnienia, a także umacniania instrumentów promocji tej formy działalności gospodarczej.


  • Badanie stanu izolacji wybranych urządzeń elektroenergetycznych
    • Stanisław Czapp
    2007

    W referacie przedstawiono zasady wykonywania badań kontrolnych izolacji urządzeń elektroenergetycznych. Omówiono pomiar rezystancji izolacji przewodów i kabli, transformatorów, przekładników, przewodów szynowych, kondensatorów i baterii akumulatorów. Zwrócono uwagę na możliwość wykonania pomiaru prądu upływowego w przypadkach, kiedy pomiar rezystancji izolacji jest niewykonalny. Podano zakres prób wytrzymałości elektrycznej izolacji. Przedstawiono wymagania norm odnośnie do wymaganych parametrów izolacji omawianych urządzeń elektroenergetycznych.


  • Badanie wpływu częstotliwości prądu różnicowego na działanie wyłączników różnicowoprądowych
    • Stanisław Czapp
    2007 Energetyka, problemy energetyki i gospodarki paliwowo - energetycznej

    W artykule przedstawiono problematykę stosowania zabezpieczeń różnicowoprądowych w obwodach, w których częstotliwość prądu różnicowego może być różna od 50 Hz. Zaprezentowano wyniki badań działania powszechnie stosowanych wyłączników różnicowoprądowych przy prądzie różnicowym o częstotliwości od 1 Hz do 1000 Hz. Na tej podstawie można stwierdzić, że rzeczywisty prąd zadziałania zabezpieczeń różnicowoprądowych może się znacząco zmieniać wraz z częstotliwością prądu, ale zwiększenie tego prądu niekoniecznie oznacza nieskuteczną ochronę przeciwporażeniową.


  • Badanie wpływu kąta opóźnienia zapłonu prądu różnicowego dwukierunkowego na czułość wyłączników różnicowoprądowych typu AC i A
    • Stanisław Czapp
    2007

    W artykule przedstawiono wyniki badań działania wyłączników różnicowoprądowych o wyzwalaniu typu AC i A przy prądach różnicowych dwukierunkowych o różnym kącie opóźnienia zapłonu. Jak wynika z badań czułość wyłączników różnicowoprądowych zależy od kąta opóźnienia zapłonu prądu różnicowego. Przy prądach dwukierunkowych w układach sterowanych fazowo rzeczywisty prąd zadziałania wyłączników różnicowoprądowych może być wyraźnie mniejszy niż 0,5·IDn.


  • Badanie wpływu składowej stałej i kąta opóźnienia zapłonu prądu różnicowego na czułość wyłączników różnicowoprądowych typu AC i A
    • Stanisław Czapp
    2007

    W referacie przedstawiono wyniki badań działania wyłączników różnicowoprądowych typu AC i A przy różnych prądach różnicowych jednokierunkowych i przy prądach dwukierunkowych o różnym kącie opóźnienia zapłonu. Jak wynika z badań czułość wyłączników różnicowoprądowych istotnie zależy od kształtu przebiegu prądu różnicowego. Przy prądach różnicowych jednokierunkowych prąd zadziałania wzrasta tym bardziej, im bardziej prąd różnicowy jest wygładzony, a na prądy o znacznym wygładzeniu wyłączniki AC i A w ogóle nie reagują. Przy prądach dwukierunkowych w układach sterowanych fazowo rzeczywisty prąd zadziałania wyłączników różnicowoprądowych może być mniejszy niż 0,5·IDn


  • Badanie wpływu składowej stałej i kąta opóźnienia zapłonu prądu różnicowego na czułość wyłączników różnicowoprądowych typu AC i A
    • Stanisław Czapp
    2007 elektro.info

    W artykule przedstawiono wyniki badań działania wyłączników różnicowoprądowych typu AC i A przy różnych prądach różnicowych jednokierunkowych i przy prądach dwukierunkowych o różnym kącie opóźnienia zapłonu. Jak wynika z badań, czułość wyłączników różnicowoprądowych istotnie zależy od kształtu przebiegu prądu różnicowego. Przy prądach różnicowych jednokierunkowych prąd zadziałania wzrasta tym bardziej, im bardziej prąd różnicowy jest wygładzony, a na prądy o znacznym wygładzeniu wyłączniki AC i A w ogóle nie reagują. Przy prądach dwukierunkowych w układach sterowanych fazowo rzeczywisty prąd zadziałania wyłączników różnicowoprądowych może być mniejszy niż 0,5·IDn.


  • Badanie wpływu wyższych harmonicznych na czułość wyłączników różnicowoprądowych typu AC i A
    • Stanisław Czapp
    2007

    W ostatnich latach coraz szerzej stosuje się pośrednie przemienniki częstotliwości i inne przekształtniki. Prądy przy zwarciach doziemnych w takich obwodach mogą być silnie odkształcone. Wyższe harmoniczne w prądzie różnicowym znacząco wpływają na działanie wyłączników różnicowoprądowych. W referacie przedstawiono wyniki badań wpływu wyższych harmonicznych prądu różnicowego na rzeczywisty prąd zadziałania wyłączników różnicowoprądowych. Jak wynika z przeprowadzonych badań wyższe harmoniczne mogą znacznie obniżyć czułość wyłączników różnicowoprądowych


  • Badanie wpływu wyższych harmonicznych na czułość wyłączników różnicowoprądowych typu AC i A
    • Stanisław Czapp
    2007

    W ostatnich latach coraz szerzej stosuje się pośrednie przemienniki częstotliwości i inne przekształtniki. Prądy przy zwarciach doziemnych w takich obwodach mogą być silnie odkształcone. Wyższe harmoniczne w prądzie różnicowym znacząco wpływają na działanie wyłączników różnicowoprądowych. W artykule przedstawiono wyniki badań wpływu wyższych harmonicznych prądu różnicowego na rzeczywisty prąd zadziałania wyłączników różnicowoprądowych. Jak wynika z przeprowadzonych badań wyższe harmoniczne mogą powodować znaczne obniżenie czułości wyłączników różnicowoprądowych, co ma wpływ na skuteczność ochrony przeciwporażeniowej.


  • Balance errors in numerical solutions of shallow water equations
    • Dariusz Gąsiorowski
    2007 Pełny tekst TASK Quarterly

    The analysis of the conservative properties of the shallow water equations is presented in the paper. The work focuses on the consistency of numerical solution of these equations with the conservation laws of mass and momentum. The investigations involve two different conservative forms which are solved by an implicit box scheme. The theoretical analysis supported by numerical experiments is carried out for rectangular channel and arbitrarily assumed flow conditions. It is shown that the improper conservative form of the dynamic equation does not guarantee the correct solution with respect to the conservation of momentum. Consequently in a numerical solution the momentum balance errors are observed. These errors are produced if the artificial diffusion is simultaneously generated by numerical algorithm.


  • Balancing agility and discipline in a research project
    • Jakub Miler
    • Łukasz Cyra
    • Michał Witkowicz
    • Marcin (009) Olszewski
    2007

    Successful software development requires both agility and discipline. Optimal selection of methods, however, is not an easy task. The problem becomes even more difficult for long lasting projects. Appropriate selection of methods involving skillful introduction and abandonment of certain practices in time makes the whole process dynamic. The paper presents in this context a research project which was realized in a few iterations. Both agile and formal methods applied in the project are described. It is shown how each of them contributed to the success of the project often diminishing arising risks. Transition between different approaches in the project course is shown to illustrate how it was adjusted to the changing conditions.