Repozytorium publikacji - Politechnika Gdańska

Ustawienia strony

english
Repozytorium publikacji
Politechniki Gdańskiej

Publikacje z roku 2007

Pokaż wszystkie
  • Applying computational intelligence to acoustics.
    • Bożena Kostek
    2007 Archives of Acoustics

    W artykule przedstawiono przegląd wybranych zagadnień związanych z zastosowaniem metod inteligencji obliczeniowej w akustyce. Zaprezentowane metody obejmują m.in. sztuczne sieci neuronowe, zbiory przyblizone, logikę rozmytą, algorytmy genetyczne. Problematyka akustyczna dotyczy z kolei klasyfikacji dźwięków muzycznych, inteligentnego przetwarzania muzyki, inteligentnego sterowania trakturą organową oraz obiektywizacji metody oceny jakości subiektywnej.


  • Approximation of extremal solutions for functional differential equations
    • Agnieszka Dyki
    2007 International Journal of Pure and Applied Mathematics

    Dyskutowane są równania różniczkowe funkcyjne z liniowym warunkiem brzegowym. Podano warunki dostateczne dla istnienia ciągów monotonicznych, aproksymujących rozwiązania ekstremalne badanych zagadnień.


  • Aproksymacyjny model tarcia
    • Szymon Grymek
    • Jacek Łubiński
    2007

    W pracy przedstawiono problem aproksymacji danych pomiarowych z eksperymentu tribologicznego. W celu uzyskania opisu zależności współczynnika tarcia od liniowej prędkości ślizgania i nacisków zastosowano dwa podejścia: aproksymacja wielomianowa i wykorzystanie sztucznej sieci neuronowej. W rezultacie prowadzonych prac ustalono, podejście neuronowe jest korzystniejsze.


  • Architecture and water - new concepts of blurring borders
    • Lucyna Nyka
    2007

    Artykuł ukazuje współczesne relacje pomiędzy architekturą i wodą na tle przełomowej myśli teoretycznej wczesnego modernizmu i koncepcji sztuki XX wieku.


  • Arcydzieło inzynierii budowlanej. Pierwszy stały most przez Wisłę
    • Waldemar Affelt
    2007

    Rys historyczny powstania mostu kolejowo-drogowego przez Wisłę w Tczewie, oddanego do użytku w październiku 1857 r. - z okazji 150-lecia istnienia. Omówiono źródła inspirujące twórców tego arcydzieła inżynierii mostowej oraz przyjęte przez nich rozwiązania konstrukcyjno-architektoniczne. Uzasadniono wartości historyczno-techniczne, dzięki którym most został uznany za Międzynarodowy Zabytek Inżynierii Budowlanej przez Amerykańskie Towarzystwo Inżynierów Budownictwa ASCE.


  • Aromagrams - aromatic profiles in the appreciation of food quality
    • Beata Plutowska
    • Waldemar Wardencki
    2007 FOOD CHEMISTRY

    W ostatnich latach obserwuje się coraz powszechniejsze stosowanie analizy instrumentalnej do oceny jakości organoleptycznej produktów spożywczych. Nowe podejście polega na tworzeniu profili zapachowych, swego rodzaju "aromagramów" charakterystycznych dla danego produktu. Do najczęściej stosowanych technik pozwalających na tworzenie i rozpoznawanie "aromagramów" należą techniki chromatograficzne, w szczególności chromatografia gazowa oraz tzw. elektroniczne nosy.W pracy przeglądowej opisano i porównano różne techniki przygotowania próbek wykorzystywane do analizy lotnych związków w żywności.


  • Artificjal environment for simulation of emergent behaviour
    • Wojciech Jędruch
    • Rafał Sienkiewicz
    2007

    Przedstawiono opracowane środowisko dla modelowania zjawisk, w których współdziałanie wielu prostych jednostek prowadzi do powstawania złozonych struktur. Sposób oddziaływania jednostki zawarty jest w jej strukturze, która interpretowana jest poprzez specjalnie zdefiniowany język podobny do Prologu.


  • Aryl-perfluoroaryl stacking interactions: hydrogen bonding and steric effects in controlling the structure of supramolecular assemblies of N,N'-diaryloxalamides
    • Barbara Piotrkowska
    • Maria Gdaniec
    • Maria Jolanta Milewska
    • Tadeusz Połoński
    2007 CRYSTENGCOMM

    Otrzymano kilka struktur supramolekularnych N,N'-diarylooksamidów z silnymi donorami protonów tj. pentafluorofenolem (pfp) i kwasem pentafluorobenzoesowym (pfba), w celu zilustrowania roli współdziałania wiązań wodorowych i oddziaływań pi-elektronowych w tworzeniu uporządkowanych faz stałych. Wprowadzenie do struktury oksamidów objętościowych podstawników arylowych utrudniało tworzenie występujących pomiędzy cząsteczkami oksamidów homomerycznych wiązań wodorowych, czego wynikiem była ich większa skłonność do oddziaływań heteromerycznych z powyższymi układami perfluorowanymi. Rezultaty analiz krystalograficznych otrzymanych kokryształów wykazały, że sposób oddziaływania z pfp i pfba determinowany jest przez konformację N,N'-diarylooksamidów. W przypadku cząsteczek o geometrii planarnej obserwuje się tworzenie prawie płaskich trimerów, podczas gdy dla cząsteczek o konformacji skręconej uprzywilejowane jest powstawanie jednowymiarowych struktur polimerycznych typu wstęgi. Elementem budulcowym powstających agregatów są występujące między komponentami, z jednej strony silne wiązania wodorowe N-H∙∙∙O i O-H∙∙∙O, z drugiej kontakty typu pi-pi między pierścieniami arylowymi i pentafluoroarylowymi. Należy zaznaczyć, że badane N,N'-diarylooksamidy nie tworzyły kokryształów ze zwykłym fenolem i kwasem benzoesowym, co jednoznacznie wykazuje, że współdziałanie obu wymienionych powyżej typów oddziaływań jest czynnikiem niezbędnym w konstruowaniu przedstawionych układów.


  • Aspekt architektoniczny kształtowania środowiska pracy biurowej w obiekcie wielofunkcyjnym w centrum miejskim.
    • Anna Rynkowska-Sachse
    2007

    Praca biurowa zajmuje ważne miejsce w życiu i rozwoju społeczeństwa. Dotychczas praca ta wykonywana była w jednym miejscu w budynku biurowym i nie doceniano znaczenia funkcji wspierających działalność biurową. Wraz z rozwojem techniki oraz zapotrzebowania na wysoko wykwalifikowanych pracowników biurowych środowisko pracy biurowej stało się ważniejsze niż kiedykolwiek. Obecnie miejsca pracy biurowej sytuowane są m.in. w budynkach wielofunkcyjnych lub zespołach tych budynków w centrum miejskim. Cechą szczególną tego typu obiektów jest to, że w ramach kwartału miejskiego zawierają całą gamę różnorodnych funkcji połączonych ze sobą w budynku i z najbliższym otoczeniem poprzez ciągły ruch pieszy. Wraz z powstaniem tego typu obiektów, zawierających w znaczącym stopniu funkcje biurową, powstaje również problem kształtowania nowego środowiska pracy biurowej. Środowisko to z racji obecności innych funkcji w obiekcie i w jego najbliższym otoczeniu nie ogranicza się tylko do pracy indywidualnej, ale dotyczy również relacji przestrzennych pomiędzy tymi funkcjami w kontekście funkcji biurowej oraz efektu synergicznego w skalibudynku i miasta. Jednak, jak wynika z dostępnej literatury, zagadnienie to nie znalazło wystarczająco głębokiego omówienia w kontekście budynku wielofunkcyjnego w Europie. W związku z tym, celem niniejszej pracy było podsumowanie i usystematyzowanie zagadnień związanych z przyjaznym środowiskiem pracy biurowej w budynku wielofunkcyjnym jako założeń do projekowania na podstawie analizy programu funkcjonalnego wybranych obiektów.


  • Aspekt ekonomiczny odzysku ciepła w przemysłowej instalacji chłodniczej
    • Roman Szczepański
    • Zenon Bonca
    2007 Technika Chłodnicza i Klimatyzacyjna

    Artykuł poświęcony jest ocenie ekonomicznej odzysku ciepła skraplania w wybranej przemysłowej instalacji chłodniczej, a są nią urządzenia chłodnicze zainstalowane w Zakładzie Mięsnym "SKIBA" w Chojnicach. W jego części wstępnej przedstawiono charakterystykę techniczną instalacji chłodniczych w tym obiekcie. Oceniono wielkość ciepła przegrzania gorących par i ciepła skraplania dla zmiennych obciążeń cieplnych obiektu. Dokonano oceny wielkości tego ciepła przy różnych parametrach pracy urządzeń. Podjęto próbę uzasadnienia racji ekonomicznej odzysku ciepła dla różnych warunków pracy poszczególnych instalacji.


  • Aspekty środowiskowe kształtowania zabudowy w przestrzeniach miejskich
    • Katarzyna Zielonko-Jung
    • Janusz Marchwiński
    2007

    Budynek zgodny a ideą zrównoważonego rozwoju to system rozwiązań architektonicznych i technicznych otwarty na naturalne otoczenie i głęboko z nim związany. Otoczenie budynków miejskich składa się z elementów antropogenicznych oraz naturalnych silnie przekształconych przez człowieka. W takiej sytuacji hierarchia celów ekologicznych i drogi dochodzenia do nich są inne niż w przypadku terenów otwartych lub o małej intensywności zabudowy. Głównym celem pracy jest usystematyzowanie zależności, jakie zachodzą między klimatycznymi komponentami środowiska a kształtem zabudowy. Odniesiono się do 3 różnych skal przestrzeni – miast jako całości, dzielnic lub dużych fragmentów miast, i bezpośredniego sąsiedztwa budynków. Dzięki temu można lepiej zrozumieć jak kształtowanie morfologiczne zabudowy, formowanie ulic, placów czy indywidualnych obiektów architektonicznych może wpływać na warunki klimatyczne w mieście, w jaki sposób można wykorzystywać istniejące zjawiska lub je modyfikować. Pole badań zawężono do strefy klimatu umiarkowanego, charakterystycznego dla terenu Polski. Praca zawiera także ogólne wnioski i rozważania dotyczące między innymi: problemów komponowania przestrzeni urbanistycznej, zjawiska rozpraszania współczesnych miast oraz procesów proekologicznego projektowania urbanistycznego i architektonicznego. Pozwalają one odnieść problem architektury proekologicznej do szerszego kontekstu urbanistycznego i zarysować ich związek z ideą zrównoważonego rozwoju.


  • Assessment of damage due to earthquake-induced pounding between the main building and the stairway tower
    • Robert Jankowski
    2007

    Raporty po trzęsieniach ziemi pokazują, iż występujące podczas wstrząsów sejsmicznych zderzenia pomiędzy sąsiednimi konstrukcjami budowlanymi, lub ich częściami, mogą prowadzić do znacznych uszkodzeń lub nawet całkowitego zniszczenia konstrukcji. Celem niniejszego artykułu jest oszacowanie zakresu i intensywności zniszczeń na skutek zderzeń pomiędzy budynkiem głównym szpitala Olive View a wolnostojącą klatką schodową podczas trzęsienia ziemi San Fernando w roku 1971. W analizie zastosowano nieliniowe modele konstrukcji z wykorzystaniem MES. Wyniki pracy pokazują, iż zderzenia mogą znacznie potęgować uszkodzenia klatki schodowej, jako konstrukcji lżejszej, oraz mogą powodować znaczne uszkodzenia w miejscach kontaktu. Z drugiej strony zaobserwowano, ze kolizje nie mają prawie żadnego wpływu na uszkodzenia cięższej konstrukcji budynku głównego.


  • Assessment of ship squat in shallow water using CFD
    • Jacek Jachowski
    2007

    Referat zawiera wstęp do problemu modelowania efektów wody ograniczonej przy użyciu komercyjnego programu Fluent opartego na metodzie elementów skończonych.


  • Assessment of usefulness of different tacks in laparoscopic ventral hernia repair
    • M. Śmietański
    • J. Bigda
    • Krzysztof Iwan
    • M. Kołodziejczyk
    • J. Krajewski
    • I.a. Śmietańska
    • P. Gumiela
    • K. Bury
    • S. Bielecki
    • Z. Śledziński
    2007 SURGICAL ENDOSCOPY AND OTHER INTERVENTIONAL TECHNIQUES

    Laparoscopic ventral hernia repair is becoming a popular technique with good results and fast postoperative recovery. The mesh is placed directly under the peritoneum and anchored with transabdominal sutures and tacks. However, the ideal size of the mesh covering the hernia orifice is know, nor the ideal type or amount of tacks has to be described.


  • Attempt to obtain hairy roots from carnivorous plants
    • Aleksandra Królicka
    • Anna Szpitter
    • Ewelina Gilgenast-Krasińska
    • Grażyna Romanik
    • Marian Antoni Kamiński
    • Ewa Łojkowska
    2007 Acta Biochimica Polonica

    Celem badań było uzyskanie kalusa roślin gatunku D. capensis. Stosowano trzy różne sposoby infekcji A. rhizogenes


  • Audyt i monitorowanie energii. - Tł. z Plant Engineering. - Tyt. oryg.: Energy audits, monitoring drive data toward a solution / David Bovankovich.
    • Marek Olesz
    2007

    W arytukule przedstawiono możliwości wykorzystania nowoczesnych rejestratorów jakości energii elektrycznej w poprawie efektywności energetycznej zakładów przemysłowych. W komentarzu podano możliwości techniczne przyrządów dostępnych na polskim rynku.


  • Aukcja obrazów Krystyny Pokrzywnickiej na koncertach charytatywnych - aukcja charytatywna Stowarzyszenia Absolwentów Politechniki Gdańskiej oraz Stowarzyszenie Czerwonej Róży: dla Bogdana
    • Krystyna Pokrzywnicka
    2007

    Zrealizowano 22 obrazy o tematyce architektonicznej, pejzaży morskich, kwiaty, zwierzęta i inne impresje.


  • Automatic singing voice recognition employing neural networks and rough sets
    • Paweł Żwan
    • Bożena Kostek
    • Piotr Szczuko
    • Andrzej Czyżewski
    2007

    Celem prac opisanych w referacie jest automatyczne rozpoznawanie głosów śpiewaczych. Do tego celu utworzona została baza nagrań próbek śpiewu profesjonalnego i amatorskiego. Próbki poddane zostały parametryzacji parametrami zaproponowanymi przez autorów ściśle do tego celu. Sposób wyznaczenia parametrów i ich interpretacja fizyczna przedstawione są w referacie. Parametry wprowadzane są do systemów decyzyjnych, klasyfikatorów opartych o sztuczne sieci neuronowe oraz o zbiory przybliżone. Zadaniem klasyfikatorów jest określenie typu i jakości głosu. Zawarto porównanie wyników uzyskanych dla sieci neuronowych i zbiorów przybliżonych. Podano wnioski.


  • Automatyczna detekcja liczby poziomów szumów RTS w przyrządach półprzewodnikowych
    • Barbara Stawarz-Graczyk
    • Bartosz Karczewski
    2007 Zeszyty Naukowe Wydziału ETI Politechniki Gdańskiej. Technologie Informacyjne

    W publikacji zaprezentowano dwie metody automatycznej detekcji liczby poziomów szumów RTS w sygnałach szumowych generowanych w przyrządach półprzewodnikowych. Pierwsza z nich wykorzystuje źródło danych, którym jest szum przyrządu zapisany w postaci wektora próbek, natomiast druga działa w oparciu o obrazy uzyskane metodą NSP. W odróżnieniu od metody NSP, prezentowane metody pozwalają na automatyczną identyfikację liczby poziomów szumów RTS bez konieczności interpretacji wizualnej wzoru obrazu uzyskanego z graficznej reprezentacji wyników.


  • Automatyczne odczytywanie napisów z diagnostyką ich ważności
    • Jacek Lebiedź
    2007

    Przedstawiono koncepcję urządzenia wykrywającego i odczytującego napisy z przeznaczeniem dla osoby niewidomej. Zaprezentowano problemy jakie pojawiają się przy konstruowaniu takiego urządzenia i sposoby ich przezwyciężenia. Przedyskutowano ponadto schemat funkcjonalny oprogramowania sterującego takim urządzeniem. Dodatkowo opisano metodę badania podobieństwa figury do litery lub cyfry opartą na odwzorowaniu maksymalnego kwadratu MSM.