Repozytorium publikacji - Politechnika Gdańska

Ustawienia strony

english
Repozytorium publikacji
Politechniki Gdańskiej

Publikacje z roku 2007

Pokaż wszystkie
  • Kształcenie ustawiczne w projekcie Mayday
    • Andrzej Szuwarzyński
    2007

    Rozdział wprowadza w obszar zagadnień związanych z kształceniem ustawicznym realizowanych w ramach projektu Mayday (IW EQUAL). Przedstawione zostały podstawowe informacje o Partnerstwie i rezultatach projektu. Kształcenie ustawiczne jest istotnym elementem kształtowania jakości życia człowieka. Z procesem kształcenia się przez całe życie związanych jest szereg uwarunkowań. W społeczeństwie polskim brak jest nawyków do dokształcania się. Konieczne jest propagowanie idei kształcenia przez całe życie.


  • Kształtowanie architektury terenów sąsiadujących ze śródlądowymi korytarzami wodnymi w aspekcie zrównoważonego rozwoju.
    • Bartosz Felski
    2007

    Cel pracy przewiduje przedefiniowanie reguł kształtowania architektury śródlądowych frontów wodnych z uwzględnieniem charakteru miejsca lokalizacji inwestycji (kontekst miejsca, kontekst społeczny, kontekst gospodarczo-ekonomiczny); identyfikację zagrożeń i szans wynikających z nowego podejścia do kształtowania frontów wodnych. Rozpatrywane w niniejszej pracy tezy to:1. Zróżnicowanie charakteru zabudowy śródlądowych frontów wodnych zdeterminowane jest ich lokalizacją i charakterem funkcjonowania oraz względami wpisania się w kontekst lokalnej architektury określonej przez pewien zespół czynników.2. Obecność wody w strukturze miasta generuje specyficzną, niepowtarzalną jakość przestrzenną.3. Wykorzystanie sieci rzek dla stworzenia korytarzy transportowych pociągające za sobą rozwój gospodarczo-społeczny wymaga konieczności odpowiedniej organizacji infrastruktury obsługującej i stymulującej przepływ dóbr materialnych i niematerialnych. Analizę form kształtowania pod względem architektonicznym i hydrotechnicznym terenów frontów rzecznych przeprowadzono w oparciu o badania istniejącego stanu zagospodarowania nabrzeży i ich walorów pod względem turystycznym, jakości lokalnych warunków (klimatycznych, stanu i parametrów infrastruktury hydrotechnicznej), oraz przykłady rozwiązań projektowych inwestycji zachodnich. Przyjęty do rozważań obszar to tereny przybrzeżne Warty, Noteci, Wisły i Bugu wraz z infrastrukturą techniczną w postaci kanałów śródlądowych i urządzeń hydrotechnicznych. Wybór tego ciągu transportowego podyktowany był potencjalną możliwością włączenia go w system europejskich dróg wodnych. Przeprowadzona inwentaryzacja terenów sąsiadujących z trasą śródlądową w relacji Wschód - Zachód dotyczyła obszaru Niemiec i Holandii jako bezpośrednio związanych z ciągami wodnymi na terenie Polski. Celem jej przeprowadzenia było przeanalizowanie relacji pomiędzy substancją zabudowaną a przestrzenią o charakterze naturalnym i wyciągnięcie wniosków co do sposobu organizacji analogicznych obszarów problemowych na terenie Polski.Po zaznajomieniu się ze stanem i formą wykorzystania walorów frontów wodnych tras śródlądowych Europy Zachodniej przeprowadzono analizę stopnia atrakcyjności polskiego odcinka trasy Wschód - Zachód. Przedmiotem zainteresowania były nie tylko forma i możliwości dostosowania atrakcji turystycznych w bezpośrednim sąsiedztwie ciągu komunikacyjnego, ale również możliwości pozyskania multimodalnych połączeń tego typu transportu z innymi ośrodkami turystycznymi w kraju, jako forma dodatkowej oferty do wykorzystania w trakcie postoju technologicznego statku.


  • Kształtowanie pojemności interfejsu radiowego WCDMA/FDD w sieci UMTS o strukturze hierarchicznej
    • Małgorzata Gajewska
    • Sławomir Gajewski
    2007 Przegląd Telekomunikacyjny + Wiadomości Telekomunikacyjne

    W artykule przedstawiono wyniki badań symulacyjnych mechanizmu przenoszenia pojemności pomiędzy komórkami w różnych warstwach hierarchicznej struktury komórek w sieci UMTS. Opisywana metoda zarządzania obciążeniem może być przydatna do zwiększenia efektywności wykorzystania zasobów radiowych. Sieć komórkowa została zaimplementowana na cyfrowej mapie Gdańska.


  • Kształtowanie pojemności interfejsu radiowego WCDMA/FDD w sieci UMTS o strukturze hierarchicznej
    • Małgorzata Gajewska
    • Sławomir Gajewski
    2007 Zeszyty Naukowe Wydziału ETI Politechniki Gdańskiej. Technologie Informacyjne

    W referacie przedstawiono wyniki badań symulacyjnych mechanizmu przenoszenia pojemności pomiędzy komórkami w różnych warstwach hierarchicznej struktury komórek w sieci UMTS. Sieć komórkowa została zaplanowana na cyfrowej mapie miasta Gdańska


  • Kształtowanie świadomości
    • Małgorzata Gawrycka
    • Aniela Mikulska
    2007

    Projekt MAYDAY realizowany w ramach Inicjatywy Wspólnotowej Equa, ma na celu stworzenie trwałyh rozwiazań minimalizujących skutki dyskryminacji pracowników 50+ na rynku pracy ze względu na kwalifikacje niedostosowane do wymagań pracodawców. Niniejsze opracowanie stanowi jeden z siedmiu rozdziałów monografii zatytułowanej Metodyka badań 50+. W rozdziale tym został poruszony problem kształtowania świadomości beneficjentów projektu w zakresie problematyki utrzymania miejsc pracy przez dyskryminowaną grupę pracowników.


  • Ku antropologii filozoficznej infrastruktur osobowego bytu
    • Mieczysław Migoń
    2007

    W eseju podjąłem wysiłek, aby zinterpretować najpierw pojęcie "antropologia" oraz pojęcie "antropologia filozoficzna". Z kolei uwypukliłem, że Max Scheler (1874-1928) uchodzi za pierwotwórcę najbardziej obecnie typowej antropologii filozoficznej jako samopoznania człowieka we wszystkich sferach: w przeżywaniu, chceniu, poznawaniu, bytowaniu, działaniu. Następnie podkreśliłem, że antropologia filozoficzna jest nauką, która zajmuje się całością i jednością bytu człowieka dążąc do poznania jego istoty i pozycji w całokształcie bytu. Z kolei uwypukliłem Schelera "umiejscowienie" antropologii filozoficznej. Następnie wskazałem, że filozoficzna antropologia powinna stawiać swoje kwestie w oparciu o własną metodykę. Na przykład, istotowa idea człowieka powinna składać się z istotowości, nie zawierając w sobie żadnego przypadkowego, empirycznego, na obserwacji i indukcji opartego pojęcia (metodyka ejdetyczna). Z kolei uwypukliłem, że w swojej pionierskiej koncepcji antropologii filozoficznej infrastruktur osobowego bytu ludzkiego, scil. filozofii "niższego" i "wyższego" człowieka kieruję się następującymi trzema założeniami: 1) "niższy" i "wyższy" człowiek są powiązani pomiędzy sobą wspólnym węzłem życiowym w obrębie żywego osobowego bytu ludzkiego; 2) "niższy" człowiek nie jest tzw. statystycznym przestępcą; 3) "niższy" i "wyższy" człowiek nie jest "zwierzęciem rozumnym". Ponadto podkreśliłem, że nie utożsamiam pojęć "niższe ja", "człowiek zewnętrzny" z pojęciem "niższy" człowiek, jak także pojęć "wyższe ja", "człowiek wewnętrzny" z pojęciem wyższy" człowiek, ponieważ zakresowo i treściowo różnią się one pomiędzy sobą. Następnie stwierdziłem, że mamy do czynienia z realnością "niższego" i "wyższego" człowieka w obrębie konkretnego osobowego bytu ludzkiego.


  • Ku gospodarce opartej na wiedzy
    • Janusz Rachoń
    2007

    Wystąpienie na uroczystości ''Promocje PG'', w dniu 31 stycznia 2007 r.


  • Laboratorium inteligentnego budynku w dydaktyce Wydziału Elektrotechniki i Automatyki
    • Michał Porzeziński
    • Stanisław Czapp
    2007 Zeszyty Naukowe Wydziału Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej

    Obserwowany w ostatnich latach dynamiczny rozwój systemów automatyki budynku i związanych z nimi tzw. "inteligentnych instalacji" pociąga za sobą konieczność wprowadzenia tej tematyki do programu studiów. W związku z tym na Wydziale Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej zostało opracowane i zbudowane nowoczesne laboratorium dydaktyczne służące do nauczania projektowania i uruchamiania systemów automatyki budynkowej opartych na standardzie KNX/EIB. W pracy przedstawiono założenia, jakimi kierowano się przy tworzeniu laboratorium, opis konstrukcji stanowisk, dobór elementów i przyjętą metodykę nauczania.


  • Learning from the often-forgotten Jan Heweliusz disaster
    • Maciej Pawłowski
    2007 NAVAL ARCHITECT

    Przedstawiono konieczność przeprowadzenia badań nad zatonięciem promu Jan Heweliusz, którego katastrofa - w odróżnieniu od innych promów - została przemilczana i nie wywołała żadnych badań naukowych.


  • Legal requirements and wastewater discharges to Polish water bodies, 1945-2003
    • Piotr Kowalik
    • Simo Laakkonen
    2007 AMBIO

    Artykuł podaje zmieniające się wymagania wobec jakości oczyszczonych ścieków w Polsce w okresie 1945-2003.Wskazuje się na podejście prawne w okresie ustroju socjalistycznego, zmiany które nastąpiły po upadku tego ustroju oraz sytuację, jaka pojawila się po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej. Podano przykładowe obliczenia celem zilustrowania ilościowych konsekwencji obowiązujacego w Polsce prawa dotyczącego ścieków.


  • Life cycle assessment - a new approach to the question of environmental strain caused by analytical laboratories = Ocena cyklu życia - nowe podejście do zagadnienia uciążliwości środowiskowej laboratorów analitycznych
    • Marta Stokłosa
    • Lidia Wolska
    • Jacek Namieśnik
    2007 Ecological Chemistry and Engineering A - Chemia i Inżynieria Ekologiczna A

    Praca przedstawia wyniki porównawczej oceny cyklu życia dla procesów pozyskiwania ekstraktów końcowych metodą ekstrakcji w układzie ciecz - ciecz i ekstrakcji do fazy stałej. Rozważano jedynie aspekt ekologiczny pozyskiwania wyników, nie bacząc na koszty ekologiczne i inne. Badania oparte są na informacjach uzyskanych w określonym laboratorium analitycznym oraz danych zawartych w bibliotece programu SimaPro. Techniką bardziej przyjazną środowisku okazała się być technika typu SPE, jednak także jej stosowanie wymaga zużycia znacznych ilości rozpuszczalników organicznych, co nie pozostaje bez znaczenia dla środowiska.


  • Limiting influence of wireless network emissions on environment
    • Krzysztof Gierłowski
    • Tomasz Gierszewski
    • Krzysztof Nowicki
    2007 POLISH JOURNAL OF ENVIRONMENTAL STUDIES

    W pracy proponowany jest sposób zarządzania parametrami kanału radiowego w sieciach WiFi. Rozwiązanie oparte jest o niestosowaną dotąd w sieciach bezprzewodowych metodę pomiaru odległości stacji klienckiej od punktu dostępowego. Wymagane jest zmodyfikowanie warstwy MAC zarówno punktów dostępowych, jak i stacji klienckich. Możliwa jest także praca z typowymi kartami bezprzewodowymi.Zaproponowane rozwiązanie pozwala znacząco podnieść zarówno wydajność, jak i niezawodność pracy sieci przy jednoczesnym zmniejszeniu emisji radiowej. Poprawie może także ulec bezpieczeństwo instalacji dzięki możliwości ograniczenia efektywnego zasięgu sieci.


  • Lipidy. Rozdział 3
    • Bronisław Drozdowski
    2007

    Rozdział zawiera definicję i klasyfikację lipidów, charakterystykę kwasów tłuszczowych, acylogliceroli, glicerofosfolipidów, sfingolipidów, alkoholi lipidowych i węglowodorów. Omówione zostały również reakcje kwasów tłuszczowych i acylogliceroli oraz podstawowe problemy analizy lipidów.


  • Liquid crystal thermography experimental application
    • Jan Stąsiek
    • Maciej Wierzbowski
    • Marcin Jewartowski
    • Adam Stąsiek
    2007

    Praca przedstawia wykorzystanie termografii ciekłokrystalicznej do badania zjawisk wymiany ciepła z zastosowaniem metod stanu ustalonego i przejściowej.


  • Lithuania inland waterways and its prospects
    • Vytautas Paulauskas
    • PLAčIENE PLAčIENE
    • Raimondas BARZDžIUKAS
    • Anatolij Maniachin
    • Donatas Paulauskas
    • Marzena Wójcik
    2007

    Inland waterways have some traditions in Lithuania and in neighbor Countries, but during last 50 years other modes of transport move out inland waterway transport from real economical activity. In the same time inland waterways is the main green and sustainable transport system. In this article are presented analysis situation, methodology for the ships optimal using in inland waterways, forecasting of the possible cargo and passenger flows, conclusions and recommendations.


  • Local impedance spectroscopy of membranes
    • Kazimierz Darowicki
    • Michał Szociński
    2007 JOURNAL OF MEMBRANE SCIENCE

    Celem niniejszej publikacji jest zaprezentowanie zastosowania techniki Lokalnej Elektrochemicznej Spektroskopii Impedancyjnej (LEIS) do uzyskania lokalnej charakterystyki membran. Membranę wykonaną z polichlorku winylu (PCV), plastyfikowaną sebacynianem bis(2etyloheksylu) i domieszkowaną boranem tetradodecyloamoniowym zbadano pod kątem równomiernego rozkładu przewodnictwa na powierzchni badanej próbki. Lokalne pomiary impedancyjne, wykonane w warunkach bezelektrolitowych pozwoliły na uzyskanie mapy rezystancji membrany w funkcji położenia elektrody skanującej.


  • Local ordering of nano-structured Pt probed by multiple-scattering XAFS
    • Agnieszka Witkowska
    • Andrea Di Cicco
    • Emiliano Principi
    2007 Pełny tekst PHYSICAL REVIEW B

    W pracy przedstawiono wyniki analizy MS EXAFS krystalicznej platyny i nanostruktur platyny (klastry o rozmiarach od 1nm do 7nm). Rezultaty analizy masowej platyny (uwzględniające rozkłady dwu i trój-ciałowe) są zgodne z wcześniejszymi danymi strukturalnymi i wibracyjnymi i stały się podstawą do realistycznej analizy EXAFS nanocząstek Pt realizownej w połączeniu z wynikami pomiarów TEM, SEM i XRD. Badaniom poddano nanocząstki Pt o rozmiarach z zakresu 1-7 nm (z dobrze określonym kształtem i rozkładem średnic), zarówno swobodne jak i osadzone na amorficznym węglu. Wyniki analizy EXAFS bazującej na metodzie GNXAS wskazują, że obecnie osiągalna jakość pomiaru XAFS oraz zależność degeneracji n-ciałowych rozkładów od rozmiaru badanego klastra pozwalają na detekcję kształtu klastrów o rozmiarach nie większych niż 2 nm oraz na realizację realistycznej analizy wyników XAFS otrzymanych w warunkach pracy nanostruktur jako elektrokatalizatory w niskotemperaturowych ogniwach paliwowych.


  • Locality in a sustainable urban housing development
    • Andrzej Baranowski
    2007

    Ewolucja koncepcji zrównoważonego rozwoju miasta charakteryzuje się odejściem od uniwersalnego modelu na rzecz wielu modeli rownoważenia ze szczególnym uwzględnieniem ich społecznych aspektów. W modelach tych kluczowego znaczenia nabiera skala lokalna. Idea miasta zwartego oznacza w skali lokalnej dążenie do intensyfikacji zabudowy i wielofunkcyjności środowiska mieszkaniowego oraz do realizacji wspólnotowego modelu życia.


  • Lokalizacja uszkodzeń w częściach analogowych wbudowanych systemów elektronicznych z uwzględnieniem tolerancji elementów
    • Zbigniew Czaja
    2007 Pełny tekst Measurement Automation Monitoring

    W artykule przedstawiono nową metodę detekcji i lokalizacji uszkodzeń parametrycznych elementów pasywnych w częściach analogowych elektronicznych systemów wbudowanych sterowanych mikrokontrolerami. Metoda pozwala na detekcję i lokalizację uszkodzeń w układach z tolerancjami. W części pomiarowej metody badany układ pobudzany jest impulsem prostokątnym generowanym przez mikrokontroler, a jego odpowiedź jest próbkowana przez wewnętrzny przetwornik A/C mikrokontrolera. Następnie mikrokontroler wykonuje detekcję i lokalizację uszkodzeń opierając się na algorytmie bazującym na słowniku uszkodzeń, wygenerowanym na podstawie rodziny pasów lokalizacyjnych opisującej właściwości układu badanego.