Repozytorium publikacji - Politechnika Gdańska

Ustawienia strony

english
Repozytorium publikacji
Politechniki Gdańskiej

Publikacje z roku 2007

Pokaż wszystkie
  • Metoda wykrywania anomalii w wybranych modelach systemów informatycznych
    • Aleksander Jarzębowicz
    2007

    W pracy zaproponowano nową metodę inspekcji ukierunkowaną na wykrywanie defektów w diagramach UML powstających we wczesnych etapach procesu wytwarzania oprogramowania. Mechanizm detekcji defektów został oparty na pomyśle wykorzystania podejścia HAZOP (ang. Hazard and Operability Study) znanego z dziedziny systemów związanych z bezpieczeństwem. Podstawowymi elementami tego mechanizmu są systematyka procesu kontroli i wykrywania defektów oraz zastosowanie tzw. słów kluczowych, które w ogólny sposób sugerują różne rodzaje odchyleń od stanu prawidłowego.W rozprawie zaprezentowano ogólny kontekst problemu wykrywania anomalii w kodzie i dokumentacji systemów informatycznych oraz bardziej szczegółowo scharakteryzowano aktualny stan badań w dziedzinie przeglądów i inspekcji. Omówiono również metodę HAZOP, jej genezę oraz zastosowania w różnych obszarach inżynierii systemów. W głównej części rozprawy zaprezentowano podstawowy wkład badawczy - metodę inspekcji modeli UML, nazwaną UML-HAZOP, której podstawowymi częściami składowymi są mechanizm detekcji i proces inspekcji. Dla metody tej opracowany został również system informatyczny wspomagający jej stosowanie. Omówienie systemu wspomagającego stanowi jeden z rozdziałów rozprawy. W rozprawie zamieszczono także wyniki empirycznej walidacji i oceny zaproponowanych rozwiązań na drodze studiów przypadków oraz kontrolowanych eksperymentów.


  • Metodologia badań i prezentacja założeń do przeprowadzonych analiz
    • Ewa Mazurek-Krasodomska
    2007

    Ze względu na ograniczony dostęp do informacji zawartych w sprawozdaniach finansowych i w oparciu o przedstawione wcześniej metody kalkulacji wartości przedsiębiorstwa, Autor dokonał wyboru metod, które zostały wykorzystane w dalszej części monografii. Ponadto zaprezentował wspólne założenia, które wywarły istotny wpływ na wyniki zaprezentowanych analiz.


  • Metody badań dobrobytu, nierówności i ubóstwa
    • Stanisław Kot
    2007

    W rozdziale przedstawiono wspólczesne metody pomiaru dobrobytu społecznego, ubóstwa ekonomicznego i nierówności ekoomicznych. Przedstawiono też koncepcję stochastycznych skal ekwiwalentności.


  • Metody bezsiatkowe - czy jest dla nich miejsce w geoinżynierii?Rozwiązanie zagadnienia Flamanta metodą MLPG
    • Zbigniew Sikora
    • Rafał Ossowski
    2007

    W pracy przedstawiono główne założenia metody bezsiatkowej MLPG (Meshless Local Petrov-Galerkin) oraz praktyczny przykład zastosowania metody do rozwiązania zagadnienia Flamanta. Zbadano wpływ parametrów funkcji interpolacyjnych oraz zagęszczenia dyskretyzacji na dokładność rozwiązania. Przedstawiono wnioski z symulacji i wskazówki praktyczne.


  • Metody bezsiatkowe - czy jest dla nich miejsce w geoinżynierii?Rozwiązanie zagadnienia Flamanta metodą MLPG
    • Zbigniew Sikora
    • Rafał Ossowski
    2007

    W pracy przedstawiono główne założenia metody bezsiatkowej MLPG (Meshless Local Petrov-Galerkin) oraz praktyczny przykład zastosowania metody do rozwiązania zagadnienia Flamanta. Zbadano wpływ parametrów funkcji interpolacyjnych oraz zagęszczenia dyskretyzacji na dokładność rozwiązania. Przedstawiono wnioski z symulacji i wskazówki praktyczne.


  • Metody i narzędzia prewencyjne w projektowaniu i eksploatacji dróg
    • Marian Tracz
    • Lech Michalski
    2007

    Spośród wielu systemowych elementów zarządzania bezpieczeństwem infrastruktury drogowej, wyróżnić można cztery rodzaje działań mające charakter prewencyjny, a mianowicie: Ocena oddziaływania na bezpieczeństwo ruchu, Audyt bezpieczeństwa ruchu drogowego, Zarządzanie bezpiecezństwem sieci drogowej i Przeglądy dróg. Działania te, jako środki prewencyjne w projektowaniu i eksploatacji dróg powinny stanowić spójny system ocen projektowanych i istniejących dróg pod względem brd. Wyposażenie zarządów drogowych w standardowe procedury postępowania i kryteria pozwalające na obiektywną kwalifikację dostrzeżonego zagrożenia, jak i wskazanie właściwej reakcji na to zagrożenie, wymaga podjęcia w Polsce intensywnych prac wdrożeniowych w zakresie zarządzania bezpieczeństwem infrastruktury, a także szkolenia kadr.


  • Metody montażu - kryteria wyboru
    • Jerzy Ziółko
    2007

    Omówiono 8 przykładów montażu różnych konstrukcji stalowych. Wskazano, że w każdym przypadku występuje kryterium decydujące o metodzie montażu.


  • Metody numeryczne w inżynierii wodnej.
    • Romuald Szymkiewicz
    2007

    W pracy opisano podstawowe metody numeryczne stosowane do rozwiązywania zagadnień inżynierii wodnej. Omówiono takie kwestie jak rozwiązanie układów równań liniowych, algebraicznych równań nieliniowych i ich układów, równań różniczkowych zwyczajnych i cząstkowych.Opisane metody zilustrowano licznymi przykładami zastosowań.


  • Metody pomiaru rezystancji uziemienia
    • Stanisław Czapp
    2007

    W referacie przestawiono stosowane w praktyce metody pomiaru rezystancji uziemienia. Omówiono klasyczne metody pomiarowe oraz metody, które nie wymagają rozłączania zacisków kontrolnych, a nawet rozmieszczania sond pomiarowych na czas pomiaru. Zaprezentowano zasady pomiaru rezystancji uziemienia złożonych systemów uziemiających w stacjach elektroenergetycznych najwyższych napięć. Przedstawiono możliwości pomiaru rezystancji uziemienia, np. na terenie zurbanizowanym, na którym z reguły możliwości rozmieszczenia układu pomiarowego są ograniczone. Przedstawiono również koncepcję pomiaru wypadkowej rezystancji uziemienia uziomów przyłączanych do przewodu ochronno-neutralnego sieci niskiego napięcia.


  • Metody przydatne do wspomaganego komputerem projektowania wstępnego statków śródlądowych
    • Jan Michalski
    2007

    Monografia zawiera zbiór metod przydatnych do projektowania wstępnego statków śródlądowych. Metody opracowano w wyniku badań inspirowanych potrzebą rozwiązywania konkretnych zagadnień projektowych, jakie pojawiały się przy realizacji projektowych prac studialnych prowadzonych w ramach tematu: "Nowa generacja przyjaznych środowiskowo statków śródlądowych i przybrzeżnych dla polskiego systemu dróg wodnych relacji Wschód-Zachód" - Inland and Costal Water Transport System - wchodzącego w zakres Projektu Unii Europejskiej EUREKA E!3065. Cechą wspólną prezentowanych metod jest ich dostosowanie do poziomu identyfikacji statku na etapie projektowania wstępnego. Zgodnie z naczelnym zamysłem winny one służyć formułowaniu optymalizacyjnej metodyki wspomaganego komputerem projektowania wstępnego statków śródlądowych.


  • Metody sprzętowej implementacji kryptografii odpornej na kryptoanalizę
    • Marek Strachacki
    • Robert Piotr Piotrowski
    2007 Zeszyty Naukowe Wydziału ETI Politechniki Gdańskiej. Technologie Informacyjne

    W pracy zaprezentowano problematykę kryptoanalizy implementacji sprzętowych bazującej na informacji z kanału bocznego. Opisano rodzaje ataków pasywnych ze szczególnym uwzględnieniem analizy czasowej i analizy poboru mocy. Przedstawiono podstawowe metody zapobiegania atakom. Zaproponowano metodę projektowania wykorzystującą wyrównywanie mocy w asynchronicznych układach kombinacyjnych oraz w układach synchronicznych. Dokonano implementacji algorytmu AES w układzie FPGA Xilinx Spartan II-E w wersji standardowej i zmodyfikowanej. Osiągnięte wyniki symulacji wykazały, że zaproponowana metoda projektowania skutecznie uniemożliwia wykonanie analizy mocy DPA.


  • Metody stosowane w badaniach struktur sieciowych
    • Krzysztof Santarek
    • Anna Szerenos
    2007 Ekonomika i Organizacja Przedsiębiorstwa

    Autorzy artykułu przedstawili metody użyteczne w tworzeniu, doskonaleniu i ocenie efektywności organizacji sieciowych typu zintegrowane łańcuchy dostaw, organizacje wirtualne, zwinne, outsourcing, alianse strategiczne. Opisali modele referencyjne w zakresie zarządzania łańcuchem dostaw SCOR i VCOR, elementy metodyki gospodarki opartej na wiedzy oraz własną koncepcję metody oceny efektywności struktur sieciowych, programów wspierających transfer rozwiązań innowacyjnych oraz projektów innowacyjnych z obszaru wytwarzania i eksploatacji.


  • Metody wyceny przedsiębiorstwa i analiza ich przydatności
    • Gabriela Golawska-Witkowska
    2007

    W pracy dokonano przeglądu obecnych na rynku metod wyceny wartości przedsiębiorstwa oraz wskazano na możliwości ich wykorzystania.


  • Metodyka i wyniki geotechnicznych badań modelowych z wykorzystaniem techniki PIV
    • Bohdan Zadroga
    • Krzysztof Malesiński
    2007 Inżynieria Morska i Geotechnika

    Przedstawiono metodykę przygotowywania i wykonywania własnych badań modelowych w gruncie naturalnym i w ośrodku analogowym Taylor-Schneebeli, bez zbrojenia i ze zbrojeniem. Zamieszczono opis stanowisk badawczych używanych gruntów i zbrojenia oraz pomiarów przemieszczeń techniką PIV. Przedstawiono obszerne wyniki ilościowe i jakościowe badań modelowych stateczności fundamentów bezpośrednich posadowionych na zboczu z gruntu naturalnego i analogowego bez zbrojenia i ze zbrojeniem oraz analizę uzyskanych wyników badań modelowych.


  • Metodyka racjonalnego wykorzystania zasobów czynnych w przedsiębiorstwie budowlanym
    • Barbara Wódkowska
    2007

    W pracy szczegółowo opisano problem rozdziału zasobów czynnych w przedsiębiorstwie budowlanym oraz podano sposób sprowadzenia problemu do zagadnienia przepływu w sieciach. Zaprezentowane podejście do zagadnienia, oparte na teorii przepływu w sieciach, stanowi oryginalne rozwiązanie problemu. Opracowana metodyka została zastosowana do wyznaczania planu zaangażowania zasobów do realizacji zadań na 9 obiektach budowlanych.


  • Metryki reputacji w sieciach mobilnych ad hoc
    • Jerzy Konorski
    • Rafał Orlikowski
    2007 Zeszyty Naukowe Wydziału ETI Politechniki Gdańskiej. Technologie Informacyjne

    Dla przeciwdziałania niepoprawnym zachownaiom węzłów w sieciach mobilnych ad hoc projektuje się systemy reputacyjne, ściśle współpracujące z mechanizmami routingu i przekazywania pakietów. W pracy przedyskutowano zasady wyznaczania wartości reputacji w kilku znanych systemach. Efekty różnych metod wyznaczania reputacji zilustrowano przy pomocy prostych eksperymentów symulacyjnych.


  • Micellar solubilization of mineral and synthetic oils in nonionic surfactant solutions
    • Sebastian Pastewski
    • Agnieszka Dobkowska
    2007

    Zbadano solubilizację micelarną olejów mineralnych i syntetycznych (PAO6) w wodnych roztworach surfaktantów niejonowych (oksyetylenowanych alkoholi tłuszczowych). Dodatek kosurfaktanta (alkoholu amylowego) powodował znaczny wzrost efektywności solubilizacji badanych olejów. Najwyższą efektywność solubilizacji uzyskano dla roztworów Rokanolu NL6 (50 g/dm3) z dodatkiem alkoholu amylowego (2-2.5%). Ze wzrostem liczby grup oksyetylenowych w cząsteczce surfaktantu obserwowano spadek efektywności solubilizacji.