Pokaż publikacje z roku
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2025
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2024
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2023
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2022
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2021
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2020
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2019
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2018
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2017
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2016
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2015
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2014
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2013
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2012
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2011
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2010
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2009
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2008
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2007
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2006
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2005
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2004
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2003
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2002
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2001
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2000
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1999
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1998
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1988
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1987
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1980
Publikacje z roku 2007
Pokaż wszystkie-
Model egoistycznych ataków na mechanizm odłożenia transmisji w warstwie MAC bezprzewodowych sieci lokalnych ad hoc
- Jerzy Konorski
Zaprezentowano mechanizm i efekty ataku na mechanizm odczekania CSMA/CA w lokalnej sieci IEEE 802.11. Stosując rachunek miar motywacyjnych pokazano, w jako sposób zachowania niekooperacyjne stacji sieci mogą wpływać na osiąganą globalną przepustowość i rozdział pasma sieci.
-
Model formalny dla problemu lokalizacji błędów w kodzie programu
- Dariusz Dereniowski
- Marek Kubale
Istnieje szereg sposobów badania poprawności programów komputerowych. W niniejszym referacie podejmujemy problem automatycznego testowania oprogramowania przy założeniu, iż dany jest zbiór testów (asercji) dla poszczególnych fragmentów kodu. Dla uproszczenia analizy zakładamy, że badany fragment kodu zawiera dokładnie jeden błąd, co nie zmniejsza ogólności rozważań. W artykule analizujemy praktyczne aspekty powyższego problemu oraz rozważamy teoretyczny model oparty na teorii grafów, w szczególności jej chromatyczne aspekty oraz pewien model przeszukiwania grafu.
-
Model of identification of events and accident scenarios for a method of risk and safety assessment of ships in damaged conditions
- Mirosław Gerigk
W pracy opisano podstawowe problemy związane z identyfikacją zdarzeń i scenariuszy wypadku oraz modelowaniem ryzyka dla alternatywnej metody oceny bezpieczeństwa statków w stanie uszkodzonym. Zastosowano podejście do bezpieczeństwa statków oparte na ocenie zachowania się statku i ocenie ryzyka wypadku. Wskazano możliwości zastosowania modelowania do analizy bezpieczeństwa statków na etapie projektowania, w czasie eksploatacji i w czasie akcji ratowania ludzi, statku, ładunku czy środowiska naturalnego.
-
Model of speed-varing rotor for mechatronic systems analysis and design
- Cezary Orlikowski
- Rafał Hein
W artykule przedstawiono sposób modelowania złożonych układów mechatronicznych w oparciu o metodę grafów wiązań. Celem zilustrowania metody posłużono się przykładem liczbowym, w którym rozważano wirnik obracający się ze zmienną prędkością kątową. Prezentowana metodyka doskonale nadaje się do modelowania układów o zróżnicowanej naturze fizycznej. Otrzymany model ma charakter obiektu o pewnej liczbie wejść i wyjść, który można w łatwy sposób rozbudować o dodatkowe elementy tworząc w ten sposób bardziej rozbudowany układ mechatroniczny.
-
Model systemu kształcenia
- Andrzej Szuwarzyński
Rozdział zawiera opis modelusystemu kształcenia ustawicznego, który jest trwałym rezultatem projektu Mayday.
-
Modele konstytutywne gruntów drobnoziarnistych stosowane w praktyce
- Marcin Cudny
Przedstawiono ogólny przegląd modeli konstytutywnych gruntów drobnoziarnistych o znaczeniu praktycznym w dziedzinie geotechniki. Ograniczono się głównie do modeli sprężysto-plastycznych, których opis odniesiono do najczęściej stosowanego w geotechnice modelu Coulomba-Mohra. Szczególną uwagę zwrócono na znaczenie charakterystycznego poziomu odkształcenia w danym zagadnieniu praktycznym przy wyborze odpowiedniego modelu konstytutywnego do symulacji numerycznych.
-
Modele popytu na samochody osobowe na rynku pierwotnym w Polsce przy oddziaływaniu rynku wtórnego
- Krzysztof Świetlik
W artykule przedstawiono zmiany w wielkości oraz strukturze popytu na samochody osobowe w Polsce w latach 1999-2005, wskazano przyczyny wywołujące zmiany zainteresowania klientów nowymi pojazdami oraz zaproponowano konstrukcję modelu opisującego wpływ tych czynników na popyt na samochody na rynku pierwotnym.
-
Modele probabilistyczne w teorii projektowania i eksploatacji spalinowych siłowni okrętowych.
- Andrzej Balcerski
W monografii zaprezentowano oryginalne modele i metody projektowania okrętowych siłowni spalinowych, wykorzystujące charakterystyki probabilistyczne określające rzeczywiste warunki eksploatacji statków. Omówiono tematyczne bazy danych, podstawy teoretyczne i metody projektowania okrętowych układów energetycznych, efekty utylizacji ciepła odpadowego, wybrane problemy projektowania instalacji i wybrane zagadnienia eksploatacyjne.
-
Modeling of a rock fall using the discrete element method and study of the seismic signal
- Ariel Pater
- Eugeniusz Dembicki
- Pascal Villard
W artykule przedstawiono opis fal sejsmicznych, zastosowanie dyskretnej metody elementów do opisu obrywu skalnego, opis programów obliczeniowych oraz obliczenia numeryczne wg. podanych programów obliczeniowych.
-
Modeling of photovoltaic properties of bilayer organic systems
- Ryszard Signerski
Praca prezentuje teoretyczny opis charakterystyki prądowo-napięciowej i efektu fotowoltaicznego układu zbudowanego z dwóch warstw organicznych i elektrod. Rozpatrywane jest przybliżenie stałego pola elektrycznego oraz wpływ pułąpkowania nośników ładunku.
-
Modeling of textural anisotropy in granular materials with micro-polar hypoplasticity
- Jacek Tejchman
- Wei Wu
W artykule przedstawiono wyniki numerycznej wpływu anizotropii strukturalnej w materiałach granulowanych na powstawanie lokalizacji odkształceń. Obliczenia wykonano dla ściskania w płaskim stanie odkształcenia stosując metodę elementów skończonych na bazie mikropolarnego prawa hipoplastycznego. Wpływ anizotropii modelowano stosując skorelowane pola początkowego wskaźnika porowatości.
-
Modeling of textural anisotropy in granular materials with stochastic micro-polar hypoplasticity.
- Andrzej Tejchman-Konarzewski
W artykule przedstawiono wyniki numerycznej wpływu anizotropii strukturalnej w materiałach granulowanych na powstawanie lokalizacji odkształceń. Obliczenia wykonano dla ściskania w płaskim stanie odkształcenia stosując metodę elementów skończonych na bazie mikropolarnego prawa hipoplastycznego. Wpływ anizotropii modelowano stosując skorelowane pola początkowego wskaźnika porowatości.
-
Modelling and diagnostics of a traction transformer - a case study
- Janusz Nieznański
- Andrzej Wilk
- Piotr Dobrowolski
W niniejszym artykule przedstawiono wyniki badań w dziedzinie diagnostyki kolei elektrycznych. Zostały one przeprowadzone przez międzynarodowe przemysłowo-akademickie konsorcjum w ramach projektu europejskiego (6-go programu ramowego). Skupiono się na modelowaniu transformatora trakcyjnego z myślą o rozwinięciu nieinwazyjnej metody diagnostycznej w czasie rzeczywistym. Model przeznaczony do badań finalnych został rozwinięty w oparciu o metodę Lagrange'a i posiada formę zastępczego modelu obwodowego o elementach skupionych. Nieliniowe funkcje stanu dla tego modelu zostały zweryfikowane za pomocą modelowania metodą elementów skończonych w 3D. Zostały przedyskutowane zarówno techniki modelowania jak i przykłady wyników symulacji odnoszące się do przypadków usterek transformatora. Te drugie wskazują na obiecujące właściwości podejścia diagnostycznego opartego na analizie strat mocy transformatora.
-
Modelling and experimental investigation of the phenomenon of brekdown of the liquid layer formed by an impinging two-phase air-water jet
- Jarosław Mikielewicz
- Stanisław Gumkowski
- Dariusz Mikielewicz
W pracy przedstawiono analizę teoretyczną i badania eksperymentalne badania zjawiska rozrywania warstwy cieczy powstałej z uderzającej strugi
-
Modelling and simulation analysis of process alternatives in the cellular manufacturing of axially symmetric parts
- Mieczysław Siemiątkowski
- Włodzimierz Przybylski
Analizowano procesy technologiczne (PT) alternatywnego wytwarzania określonego spektrum przedmiotów (PO) w różnych systemach gniazdowych. Rozpatrzono warianty PT z operacjami zintegrowanej obróbki wiórowej kształtującej i obróbki wykańczającej poprzez nagniatanie, oraz wariantów z różnicowaniem operacji, w których obróbka wykańczająca realizowana jest w oddzielnych operacjach szlifowania. Dla potrzeb gniazdowej dekompozycji systemów wykorzystano koncepcję opisu charakterystyk możliwości technologicznych obrabiarek w postaci zdefiniowanych modeli transformacji cech PO oraz algorytm ALCA, analizy podobieństwa wymagań obróbkowych, celem wyznaczania profili tych możliwości dla gniazd. Badano symulacyjnie przebiegi procesów, z wykorzystaniem modeli stochastycznych oraz danych pochodzących z praktyki przemysłu. Przedstawiono wyniki oceny wariantów wg kryteriów dotyczących m.in.: produktywności systemu, stopnia i równomierności obciążeń maszyn i wielkości produkcji w toku. Zawarto wyniki badań statystycznych, wg schematu jednoczynnikowej analizy wariancji Anova, wykazując istotność dominacji wariantów PT z koncentracją operacji.
-
Modelling and static analysis of thin-walled structures, problems and applications
- Czesław Szymczak
- Marcin Kujawa
- Tomasz Mikulski
W pracy przedstawiono pewne problemy związane z modelowaniem i analizą statyczną konstrukcji cienkościennych: belek, ram i rusztów zbudowanych z elementów o bisymetrycznym przekroju poprzecznym. Zachowanie elementów opisano za pomocą klasycznej teorii prętów cienkościennych o przekroju nieodkształcalnym. Uwzględniono tym samym efekty bimomentowe od skręcania belek. Niestyty brakuje koniecznych do przeprowadzenia analizy styacznej układu warunków równowagi na bimomenty przywężłowe, dlatego w pracy zastosowano koncepcję superelementów węzłowych. POdobne superelenety są stosowane w miejscach stężeń wewnętrznych takich jak przewiązki, przepony płytowe lub skrzynkowe. Takie stężenia są często stosowane w celu zwiększenia sztywności skrętnej belek. Macierz sztywności superelenetu jest budowana za pomocą wymuszania jednostkowych przemieszczeń. Wyniki analizy teoretycznej zostały potwierdzone przez badania doświadczalne kilku modeli rusztów. Zbadano także dokładność analizy statycznej opartej na koncepcji superelenetów z innymi jedno- i dwuwymiarowymi modelami MES.
-
Modelling of continuum damage for application in elasto-viscoplastic Bodner-Partom constitutive equations
- Andrzej Ambroziak
W artykule zaproponowano zastosowanie modelu zniszczenia Lemaitre w sprężysto-lepkoplastycznym modelu Bodnera-Partoma. Opisane podejście jest wprowadzone do programu MSC.Marc z wykorzystaniem podprocedury UVSCPL. Przedstawiono wyniki analiz numerycznych potwierdzających przyjęte założenia.
-
Modelling of dryout process in annular flow
- Dariusz Mikielewicz
- Jarosław Mikielewicz
- Jan Wajs
- Michał Gliński
W pracy pokazano teoretyczny model kryzysu wrzenia przy wysokich stopniach suchości, który jest modyfikacją modelu proponowanego wcześniej przez Sedlera i Mikielewicza. Model wysychania filmu cieczowego w przepływie pierścieniowym składa się z różniczkowych równań bilansu masy zapisanych dla filmu na ściance i kropel w rdzeniu przepływu. Rozwiązanie układu równań wymaga znajomości gęstości strumienia masy kropel wytrącających się z jądra przepływu (ang. deposition) oraz gęstości strumienia masy kropel odrywających się z powierzchni filmu cieczowego (ang. entrainment). Parametry te są zazwyczaj wyznaczane eksperymentalnie. Do obliczeń przeprowadzonych w ramach niniejszej pracy wykorzystano korelacje Okawy.
-
Modelling of energy flow in mechatronic systems. A bond graph approach
- Mieczysław Ronkowski
- Sławomir Makowski
W referacie przedstawiono w sposób jednoliy modelowanie systemów mechatroniki metodą grafów wiązań (GW) w aspekcie symulacji przepływu energii. Omówiono ogólne założenia modelowania w ujęciu GW. Modelowanie przepływu energii rozważano na przykładzie napędu pojazdu hybrydowego PH-MAK.
-
Modelling of temperature field of flat boiling section with active single nucleation site
- Janusz Cieśliński
- Ryszard Jasiński
- Jacek Polewski
Zaprezentowano główne założenia wybranych modeli wrzenia dla pojedynczego centrum nukleacji. Przedstawiony model numeryczny dotyczy zagadnienia dwuwymiarowego, osiowo-symetrycznego, nieizotropowego przewodzenia ciepła dla warunków brzegowych pierwszego, drugiego i trzeciego rodzaju. Warunek brzegowy drugiego rodzaju reprezentuje gęstość strumienia ciepła połączoną z generacją pęcherzy z pojedynczego centrum nukleacji.