Repozytorium publikacji - Politechnika Gdańska

Ustawienia strony

english
Repozytorium publikacji
Politechniki Gdańskiej

Publikacje z roku 2007

Pokaż wszystkie
  • Ruch na granicy polsko-rosyjskiej po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej
    • Krystyna Gomółka
    2007

    Artykuł ukazuje spadek w ruchu osobowym i towarowym na przejściach granicznych polsko-rosyjskich po 2004 r., tj. wejściu Polski do UE, co wiąże się z uszczelnieniem granic z państwami nie należącymi do UE.


  • Ruch pęcherzyka w obecności ścianki w warunkach przepływu dwufazowego
    • Jan Wajs
    2007

    Praca poświęcona jest analizie sił poprzecznych działających na pojedynczy pęcherzyk poruszający się w sąsiedztwie pionowej ścianki. Pęcherzyk modelowano w badaniach sztywną kulą. głównym celem pracy było określenie wpływu obecności ścianki na trajektorię pęcherzyka oraz zaproponowanie własnego modelu matematycznego opisującego to zjawisko. Dla realizacji celu zbudowano stanowisko pomiarowe, na którym w pierwszej fazie badań dokonano obserwacji przyściennej trajektorii ruchu pęcherzyka powietrznego, a następnie przeprowadzono systematyczne badania eksperymentalne z wykorzystaniem trzech kul o różnych średnicach wykonanych z poliamidu.Na podstawie przeprowadzonych doświadczeń wykazano, że pionowa ścianka kanału wyraźnie wpływa na trajektorię ruchu pęcherzyka i sztywnej kuli - w obu przypadkach jest to ruch periodyczny. Dla zakresu liczby reynoldsa zdefiniowanej w oparciu o średnicę kuli (reb=600 -1800) odnotowano ruch płaski, przy czym tor kuli jest zależny od jej początkowego położenia względem ścianki - wraz ze wzrostem odległości początkowej kula przechodzi z ruchu płaskiego w ruch prostoliniowy, co świadczy o zaniku oddziaływania ścianki. Na podstawie modelowania matematycznego, opierającego się na bilansie sił działających na kulę, w zakresie ruchu płaskiego zaproponowano formułę umożliwiającą obliczanie siły odpychającej kulę od ścianki. W efekcie analizy danych eksperymentalnych i modelowania matematycznego utworzono również oryginalną korelację o charakterze wykładniczym, opisującą ''efekt ścianki'' w funkcji liczby reynoldsa, średnicy kuli i jej odległości od ścianki. Weryfikacji własnej korelacji dokonano na tle empirycznej korelacji antala oraz tomiyamy - w obu przypadkach wykazano dobrą zgodność pod względem jakościowym i ilościowym. Przydatnośc własnej korelacji oceniono również dzięki dodatkowym obliczeniom wykonanym dla pęcherzyka powietrznego unoszącego się swobodnie w uspokojonej cieczy - obliczenia dostarczyły wyników porównywalnych jakościowo i ilościowo z wynikami uzyskanymi za pomocą modelu antala i tomiyamy. Pozwala to wnioskować, że własna korelacja wyprowadzona na podstawie badań ze sztywną kulą ma podstawy fizyczne do opisu oddziaływania ścianki na pojedynczy kulisty pęcherzyk. Własną korelację ''efektu ścianki'' zaimplementowano do modelu przepływu pęcherzykowego w warstwie przyściennej (modelu d. mikielewicza) modyfikując pole prędkości i rozkład temperatury oraz uzyskując poprawę dokładności wyników. obliczony profil stopnia zapełnienia jest bardziej zbliżony do danych eksperymentalnych marie (1991, 1997). Pozwala to lepiej prognozować hydrodynamikę i własności cieplne dwufazowego przepływu pęcherzykowego.


  • Rynek depozytowo-kredytowy jako miejsce funkcjonowania monetarnych instytucji finansowych
    • Ewa Mazurek-Krasodomska
    2007

    Rynek depozytowo-kredytowy to środowisko funkcjonowania wielu instytucji finansowych, do których podstawowych zadań należy przyjmowanie depozytów oraz udzielanie kredytów, bądź pożyczek. Autorka przedstawia ten rynek przede wszystkim jako miejsce funkcjonowania banków komercyjnych, banków spółdzielczych oraz spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych. Szczególną uwagę zwraca na charakterystykę polskiego rynku depozytowo-kredytowego dokonując analizy przyjętych depozytów i udzielonych kredytów przez te instytucje w okresie 1996 - VII 2007.


  • Rynek instrumentów pochodnych
    • Gabriela Golawska-Witkowska
    • Anna Rzeczycka
    2007

    W pracy scharakteryzowano zasady funkcjonowania rynku instrumentów pochodnych. Określono instrumenty finansowe na nim występujące. Przeprowadzono analizę tego rynku w warunkach Polski.


  • Rynek kapitałowy i jego funkcjonowanie w Polsce
    • Gabriela Golawska-Witkowska
    • Anna Rzeczycka
    2007

    W pracy scharakteryzowano zasady funkcjonowania rynku kapitałowego. Określono instrumenty finansowe na nim występujące. Przeprowadzono analizę tego rynku w warunkach Polski.


  • Rynek nieruchomości jako instrument sterowania w planowaniu przestrzennym i rozwoju lokalnym
    • Dorota Dominika Kamrowska-Załuska
    2007

    Artykuł ten próbuje przybliżyć odpowiedz na pytanie o rodzaj wpływu rynku na rozwój miast i regionów. W konsekwencji zmian, jakie nastąpiły w Polsce po roku 1989, przejścia w kierunku gospodarki wolnorynkowej, rynek nieruchomości może stać się ważnym narzędziem wspierającym politykę przestrzenną miast i regionów, a jego kształtowanie się ma znaczący wpływ na proces odnowy przestrzeni.


  • Rynek pieniężny w gospodarce rynkowej, jego atrybuty i przesłanki funkcjonowania
    • Gabriela Golawska-Witkowska
    • Anna Rzeczycka
    2007

    W pracy scharakteryzowano zasady funkcjonowania rynku pieniężnego. Określono instrumenty finansowe na nim występujące. Przeprowadzono analizę tego rynku w warunkach Polski.


  • Ryzyko kredytowe w działalności banków w systemie bankowym w Polsce
    • Anna Rzeczycka
    • Gabriela Golawska-Witkowska
    2007 Pieniądze i Więź

    W opracowaniu przedstawiono ryzyko kredytowe, jego rodzaje, przyczyny i skutki. Wskazano na metody jego identyfikowania oraz sposoby ograniczania. Określono normy ostrożnościowe pozwalające na określenie poziomu ryzyka kredytowego banku. Uwzględniono w n ich współczynniki wypłacalności, wymogi kapitałowe dotyczące ryzyka kredytowego oraz wielkość należności zagrożonych banków.


  • Ryzyko statystyczne a ryzyko rzeczywistego pacjenta = Statistical risk and risk of the real patient
    • Szymon Grymek
    • Janusz Siebert
    • Michał Jaśkiewicz
    2007 Pełny tekst Family Medicine & Primary Care Review

    Dzięki wieloletnim obserwacjom populacji ludzkiej udało się zidentyfikować czynniki ryzyka choroby wieńcowej. Najważniejsze z nich to: wiek, płeć, obciążenie genetyczne, palenie papierosów, stężenie cholesterolu we krwi, ciśnienie tętnicze, brak aktywności fizycznej, nadwaga, obecność cukrzycy. Obserwacje prospektywne populacji dostarczyły danych do opracowania modeli, które określają relacje między wartościami czynników ryzyka a ryzykiem wystąpienia incydentu wieńcowego. Najbardziej znany model został opracowany na podstawie Framingham Study. Ocenia on ryzyko wystąpienia incydentu wieńcowego w ciągu najbliższych 10 lat. Model ten niedoszacowuje ryzyka u pacjentów chorujących na cukrzycę typu 2. Z tego względu opracowano inny model - UKPDS. Trzeci znany modele szacujący ryzyko wystąpienia zgonu z przyczyn sercowo - naczyniowych dla populacji europejskiej nosi nazwę SCORE.Mimo, że powyższe modele próbują opisać to samo zjawisko, liczba i rodzaj wykorzystanych w nich zmiennych niezależnych jest różny i żadnym przypadku nie wydaje się być zbiorem zupełnym. W pracy postawiono pytanie o wiarygodność tych modeli.


  • Salina Ciechocińska - zabytek przemysłu rangi światowej
    • Waldemar Affelt
    2007

    Przedstawiono rys historyczny saliny ciechocińskiej i kalendarium dziejów. Omówiono wartości kulturowo-techniczne, w tym technologię produkcji jako element dziedzictwa niematerialnego typu know-how. Wskazano światowe znaczenie tego zabytku przemysłu w kontekście czterech dokumentów międzynarodowych.


  • Samoocena poziomu dojrzałości małych i średnich przedsiębiorstw w zakresie wykorzystania podejścia procesowego
    • Piotr Grudowski
    2007

    W opracowaniu przedstawiono propozycję metody służącej ocenie stopnia praktycznego stosowania podejścia procesowego w małych i średnich przedsiębiorstwach. Metodę tę przedstawiono na tle krytycznej, pod względem możliwości praktycznego wykorzystania w sektorze MŚP, oceny znanych modeli samooceny przedsiębiorstw takich, jak Model Doskonałości EFQM czy też Model Nagrody im. M. Baldridge'a.


  • Sawing accuracy on the twin shaft multi-rip saw
    • Roman Wasielewski
    • Kazimierz Orłowski
    2007

    W pracy przedstawiono analizę i wyniki badań doświadczalnych dokładności przecinania na dwuwrzecionowej pilarce tarczowej. Zaprezentowano warianty struktury geometryczno-ruchowej dwuwrzecionowej pilarki tarczowej, jak również warunki pracy dolnych górnych pił pilarki.


  • Sawing of frozen wood with narrow-kerf saws.
    • Kazimierz Orłowski
    • Jakub Sandak
    • Ladislav Dzurenda
    • Martino Negri
    2007

    Przedstawiono wyniki badań eksperymantalnych skrawania drewna sosnowego mrożonego na pilarce ramowej PRW15M za pomocą cienkich pił. Badano opory skrawania, chropowatość powierzchni po przecinaniu, dokładność przecinania oraz przeprowadzono analize granulometryczna wiórów. Zaobserwowano wzrost oporów skrawania w raz ze spadkiem temperatury,któremu towarzyszyła również niższa dokładność przeciania w odniesieniu do drewna obrabianego w temperaturze pokojowej. W rozkładach ilościowych trocin można wyróżnić cząstki skorelowane z wielkością rzazu (rozwarciem całkowitym piły).


  • Scalony analogowy filtr kanałowy CMOS wielosystemowego odbiornika komunikacji bezprzewodowej
    • Jacek Jakusz
    2007 Zeszyty Naukowe Wydziału ETI Politechniki Gdańskiej. Technologie Informacyjne

    Na przestrzeni ostatnich lat powstało wiele nowych standardów komunikacji bezprzewodowej, co prowadzi do zwiększonego zapotrzebowania na urządzenia wielosystemowe. Konieczność zmniejszenia kosztów produkcji, obniżenia pobieranej mocy i zmniejszenia rozmiarów tych urządzeń zmusza do poszukiwania nowych rozwiązań układowych. Jednym z ważniejszych bloków toru odbiornika telefonii bezprzewodowej jest dolnoprzepustowy filtr kanałowy. W pracy przedstawiono scalony wielosystemowy analogowy filtr kanałowy wykonany w technologii 0,35um CMOS.


  • Scattering of Dirac particles from nonlocal separable potentials: The eigenchannel approach
    • Remigiusz Augusiak
    2007 PHYSICAL REVIEW C

    Zastosowano nowe sformułowanie metody kanałów własnych [R. Szmytkowski, Ann. Phys. (N.Y.) 311, 503 (2004)] w rozpraszaniu cząstek Diraca na nielokalnych potencjałach separowalnych.


  • Screening of volatile organic compounds as a source for indoor pollution
    • Bożena Zabiegała
    • Monika Partyka
    • Anna Gawrońska
    • Anna Wasilewska
    • Jacek Namieśnik
    2007 International Journal of Environment and Health

    Lotne związki organiczne (VOC) stanowią jedne z istotniejszychzanieczyszczeń powietrza wewnętrznego, ich stężenia w powietrzu wewnętrznym są często kilkakrotnie wyższe niż odpowiadające im stężenia w powietrzu zewnętrznym. Ten niekorzystny stosunek stężeń wskazuje na obecność endogennych źródeł emisji (usytuowanych bezpośrednio wewnątrz budynków). Lotne związki organiczne uwalniane są do powietrza wewnętrznego z wielu kontrolowanych i niekontrolowanych źródeł, jakkolwiek za najistotniejsze źródło uznawane są materiały budowlane oraz materiały stanowiące elementy wyposażenia pomieszczeń takie jak wykładziny, farby, kleje, pokrycia ścian (tapety) i podłóg ( PWC).Ustalenie wielkości emisji lotnych związków organicznych z materiałówbudowlanych oraz poznanie procesów kształtujących wielość emisji jest więc kluczowym elementem w procesie kształtowania jakości powietrza wewnętrznego.


  • Seafloor relief reconstruction from side scan sonar data
    • Zbigniew Łubniewski
    • Krzysztof Bikonis
    2007 Pełny tekst HYDROACOUSTICS

    Side scan sonar is one of the most widely used imaging systems in the underwater environment. It is relatively cheap and easy to deploy, in comparison with more powerful sensors. Although side scan sonar does not provide seafloor bathymetry directly, its records are directly related to seafloor images. In the paper, the method for 3D seafloor relief reconstruction from side scan sonar data is presented. The method is based on the Shape From Shading technique and for estimation of a bottom depth at a currently processed point, it uses the information from both currently processed and previous ping. The results obtained by several versions of the developed algorithm are presented. The obtained results are promising and also show how the performance of the proposed algorithm might be improved in further work.


  • Searching for metric structure of musical files
    • Bożena Kostek
    • Jarosław Wójcik
    • Piotr Szczuko
    2007

    Celem opisywanych prac jest porównanie efektywności wybranych metod sztucznej inteligencji w wyznaczaniu rytmu dla zapisu symbolicznego muzyki. Opisano sposób wykorzystania sztucznych sieci neuronowych i zbiorów przybliżonych do poszukiwania właściwej struktury rytmicznej utworu. Analizowane są fizyczne atrybuty dźwięku, które są najbardziej znaczące dla określenia położenia dźwięku na pozycji akcentowanej lub nieakcentowanej. Wyniki eksperymentów wykazały, iż analiza wyłącznie długości dźwięku jest wystarczająca dla uzyskania poprawnej struktury rytmicznej.


  • Searching for objects under the sea bed bythe acoustic method
    • Eugeniusz Kozaczka
    2007 Pełny tekst Polish Maritime Research

    Opisano metodykę poszukiwania przedmiotów zamulonych w morzu z zastosowaniem metod akustycznych.


  • Seatbelts as the Effective Tool for protecting Drivers and Car Occupants
    • Kazimierz Jamroz
    2007

    W referacie przedstawiono charakterystykę i porównanie różnych metod badań stosowania pasów bezpieczeństwa w Polsce. Przedstawiono także wyniki prowadzonych systematycznych badań krajowych stosowania pasów bezpieczeństwa przez kierowców i pasażerów w pojazdach z podziałem na różne grupy. W końcowej części opisano model zależności konsekwencji wypadków drogowych w zależności od stopnia stosowania pasów bezpieczeństwa przez uczestników ruchu w pojazdach.