Pokaż publikacje z roku
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2025
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2024
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2023
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2022
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2021
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2020
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2019
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2018
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2017
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2016
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2015
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2014
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2013
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2012
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2011
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2010
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2009
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2008
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2007
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2006
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2005
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2004
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2003
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2002
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2001
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2000
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1999
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1998
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1988
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1987
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1980
Publikacje z roku 2007
Pokaż wszystkie-
Wytwarzanie bezmatrycowego materiału odniesienia lotnych analitów w medium gazowym
- Anna Naganowska-Nowak
W pracy przedstawiono wyniki kolejnego etapu badań nad możliwością wytworzenia bezmatrycowego materiału odniesienia lotnych związków organicznych w mediach gazowych. Do generowania składników mierzonych (chlorek metylu lub eten) odpowiednich gazowych mieszanin wzorcowych wykorzystano technikę termicznego rozkładu związków powierzchniowych. Przedmiotem badań były:-włókna szklane z naniesionym cienkim filmem poliimidowym, pokryte warstwą glinu,-włókna szklane z naniesionym cienkim filmem poliimidowym, pokryte warstwą tytanu,-włókna szklane w pokryciu aluminiowym.W efekcie przeprowadzonych badań za odpowiedniego kandydata na nośnik dla związku powierzchniowego stanowiącego źródło etenu jako składnik mierzony bezmatrycowego materiału odniesienia uznano włókno szklane handlowo pokryte cienką warstwą glinu, o powierzchni modyfikowanej związkiem powierzchniowym stanowiącym źródło etenu.
-
Wytwarzanie harmonicznych w zależności od rozkładu ciśnienia fali pierwotnej = Dependence of harmonic generation on primary wave pressure distribution
- Anna Baranowska
Rozważano zagadnienie wytwarzania składowych harmonicznych podczas rozchodzenia się w wodzie fal promieniowanych przez źródła kołowe o różnych rozkładach ciśnienia. Model matematyczny zbudowano w oparciu o równanie KZK. Do rozwiązania problemu zastosowano metodę bilansu harmonicznych. Analizowano zmiany składowych harmonicznych ciśnienia w obrębie wiązki akustycznej.
-
Wyznaczanie trajektorii ruchu zespołu robotów mobilnych w środowisku z przeszkodami
- Zdzisław Kowalczuk
- Karol Duzinkiewicz
Coraz większą uwagę badaczy na całym świecie przykuwają bezzałogowe roboty mobilne realizowane jako pojazdy lądowe (ang. UGV) lub powietrzne (ang. UAV). Odgrywają one znaczącą rolę zarówno w zastosowaniach wojskowych, jak i cywilnych oraz badawczych. Do nierozwiązanych problemów należy zagadnienie autonomicznego sterowania tymi pojazdami w środowisku z przeszkodami oraz utrzymanie ich w określonym szyku. W niniejszym rozdziale zaproponowano i omówiono wieloetapowy algorytm służący do generacji trajektorii referencyjnej formacji oraz, na jej podstawie, określenie trajektorii ruchu dla poszczególnych robotów w zespole z uwzględnieniem znanego położenia przeszkód. Przedstawiono sposób opisu formacji oraz zaprezentowano metodę warstwicową, stanowiącą modyfikację metody sztucznego potencjału, która służy do efektywnego wychodzenia algorytmu z lokalnych minimów funkcji sztucznego potencjału poprzez inteligentne wydobycie wiedzy z dostępnej mapy pokonywanego terenu.
-
Wyznaczanie współczynnika dyspersji metodą kondultometryczną
- Piotr Zima
W artykule przedstawiono konduktometryczną metodę wyznaczania współczynnika dyspersji w przypadku jednowymiarowym statystyczną metodą Fischera. Obliczenia wykonano na podstawie pomiarów przewodności nierozkładalnego trasera w postaci roztworu solanki (NaCl). Do tego celu wykonane zostało stanowisko pomiarowe złożone z prostego odcinka rurociągu wykonanego z polipropylenu o średnicy D=15 mm i długości L=44,05 m. Na wlocie i wylocie zamontowano specjalnie wykonane do tego celu przepływowe elektrody konduktometryczne. Podczas wykonywania pomiarów, do przepływającej w rurociągu wody, dozowano pod ciśnieniem roztwór NaCl wprowadzając go do układu przed punktami pomiarowymi. Wyniki rejestrowano na komputerze. Dodatkowo w artykule analizie poddano wyniki otrzymane przez G. Taylora.
-
Wyznaczanie względnej i bezwzględnej wartości zmian rezystancji zastępczego krwiobiegu nerki
- Adam Muc
- Wacław Matulewicz
- Mariusz Retkowski
Zaproponowano sposób wyznaczania bezwzględnych i względnych zmian rezystancji w modelu elektrycznym krwiobiegu nerki. W oparciu o znane analogie między zjawiskami przepływu krwi w naczyniach i organach, a przepływem prądu w obwodach elektrycznych, zastosowano opisaną metodę do wyznaczenia zmian oporu naczyniowego nerki dla rzeczywistych danych medycznych. Przeprowadzono doświadczenie medyczne in vivo, polegające na zarejestrowaniu ciśnienia tętniczego i prędkości krwi w tętnicy nerki przeszczepionej, przed i po wysiłku fizycznym. Bezwzględne i względne zmiany oporu naczyniowego porównano ze zmianami współczynnika RI (indeks oporowy).
-
Wyznaczanie zarysu krzywki sterującej w pompie z rozrządem krzywkowym
- Leszek Osiecki
Artykuł poświęcono mechanizmowi rozrządu krzywkowego i zarysowi krzywki sterującej. Opisano sposób wyznaczania wartości parametrów charakterystycznych dla zarysów opartych na na rozmaitych funkcjach matematycznych. Wskazano na możliwość wyboru zarysu optymalnego.
-
Wyznaczenie optymalnego sposobu eksploatacji ujęć za pomocą modelu numerycznego na przykładzie rejonu Słupska = Determination of the optimal way of the exploitation based on the numerical model - case study Słupsk region
- Beata Jaworska-Szulc
Rejon Słupska należy do obszarów o korzystnych lecz skomplikowanych warunkach hydrogeologicznych. W neogeńskim poziomie wodonośnym wyróżnia się dwie warstwy wodonośne, przy czym obie narażone są na możliwość zasolenia w wyniku ascenzji wód piętra kredowego. Ze względu na planowane zaopatrzenie w wodę miasta Słupska wyłącznie w oparciu o ujęcia Westerplatte i Głobino, badaniami objęto przybliżony obszar zasilania i oddziaływania tych ujęć. Sporządzono wspólny model uwzględniający ich współpracę, a następnie określono optymalny sposób eksploatacji.
-
Wyznaczenie profilu linii kolejowej na podstawie pomierzonych nierówności toru
- Zbigniew Kędra
Wprowadzone na szeroką skalę w diagnostyce dróg szynowych toromierze elektroniczne są obecnie wykorzystywane wyłącznie do pomiaru geometrii toru oraz w niewielkim zakresie do inwentaryzacji linii i pomiarów skrajni. W pracy przedstawiono metodę wyznaczania profilu linii kolejowej na podstawie pomierzonych nierówności pionowych. Zagadnienie te może być wykorzystane w procesie technologicznym podnoszenia i podbijania toru kolejowego.
-
Wzmocnienie podłoża gruntowego metodą dynamicznej wymiany (DR) dla posadowienia obiektów terminalu kontenerowego
- Kazimierz Gwizdała
- Marcin Blockus
Przekazywanie odciążeń na bardzo rozległych powierzchniach w przypadku zalegania gruntów słabych o znacznych odkształceniach wymaga ich ulepszenia i poprawy ich cech mechanicznych. Jedną z metod, która spełnia powyższe warunki jest metoda dynamicznej wymiany oraz wzmacnianie podłoża gruntowego za pomocą kolumn o dużej średnicy. W referacie przedstawiono wyniki badań terenowych oraz podano wartości modułów odkształcenia dla kolumn oraz wzmocnionego podłoża.
-
X edycja Konkursu Studenckiego Akupunktura Miasta
- Daniel Załuski
Współczesne miasto coraz częściej ulega rozpadowi na niezależne organizmy, połączone ze sobą jedynie korytarzami transportowymi. Obszary śródmiejskie tracą swoją rangę na korzyść rozrzuconych centrów handlowych, parków rozrywki, subcentrów dzielnicowych. Podejmowane od II połowy XX wieku całościowe programy rewitalizacji miast, okazały się być zbyt drogie by objąć swym zasięgiem całe zdegradowane struktury. Obecnie podejmowane programy mają formę działań punktowych, skonkretyzowanych na wybranych elementach. Celność wyboru obiektu i zastosowanych względem niego działań przekłada się na efekty synergiczne w jego otoczeniu. Zaproponowany w X edycji Konkursu Studenckiego temat "Akupunktura miasta" realizował opisywaną powyżej ideę katalizy urbanistycznej.
-
XML-based monitoring and its implementation in Perl
- Marek Kamiński
Artykuł ten omawia w sposób ogólny problem monitorowania systemów informacyjnych oraz opisuje system monitoringu wytworzony w firmie Lufthansa Systems w celu monitorowania systemów informatycznych swoich klientów. Artykuł koncentruje się głównie na XMLowym mechaniźmie przetwarzania danych użytym w tym systemie, opisuje on jednak również skrótowo pozostałe zasady jego działania. Zostały również omówione podstawy przetwarzania danych XMLowych w języku Perl oraz przedstawiono projekt bardzo prostego komponentu monitorującego przygotowanego dla tego systemu. Koniec artykułu zawiera krótkie podsumowanie, wnioski końcowe, propozycje interesujących i użytecznych rozszerzeń do systemu oraz kierunki przyszłych badań.
-
Young City in Gdansk as the case in urban waterfront redevelopment
- Piotr Lorens
W artykule przedstawiono ogólne zasady rządzące procesem przekształceń terenów nadwodnych w miastach portowych. Na tym tle zaprezentowano przypadek Młodego Miasta w Gdańsku.
-
Z działalności Komitetu Problemów Energetyki PAN (2003-2006)
- Jacek Marecki
Opisano działalność Komitetu Problemów Energetyki PAN w latach 2003-2006.Przedstawiono zadania i formy pracy, opisano tematykę sesji plenarnych i konferencji energetycznych oraz zasygnalizowano problemy do rozwiązania. Przedstawiono informacje dotyczące nowych prognoz rozwoju energetyki w Polsce, omówiono działalność wydawnictwa Archiwum Energetyki oraz opisano rolę komitetów naukowych PAN w Polskim systemie nauki.
-
Zaawansowane rozwiązania projektowe aplikacji typu Rich Internet Application
- Łukasz Cyra
- Jakub Miler
- Michał Witkowicz
- Marcin (009) Olszewski
Rich Internet Application (RIA) jest modelem aplikacji internetowych zyskującym w ostatnim czasie coraz większą popularność. Jednym ze sposobów jego realizacji jest paradygmat AJAX. Stosowane w nowatorski sposób, istniejące od wielu lat technologie pozwalają osiągnąć niespotykane dotąd możliwości. Wieloletnie doświadczenia programistów powodują jednak, że w aplikacjach tego typu stosuje się często rozwiązania projektowe przeznaczone dla aplikacji niewielkich rozmiarów. W artykule przedstawiono doświadczenia zdobyte w realizacji aplikacji typu RIA wytworzonej na przestrzeni ostatniego 1,5 roku. Pokazano, jak w skuteczny sposób radzić sobie z problemami modyfikowalności, niezawodności i wydajności w aplikacjach opartych o AJAX. Przedstawiono, jak można tworzyć w pełni obiektowy kod w języku JavaScript oraz stworzyć rozwiązanie, w którym cała logika biznesowa systemu umieszczona jest w warstwie bazy danych.
-
Zaburzenia napięcia w elektroenergetycznej sieci zasilającej wywoływane zwarciami w układach trakcyjnych
- Robert Kowalak
W artykule przedstawiono wybrane wyniki badań oddziaływania zwarć w sieci trakcyjnej i w podstacjach trakcyjnych na elektroenergetyczną sieć zasilającą SN. W ramach przeprowadzonych badań rozpatrywano zwarcia wyłączane przez bezpieczniki topikowe, trakcyjne wyłączniki szybkie, a także wyłączniki średniego napięcia. Podstawowym analizowanym zagadnieniem były chwilowe obniżenia i zapady napięcia w sieci SN podczas zwarcia po stronie trakcyjnej. Badania przeprowadzono z uwzględnieniem różnych istniejących układów zasilania odbiorów w sieci trakcyjnej i przy różnym umiejscowieniu zwarcia w układzie.
-
Zaburzenia napięcia w elektroenergetycznej sieci zasilającej wywoływane zwarciami w układach trakcyjnych
- Robert Kowalak
W artykule przedstawiono wybrane wyniki badań oddziaływania zwarć w sieci trakcyjnej i w podstacjach trakcyjnych na elektroenergetyczną sieć zasilającą SN. W ramach przeprowadzonych badań rozpatrywano zwarcia wyłączane przez bezpieczniki topikowe, trakcyjne wyłączniki szybkie, a także wyłączniki średniego napięcia. Podstawowym analizowanym zagadnieniem były chwilowe obniżenia i zapady napięcia w sieci SN podczas zwarcia po stronie trakcyjnej. Badania przeprowadzono z uwzględnieniem różnych istniejących układów zasilania odbiorów w sieci trakcyjnej i przy różnym umiejscowieniu zwarcia w układzie.
-
Zaburzenia napięcia w sieci SN powodowane zwarciami w obwodach trakcyjnych
- Robert Kowalak
W artykule przedstawiono wybrane wyniki badań oddziaływania zwarć w sieci trakcyjnej i w podstacjach trakcyjnych na elektroenergetyczną sieć zasilającą SN. W ramach przeprowadzonych badań rozpatrywano zwarcia wyłączane przez bezpieczniki topikowe, trakcyjne wyłączniki szybkie, a także wyłączniki średniego napięcia. Podstawowym analizowanym zagadnieniem były chwilowe obniżenia i zapady napięcia w sieci SN podczas zwarcia po stronie trakcyjnej. Badania przeprowadzono z uwzględnieniem różnych istniejących układów zasilania odbiorów w sieci trakcyjnej i przy różnym umiejscowieniu zwarcia w układzie. W oparciu o uzyskane wyniki dokonano oceny wpływu powstających zaburzeń napięcia na inne odbiorniki zasilane z tej samej, co podstacje trakcyjne, sieci SN.
-
Zadanie transportowe jako problem przepływu w sieciach
- Barbara Wódkowska
W artykule przedstawiono sposób sprowadzenia zagadnienia transportowego do problemu przepływu w sieciach, w szczególności do problemu wyznaczania opływu o minimalnym koszcie.
-
Zagadnienie lokalizowania terminala ruchomego w sieciach komórkowych
- Ryszard Katulski
- Jacek Stefański
- Ryszard Studański
W referacje przedstawiono problem wyznaczania położenia terminala ruchomego w systemach komórkowych. Opisano wybrane metody oraz na podstawie systemu GSM i UMTS zaprezentowano obowiązujące standardy lokalizowania terminala ruchomego w sieciach komórkowych.
-
Zagadnienie obciążeń okrętowych silników głównych o zapłonie samoczynnym
- Jerzy Girtler
Zaprezentowano pogląd na temat przydatności mocy użytecznej jako wielkości fizycznej, stosowanej do jednoznacznego określenia obciążenia silnika o zapłonie samoczynnym. Scharakteryzowano ją na przykładzie teoretycznych charakterystyk zewnętrznych okrętowych silników głównych. Wykazano, że do jednoznacznej oceny obciążenia silnika powinny być zastosowane inne wielkości fizyczne niż jego moc użyteczna. Moc użyteczna nie może być bowiem uznana za wielkość jednoznacznie odzwierciedlającą jego obciążenia, ponieważ tę samą jej wartośc można uzyskać przy mniejszej wartości momentu obrotowego i większej wartości prędkości obrotowej, jak też przy odpowiednio większej wartości momentu i mniejszej wartości prędkości obrotowej silnika.