Repozytorium publikacji - Politechnika Gdańska

Ustawienia strony

english
Repozytorium publikacji
Politechniki Gdańskiej

Publikacje z roku 2009

Pokaż wszystkie
  • Badania eksperymentalne przy wykorzystaniu układu monitoringu dynamicznego oddziaływania odbieraka prądu na sieć trakcyjną
    • Krzysztof Karwowski
    • Mirosław Mizan
    • Jacek Skibicki
    • Przemysław Pazdro
    2009 Pełny tekst Czasopismo Techniczne

    Opracowany układ monitoringu parametrów technicznych odbieraków prądu ma na celu wykrycie uszkodzonych lub źle wyregulowanych odbieraków w pojazdach znajdujących się w warunkach ruchowych na linii kolejowej. Ocenę stanu technicznego oparto na pomiarze i analizie uniesienia dynamicznego przewodów sieci jezdnej w momencie przejścia odbieraka pojazdu przez punkt pomiarowy. Omówiono zasadę działania stanowiska monitoringu, jego skalowanie oraz kryteria oceny wyników pomiarowych. Przedstawiono przykładowe wyniki pomiarów dla odbieraków o poprawnych parametrach i odbieraków nieprawidłowo wyregulowanych. Praktyczne zastosowanie prezentowanego systemu monitorowania umożliwia zwiększenie bezpieczeństwa w ruchu kolejowym i obniżenie kosztów eksploatacji.


  • Badania epidemiologiczne populacji kobiet gminy Przodkowo w kierunku toksoplazmozy
    • Lucyna Holec-Gąsior
    • Józef Kur
    2009 Pełny tekst Przegląd Epidemiologiczny

    W pracy przedstawiono badania dotyczące rozpowszechnienia toksoplazmozy wśród grupy kobiet w wieku 12-81 lat zamieszkujących teren typowej wiejskiej gminy Przodkowo w województwie pomorskim. Analizowano częstość występowania specyficznych przeciwciał IgG i IgM anty-Toxoplasma gondii oraz awidność przeciwciał IgG w tej grupie społecznej.


  • Badania odbiorcze i eksploatacyjne przekładników indukcyjnych
    • Marek Olesz
    • Henryk Boryń
    2009

    Artykuł prezentuje zagadnienia związane ze sprawdzaniem stanu technicznego przekładników indukcyjnych stosowanych w układach pomiarowych energii elektrycznej - badań odbiorczych i eksploatacyjnych wymaganych przez aktualne przepisy i normy techniczne.


  • Badania oporów poprzecznych rusztu torowego podczas pracy podbijarki
    • Władysław Koc
    • Piotr Chrostowski
    2009

    W pracy przedstawiono opis przeprowadzonych badań eksperymentalnych dotyczących oporów rusztu torowego, zastosowany system pomiarowy oraz analizę uzyskanych wyników. Pomiary potwierdziły tezę o możliwości określania charakteru oporu poprzecznego za pomocą podbijarki. Zaprezentowano również model matematyczny, opisującego przebieg procesu przemieszczania rusztu torowego w płaszczyźnie poziomej przez podbijarkę, w którym wykorzystano metodę elementów skupionych. Przeprowadzone symulacje komputerowe pokazują, że jest możliwe takie dobranie parametrów sprężystych i tłumiących związanych z rusztem torowym oraz podsypką, aby można było uzyskać wyniki zbliżone do wyników badań eksperymentalnych.


  • Badania teoretyczne łożysk ślizgowych podpartych na czaszy kulistej = Theoretical tests of hydrodynamic journal bearing with self-aligning spherical support
    • Artur Olszewski
    • Michał Wodtke
    2009 Pełny tekst TRIBOLOGIA

    Przedstawiono metodykę badań teoretycznych i doświadczalnych łożysk ślizgowych podpartych na czaszy kulistej. Badania teoretyczne prowadzono z wykorzystaniem programu komputerowego MES oraz programu wyznaczającego charakterystyki filmu olejowego. W celu opisu systemu tribologicznego łożysko-podpora stworzono trójwymiarowy model MES łożyska i gniazda. W czasie badań analizowano wpływ wielu czynników mogących ułatwiać lub utrudniać samonastawność, takich jak luz pomiędzy kulą a gniazdem, wpływ współczynnika tarcia, geometrię gniazda itp. Wyniki badań są aktualnie weryfikowane na specjalnie do tego celu zmodernizowanym stanowisku badawczym.


  • Badania uszkodzeń powłok ceramicznych wskutek tarcia ślizgowego w ruchu postępowo-zwrotnym = Wear pattern testing of ceramic coatings under reciprocating sliding
    • Krzysztof Druet
    2009 Pełny tekst TRIBOLOGIA

    Badano (wykorzystując mikroskop optyczny oraz skaningowy) morfologię uszkodzeń wybranych powłok ceramicznych ( m.in. DLC z dodatkiem wolframu) nakładanych na podłoże stalowe, będących skutkiem tarcia slizgowego w ruchu postępowo-zwrotnym skojarzenia kula-powierzchnia płaska. Ślady zużycia na kulach, czyli obszary wygładzonych plateau, mają kształt zbliżony do elipsy. Praca, przy zmiennym zwrocie sił stycznych działających na powierzchnię próbek powodowała pojawienie się uszkodzeń - rys, wyrw, odwarstwień ''przetarć'', pęknięć - również o charakterze zmęczeniowym. Biorąc pod uwagę różnorodność morfologiczną uszkodzeń, proponuje się (w przypadku uszkodzeń powłiki będących skutkiem propagacji pęknięć) klasyfikować je z uwagi na czynniki takie jak: przyczyna naprężeń wywołujących pęknięcie, charakter pęknięcia, miejsce inicjacji, kierunek propagacji początkowej i dalszej, skutek propagacji pęknięcia itd.


  • Badania zanieczyszczeń gazowych powietrza w aglomeracjach miejskich przy użyciu mobilnej stacji diagnostycznej
    • Michalina Bielawska
    • Krystyna Szymańska
    • Jacek Namieśnik
    • Waldemar Wardencki
    • Ryszard Katulski
    • Jacek Stefański
    • Jarosław Sadowski
    2009

    W pracy przedstawiono budowę oraz możliwości systemu do pomiaru zanieczyszczeń gazowych powietrza atmosferycznego. Przedstawiono wymagania funkcjonalne mobilnej stacji diagnostycznej, konstrukcję stacji oraz przykładowe wyniki pomiarów.


  • Badania zmian jakości mikrobiologicznej wody w sieci wodociągowej aglomeracji trójmiejskiej
    • Aleksandra Sokołowska
    • Krystyna Olańczuk-Neyman
    2009 Pełny tekst OCHRONA ŚRODOWISKA

    W pracy przedstawiono porównawcze badania jakości wód wodociągowych zasilanych z ujęcia powierzchniowego (A) oraz dwóch ujęć podziemnych (B1, B2). Ujmowane wody powierzchniowe poddawane są różnorodnym procesom fizykochemicznym t. j. ozonowaniu wstępnemu, koagulacji, filtracji na filtrach piaskowych, ozonowaniu pośredniemu oraz filtracji na filtrach węglowych. W pierwszym okresie badań uzdatnione wody przed podaniem do sieci były dezynfekowane chlorem gazowym, a w drugim mieszaniną chloru gazowego i dwutlenku chloru. Natomiast wody podziemne pochodzące z dwóch ujęć były uzdatniane na filtrach ciśnieniowych typu Culligan (ZUW-B1) lub na wpracowanych złożach z piasku kwarcowego (ZUW-B2) i przed skierowaniem do sieci wodociągowej nie były dezynfekowane. Wyniki prac wykazały, że w przypadku wód powierzchniowych zaawansowane procesy uzdatniania, łącznie z końcową dezynfekcją w ZUW, nie zabezpieczały ich jakości mikrobiologicznej w sieci wodociągowej. Ponadto, zmiana metody dezynfekcji z chloru gazowego na mieszaninę Cl2 i ClO2 spowodowała uruchomienie osadów zdeponowanych w przewodach wodociągowych i bardzo znaczny spadek stężenia pozostałych środków dezynfekcyjnych towarzyszący ponad trzykrotnemu wzrostowi stężenia OWO oraz średnio dziesięciokrotne zwiększenie liczby bakterii heterotroficznych w wodzie wodociągowej. Liczba bakterii heterotroficznych korelowała ze stężeniem OWO i była odwrotnie skorelowana ze stężeniem pozostałego chloru w wodzie. W znacznie krótszym systemie wodociągowym (od 5,2 do 6,0 km) zasilanym przez uzdatnione wody podziemne nie dezynfekowane liczba bakterii w końcówce sieci wzrastała dwukrotnie w porównaniu z początkową, przy czym nie przekraczała 32 JTK/cm3 . Liczba bakterii w wodzie korelowała ze stężeniem OWO oraz ze stężeniem fosforu ogólnego.


  • Badanie adsorpcji surfaktantu anionowego LAS na kłaczkach osadu czynnego
    • Alina Dereszewska
    • Renata Tomczak-Wandzel
    • Magdalena Dubiel
    • Krystyna Mędrzycka
    2009 Pełny tekst Inżynieria i Aparatura Chemiczna

    Badano adsorpcję surfaktantu anionowego LAS na osadzie czynnym pobranym z oczyszczalni ścieków w Swarzewie. Opracowano metodykę separacji i oznaczania surfaktntu w cieczy nadosadowei i w osadzie. Stwierdzono, że na osadzie adsorbuje się około 50-75% całej ilości surfaktantu, w roztworze pozostaje 6-12%, zaś straty wynikające z biodegradacji lub adsorpcji LAS na ściankach naczyń podczas procedury analitycznej stanowią od 25 do 32%.


  • Badanie efektywności kodów LDPC
    • Andrzej Marczak
    2009 Przegląd Telekomunikacyjny + Wiadomości Telekomunikacyjne

    W referacie zaprezentowano wyniki badań symulacyjnych jakości transmisji z wykorzystaniem kodów LDPC i turbokodu w interfejsie radiowym systemu UMTS Badania symulacyjne zostały przeprowadzone dla szybkości transmisji 144 kb/s w środowisku propagacyjnym miejskim, wokołobudynkowym. Oprócz tego została przedstawiona zasada działania i algorytmy dekodowania kodów LDPC.


  • Badanie i analiza procesu regulacji geometrycznej toru kolejowego
    • Sławomir Grulkowski
    2009

    Szyny toru kolejowego, a szczególnie toru bezstykowego, są poddane działaniu sił osiowych. Powstają one głównie wskutek oddziaływań termicznych (różnice temperatur), fizycznych (niejednorodność materiałowa) i mechanicznych (uderzenia od płaskich miejsc na kołach). Naprężenia od zmian temperatury otoczenia, naprężenia powstające wskutek pełzania toków szynowych (podłużnych przemieszczeń szyn wraz z podkładami lub samych szyn), naprężenia od zginania (pod wpływem obciążenia), naprężenia własne (resztkowe) są głównymi czynnikami, które powodują deformacje toru kolejowego. Wielkość sił wiąże się bezpośrednio z problemem stateczności toru, a ich znajomość jest bardzo istotna z eksploatacyjnego punktu widzenia, szczególnie w bieżącej praktyce utrzymaniowej. Mimo takiej potrzeby, do tej pory nie udało się opracować metody umożliwiającej monitorowanie stanu sił osiowych w szynach w czasie normalnych, bieżących czynności utrzymaniowych. Zaprezentowana koncepcja polega na wymuszaniu przemieszczeń poziomych całego rusztu torowego za pomocą podbijarki i rejestracji określonego wskaźnika krzywizny. Przeprowadzona analiza zależności pomiędzy wielkością sił osiowych w torze a krzywizną pokazuje, że istnieje możliwość szacowania wielkości sił w szynach dzięki znajomości przemieszczenia toru oraz wskaźnika krzywizny.


  • Badanie jakości wody w basenach kąpielowych w odniesieniu do technologii jej uzdatniania
    • Aleksandra Korkosz
    • Jan Hupka
    2009 CHEMIK nauka-technika-rynek

    Przeanalizowano jakość wody w wybranych basenach kąpielowych. Dezynfekcja za pomocą podchlorynu sodu okazała się metodą skuteczną względem bakterii grupy coli, ale losowo pojawiały się w nadmiarze gronkowce koagulazo-dodatnie. Wyższe stężenie podchlorynu sodu likwidowało zagrożenie.


  • Badanie możliwości korekcji ubytku słuchu w polu akustycznym z wykorzystaniem głośników superkierunkowych
    • Piotr Suchomski
    • Anna Charukiewicz
    • Bożena Kostek
    2009

    Celem pracy jest pokazanie możliwości wykorzystania głośników superkierunkowych w badaniu osób niedosłyszących w polu akustycznym. Przedstawiono budowę oraz wyniki pomiarów charakte-rystyk głośników superkierunkowych w komorze bezechowej. Zaproponowano sposób prowadzenia badań osób niedosłyszących w wolnym polu z wykorzystaniem opisanych głośników oraz metodykę wykorzystania opisanej technologii w procesie korekcji ubytków słuchu. Przedstawiono i przeanali-zowano wyniki badań z udziałem grupy pacjentów. Podano wnioski i kierunki rozwoju zapropono-wanej metody korekcji ubytków słuchu.


  • Badanie możliwości procesowych obniżenia skażenia wód śródlądowych serwatką
    • Bożenna Kawalec-Pietrenko
    • Iwona Hołowacz
    • Karolina Kucharska
    2009 Pełny tekst Inżynieria i Aparatura Chemiczna

    Zaproponowano zastosowanie separacji pianowej do wydzielenia białek z serwatki. Zbadano wpływ pH, stężenia początkowego białek, prędkości przepływu powietrza oraz obecności addytywów na efektywność separacji białek serwatkowych w półperiodycznej kolumnie barbotażowej. Dla wybranych warunków badano także przebieg flotacji białek serwatkowych oraz wartość współczynnika ChZT


  • Badanie odporności wyłączników różnicowoprądowych na przejściowe prądy różnicowe
    • Stanisław Czapp
    2009 elektro.info

    W artykule przedstawiono wyniki badań wybranych wyłączników różnicowoprądowych przy przejściowych prądach różnicowych. Omówiono przyczyny niejednakowej odporności na przejściowe prądy różnicowe wyłączników różnicowoprądowych bezzwłocznych o takim samym znamionowym prądzie różnicowym zadziałania. Zwrócono uwagę, że niektóre bezzwłoczne wyłączniki wysokoczułe mogą być bardziej odporne na przejściowy prąd różnicowy niż bezzwłoczne wyłączniki średnioczułe.


  • Badanie solubilizacji mieszanin weglowodorów jako jednego z mechanizmów remediacji zaolejonych gruntów
    • Ilona Edyta Kłosowska-Chomiczewska
    • Sebastian Pastewski
    • Krystyna Mędrzycka
    2009 CHEMIK nauka-technika-rynek

    Przeprowadzono badania solubilizacji mieszanin węglowodorów (dekan, dodekan, tetradekan, heksadekan; oktan, oktadekan; dodekan, toluen) w wodnych roztworach micelarnych surfaktantów niejonowych (Rokanol NL6, Triton BG10, AG 6210) oraz ich mieszanin. Solubilizacja najbardziej efektywnie zachodziła w roztworach Rokanolu NL6. Zaobserwowano dwukrotny spadek efektywności procesu solubilizacji wraz ze wzrostem długości łańcucha węglowodoru o 10 atomów węgla. Najwyższą efektywnością charakteryzowały się procesy solubilizacji mieszaniny węglowodoru alifatycznego i aromatycznego.


  • Badanie stabilności uogólnionych liniowych układów dynamicznych
    • Marta Regulińska
    2009

    teoria stabilności zajmuje się jakościową analizą układów dynamicznych. do badania stabilności uogólnionych układów dynamicznych wykorzystuje się uogólnione wielomiany wykładnicze, które wykorzystywane są w metodzie wyznaczania odpowiedzi układów dynamicznych. takie ujęcie problemu stabilności pozwala badać stabilnoś szerokiej klasy układów dynamicznych w sposób jednolity, np. dla klasycznych układów dynamicznych ciągłych i dyskretnych o parametrach skupionych, które są wykorzystywane do opisu i analizy bezpieczeństwa systemów transportowych.


  • Badanie właściwości fotoelektrycznych cienkich warstw tlenków TiO2:V na zautomatyzowanym stanowisku dla metody obic
    • Karolina Sieradzka
    • Adamiak Bogdan
    • Jarosław Domaradzki
    • Marcin Stanisław Łapiński
    • Barbara Górnicka
    2009

    w rozdziale zaprezentowano wyniki badań właściwości fotoelektrycznych struktury tlenku tytanu domieszkowanego wanadem naniesionej na podłoże krzemowe. cienką warstwę tlenkową naniesiono w procesie rozpylania magnetronowego rozpylania magnetronowego. na podstawie badań stwierdzono występowanie efektu fotoelektrycznego na granicy cienka warstwa - podłoże krzemowe.


  • BADANIE WŁAŚCIWOŚCI MECHANICZNYCH POLIWĘGLANU BĘDĄCEGO ELEMENTEM ZADASZENIA STADIONU W GDAŃSKU
    • Paweł Kłosowski
    • Krzysztof Żółtowski
    • Krzysztof Żerdzicki
    • Tomasz Tomaszkiewicz
    2009

    Przedmiotem ekspertyzy było zbadanie właściwości mechanicznych poliwęglanu zaprojektowanego jako element zadaszenia stadionu piłkarskiego w Gdańsku budowanego na mistrzostwa Europy w piłce nożnej EURO 2012. Ekspertyza obejmowała badania laboratoryjne poliwęglanu litego pod kątem zastosowania go jako materiału konstrukcyjnego oraz badania terenowe gotowych konstrukcyjnych elementów testowych w skali 1:1 w trakcie budowy stadionu.


  • Balance error generated by numerical diffusion in the solution of Muskingum equation
    • Dariusz Gąsiorowski
    2009

    In the paper the conservative properties of the lumped hydrological models with variable parameters are discussed. It is shown that in the case of the non-linear Muskingum equation the mass balance is not satisfied. The study indicates that the mass balance errors are caused by the improper form of equation and by the numerical diffusion which is generated in the solution. It has been shown that the classical way of derivation of the non-linear Muskingum equation leads to non-conservative form which does not guarantee the correct solution. The balance errors can occur not only in the case of non-conservation form but can occur even for an equation written in the conservative form. Using the modified equation approach it was possible to show why the numerical solutions of equations in the conservative form can suffer from the balance errors.