Pokaż publikacje z roku
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2025
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2024
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2023
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2022
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2021
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2020
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2019
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2018
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2017
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2016
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2015
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2014
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2013
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2012
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2011
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2010
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2009
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2008
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2007
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2006
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2005
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2004
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2003
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2002
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2001
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2000
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1999
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1998
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1988
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1987
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1980
Publikacje z roku 2009
Pokaż wszystkie-
Geotechnika metod bezwykopowych
- Bohdan Zadroga
Omówiono geotechniczne aspekty bezwykopowych metod budowy kanałów i rurociągów podziemnych oraz ich renowacji. Scharakteryzowano rodzaje przebić, przecisków, przewiertów i mikrotunelowania oraz stosowanych sposobów napraw i renowacji. Zamieszczono wzory i schematy do obliczeń oddziaływania pionowego na strop i spąg oraz oddziaływania poziomego gruntu otaczającego. Przeanalizowano zagadnienie tarcia między gruntem oraz obudową i zasady obliczeń siły przeciskającej oraz sposoby obliczeń osiadania powierzchni terenu, zasięgu niecki osiadania i wysokości przesklepienia gruntu. Osobną część poświęcono charakterystyce tarczowej metody drążenia tuneli i doboru tarcz.
-
Gesture recognition framework for multimedia content viewer controlling
- Michał Lech
- Bożena Kostek
- Andrzej Czyżewski
- Piotr Odya
In the paper a system for controlling a multimedia content viewer by hand gestures is presented. First, selected methods used for gesture recognition are described. Two different application cases of the system, i.e. for multimedia presentation purposes and for multimedia content viewing are outlined. Moreover, a proposal of improvement of the system combining these approaches is also given. The system work cycle is reviewed. The results of the system tests are provided.
-
Giełdowe kontrakty terminowe sposobem na ograniczenie wzrostu cen produktów rolnych
- Piotr Giruć
Artykuł dotyczy znaczenia kontraktów terminowych w kształtowaniu się cen na masowe produkty rolne.
-
Glikoliza odpadów polimerowych
- Janusz Datta
- Michał Kacprzyk
Na podstawie literatury omówiono sposoby prowadzenia glikolizy odpadów poliuretanowych. Opisano procesy zachodzące z wykorzystaniem katalizatorów o różnej szybkości działania: wodorotlenek potasu, octan potas (KAc) i dibutylodilaurynian cyny (IV) (DBTDL). Zaprezentowano aktualny stan wiedzy dotyczący mechanizmów glikolizy odpadów poliuretanowych, w obecności glikoli o różnej budowie chemicznej takich jak glikol etylenowy (EG), dietylenowy (DEG), propylenowy (PG) i dipropylenowy (DPG).
-
Global monitoring system of cargo containers = Globalny system monitoringu ładunków kontenerowych
- Ryszard Katulski
- Jacek Stefański
- Jarosław Sadowski
- Sławomir Ambroziak
- Bożena Miszewska
W artykule przedstawiony został opis globalnego systemu monitoringu ładunków kontenerowych, ze szczególnym uwzględnieniem roli odgrywanej przez Inteligentny Moduł Kontenerowy w samoorganizującej się sieci monitorującej.
-
Globalny bezprzewodowy system monitoringu ładunków kontenerowych
- Ryszard Katulski
- Sławomir Ambroziak
- Bożena Miszewska
- Jarosław Sadowski
- Jacek Stefański
W artykule opisano globalny bezprzewodowy system monitoringu ładunków kontenerowych, jako rozwiązanie podnoszące bezpieczeństwo i efektywność transportu kontenerowego. Scharakteryzowano budowę i działanie Inteligentnego Modułu Kontenerowego (IMK) w samoorganizującej się sieci monitorującej stan wnętrza kontenera.
-
Globalny system monitoringu ładunków kontenerowych
- Ryszard Katulski
- Jacek Stefański
- Jarosław Sadowski
- Sławomir Ambroziak
- Bożena Miszewska
w artykule przedstawiony został opis globalnego systemu monitoringu ładunków kontenerowych, ze szczególnym uwzględnieniem roli odgrywanej przez inteligentny moduł kontenerowy w samoorganizującej się sieci monitorującej.
-
Glukozynolany: znaczenie i metody oznaczania
- Agnieszka Bartoszek-Pączkowska
- Barbara Kusznierewicz
- Anita Piasek
- Anna Śmiechowska
- Jacek Namieśnik
Warzywa krzyżowe wzbudzają zainteresowanie badaczy jako potencjalne źródło substancji mogących znaleźć zastosowanie w profilaktyce chorób nowotworowych. Przeciwrakotwórcze właściwości tych roślin wiązane są z obecnością glukozynolanów i produktów ich rozkładu, tj. izotiocyjanianów i indoli, które wykazują wiele aktywności biologicznych istotnych z punktu widzenia chemoprewencji nowotworów. Wspomniane związki mają również aktywność biocydów o szerokim spektrum działania w stosunku do pasożytów, bakterii i grzybów. Skład glukozynolanów jest charakterystyczny dla danego gatunku, ale zawartość poszczególnych glukozynolanów uwarunkowana jest odmianą, częścią rośliny, jak również czynnikami środowiskowymi. Znaczenie bioaktywnych składników warzyw krzyżowych przyczyniło się do opracowania metod ich identyfikacji i ilościowego oznaczania.
-
Gospodarka globalna - stan i perspektywy rozwoju
- Magdalena Olczyk
Artykuł obejmuje analizę gospodarki globalnej i perspektywy jej rozwoju. autorka starała się odpowiedzieć na pytanie, jak wszechobecne procesy globalizacyjne zmieniły gospodarkę światową w ciągu ostatnich kilku dekad. na tym tle omówione zostały cechy współczesnej gospodarki globalnej oraz scenariusze jej rozwoju. ponadto w artykule omówiono miejsce światowej i europejskiej gospodarki morskiej w globalnym otoczeniu.
-
GRA2 and ROP1 recombinant antigens as potential markers for detection of Toxoplasma gondii-specific immunoglobulin G in humans with acute toxoplasmosis.
- Lucyna Holec-Gąsior
- Józef Kur
- Elżbieta Hiszczyńska-Sawicka
Artykuł przedstawia oszacowanie przydatności w serodiagnostyce toksoplazmozy dwóch rekombinatowych białek antygenowych GRA2 i ROP1 Toxoplasma gondii. Białka rekombinantowe otrzymano z wykorzystaniem bardzo wydajnego, bakteryjnego systemu ekspresyjnego, który pozwolił na otrzymanie miligramowych ilości antygenów z 1 litra hodowli po zastosowaniu jednoetapowego oczyszczania metodą chromatografii metalopowinowactwa. Użyteczność diagnostyczna antygenów była testowana z wykorzystaniem puli 167 prób surowic pobranych od pacjentów z różnymi fazami choroby w teście Western blotting oraz ELISA. Uzyskane wyniki badań pokazały, iż białka GRA2 i ROP1 częściej wykrywają specyficzne przeciwciała IgG zawarte w surowicach pobranych od pacjentów z wczesną toksoplazmozą (odpowiednio 100% i 94,6%) niż w surowicach pochodzących od pacjentów z przewlekłą fazą choroby (22,5% i 15,5%). Wyniki te sugerują zatem, że specyficzne przeciwciała IgG przeciwko białku GRA2 i ROP1 są syntetyzowane podczas fazy wczesnej i nieobecne są w fazie chronicznej toksoplazmozy. Z tego względu antygeny te mogą być uznane za potencjalne markery molekularne, użyteczne w różnicowaniu faz choroby u osób zarażonych pasożytem T. gondii.
-
Graficzna metoda prezentacji scenariuszy dla aplikacji interaktywnych
- Jarosław Kuchta
Jednym z kluczowych obszarów projektowania aplikacji interaktywnychjest tworzenie scenariuszy. Muszą one być opisane w sposóbformalny dla zapewnienia możliwości ich wykonania przez system komputerowy. Zapewniają to uznane języki opisu procesów biznesowych, takie jak BPEL, BPML. Z drugiej jednak strony te same scenariusze powinny być przedstawione w sposób czytelny i zrozumiały dla przeciętnego użytkownika, tak aby mógł on zweryfkowa ich poprawność i kompletność. Taki grafczny sposób przedstawienia mogą zapewnić diagramy scenariuszy narysowane w grafcznym języku modelowania IML. Na podobieństwo komiksu diagram scenariuszy jest dzielony na szereg scen, z których każda prezentuje bardzo prostą interakcję między dwoma (maksymalnie trzema) aktorami scenariusza. Dla zapewnienia odpowiedniego realizmu scen aktorów przedstawia się w formietzw. awatarów, czyli trójwymiarowych obiektów grafcznych, które mająmożliwość prezentowania działań aktorów. Biblioteka awatarów ułatwia zastosowanie diagramów scenariuszy do projektowania aplikacji interaktywnych.
-
Graph decomposition for improving memoryless periodic exploration
- Adrian Kosowski
- Alfredo Navarra
W ostatnich latach często badanym problem jest eksploracja anonimowych grafów z lokalnymi etykietami portów przy każdym wierzchołku. Niedawno pokazano [Czyzowicz et al., Proc. SIROCCO'09], że dla każdego grafu istnieje poetykietowanie prowadzące do eksploracji przez automat bezpamięciowy z okresem co najwyżej 13n/3. W niniejszej pracy poprawiamy to ograniczenie do 4n-2, stosując całkowicie nową technikę dekompozycji grafu.
-
Greedy T-colorings of graphs
- Robert Janczewski
Treścią artykułu są pokolorowania kontrastowe wygenerowane przez algorytm zachłanny. Zbadane zostały ich własności, obejmujące liczbę kolororów, rozpiętość i rozpiętość krawędziową.
-
Green analytical chemistry in sample preparation for determination of trace organic pollutants
- Marek Tobiszewski
- Agata Mechlińska
- Bogdan Zygmunt
- Jacek Namieśnik
W pracy przedstawiono przyjazne środowisku techniki analityczne, stosowane w celu izolacji i wzbogacania analitów. Ilość używanych rozpuszczalników jest ograniczana przez stosowanie alternatwnych rozpuszczalników, technik bezrozpuszczalnikowych, ekstrakcji wspomaganych czynnikami zewnętrznymi oraz przez wprowadzanie mikrosystemów analitycznych.
-
Grinding of cemented carbides with planetary kinematics
- Adam Barylski
- Mariusz Deja
- Mark Heinrich
- Tom Hoghe
- Badr Ikken
- Eckart Uhlmann
W pracy przeprowadzono wyniki badań szlifowania z wykorzystaniem nowoczesnej szlifierki planetarnej DLM 505 HS. Zastosowano jednolite narzędzie wykonane z ziarna diamentowego D107. W artykule wyprowadzono podstawowe równania ruchu w układzie planetarnym. Przedstawiono również wartości parametrów chropowatości, ubytku materiałowego i płasko-równoległości po szlifowaniu przedmiotów wykonanych z węglików spiekanych - HF10, D10x8 mm.
-
Groundwater flow modelling of multi-aquifer systems for regional resources evaluation: the Gdansk hydogeological system, Poland
- Beata Jaworska-Szulc
W celu oceny regionalnych zasobów gdańskiego systemu hydrogeologicznego zbudowano matematyczny model przepływu wód. Obszar badań objął około 2800 km2. Dane pozyskano z ponad 1700 otworów badawczych. Na podstawie modelu oszacowano zasoby dla wszystkich pieter wodonośnych: plejstoceńskiego, neogeńsko-paleogeńskiego i kredowego. Na podstawie analizy równania Bredehoef'a ustalono, że aktualna eksploatacja jest zbliżona do poziomu ''zrównoważonego poboru wód''.
-
Gwarantowanie bezpieczeństwa w systemie z połączeniami awaryjnymi
- Łukasz Wrona
Rozważamy zapewnianie bezpieczeństwa przed zewnętrznym intruzem w systemie o topologii drzewa, w którym wprowadzono dodatkowe połączenia awaryjne. Grupa mobilnych autonomicznych agentów musi przechwycić intruza, niezależnie od przyjętej przez niego strategii unikania. W literaturze problem ten jest modelowany jako przeszukiwanie grafów. W pracy zawężamy dotychczasowe oszacowanie na liczbę przeszukiwawczą kaktusów podkubicznych, do dwóch możliwych wartości dla każdej ilości odgałęzień z liczbą przeszukiwawczą nie większą niż k. Dokonujemy również pełnej klasyfikacji odgałęzień tzw. typu (**), posiadających rdzeń lub aleję.
-
Hala ''Olivia'' w Gdańsku po 40 latach użytkowania
- Elżbieta Urbańska-Galewska
Artykuł zawiera opis, unikatowej w skali świata, sprężonej, stalowej konstrukcji zadaszenia hali Olivia w Gdańsku. Przedstawiono wyniki przeglądu technicznego obiektu oraz wyniki oceny nośności stalowych dźwigarów dachowych. Do oceny nośności wykorzystano obliczenia 3D konstrukcji dachu, wykonano z wykorzystaniem dwóch rożnych programów komercyjnych.
-
Handel międzynarodowy - główne trendy i kierunki rozwoju
- Aleksandra Parteka
Przeprowadzona analiza ma na celu ukazanie głównych kierunów zmian w światowym handlu. Opisano wzrost wymiany handlowej na skutek procesów integracyjnych oraz liberalizacji handlu w ramach WTO; zmiany w strukturze towarowej handlu, nowych graczy na światowej scenie hndlowej oraz wzrost znaczenia praktyk związanych z międzynarodowym outsoursingiem.
-
Hard tissue samples as markers of occupational exposure in phosphatic fertilizer plant
- Aleksander Astel
- Costel Sarbu
- Marek Biziuk
W pracy opisano zastosowanie próbek włosów i paznokci do oceny narażenia pracowników zakładów nawozów fosforowych na zanieczyszczenie metalami ciężkimi. Jako metodę oznaczania 25 pierwiastków we włosach i paznokciach zastosowano aktywacje neutronową. Do opracowania wyników i ich oceny zastosowano szereg metod chemometrycznych.