Pokaż publikacje z roku
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2025
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2024
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2023
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2022
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2021
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2020
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2019
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2018
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2017
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2016
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2015
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2014
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2013
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2012
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2011
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2010
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2009
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2008
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2007
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2006
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2005
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2004
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2003
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2002
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2001
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2000
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1999
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1998
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1988
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1987
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1980
Publikacje z roku 2009
Pokaż wszystkie-
Kryzys bankowy jako przejaw niestabilności systemu finansowegow
- Gabriela Golawska-Witkowska
- Anna Rzeczycka
Sprawne i efektywne funkcjonowanie każdej gospodarki uzależnione jest przede wszystkim od bezpiecznego, stabilnego i nowoczesnego systemu bankowego. Zakłócenia w pracy systemu finansowego i zaburzenia efektywności świadczenia usług pośrednictwa finansowego negatywnie wpływają na sytuację przedsiębiorstw i gospodarstw domowych. Najpoważniejszą konsekwencją niestabilności finansowej jest kryzys finansowy, często utożsamiany z kryzysem bankowym, gdyż w większości krajów rozwijających się system bankowy stanowi dominującą pozycję w systemie finansowym. Słabość systemu bankowego danego kraju, bez względu na to, czy jest to kraj wysoko rozwinięty, czy rozwijający się, może zagrozić stabilności całej gospodarki, i to zarówno krajowej, jak i światowej.
-
Kryzysy finansowe jako element wahań koniunktury gospodarczej
- Anna Rzeczycka
- Gabriela Golawska-Witkowska
charakterze makroekonomicznym wykazują w pewnych okresach tendencje wzrostowe, a w innych spadkowe. Do tych parametrów należy zaliczyć przykładowo dochód narodowy, wielkość produkcji, konsumpcji, oszczędności, poziom zatrudniania i realizowanych inwestycji. Tendencje obserwowane w gospodarkach światowych, przenoszone są na poszczególne kraje. Mamy do czynienia z wahaniami realnych wielkości ekonomicznych. Celem niniejszego opracowania jest określenie miejsca kryzysu finansowego w procesie wahań koniunktury gospodarczej, wskazanie jego przyczyn i skutków, metod identyfikowania i działań ograniczających jego negatywne skutki.
-
Kształcenie hybrydowe - wykorzystanie e-podręczników w dydaktyce na poziomie akademickim
- Maria Helenowska-Peschke
Artykuł porusza problematykę zwiazaną z wykorzystaniem podręczników multimedialnych (e-podreczników) w kształceniu hybrydowym w kontekscie nauczania-uczenia się geometrii wykreślnej na Wydziale Architektury Politechniki Gdanskiej. Pod pojeciem podrecznika multimedialnego autorka rozumie aplikacje stworzone przy użyciu jednej z wielu technologii internetowej lub multimedialnej ((PHP, Ajax, CSS, Flash, Java 2, xHTML) przyjmującej interakcyjne reakcje użytkownika.
-
Kształtowanie nowego oblicza Młodego Miasta w Gdańsku
- Piotr Lorens
Artykuł obejmuje omówienie procesu planowania i rozwoju Młodego Miasta w Gdańsku. Ujęto w nim rozważania na temat historii miejsca, uwarunkowań przekształceń oraz samego procesu.
-
Kształtowanie nowej doktryny urbanistycznej
- Piotr Lorens
Artykuł odnosi sie do kwestii budowy nowej doktryny urbanistycznej. Zawarto w nim rozważania na temat propozycji ukształtowania struktury tejże oraz dylematów wiążących się z jej budową.
-
Kształtowanie płynności jako element zarządzania przedsiębiorstwem
- Gabriela Golawska-Witkowska
- Anna Rzeczycka
Kształtowanie płynności w przedsiębiorstwie wymaga zarządzania kapitałem obrotowym, zgodnie z przyjętą strategią: agresywną, umiarkowaną lun konserwatywną. Zarządzając kapitałem obrotowym należy zarządzać środkami pieniężnymi, należnościami i zobowiązaniami oraz zapasami.
-
Kształtowanie przestrzeni Kwartału 21 w Szczecinie na tle doświadczeń europejskich i północnoamerykańskich
- Piotr Lorens
- Zbigniew Paszkowski
- Dariusz Pęchorzewski
Publikacja obejmuje podsumowanie studiów prowadzonych nad możliwościami przekształceń przestrzennych i społeczno - ekonomicznych kwartału 21 w Szczecinie. Zawarto w niej także omówienie kontekstu międzynarodowego przekształceń obszarów o podobnym charakterze.
-
Kształtowanie się władzy regionalnej w województwie pomorskim
- Bolesław Garbacik
Treścią rozdziału w monografii jest analiza kształtowania się układu sił politycznych w samorządzie terytorialnym województwa pomorskiego na poziomie powiatów ziemskich i grodzkich oraz sejmiku województwa.Ukazano rywalizację głównych partii politycznych w Polsce z lokalnymi i regionalnymi organizacjami w walce o władzę w samorządach.
-
Kultura miejsca - edukacja powszechna
- Andrzej Baranowski
Kształtowanie środowiska życia człowieka wymaga uczestnictwa społecznego. Przygotowanie społeczeństwa do świadomego uczestnictwa w kształtowaniu jego przestrzeni życiowej powinno być przedmiotem edukacji powszechnej ze szczególnym uwzględnieniem edukacji dzieci i młodzieży. Edukacja ta powinna zaczynać się od elementarnej struktury - miejsca. Przedstawiono międzynarodowe i polskie doświadczenia w zakresie edukacji dla środowiska i kształtowania kultury przestrzennej oraz zaproponowano kierunki dalszych działań.
-
Kurort Sopot-wielki plac budowy
- Dorota Wojtowicz-Jankowska
Miejsca będące uzdrowiskami poza walorami leczniczymi są kojarzone z charakterystycznymi budynkami czego przykładem jest Sopot. Architektura budynków z przed wojny przeplata się z tą pochodzącą z czasów powojennej odbudowy. Jednocześnie trwają prace związane z modernizacją układu komunikacyjnego i przestrzennego centrum miasta. Zakończenie prac budowlanych nastąpi w 2009 roku. Sopot i nowa zabudowa na jego terenie stanowi podstawę do dyskusji jak łączyć ''starą'' i ''nową'' architekturę oraz poszerzać ofertę funkcjonalną miasta.
-
Kwas mykofenolowy i jego analogi. Synteza i aktywność biologiczna = Mycophenolic acid (MPA) and its analogues. Synthesis and biological activity
- Magdalena Małachowska - Ugarte
- Grzegorz Cholewiński
- Krystyna Dzierzbicka
- Anna Wardowska
- Piotr Trzonkowski
W artykule opisano kwas mykofenolowy (MPA)oraz jego analogi. Kwas MPA został odkryty ponad 100 lat temu i nadal pozostaje atrakcyjnym celem badań biologicznych. Z uwagi na bardzo dużą tendencję do ulegania glukuronidyzacji in vivo, ograniczone są jego możliwości zastosowań jako potencjalnego chemoterapeutyka. Otrzymane dotychczas analogi m.in. zawierające różne cykliczne ugrupowania, monocykliczne fenole i niefenolowe analogi oraz monocykliczne aminy, poza nielicznymi wyjątkami, odznaczają się gorszymi właściwościami farmakologicznymi niż sam kwas mykofenolowy. Kwas mykofenolowy był testowany klinicznie w różnych typach nowotworów jednak bez znaczących sukcesów. Główną przyczyną niepowodzeń było tworzenie się koniugatów z kwasem glukuronowym co utrudniało utrzymanie odpowiedniego stężenia leku dla wykazania aktywności przeciwnowotworowej. Dlatego też zsyntetyzowano m.in. monocykliczne oraz indolowe analogi, z których karboksyamidowa pochodna została wyselekcjonowana do badań przeciw nowotworowi prostaty, otrzymano także nowe monocykliczne analogi jednak bez znaczącej aktywności przeciwnowotworowej. Synteza dalszych pochodnych kwasu mykofenolowego jest konieczna i pożądana, ponieważ daje nadzieję na odkrycie bardziej skutecznych oraz bezpieczniejszych leków immunosupresyjnych.
-
Kwestia autonomii antropologii filozoficznej
- Mieczysław Migoń
W eseju, pt. "Kwestia antropologii filozoficznej" uwypukliłem fakt podejmowanych prób ograniczenia czy też deprecjacji statusu autonomicznego zarówno metafizyki Bytu, jak i antropologii fundamentalnej M. Heidggera, filozofii egzystencji K. Jaspersa oraz egzystencjalizmu J. - P. Sartre'a. Przedstawiłem także próby odzyskania statusu autonomicznego przez metafizykę Bytu antropologię filozoficzną i filozofię życia na przykładzie twórczości filozoficznej G. Marcela i M. Merleau - Ponty'ego. Wskazałem na próby podtrzymania autonomiczności tychże dyscyplin filozoficznych jako naukowych przez wybraną klasę uczonych, naukowców, filozofów, antropologów i teologów.Tym samym mogli oni zdystansować się w różny sposób wobec modnych wówczas (ok. 1930-ok. 1960) egzystencjalizmów w kulturze Zachodu. Następnie uwypukliłem sens i znaczenie tzw. reguły perspektywizmu wedle ks. St. Kamińskiego oraz tzw. reguły orientacji wedle C. A. van Peursena w referencji do ugruntowania statusu antropologii filozoficznej. Z kolei, wskazałem na konstruktywną rolę myśli filozoficznej. Uwypukliłem również to, że w próbie odzyskania i ugruntowania statusu autonomii antropologii, filozoficznej powinny zostać spełnione następujące warunki, scil. : 1) postulowanie reguły perspektywizmu i reguły orientacji w odniesieniu do przedmiotowości antropolog i filozoficznej; 2) stosowanie maksymy antropologicznej : "bycie - w - swoim - człowieczeństwie - w - prawdzie - i - wolności" 3) uświadomienie potrzeby dalszego rozwoju problematyki antropolog i filozoficznej w świetle wyzwań naszych czasów przy dotychczasowej tradycji antropologicznej. Podkreśliłem, że podejmując próbę przybliżania się do podstawy ontycznej ludzkiego człowieczeństwa możemy przyczynić się do "ugruntowania" statusu autonomii antropologii filozoficznej, a także autonomiczności filozofii życia oraz metafizyki Bytu.
-
La Defense od nowa
- Monika Arczyńska
- Łukasz Pancewicz
Opis najnowszych propozycji związanym z planami przebudowy dzielnicy biurowej La Defense w Paryżu.
-
Längenabhängigkeit des Beulwiderstandes Umfangsdruckbeanspruchter Stählerner Kreiszylinderschalen
- Jerzy Ziółko
- Werner Schneider
- Tomasz Białek
- Tomasz Heizig
- Marco Gettel
Omówiono problem stateczności powłok walcowych przy działaniu wewnętrznego podciśnienia. Jest to zagadnienie szczególnie ważne dla stalowych zbiorników i silosów. Scharakteryzowano oryginalne stanowisko badawcze opracowane w Politechnice Gdańskiej. Podanowyniki badań modeli o trzech smukłościach. Wyniki doświadczalne porównano z numerycznie wyznaczonym podcisnieniem krytycznym. Uzyskano dobrą zbieżność.
-
LDPC Codes performance investigation
- Andrzej Marczak
...
-
Life Cycle Assessment of Analytical Protocols
- Helena Janik
- Justyna Kucińska-Lipka
Life cycle assessment is a relatively new tool for environmental management, which is becoming more and more important owing to the globalization of the world economy, where there is a need to develop standards in protecting the environment
-
Limitations of the Chladni patterns method for determination of circular saw blade critical rotational speeds
- Kazimierz Orłowski
- Lubomir Javorek
W pracy przedstawiono wyniki badań eksperymentalnych pił tarczowych z zastosowaniem figur Chladniego do wyznaczania obrotowych prędkości krytycznych pił tarczowych. Otrzymane wyniki wykazały, że w przypadku pił tarczowych o bardziej skomplikowanej budowie z długimi szczelinami, figury Chaldniego opisują postaci drgań, definiują częstotliwości rezonansowe. Jednakże, nie są one przydatne do wyznaczania obrotowych prędkości krytycznych z uwagi na brak danych w literaturze dotyczących wartości współczynnika K uwzględniającego wpływ siły odśrodkowej na zachowanie się piły.
-
LINEAR CHARACTERISTICS OF THE SLOSHING PHENOMENON FOR THE PURPOSE OF ON-BOARD SHIP'S STABILITY ASSESSMENT
- Przemysław Krata
The paper presents results of experimental research and numerical simulations of the sloshing phenomenon. The research was focused on computation of the heeling moment affecting stability of a vessel. The proposed linearisation enables application of the results to the assessment of the ship's stability. The dependence of the heeling moment upon localisation of a tank in the ship's hull is analysed. The heeling moment obtained in the course of the research was compared to the moment computed in accordance with the Intact Stability Code requirements. The study may be a contribution to the more sophisticated estimation of the ship's stability than it is achieved nowadays.
-
Linux scheduler improvement for time demanding network applications, running on Communication Platform Systems
- Marcin Hasse
- Krzysztof Nowicki
Communication Platform Systems as ex. ATCA standard blades located in standardized chassis provides high level communication services between system peripherals. Each ATCA blade brings dedicated functionality to the system but can as well exist as separated host responsible for servicing set of task. According to platform philosophy these parts of system can be quite independent against another solutions provided by competitors. Each system design can be different and can face with many computer systems design problems. One of the most difficult design problems to solve is system integration with set of components running on different operating system levels. This paper presents Linux scheduler improvement possibility to make user space application classified as time demanding (require to be serviced by CPU in given amount of time) running in user space together in system with complicated kernel software structure.
-
Lip movement and gesture recognition for a multimodal human-computer interface
- Piotr Dalka
- Andrzej Czyżewski