Repozytorium publikacji - Politechnika Gdańska

Ustawienia strony

english
Repozytorium publikacji
Politechniki Gdańskiej

Publikacje z roku 2009

Pokaż wszystkie
  • Pomiar częstotliwości napięcia w urządzeniach automatyki elektroenergetycznej
    • Piotr Niklas
    2009 Prace Naukowe Instytutu Maszyn, Napędów i Pomiarów Elektrycznych Politechniki Wrocławskiej. Studia i Materiały

    Przedstawiono wybrane metody pomiaru częstotliwości napięcia w czasie rzeczywistym możliwe do zastosowania w urządzeniach automatyki elektroenergetycznej. Zbadano wpływ składowych harmonicznych wyższych rzędów na pomiar częstotliwości. Dokonano implementacji programowej wybranych metod i wykonano badania symulacyjne.


  • Pomiar efektywności działalności badawczej jednostek organizacyjnych wydziału
    • Andrzej Szuwarzyński
    2009 Pełny tekst Problemy Zarządzania

    Instytucje edukacji wyższej zobowiązane są do prowadzenia działalności badawczej. Celem tego artykułu jest zbadanie efektywności badań wydziału oraz zależności między wyjściami z badań i różnymi miernikami wejść. Wykorzystując dane z 12 jednostek organizacyjnych wybranego wydziału zbudowano model wykorzystując metodę DEA. Wyniki analizy zostały wykorzystane do sformułowania wskazówek dla władz wydziału, które mogą wspomagać proces zarządzania wydziałem.


  • Pomoc publiczna w polityce przemysłowej Unii Europejskiej
    • Jolanta Taraszkiewicz
    2009

    Artykuł jest prezentacją sytuacji uzasadniających wykorzystanie pomocy publicznej jako instrumentu polityki przemysłowej oraz ukazaje tendencje występujące w tym zakresie zarówno w UE jako całości jak również w poszczególnych krajach członkowskich.


  • Pomorska Biblioteka Cyfrowa jako cyfrowe repozytorium dorobku cywilizacyjnego regionu
    • Bożena Hakuć
    • Mariusz Szwoch
    2009 Zeszyty Naukowe Wydziału ETI Politechniki Gdańskiej. Technologie Informacyjne

    W pracy przedstawiono główne założenia i cele projektu Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej(PBC), partnerów biorących udział w jego realizacji, a także spodziewany wpływ na szeroko rozumiany rozwój społeczeństwa regionu i Polski. Celem opisywanego projektu jest stworzenie ogólnodostępnej biblioteki cyfrowej, która umożliwi zachowanie i prezentację w Internecie szerokiemu gronu odbiorców zabytków piśmienniczych i niepiśmienniczych znajdujących się w zasobach bibliotek województwa pomorskiego. Działania te posłuża nie tylko popularyzacji kultury regionu, ale również archiwizacji zasobów kuturowych.


  • Pompy ciepła w komunalnych oczyszczalniach ścieków
    • Ewa Zaborowska
    2009

    Publikacja prezentuje możliwości wykorzystania odzysku ciepła ze ścieków za pośrednictwem sprężarkowych pomp ciepła. Przedstawione zostały przykłady zastosowania takich rozwiązań w wybranych oczyszczalniach komunalnych.


  • Poprawa kontrastu termicznego na potrzeby kalibracji kamer dla termicznej stereowizji
    • Mateusz Moderhak
    2009 Pełny tekst Measurement Automation Monitoring

    .


  • Poprawa zrozumiałości mowy w obecności zakłóceń z wykorzystaniem algorytmu opartego na filtracji adatacyjnej
    • Damian Ellwart
    • Andrzej Czyżewski
    2009 Pełny tekst Zeszyty Naukowe Wydziału Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej

    W pracy opisano nowy sposób wykorzystania filtracjiadaptacyjnej do poprawy jakości dźwięków uŜytecznychnagrywanych w obecności zakłóceń. Przedstawiono stworzonyalgorytm adaptacji, omówiono moŜliwości przetwarzania dźwiękudodatkowymi algorytmami, opisano przeprowadzoneeksperymenty. Zamieszczono i omówiono wyniki eksperymentów.Zaproponowano sposób integracji opracowanej metody zsystemami akustycznego monitorowania aglomeracji miejskiej.


  • Porous materials used as inserted bone implants
    • Beata Świeczko-Żurek
    2009 Pełny tekst Advances in Materials Science

    Artykul zawiera przegladowa analize literatury dotyczaca scaffoldow


  • Porównania międzylaboratoryjne w praktyce
    • Piotr Konieczka
    2009

    Jednym z najistotniejszych środków służących do potwierdzenia miarodajności wyników analiz uzyski-wanych przez laboratoria analityczne oraz do monitorowania uzyskiwanych wyników pomiarów anali-tycznych jest udział w różnego typu badaniach międzylaboratoryjnych.Podstawowym, problemem badań międzylaboratoryjnych jest zarówno odpowiednie ich przygotowanie przez organizatora badań jak i przeprowadzenie pomiarów przez ich uczestników. Podstawową zasada badań międzylaboratoryjnych jest uzyskanie, jako konsekwencji w nich uczestniczenia, dodatkowej wartości będącej następstwem optymalnie przeprowadzonych badań.Głównym celem badań międzylaboratoryjnych jest uzyskanie dodatkowej informacji na temat badanego w ramach porównań obiektu (metody analitycznej, materiału odniesienia czy laboratorium). Ta dodatkowa informacja może być tylko w takim przypadku miarodajna i jak najbardziej wyczerpująca, gdy zarówno organizator badań jak i ich uczestnik w sposób optymalny przedstawi wyniki otrzymanych analiz.Optymalny sposób zarówno zorganizowania jak i przeprowadzenia badań pozwala z jednej strony na otrzymanie - w oparciu o uzyskane wyniki badań - najbardziej pełnej informacji dotyczącej możliwych do popełnienia błędów, sposobu ich wyeliminowania i ich zapobieganiu, a z drugiej strony otrzymania miarodajnego wyniku pomiaru w kolejnych tego typu porównań.


  • Porównanie algorytmów ważonego umieszczania grafów w grafach minimalizujących opóźnienia komunikacyjne
    • Krzysztof Bruniecki
    2009 Pełny tekst Automatyka / Automatics

    W artykule omówiono i porównano zaimplementowane algorytmy ważonego umieszczania grafów w grafach. Z uwagi na obliczeniową trudność problemu ogólnego większość przedstawionych podejść to heurystyki. Dla ograniczonych instancji problemu zaproponowano podejście dokładne oparte o ideę backtrackingu. W pracy zawarto porównanie algorytmów pod względem czasów działania i jakości uzyskanych rozwiązań. Algorytmy zaimplementowane zostały w języku C++.


  • Porównanie jakości odbioru adaptacyjnego odbiornika systemu TETRA pracującego w trybie ciągłym oraz impulsowym
    • Sławomir Możdżonek
    • Dominik Rutkowski
    2009

    W pracy przedstawiono adaptacyjny odbiornik systemu TETRA nowej generacji i wyniki badań jakości odbioru dla transmisji ciągłej oraz impulsowej w łączu w dół. Z przeprowadzonych badań wynika, że wykorzystanie dodatkowych ciągów uczących w przypadku transmisjiciągłej umożliwia znaczną poprawę jakości odbioru.


  • Porównanie metod stosowanych do pomiaru pyłu PM10
    • Tomasz Ludkiewicz
    • Waldemar Wardencki
    2009

    W pracy przedstawiono krytyczny przegląd i porównanie metod oraz pyłomierzy stosowanych na stacjach pomiarowych w wojewódzwtwach pomorskim i warmińsko-mazurskim do pomiaru pyłu PM10, głównego zanieczyszczenia powietrza w tych województwach. Porównano trzy typy pyłomierzy stosowanych w większości stacji automatycznych i manualnych oraz przedstawiono nowatorskie rozwiazanie firmy Grimm.


  • Porównanie technik oczyszczania ekstraktów z żywności zawierającej pestycydy chloroorganiczne oraz anality z grupy PCB = The comparison of techniques for the clean-up of food extracts containing organochlorine pesticides and polychlorinated biphenyls
    • Angelika Beyer
    • Marek Biziuk
    2009 Pełny tekst Nauka Przyroda Technologie

    W pracy przedstawiono wyniki badań dotyczących opracowania metody oczyszczania ekstraktów z żywności o zawartości tłuszczu od 10 do 13% opartej na technice ekstrakcji do fazy stałej przy jakościowym i ilościowym oznaczaniu związków chloroorganicznych. W tym celu porównano odzyski wybranych analitów chloroorganicznych w przypadku zastosowania różnych rozpuszczalników na etapie izolacji analitów z matrycy oraz w przypadku oczyszczania ekstraktów z zastosowaniem różnych technik. Na etapie oczyszczania ekstraktu stosowano technikę SPE bądź technikę SPE poprzedzoną wymrażaniem lub zastosowaniem stężonego kwasu siarkowego.


  • Porównanie własności smarnych wody, emulsji oleju w wodzie typu HFA-E oraz oleju Total Azolla 46 jako czynników roboczych w układach hydraulicznych = Comparison of the lubricant property of water oil-in-water emulsion type HFA-E and oil total Azolla 46 as working liquids in hydraulic systems
    • Paweł Śliwiński
    2009 Pełny tekst TRIBOLOGIA

    W artykule scharakteryzowano i opisano wyniki badań własności smarnych wody destylowanej, 1% emulsji oleju w wodzie typu HFA-E sporządzonej na bazie koncentratu do tworzenia emulsji Isosynth VH110BF, oleju Total Azolla 46 oraz, w celach porównawczych, samego koncentratu Isosynth VH110BF. Przedstawiono również wyniki badań powierzchniowego zużycia zmęczeniowego (pittingu), dla wyżej wymienionych czynników smarnych. Emulsja oleju w wodzie, olej oraz woda, są czynnikami roboczym stosowanymi w układach hydraulicznych.


  • Port-based approach to distributed transfer function method
    • Cezary Orlikowski
    • Rafał Hein
    • Edmund Wittbrodt
    2009

    In the paper there is presented an uniform, port-based approach to modeling of both lumped and distributed parameter systems. Port-based model of distributed system has been defined by application of distributed transfer function method (DTFM). The approach proposed combines versatility of port - based modeling and accuracy of distributed transfer function method. It enables to formulate appropriate input data for computer analysis by application of DTFM. The concise representation of lumped-distributed systems is obtained.


  • Positive solutions for three-point one-dimensional p-Laplacian boundary value problems with advanced arguments [online]
    • Tadeusz Jankowski
    2009 APPLIED MATHEMATICS AND COMPUTATION

    Praca dotyczy problemów istnienia dodatnich rozwiązań dla trzy-punktowych zagadnień brzegowych z wyprzedzonymi argumentami. Zastosowano twierdzenie Avery-Petersona o punkcie stałym aby uzyskać warunki dostateczne na istnienie conajmniej trzech dodatnich rozwiązań.


  • Possibility of valuation of operation of marine diesel engines
    • Jerzy Girtler
    2009 Pełny tekst Journal of Polish CIMEEAC

    W artykule zaproponowano interpretację wartościującą działania okrętowych silników spalinowych, które (podobnie jak przedstawione mechanice klasycznej działania Hamiltona i Maupertiusa oraz działanie wynikające ze zmiany pędu ciała) jest rozpatrywane jako wielkość fizyczna o jednostce miary zwanej dżulosekundą [dżulsekunda]. Przedstawiono oryginalną metodę analizy i oceny działania silników o zapłonie samoczynnym w ujęciu energetycznym dla potrzeb eksploatacyjnych. Wykazano, że rozpatrywanie działania tego rodzaju silników w zaproponowanym tu ujęciu umożliwia uzyskanie istotnej informacji o walorach energetycznych tych silników, uzupełniających informacje związane z przetwarzanie energii w formie pracy i ciepła. Przestawiono możliwość analizy działania silników spalinowych w ujęciu deterministycznym i probabilistycznym. Bazując na deterministycznym ujęciu działania tego rodzaju silników przedstawiono możliwość określenia przydatności eksploatacyjnej silników przez określenie działania silników: możliwego i wymaganego do wykonania zadania.


  • Postprodukcja nagrania wideo z dzwiekiem dookolnym
    • Amadeusz Andrzejewski
    • Bartosz Kunka
    • Bożena Kostek
    2009

    One of the aims of this paper is to present issues related to audio-video correlation. This is presented on the basis of a short film realization employing surround microphone techniques. First, some related works in the domain of sound and vision correlation are presented. Then assumptions concerning scene creation related to both audio and video are shortly described. Another objective is to discuss results of subjective tests performed in order to examine the relationship between high definition video and surround sound associated with video. Conclusions concerning several hypotheses checked in these tests are provided, as well as future work direction.