Repozytorium publikacji - Politechnika Gdańska

Ustawienia strony

english
Repozytorium publikacji
Politechniki Gdańskiej

Publikacje z roku 2009

Pokaż wszystkie
  • Rozwój fotowoltaiki - sposób na zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego
    • Ewa Klugmann-Radziemska
    2009

    Szczytowa cena 147 $ za baryłkę ropy, odnotowana w lipcu 2008 r. i spekulacje na temat jej dalszego wzrostu do 200 $ stały się rzeczywistością, co spowodowało zwiększone zainteresowanie gazem i węglem, jako źródłami energii. Jednakże kryzys gazowy na początku roku 2006 i trudności w utrzymaniu stałych dostaw gazu w Europie latem 2008 r. ujawniły, że Europa jest na wysoce niepewnej pozycji, jeśli chodzi o zaspokojenie dostaw energii na wymaganym poziomie. Jedynym możliwym rozwiązaniem narastającego problemu jest dywersyfikacja dostaw energii z uwzględnieniem źródeł odnawialnych. W marcu 2007 roku Komisja Europejska zatwierdziła aktualny cel osiągnięcia 20% udziału energii, pochodzącej ze źródeł odnawialnych do 2020 roku. Motywacją dla tej decyzji była również potrzeba ustabilizowania emisji gazów cieplarnianych na poziomie 450-550 ppm, co prowadzi do konieczności dekarbonizacji źródeł energii.Pytanie, jakie należy sobie postawić, to: jak osiągnąć ten poziom? Fotowoltaika jest jednym z możliwych rozwiązań tego zagadnienia. Podstawową zaletą jest tu brak monopolu na wykorzystanie energii słonecznej przez jakiekolwiek państwo. Rynek europejski, zwyżkujący w zakresie fotowoltaiki w roku 2007, utrzymał ten trend także w roku 2008. W 27 krajach UE wyprodukowano w roku 2007 4 TWh energii elektrycznej w instalacjach fotowoltaicznych.


  • Rozwój fotowoltaiki w okresie ogólnoświatowego kryzysu
    • Ewa Klugmann-Radziemska
    2009

    Szereg uwarunkowań sprzyja rozwojowi sektora energetyki opartej o źródła odnawialne: wzrost świadomości społeczeństw co do konieczności ograniczenia emisji szkodliwych substancji, uregulowania prawne, polityki proekologiczne rządów państw, regulacje prawne na poziomie lokalnym, wsparcie w postaci programów i mechanizmów finansowych, a także wzrost cen energii ze źródeł konwencjonalnych i konieczność zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego.Warto przyjrzeć się, jak rozwija się rynek PV na świecie w czasie, kiedy w naszym kraju energetyka słoneczna traktowana jest jako technologia bez odpowiedniego potencjału.Światowy kryzys finansowy wydaje się być - paradoksalnie - szansą dla rozwoju fotowoltaiki. Producenci z branży PV realizują politykę konsolidacyjną, szczególnie w dziedzinie produkcji krzemu.


  • Rozwój i integracja systemu bezpieczeństwa transportu drogowego: Metody oceny zagrożenia w ruchu drogowym
    • Marcin Budzyński
    2009

    Procedury oceny zagrożeń w ruchu drogowym, Zaawanowane techniki oceny zagrożenia, Kierunki rozwoju metody oceny zagrożenia w Polsce


  • Rozwój medycznego systemu komputerowego Endoscopy Recommender System
    • Łukasz Budnik
    • Marek Chodor
    • Piotr Chojnowski
    • Cezary Dębicki
    • Henryk Krawczyk
    2009 Zeszyty Naukowe Wydziału ETI Politechniki Gdańskiej. Technologie Informacyjne

    Przedstawiono rozwój medycznego systemu komputerowego do badań endoskopowych Endoscopy Recommender System ze szczególnym zwróceniem uwagi na rozwój architektury systemu i bazy danych. Opisano wpływ ewolucji technologii i wymagań systemowych na podejście do magazynowania i zarządzania danymi pacjentów. Omówiono architekturę nowego systemu oraz metodologię wprowadzania zmian w systemie.


  • Rozwój Pucka, Kartuz i Nowego Dworu Gdańskiego w latach 2005-2013 = The development of Puck, Kartuzy and Nowy Dwór Gdański In the years 2005-2013
    • Joanna Poczobut
    2009

    Na terenie województwa pomorskiego znajdują się 42 miasta. Wśród nich 28 to miejscowości o liczbie do 20 000 mieszkańców. Stanowią one 66% wszystkich miast województwa. Według danych GUS na 2006 rok mieszka w nich 16% całkowitej liczby jego miejskiej ludności.W najbliższym sąsiedztwie Gdańska położone są trzy miasteczka o liczbie ludności w przedziale od 10 000 do 20 000. Są nimi: Puck, Kartuzy i Nowy Dwór Gdański. Choć są one podobne do siebie pod względem liczby mieszkańców, odległości i oddziaływania gdańskiej aglomeracji, to różnią się znacznie zachowanym zasobem kulturowym jak i możliwościami rozwoju gospodarczego.[In the area of the Pomerania Province are 42 towns and cities. Among them, twenty-eight have a population of less than 20.000. They constitute 66% of all the towns/cities of the province. According to the Central Statistical Office data for the year 2006, their inhabitants compose 16% of the urban population total.In the closest vicinity of Gdansk there lie three towns of a population within the range of 10.000 to 20.000. They are called Puck, Kartuzy and Nowy Dwór Gdański. Although they resemble each other in terms of population, distance and influence from the Gdańsk agglomeration, they are different as far as their development abilities and preserved cultural infrastructure/heritage are concerned.]


  • Rozwój środowiska szkieletowego do uruchamiania kontekstowej aplikacji przetwarzania wszechobecnego
    • Tomasz Dziubich
    2009

    Przedstawiono koncepcje przetwarzania wszechobecnego orazinteraktywnej aplikacji wykorzystuj¡cej kontekst. Przeanalizowano kluczowe składowe tego typu aplikacji. Opisano znaczenie i architekturę szkieletowego środowiska uruchomieniowego dla takich aplikacji. Środowisko to integruje usługi sieciowe, konteksty, scenariusze i ontologie w czasie działania. Na bazieeksperymentów, scharakteryzowano kolejne etapy jego budowy i metodologię wytwarzania opisanych aplikacji.


  • Rozwój urbanistyczny Gdańska w latach 1918-1945
    • Piotr Lorens
    2009

    W artykule zawarto omówienie procesów rozwoju urbanistycznego GDańska w okresie międzywojennym, ze szczególnym uwzględnieniem obszaru historycznego śródmieścia miasta.


  • Rozwój zintegrowanych systemów bezpieczeństwa transportu na świecie
    • Joanna Żukowska
    2009

    Rozdział monografii o bezpieczeństwie transportu powstałej w ramach projektu pt.: ''Zintegrowany system bezpieczeństwa transportu'' zawierający podrozdziały: wprowadzenie, proces integracji administracji bezpieczeństwa transportu, proces integracji badań przyczyn wypadków, integracja ponadnarodowa, staandardy współczesnej instytucji bezpieczeństwa, podsumowanie.


  • Równoważność klasyfikatorów binarnych
    • Wojciech Jędruch
    • Jerzy Dembski
    2009

    Tematem wielu prac dotyczących zagadnienia klasyfikacji jest porównanie różnych powszechnie znanych klasyfikatorów pod względem przydatności w konkretnych zastosowaniach.W artykule pokazana zostanie równoważność klasyfikatorów funkcji boolowskich ze względu na średnią liczbę błędów generalizacji,zaproponowane zostanie kryterium podobieństwa klasyfikatorów oparte o współczynnik korelacji oraz przedstawiony zostanie wpływzłożoności funkcji boolowskich na jakość klasyfikacji.


  • Różnicowa tomografia impedancyjna
    • Adam Bujnowski
    2009

    W pracy zaprezentowano ideę obrazowania obiektów trójwymiarowych przy pomocy pomiaru impedancji na jego punktach brzegowych. W pracy pokazano podstawy obrazowania przy użyciu pomiaru z wykorzystaniem dwu częstotliwości jednocześnie , pokazano algorytmy rekonstrukcji i przykładowy system pomiarowy wykorzystujący zaproponowaną technikę.


  • Rury, złącza, kształtki i ich problemy konstrukcyjno - wytrzymałościowe. Cz. I.
    • Ziemowit Suligowski
    2009 OCHRONA ŚRODOWISKA

    Definicje zachowań z uwzględnieniem cech materiałowych. Specyfika obciążeń w aspekcie charakterystycznych cech konstrukcji. Złącza, cechy ogólne i unikatowe.


  • Rury, złącza, kształtki i ich problemy konstrukcyjno - wytrzymałościowe. Cz. II
    • Ziemowit Suligowski
    2009 OCHRONA ŚRODOWISKA

    Klasyfikacja rur, różnice zachowań ''rury'' i stworzonego z niej ''rurociągu''. Sztywność obwodowa a zachowanie sztywne. Zachowania rurociągu w podłożu. Deformacje, konieczność szczególnej staranności przy przygotowaniu podłoża.


  • Rycerzyk oliwkowożółty Tticholomopsis (Fr.: Fr.) Singer - rzadki grzyb w Lasach Oliwskich (Trójmiejski Park Krajobrazowy)
    • Marcin Wilga
    2009 CHROŃMY PRZYRODĘ OJCZYSTĄ

    W pracy przedstawiono rycerzyka oliwkowożółtego należącego do taksonów o typie rozmieszczenia holarktycznego zaliczanego do grzybów podstawkowych, rzędu pieczrkowców i rodziny gąskowatych. Zaprezentowano dwa stanowiska tego grzyba znajdujące się w Lasach Oliwskich (Trójmieski Park Krajobrazowy).


  • Rynkowa premia za ryzyko w warunkach polskich
    • Błażej Prusak
    2009 Pełny tekst PRZEGLĄD ORGANIZACJI

    Rynkowa premia za ryzyko stanowi niezbędny element dla celów szacowania kosztu kapitału własnego i zarazem stopy dyskontowej. W artykule ukazano zagadnienia dotyczące metod szacowania premii za ryzyko, z uwzględnieniem warunków polskich. Ponadto przeprowadzono kalkulację realnej rynkowej premii za ryzyko dla warunków polskich na podstawie danych pochodzących z rodzimego rynku.


  • Ryzyko płynności w banku komercyjnym, jego identyfikacja i minimalizowanie
    • Gabriela Golawska-Witkowska
    • Anna Rzeczycka
    2009 Pełny tekst Ekonomiczne Problemy Usług

    W pracy przedstawiono działania podejmowane przez banki w procesie ograniczania ryzyka płynności. Opisano zarówno działania wewnątrz bankowe, jak i o charakterze ostrożnościowym, stwierdzając, że nie odbiegają one od tych podejmowanych na światowych rynkach finansowych.


  • Ryzyko zmiany bazy w towarowych transakcjach giełdowych
    • Piotr Giruć
    2009

    W artykule przedstawiono znaczenie bazy dla oceny dochodowości działalności producentów i przetwórców żywności. Kształtowanie rentowności produkcji rolnej może odbywać się za pomocą ograniczania ryzyka zmiany bazy.


  • Sacrum - Profanum, Profanum-Sacrum, Przemiany funkcji budowli sakralnych w XX wieku = Sacrum-Profanum, Profanum-Sacrum, Transformations of function of sacral buildings in 20th century
    • Romana Cielątkowska
    2009

    Publikacja dotyczy aktualnych problemów zwiazanych z procesami desakralizacji i resakralizacji obiektów. złozony problem dotyczy krajów zarówno Europy wschodniej i zachodniej. Ulegają mu obiekty różnych obrządków i wyznań. Problem dotyczy zarówno samej architektury jak i przemian społecznych.


  • Sawdust size distribution analysis of thermally modified and unmodified oak wood sawed on the frame sawing machine PRW15-M
    • Ladislav Dzurenda
    • Kazimierz Orłowski
    • Marek Grześkiewicz
    • Dusan Pauliny
    2009 Annals of Warsaw University of Life Sciences-SGGW Land Reclamation

    W pracy przedstawiono wyniki analizy granulometrycznej składu wiórów drewna dębowego niemodyfikowanego i modyfikowanego termicznie uzyskanych podczas piłowania na pilarce ramowej PRW15-M z prędkością posuwu 1.67 mmin-1. Otrzymane trociny termicznie modyfikowanego drewna dębowego składają się z wiórów o ziarnistości w przedziale od 44.7 mm do 4.6 mm, podczas gdy dla drewna niemodyfikowanego zaobserwowano zmiany ziarnistości w granicach od 44.8 mm do 12.1 mm. W obydwu przypadkach trociny maja charakter polidispersyjnych fibryli o znacznym wydłużeniu w jednym wymiarze. Zauważono, iż trociny drewna modyfikowanego termicznie są drobniejsze od trocin z drewna niemodyfikowanego ze znacznym udziałem frakcji o granulacji w zakresie od 125-500 μm i nieznacznym wzrostem frakcji o wielkości cząstek w zakresie 32-125 μm.


  • Sawing frozen wood with narrow kerf saws: Energy and quality effects.
    • Kazimierz Orłowski
    • Jakub Sandak
    • Martino Negri
    • Ladislav Dzurenda
    2009 FOREST PRODUCTS JOURNAL

    Opór skrawania zależy podczas przecinania nie tylko od wilgotności drewna lecz również od jego temperatury. W pracy przedstawiono wyniki badań eksperymentalnych przecinania drewna sosnowego zmrożonego na pilarce ramowej wielopiłowej. Dla porównania wykonano również testy dla drewna o temperaturze pokojowej. Czynnikami badanymi były: moc skrawania, dokładność przecinania w postaci grubości elementów, a także chropowatość powierzchni. Otrzymane wartości oporu skrawania są większe od danych rekomendowanych w literaturze. Obserwowano spadek dokładności przecinania - większe rozrzuty grubości, a z kolei przecięte powierzchnie charakteryzowały się większą gładkością.