Pokaż publikacje z roku
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2025
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2024
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2023
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2022
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2021
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2020
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2019
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2018
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2017
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2016
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2015
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2014
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2013
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2012
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2011
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2010
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2009
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2008
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2007
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2006
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2005
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2004
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2003
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2002
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2001
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2000
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1999
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1998
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1988
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1987
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1980
Publikacje z roku 2009
Pokaż wszystkie-
Rola Inteligentnych Systemów Transportu w bezpieczeństwie transportu drogowego
- Jacek Oskarbski
W rozdziale przedstawiono przesłanki do stosowania inteligentnych systemów transportu w bezpieczeństwie transportu drogowego, uwarunkowania wdrożenia środków ITS w Polsce oraz wskazano rolę sektora publicznego i prywatnego w rozwoju ITS.
-
Rola its w poprawie bezpieczenstwa transportu
- Joanna Żukowska
- Ryszard Krystek
Inteligentne systemy transportowe znajdują zastosowanie we wszystkich środkach transportu jednak największy udział mają w poprawie bezpieczeństwa transportu drogowego. Około 95% śmiertelnych ofiar w transporcie powodują wypadki na drodze. Na podstawie danych o wpywie urządzeń ITS na spadek ryzyka w ruchu drogowym możemy stwierdzić że zastosowanie ITS może w dużym stopniu poprawić bezpieczeństwo całego systemu transportu.
-
Rola kapitału intelektualnego w kreowaniu innowacji
- Andrzej Szuwarzyński
Artykuł bazuje na badaniach przeprowadzonych w ramach projektu MAYDAY "Model aktywnego wsparcia pracowników i firm wobec strukturalnych zmian w gospodarce", realizowanego w ramach Inicjatywy Wspólnotowej EQUAL. Na podstawie badań przeprowadzonych wśród menedżerów i przedsiębiorców (z sektora stoczniowego) dokonano próby oceny postrzegania istotności kształtowania kapitału intelektualnego pracowników oraz menedżerów w kontekście innowacyjności firm. Zwrócono uwagę na problematykę kształcenia ustawicznego i zastosowania technik informacyjno-komunikacyjnych. Uwzględniono problematykę starzejących się pracowników (50+) i konieczność dostosowywania ich kwalifikacji do zmieniających się potrzeb pracodawców wynikających z wprowadzania nowych technologii. We wnioskach sformułowano propozycje kierunków działań, jakie firmy powinny podjąć w zakresie kształtowania kapitału intelektualnego.
-
Rola kształtowania się postaw kadry kierowniczej średniego szczebla w doskonaleniu systemu zarządzania jakością na przykładzie organizacji branży hotelarskiej
- Piotr Grudowski
- Włodzimierz Dębski
W opracowaniu zaprezentowano praktyczne doświadczenia związane z wprowadzaniem systemu zarządzania jakością w średniej wielkości hotelu. Proces wdrażania zaprojektowano w oparciu o pogłębioną analizę potrzeb i oczekiwań średniej kadry kierowniczej. W podobny sposób wprowadzono zmiany po roku do-świadczeń z funkcjonowania tego systemu. W podsumowaniu, przedstawiono konkretne korzyści, jakie osiągnęła organizacja dzięki zastosowaniu tego podejścia.
-
Rola niezależnych członków rad nadzorczych w sprawowaniu nadzoru korporacyjnego w spółkach giełdowych w Polsce
- Krzysztof Postrach
Opracowanie składa sie z dwóch części. W pierwszej części przdstawiono problemy nadzoru korporacyjnego i wpływ struktury własności na nadzór korporacyjny. W drugiej części skupiono się na niezaleznych członkach rad nadzorczych, wskazując, że powinni oni być podstawowym instrumentem ochrony interesów akcjonariuszy mniejszościowych w polskich spółkach giełdowych. Zaproponowano zmiany, nie tylko w odniesieniu do kodeksu giełdowego, które pozwola wzmocnic pozycję niezaleznych członków rad nadzorczych.
-
Rola polimorfizmu i zróżnicowanej ekspresji genów cytochromu P450 w metabolizmie ksenobiotyków.
- Magdalena Niemira
- Anita Wiśniewska
- Zofia Mazerska
Zdolność do metabolizmu ksenobiotyków przez cytochromy P450 (CYP) określona jest przez polimorfizm i poziom ekspresji genów tych białek. Najwięcej, 40 odmian polimorficznych o zróżnicowanej aktywności enzymatycznej, poznano dla CYP2D6, natomiast tylko dwie w przypadku CYP2C9, których obecność powoduje zahamowanie metabolizmu wielu leków. Z kolei polimorfizm genu CYP3A4 nie miał istotnego wpływu na aktywność metaboliczną jego produktu białkowego. Najważniejsze w regulacji ekspresji genów cytochromu P450 są czynniki transkrypcyjne PXR, CAR i AhR. Odgrywają one główną rolę w indukcji genów, odpowiednio CYP3A4, CYP2B6 i CYP1A2. PXR i AhR aktywowane są poprzez związanie specyficznego liganda, natomiast nie będący ligandem aktywator konstytutywnego receptora androstanu (CAR) indukuje defosforylację. Po przejściu do jądra zaktywowane receptory tworzą heterodimery z receptorem RXR, które po dalszej aktywacji z udziałem koaktywatorów wiążą się do motywów sekwencji DNA: XREM w przypadku PXR, PBREM dla CAR oraz DRE dla AhR. Aktywacja tych receptorów powoduje ważne z klinicznego punktu widzenia oddziaływania pomiędzy stosowanymi lekami, w tym lekami przeciwnowotworowymi.
-
Rola polityki edukacyjnej uczelni w gospodarczym i kulturowym rozwoju społeczeństwa
- Anita Maria Dąbrowicz-Tlałka
Polskie szkolnictwo wyższe przechodzi okres zasadniczych zmian organizacyjnych i programowych. Zmiany te podyktowane są nie tylko udziałem Polski w procesie bolońskim, ale i przemianami zachodzącymi w naszym społeczeństwie. Przyczynia się do tego obecny kryzys, pokazujący, jak bardzo nieefektywne były funkcjonujące instytucje finansowe i kreowana przez nie aktywność gospodarcza. Ekonomia i zachowanie – nazwijmy to „płynności finansowej” – jest dla każdej uczelni bardzo istotne. Pozyskiwanie dodatkowych środków finansowania nie jest łatwe, a do tego często środki takie można przeznaczyć na określony cel realizowany przez uczelnię, co powoduje, że w istotnych dla jakości kształcenia zadaniach pozostaje deficyt. Wbrew pozorom – okazuje się, że w praktyce wybór pomiędzy standardowym kształceniem a kształceniem według najwyższych standardów – nie jest taki prosty. Być może istnieje jakiś złoty środek. W polityce edukacyjnej uczelni trzeba dobrze rozważyć długofalowe efekty podejmowanych decyzji i znaczącą rolę, jaką szkolnictwo wyższe odgrywa w gospodarczym i kulturowym rozwoju społeczeństwa.
-
-
Role for chitin and chitooligomers in the capsular architecture of Cryptococcus neoformans
- Fernanda Fonseca
- Leonardo Nimrichter
- Radames Cordero
- Susana Frases
- Jessica Rodrigues
- David Goldman
- Ryszard Andruszkiewicz
- Sławomir Milewski
- Luiz Travassos
- Arturo Casedavall
- Marcio Rodrigues
W pracy opisano wyniki badań nad rolą struktur zawierających N-acetylo-D-glukozaminę (GlcNAc) w tworzeniu kapsuły otaczającej komórki patogennych dla człowieka grzybów Cryptococcus neoformans. Ekspresja w warunkach in vivo chitooligomerów łączących polisacharydy kapsuły ze ścianą komórkową jest różna, w zależności od rodzaju zainfekowanej tkanki, co określono poprzez wykazanie różnej reaktywności komórek form drożdżowych C. neoformans z aglutyniną z kiełków zbożowych (WGA) w zainfekowanych płucach i mózgu szczurów. Analiza chromatograficzna oraz badanie techniką dynamicznego rozpraszania światła wykazały, że glukuronyloksylomamman (GXM), główny składnik kapsuły, oddziałuje z chityną i chitoligomerami. Po dodaniu do kultury komórek C. neoformans, chitoligomery tworzyły rozpuszczalne kompleksy z GXM i wpływały na tworzenie kapsuły, co manifestowało się tworzeniem zniekształconych kapsuł, uszkodzeniem połączeń ze ścianą komórkową i brakiem reaktywności z przeciwciałami monoklonalnymi rozpoznającymi GXM. Komórki C. neoformans hodowane w obecności inhibitora syntazy glukozamino-6-fosforanu, wykazywały zmniejszoną zawartości chityny w ścianie komórkowej. Komórki te tworzyły kapsuły jedynie luźno związane ze ścianą i zawierały włókna powierzchniowe o zmniejszonej średnicy i zmienionym składzie monosacharydowym.
-
Role of size scale of ZnO nanoparticles and microparticles on toxicity toward bacteria and osteoblast cancer cells
- Shantikumar Nair
- Abhilash Sasidharan
- V.V. Divya Rani
- Deepthy Menon
- Seema Nair
- K Manzoor
- Satish Raina
The specific role of size scale, surface capping, and aspect ratio of zinc oxide (ZnO) particles on toxicity toward prokaryotic and eukaryotic cells was investigated. ZnO nano and microparticles of controlled size and mor- phology were synthesized by wet chemical methods. Cytotoxicity toward mammalian cells was studied using a human osteoblast cancer cell line and antibacterial activity using Gram-negative bacteria (Escherichia coli) as well as using Gram-positive bacteria (Staphylococcus aureus). Scanning electron microscopy (SEM) was conducted to characterize any visual features of the biocidal action of ZnO. We observed that antibacterial activity increased with reduction in particle size. Toxicity toward the human cancer cell line was considerably higher than previously observed by other researchers on the corresponding pri- mary cells, suggesting selective toxicity of the ZnO to cancer cells. Surface capping was also found to profoundly influence the toxicity of ZnO nanoparticles toward the cancer cell line, with the toxicity of starch-capped ZnO being the lowest. Our results are found to be consistent with a membrane-related mechanism for nanoparticle toxicity toward microbes.
-
Rotordynamic characteristics of a chamber seal
- Krzysztof Kosowski
- Wojciech Włodarski
The paper presents the results of numerical and experimental investigations into pressure forces generated in a turbine labyrinth seal of a modernized type. The experiments were performed on a single-stage air model turbine of the impulse type. The experiments were performed on a single-stage air model turbine of the impulse type. The experimental data were compared with theoretical results obtained by means of CFD Fluent Code. The performed experimental research and numerical calculations prove that the new turbine seal can reduce pressure forces acting on the stage shroud by about 30% - 50%, depending on the type of the shroud. For typical labyrinth shroud seals the linear relation between aerodynamic forces and rotor-stator eccentricity and rotor-stator misalignment is usually valid, while the investigations showed that for the chamber seal that relation is nonlinear. The exemplary results of rotordynamic characteristic of a chamber seal are presented in the paper.
-
Route vertical alignment design in the process of its regulation
- Zbigniew Kędra
Regulacja toru kolejowego ma za zadanie dostosowanie niewłaściwego lub też zdeformowanego położenia osi toru do położenia odpowiadającego parametrom technicznym wymaganym dla danej linii kolejowej. Projekt regulacji wykonywany jest na podstawie pomiaru geodezyjnego wysokości toków szynowych metodą punktów stałych, tzn. w oparciu o umieszczone na słupach wskaźniki regulacji osi toru, których wysokość jest znana. Wykonany w ten sposób profil istniejącej linii kolejowej jest podstawą do obliczenia wartości podnoszeń toru. Wartości te nanosi się w terenie na podkłady i są one wykorzystywane przez operatora maszyny jako namiary do podnoszenia i podbijania toru. Metoda ta jest prosta w stosowaniu jednak bardzo pracochłonna.W referacie przedstawiona zostanie metoda opracowania projektu niwelety toru kolejowego na podstawie pomierzonych nierówności pionowych oraz praktyczny przykład jej zastosowania w procesie utrzymaniu dróg szynowych, a w szczególności w projektowaniu robót związanych z regulacją osi toru.
-
Routing decisions independent of queuing delays in broadband leo networks
- Janusz Jurski
- Józef Woźniak
This paper presents an analysis of queuing and propagation delays of Inter-Satellite Links (ISLs) in broadband Low-Earth Orbit (LEO) satellite networks. It is shown that queuing delays are negligible in all reasonable working conditions of the broadband ISL network. This fact makes it possible to simplify the routing protocols in such networks and permits using already known multi-commodity flow solutions for routing. The performance of such solutions is evaluated. The evaluation shows a significant increase in the overall network capacity in comparison to the traditional shortest-path approach.
-
Rozbudowa Portu Gdańsk. Port Westerplatte
- Eugeniusz Dembicki
- Jerzy Znyk
W artykule omówiono poszukiwanie nowych obszarów dla odpowiednich funkcji portowych. Podano wstępną identyfikację przyszłego portu Westerplatte. Omówiono konieczność modernizacji istniejącej infrastruktury portowej. Podano szkicowe zaplanowanie nowego portu Westerplatte.
-
Rozpoznawanie kategorii ruchu ludzkiego na podstawie analizy sygnałów pochodzących z trójosiowych czujników przyspieszenia
- Adam Kupryjanow
- Katarzyna Kaszuba-Miotke
W artykule przedstawiono procedurę rejestracjisygnałów przyspieszenia pochodzących z czujnikówbiomedycznych Shimmer, sposób ich rozmieszczenia na ciele orazopisano klasyfikator pozwalający na rozpoznawanie wybranychkategorii ruchu ludzkiego. W części eksperymentalnej artykułuzbadano wpływ filtracji dolnoprzepustowej sygnałów naskuteczność rozpoznawania typu aktywności ruchowej.
-
Rozpoznawanie zachowań przy użyciu sieci Bayesowskich
- Karol Bańczyk
W artykule zaprezentowano sieci Bayesowskie jako narzędzieprzydatne do analizy ludzkich zachowań. W drugim podrozdziale czytelnik zostaje wprowadzony w problematykę sieci Bayesowskich. Dalsze podrozdziały omawiają kolejno trzy rodzaje zastosowań sieci Bayesowskich związanych z rozpoznawaniem zachowań ludzkich.
-
Rozstaw morskich urządzeń odbojowych a efektywna energia kinetyczna statku
- Waldemar Magda
Wpływ współczynnika mimośrodowości na efektywną energię kinetyczną statku podchodzącego do cumowania. Analiza obliczeniowa wskazująca na konsekwencje przyjęcia zbyt dużego rozstawu urządzeń odbojowych zainstalowanych na nabrzeżu.
-
-
Rozwój cywilizacyjny i technologiczny jako czynnik kształtujący obraz miejskiej przestrzeni = Technological and civizational evolution as a factor that forms the urban space
- Dorota Wojtowicz-Jankowska
Dostrzeżenie zależności pomiędzy formą, funkcjonalnością, estetyką jest dla projektanta istotną częścią procesu projektowego.Walory estetyczne nie koniecznie muszą się łączyć z funkcjonalnością. Widoczne jest to na przykładzie rozwoju miast. Stare struktury miejskie nie odpowiadają potrzebom współczesnych mieszkańców.Jednocześnie istnieje potrzeba troski o nie. Pojawia się także kwestia odpowiedzi jak zachować takie miasta. czy należy uczynić z nich muzea czy też wprowadzać w nie nowe funkcje w nowcyh budynkach.
-
Rozwój energetyki gazowej szansą stabilizacji bezpieczeństwa elektroenergetycznego Polski
- Waldemar Kamrat
Przedstawiono perspektywy rozwoju energetyki gazowej w Polsce z uwzglednieniem jej wpływu na bezpieczeństwo enlektroenergetyczne kraju. Podano możliwości zastosowań nowych, prespektywicznych technologii wytwórczych.