Repozytorium publikacji - Politechnika Gdańska

Ustawienia strony

english
Repozytorium publikacji
Politechniki Gdańskiej

Publikacje z roku 2009

Pokaż wszystkie
  • Statyka i analiza wrażliwości rusztów zbudowanych z prętów cienkościennych. Analiza teoretyczna i badania doświadczalne/ M. Kujawa.
    • Marcin Kujawa
    2009

    W monografii opisano badania prowadzone w ramach grantu KBN Nr 4 T07E 051 28, zakończonego pracą doktorską obronioną na Wydziale Inżynierii Lądowej i Środowiska PG w 2007 roku. Praca dotyczy analizy statycznej i analizy wrażliwości cienkościennych dźwigarów załamanych w planie usztywnionych miejscowo przez przepony lub przewiązki. Przedstawiono w niej koncepcję metody modelowania konstrukcji dźwigarów cienkościennych z wykorzystaniem superelementów w połączeniu z klasyczną teorią belek cienkościennych. Zamieszczono wyniki eksperymentalnej weryfikacji badań teoretycznych.


  • Steel-fibrous concrete -experiments and a numerical discrete model
    • Andrzej Tejchman-Konarzewski
    • Jan Kozicki
    2009

    W książce przedstawiono wyniki doświadczalne i numeryczne dotyczące rys w elementach betonowych wzmocnionych włóknami stalowymi dla różnych problemów brzegowych quasi-statycznych. Obliczenia wykonano przy zastosowaniu własnego oryginalnego modelu sieciowego. W modelu beton z włóknami stalowymi był modelowany na poziomie mezo. W obliczeniach uwzględniono strefy kontaktu miedzy kruszywem a zaczynem oraz włóknami a zaczynem.


  • Sterowanie maszyną pierścieniową zasilaną z przekształtnika prądu
    • Marcin Morawiec
    2009 Przegląd Elektrotechniczny

    W referacie przedstawiono nową koncepcję sterowania maszyną pierścieniową zasilaną od strony wirnika z falownika prądu. W referacie pokazano strukturę tranzystorowego dwukierunkowego falownika prądu. Zagadnienia teoretyczne potwierdzono badaniami symulacyjnymi.


  • Sterowanie mocą bierną maszyny dwustronnie zasilanej w elektrowni wiatrowej
    • Elżbieta Bogalecka
    2009

    Wartość mocy biernej produkowanej/pobieranej przez park wiatrowy jest wielkością podlegającą sterowaniu a na jej wartość wpływ ma wiele czynników: warunki wiatrowe, struktura parku, długość linii kablowych, rodzaj elektrowni a także algorytm sterowania. Są dwie metody sterowania mocą bierną farmy wiatrowej: pasywna (przez kondensatory i dławiki) i aktywna (przez generator i/lub filtr aktywny). W artykule przedstawiono problemy sterowania mocą bierną farmy wiatrowej i wynikające stąd wymagania dla maszyny dwustronnie zasilanej pracującej jako generator w farmie wiatrowej. MDZ może generować/pobierać moc bierną zarówno od strony stojana jak i wirnika. Przedmiotem analizy jest określenie warunków pracy przy istniejących ograniczeniach.


  • Sterowanie silnikiem o magnesach trwałych PMSM z obserwatorem prędkości kątowej wirnika
    • Marcin Morawiec
    • Zbigniew Krzemiński
    • Arkadiusz Lewicki
    2009 Przegląd Elektrotechniczny

    W referacie przedstawiono nowy sposób sterowania silnikiem PMSM oparty na sterowaniu multiskalarnym. Do sterowania nie jest potrzebne określenie położenia wirnika. W nowym obserwatorze prędkości opartym na obserwatorze Luenbergera estymowana jest prędkość kątowa wirnika oraz strumienie. Rozważania teoretyczne zweryfikowano badaniami symulacyjnymi.


  • Stochastyczny model analizy niezawodności kładek dla pieszych
    • Karol Winkelmann
    • Maciej Malinowski
    2009

    Rozważa się stan użytkowalności kładek ze względu na drgania pomostu. Imperfekcje w obciążeniu pieszymi zapisuje się w zmianach współczynników ruchu pieszego. Zmiany te opisuje się rozkładami prawdopodobieństwa. Stosuje się metodę Monte Carlo. Dane z realizacji probabilistycznych używa się do obliczeń numerycznych. Rezultaty są podane jako prawdopodobieństwa, że kładka nie osiągnie poziomu drgań uznawanego za nieodpowiedni. Szacuje się niezawodność obiektów.


  • Stoichiometry, spin fluctuations, and superconductivity in LaNiPO
    • T.m. Mcqueen
    • Tomasz Klimczuk
    • Anthony Williams
    • Qiang Huang
    • Robert J. Cava
    2009 Pełny tekst PHYSICAL REVIEW B

    Została przeprowadzone synteza trzech próbek LaNiOP o różnych, nominalnie, składach. Najważniejszym wnioskiem pracy jest odkrycie, że nadprzewodnictw w LaNiPO jest niszczone już przez deficyt ok. 5% lantanu.


  • Stowarzyszenie "Polonia Technica" w USA
    • Adam Barylski
    2009 Pismo PG

    Przedstawiono historię Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Polskich "Polonia Technica" w USA oraz jego związki z Politechniką Gdańską


  • Strategia ochrony dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego rejonu Zalewu Wiślanego na lata 2009-2018
    • Aleksandra Sas-Bojarska
    2009

    Niniejsze autorskie opracowanie stanowi pierwszą, wstępną część Strategii ochrony dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego rejonu Zalewu Wiślanego na lata 2009-2018. Dotyczy ono głównie oceny stanu istniejącego rejonu Zalewu Wiślanego. Prezentuje zasoby i walory dziedzictwa kulturowego, przyrodniczego i krajobrazu, i związane z nimi szanse oraz dotyczące tych aspektów niedostatki, jak też główne potencjalne zagrożenia. Elementem opracowania jest analiza SWOT - część pierwsza, czyli rozpoznanie czynników wyjściowych. Ostateczna analiza SWOT, prowadząca do określenia strategii rozwoju, zostanie przedstawiona na etapie II. W podsumowaniu zarysowano problematykę części drugiej. Wersja końcowa obejmie weryfikację i uszczegółowienie części pierwszej, a ponadto zaprezentuje wizję rozwoju związaną z ochroną i wykorzystaniem dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego, jak też określi cele i zasadnicze kierunki rozwoju, rodzaje niezbędnych działań oraz narzędzia ich realizacji. Wstępnie zarysowana strategia ochrony dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego rejonu Zalewu Wiślanego wskazuje na dużą złożoność problematyki oraz konieczność systemowego, kompleksowego i długofalowego traktowania problemów środowiskowych i kulturowych we wszystkich działaniach planistycznych, operacyjnych, organizacyjnych, prawnych i politycznych dotyczących rozwoju tego rejonu. Jedynie zintegrowany system działań, oparty na interdyscyplinarności i przekraczaniu granic administracyjnych oraz politycznych, może zapewnić właściwą ochronę i wykorzystanie niezwykłego bogactwa zasobów i walorów dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego tej ziemi.


  • Strategia redukcji liczby i skutków zderzeń bocznych i tylnych na drogach krajowych
    • Kazimierz Jamroz
    • Lech Michalski
    2009 Drogownictwo

    Zderzenia boczne i tylne należą do najczęściej wystepujących wypadków na drogach krajowych w Polsce. Najwięcej takich zderzeń jest na skrzyżowaniach i na odcinkach prostych. W artykule opisano strategię ograniczenia tego typu zdarzeń, poprzez różnego typu działania, jak na przykład: ograniczanie dostępności, zmniejszanie kolizyjności na skrzyżowaniach, monitorowanie skrzyżowań.


  • Strategia rozwoju szkolnictwa wyższego : 2010-2020. - [uczestnictwo w realizacji przedsięwzięcia: opracowanie projektu środowiskowego - praca zbiorowa]
    • Krzysztof Leja
    2009

    W ekspertyzach podjęto dwa kluczowe zagadnienia: doskonalenia jakości zarządzania uczelnią oraz społecznej odpowiedzialności uczelni jako instytucji służącej otoczeniu. [1.] W opracowaniach dotyczących jakości przedstawiono różne postrzeganie jakości na gruncie szkoły wyższej, podkreślona znaczeniu budowania kultury jakości uczelni opierającej się na doskonaleniu kultury organizacji, budowaniu zaufania i doskonaleniu komunikacji. Istotna byłaby, zdaniem autora zmiana roli państwa z interwencyjnego w kierunku ułatwiającego. W konkluzji autor dostrzega konieczność rozszerzenia oceny jakości prowadzonej przez PKA o kryteria pozaakademckie a także informacje dotyczące losów absolwentów danego kierunku studiów. Akredytacja, oprócz profesjonalnej oceny kierunków studiów, powinna w szerszym stopniu dotyczyć oceny instytucjonalnej danej jednostki. Celowe jest wykorzystanie uznanych w Europie metod oceny jakości usług oferowanych przez uczelnie (np. CAF, EFQM i Servqual).[2.]Punktem wyjścia opracowań dotyczących społecznej odpowiedzialności uczelni jest stwierdzenie, że kluczowa rola uczelni w kreowaniu społeczeństwa wiedzy i współtworzeniu gospodarki opartej na wiedzy wymaga zmiany paradygmatu wyższej uczelni z modelu humboldtowskiego na model organizacji podporządkowanej wiedzy. Autor za Gibbonsem podkreśla, że wiedzę nie tylko się tworzy w uniwersytecie lecz również współtworzy przy aktywnym udziale otoczenia uniwersytetu. Taka postrzeganie roli uczelni oznacza traktowanie trzeciej misji (rozwijania współpracy i wzajemnych relacji z otoczeniem przez wpływanie na rozwój społeczny i ekonomiczny miasta, regiony i kraju) jako równie ważnej jak pierwsza (kształcenie) i druga (badania naukowe). Otoczenie systemowe uczelni ma bowiem słuszne aspiracje, aby w szerszym niż dotychczas stopniu wpływać na instytucje akademickie. Powinno mieć również znacznie większy niż obecnie wpływ na realizację misji uczelni, dlatego, że jest za nią współodpowiedzialne. Autor posługując się modelem Wawrzyniaka organizacji służącej otoczeniu podkreśla, że uczelnia służąca otoczeniu to taka, która: po pierwsze analizuje oczekiwania otoczenia systemowego, po drugie tworzy regulatory sprzyjające realizacji tych oczekiwań oraz po trzecie tworzy kulturę instytucjonalną sprzyjającą innowacyjności i przedsiębiorczości. W konkluzji autor, zgadzając się z modelem uniwersytetu III generacji Wissemy, dostrzega konieczność wyboru drogi rozwoju przez każdą uczelnię: przekształcania się uczelni w międzynarodowe centrum transferu technologii lub sprowadzenie swojej rolę do lokalnego gracza, który też jest potrzebny na rynku edukacyjnym.


  • Strategia wykorzystania zasobów energetycznych w Polsce ze szczególnym uwzględnieniem źródeł odnawialnych
    • Ewa Klugmann-Radziemska
    • Piotr Ostrowski
    • Piotr Meler
    • Krzysztof Ciunel
    2009

    Przedstawiono możliwe kierunki wykorzystania zasobów energetycznych z uwzględnieniem krajowych surowców energetycznych w postaci paliw organicznych i zasobów odnawialnych. Strategia obejmuje studium na temat racjonalnego wykorzystania dostępnych zasobów w nadchodzących latach wzmacniając bezpieczeństwo energetyczne oraz konkurencyjność polskiej gospodarki poprzez dostęp do taniej energii elektrycznej i cieplnej. Polska posiada stosunkowo dobrą sytuację w zakresie własnych zasobów energetycznych na tle Europy i świata. Bardzo bogate zasoby węgla kamiennego i brunatnego, zaspokajające dzisiaj większość zapotrzebowania energetycznego kraju, wystarczą według obecnych szacunków na ponad 200 lat. Ich ekologiczne zagospodarowanie jest na pewno podstawowym wyzwaniem zapewniającym bezpieczeństwo energetyczne w zakresie energetyki zawodowej. Znacznie trudniejsza sytuacja występuje w sektorze paliw płynnych. Stosunkowo niewielkie zasoby gazu ziemnego i jeszcze mniejsze ropy naftowej powodują konieczność oparcia się na imporcie tych surowców, obecnie głównie z Rosji. W tym zakresie istnieje konieczność poprawy wskaźników bezpieczeństwa. Działania te zyskają zapewne wsparcie Unii Europejskiej, a być może nawet będą stanowić element spójnej polityki całej Unii, zwłaszcza w świetle wstrzymania dostaw gazu na początku 2009 roku.Polityka ekologiczno-energetyczna Europy i świata obliguje nas do dywersyfikacji źródeł pozyskiwania energii oraz określonych poziomów wykorzystania źródeł odnawialnych. W warunkach geograficzno-geologicznych naszego kraju najbardziej uzasadnione i efektywne wydaje się skoncentrowanie na pozyskiwaniu energii z biomasy oraz źródeł geotermicznych i geotermalnych. Uzupełnieniem systemu energetycznego powinny niewątpliwie być instalacje wykorzystujące zasoby promieniowania słonecznego, energii kinetycznej wiatru oraz cieków wodnych. Dokonano oceny potencjału energetycznego powyższych zasobów odnawialnych określając ich realny udział w całkowitym zużyciu energii oraz kierunki ich zagospodarowania. Strategia energetyczna Polski musi gwarantować niezależności i bezpieczeństwo energetyczne przy jednoczesnym utrzymaniu wymogów postawionych krajom członkowskim UE. Niezależność energetyczną uzyskać może wykorzystując krajowe zasoby energetyczne kopalne i odnawialne przy jednoczesnej dywersyfikacji zasobów i źródeł. W artykule w sposób kompleksowy przedstawiono potencjał oraz możliwe sposoby wykorzystania odnawialnych i nieodnawialnych zasobów i źródeł energii.


  • Strategia zmniejszania liczby i skutków wypadków w nocy na drogach krajowych
    • Kazimierz Jamroz
    • Izabela Oskarbska
    2009 Drogownictwo

    W porze ograniczonej widoczności w wypadkach drogowych na drogach krajowych ginie ponad połowa ofiar śmiertelnych. Głównymi ofiarami tych wypadków są piesi i rowerzyści. W artykule zaproponowano strategię działań na drogach krajowych zmierzającą do redukcji liczby ofiar śmiertelnych w wypadkach nocą na drogach krajowych.


  • Strategia zmniejszania liczby i skutków wypadków związanych z nadmierną prędkością
    • Stanisław Gaca
    • Kazimierz Jamroz
    • Wojciech Kustra
    2009 Drogownictwo

    Nadmierna prędkość na drogach krajowych jest bezpośrednią lub pośrednią przyczyną wypadków z ofiarami. W artykule opisano strategię ograniczenia tego typu zdarzeń i zachowań kierowców, poprzez różne środki zarzadzania prędkością. Szczególną uwagę poświęcono intensyfikacji nadzoru nad ruchem z wykorzystaniem automatycznego nadzoru nad prędkością, a także efektywność tych rozwiązań i ogólne uwarunkowania wdrażania zarządzania prędkością na drogach krajowych.


  • Strategia zmniejszania liczby i skutków wypadnięcia pojazdu z drogi
    • Marcin Budzyński
    • Kazimierz Jamroz
    2009 Drogownictwo

    Wypadnięcie z drogi, czyli wywrócenie się pojazdu lub najechanie na drzewo lub słup to jedna z głównych przyczyn wypadków drogowych. Wypadki tego typu charakteryzują się bardzo wysoką ciężkością. Przyczynia się do tego brak stref bezpieczeństwa w otoczeniu dróg. W artykule opisano strategie ograniczenia tego typu zdarzeń. Przedstawiono również efektywność tych rozwiązań oraz ogólne uwarunkowania zmniejszania ciężkości wypadków na drogach krajowych.


  • Strategia zmniejszania liczby i skutków zderzeń czołowych na drogach krajowych
    • Kazimierz Jamroz
    • Wojciech Kustra
    2009 Drogownictwo

    Zderzenia czołowe należą do najbardziej ofiarochłonnych wypadków w Polsce. Ryzyko śmierci jest prawie dwukrotnie większe niż w przypadku innych rodzajów zderzeń. W artykule opisano strategię ograniczenia tego typu zderzeń, poprzez różnego typu działania w głównej mierze inżynierskie (np. rozdzielenie jezdni, budowa pasów do wyprzedzania, efektywność tych rozwiązań i dalsze kierunki działań.


  • Strategia zmniejszania skutków wypadków z pieszymi i rowerzystami na drogach krajowych
    • Kazimierz Jamroz
    • Joanna Wachnicka
    2009 Drogownictwo

    Poziom ryzyka niechronionego uczestnika ruchu drogowego bycia ofiarą wypadku drogowego w Polsce jest bardzo wysoki i należy do najwyższych w krajach UE. Na drogach krajowych występuje największa gęstość ofiar smiertelnych wśród pieszych i rowerzystów. W artykule zaproponowano strategię działań na drogach krajowych zmierzającą do redukcji liczby ofiar śmiertelnych.


  • Strategie testowania i diagnostyki analogowych układów elektronicznych
    • Wojciech Toczek
    2009

    Praca dotyczy testowania i diagnostyki analogowych układów elektronicznych metodami zorientowanymi na uszkodzenia. Omówiono źródła i klasyfikację uszkodzeń, strategie testowania wykorzystujące nadmiarowość analityczną i sprzętową, wewnątrzobwodowe testowanie pakietów elektronicznych oraz zastosowanie algorytmów klasyfikacji obrazów do lokalizacji uszkodzeń. Wynikiem prac w zakresie metod analitycznych jest opracowanie przyspieszonej procedury diagnostycznej dla układów odcinkowo-liniowych z zastosowaniem opisu układu dwugrafową metodą tableau. Dwa rozdziały pracy poświęcono strategiom wykorzystującym nadmiarowość sprzętową. W rozdziale dotyczącym oscylacyjnej metody testowania, dokonano systematyki metod wzbudzania drgań w liniowych układach elektronicznych. Sformułowano wnioski użyteczne dla zastosowań praktycznych. Przedstawiono dwa częstotliwościowe modele uszkodzeń - analityczny, opracowany z wykorzystaniem tablicy Routha i numeryczny, bazujący na metodzie miejsc geometrycznych pierwiastków równania charakterystycznego. Zaproponowano dynamiczne modele uszkodzeń oparte na specyfikacjach odpowiedzi impulsowej i skokowej oscylatora. Wprowadzono nowy współczynnik pokrycia uszkodzeń parametrycznych, bazujący na analizie tolerancji, który posłużył do porównania strategii testowania układów wielostopniowych i do wykazania, że największym pokryciem uszkodzeń parametrycznych cechuje się strategia testowania z podziałem na sekcje 2. rzędu. Zaproponowano nową architekturę testera oscylacyjnego z pętlą automatycznej regulacji amplitudy, pozwalającą na zwiększenie ilości informacji diagnostycznej poprzez obserwację parametrów odpowiedzi impulsowej i skokowej oscylatora. W kolejnym rozdziale przedstawiono opracowane analityczne modele architektur testujących dla układów w pełni różnicowych. Zaproponowano dwa warianty metody testowania układów w pełni różnicowych napięciem wspólnym i wykazano, że gwarantują one wyższą jakość testu od metody pobudzania napięciem różnicowym. Wykazano także, że pobudzanie sekcji układu w pełni różnicowego poprzez wejście referencyjne dla sygnału wspólnego jest równoważne, z punktu widzenia testowania, pobudzaniu wejścia sekcji napięciem wspólnym. W rezultacie przedstawiono nową architekturę testera wbudowanego BIST dla układów w pełni różnicowych oraz słownikową metodę lokalizacji uszkodzeń w tych układach, która bazuje na analizie nachylenia zboczy charakterystyk amplitudowych. Zrealizowano tester dla w pełni różnicowego filtru pasmowoprzepustowego. Dla wewnątrzobwodowej strategii testowania zaproponowano kompozytową architekturę wtórnika wyizolowującego mierzone elementy z obwodu, złożoną z dwóch wzmacniaczy operacyjnych, które redukują symbiotycznie skutki niedoskonałości własnych parametrów. Zaproponowano sposób kompensacji szkodliwych napięć termoelektrycznych, występujących na stykach metali w obwodach pomiarowych rezystancji z użyciem wtórnika, poprzez rozszerzenie liczby przewodów pomiarowych do siedmiu oraz zrównoważenie typów i liczby spojeń metali w obwodach wejściowych wtórnika. Przedmiotem monografii są także podstawowe problemy testowania układów elektronicznych: kategoryzacja uszkodzeń, modelowanie uszkodzeń, miary jakości testu, optymalizacja testu. Zaproponowano nowy sposób kategoryzacji uszkodzeń, oparty na predykcji niestabilności indukowanej przez uszkodzenie. Przyjęto, że granicą pomiędzy uszkodzeniem parametrycznym i katastroficznym jest najmniejsza odchyłka parametru elementu, która sprowadza układ testowany do granicy stabilności. Do wyznaczania tych odchyłek zastosowano metodę strukturalnej wartości szczególnej, w połączeniu z modelowaniem uszkodzeń w układzie testowanym metodą liniowej transformacji frakcyjnej. Problem modelowania testowanych układów w obecności uszkodzeń jest reprezentowany w wielu rozdziałach pracy. Pokonanie ograniczeń wynikających z długiego czasu symulacji upatruje się w stosowaniu modeli wysokiego poziomu. Dlatego, w kontekście rozważanych metod, opracowano modele behawioralne: analityczne, numeryczne, probabilistyczne, statystyczne (oparte na metodzie Monte Carlo) i wrażliwościowe. Na przykładzie testera dla filtru pasmowoprzepustowego przedstawiono zagadnienie optymalizacji testu. Wykorzystano analizę wrażliwości układu testowanego na zmiany parametrów elementów, analizę przestrzeni obserwacji pod względem jej właściwości dyskryminacyjnych oraz probabilistyczne miary jakości testu. Dokonano syntezy probabilistycznych modeli dla układu testowanego w stanie zdatnościi uszkodzonego, w postaci uogólnionych rozkładów Rayleigha i Rice'a. Łącząc model probabilistyczny układu testowanego z modelem pomiaru Rossiego, wyznaczono miary jakości testu − poziom uszkodzeń i stratę uzysku w funkcji napięcia progowego komparatora. Posłużyły one do zaprojektowania optymalnego progu komparatora w testerze układów w pełni różnicowych oraz porównania właściwości probabilistycznych metod testowania tych układów. Opracowano szybkie procedury do weryfikacji miar jakości testu drogą eksperymentu statystycznego. W wyniku optymalizacji otrzymano wektor częstotliwości testujących oraz zbiór wartości progów komparatora. Do celów badawczych i dydaktycznych opracowano system pomiarowo-diagnostyczny do lokalizacji uszkodzeń w układach analogowych metodą słownikową z zastosowaniem algorytmów rozpoznawania obrazów. Opracowano także sprzętowy emulator uszkodzeń do szybkiej, eksperymentalnej weryfikacji metod diagnostycznych implementowanych w systemie. Przeprowadzone przez autora badania, zarówno na poziomie teoretycznym, jak i eksperymentalnym są źródłem wyników, które można wykorzystać w praktyce.


  • Strategy of collecting samples from an aquatic environment
    • Bogdan Zygmunt
    • Anna Banel
    2009

    W rozdziale opisano strategię, sposoby i urządzenia do pobierania próbek wód powierzchniowych i podziemnych, a także osadów dennych, które stanowią integralną cześć środowiska wodnego. Zwrócono uwagę na aktualne trendy w sposobach pobierania próbek do oznaczania zanieczyszczeń środowiska, szczególnie opartych na metodach pasywnych.


  • Structural determinants of imidazoacridinones facilitating antitumor activity are crucial for substrate recognition by ABCG2
    • Eran Bram
    • Adar Yamit
    • Nufar Mesika
    • Michał Sabisz
    • Andrzej Składanowski
    • Yehuda Assaraf
    2009 MOLECULAR PHARMACOLOGY

    W pracy zidentyfikowaliśmy elementy struktury chemicznej dla 23 pochodnych imidazoakrydonu odpowiedzialne za ich rozpoznawanie przez transporter typu ABC, białko ABCG2. za transport tych związków przez pompę ABCG2 odpowiedzialne jest grupa hydroksylowa w pozycjach R1, R2 i R3 chromoforu. Stwierdziliśmy także, że zwiększanie ilości grup metylenowych łańcucha bocznego imidazoakrydonów powodowało zmniejszenie aktywnego transportu tych pochodnych z udziałem pompy ABCG2.