Pokaż publikacje z roku
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2025
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2024
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2023
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2022
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2021
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2020
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2019
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2018
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2017
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2016
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2015
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2014
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2013
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2012
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2011
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2010
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2009
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2008
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2007
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2006
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2005
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2004
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2003
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2002
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2001
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2000
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1999
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1998
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1988
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1987
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1980
Publikacje z roku 2010
Pokaż wszystkie-
Ocena zagrożenia na sieci dróg na podstawie doświadczeń programu EuroRAP
- Marcin Budzyński
- Karol Romanowski
W artykule przedstawiono syntezę technik stosowanych w ramach programu EuroRAP i innych podobnych, przy ocenie zagrożenia w ruchu drogowym. Przedstawione zostały metody automatyzacji procesu zbierania danych i metodyka klasyfikacji dróg pod kątem bezpieczeństwa
-
Ocena zanieczyszczenia sieci wodociągowej na podstawie jakości popłuczyn
- Marian Kulbik
W referacie przedstawiono wyniki analizy jakości popłuczyn pobranych z hydrantów i zrzutu w 2008 r. podczas płukania żeliwnej sieci wodociągowej. kontrola jakosci popłuczyn pozwoliła ocenić ilościowo zasoby i zdolność warstwy osadu do erozji i wypłukiwania, a także kinetykę i czas trwania procesu wypłukiwania zanieczyszczeń.
-
Oceny ilościowe wód opadowych
- Katarzyna Weinerowska-Bords
W artykule przedstawiono problemy związane z dokonywaniem ocen ilości wód deszczowych na potrzeby wymiarowania kanalizacji deszczowej, odwodnień oraz obiektów gromadzenia i zagospodarowywania wód opadowych. Dokonano analizy czynników wpływających na wysoki stopień umowności uzyskiwanych wyników obliczeń oraz omówiono wybrane konsekwencje braku precyzyjnie określonych zasad obliczania ilości wód opadowych.
-
Ochrona cieplna budynków: Mostki cieplne
- Arkadiusz Ostojski
W pracy omówiono mostki cieplne punktowe i liniowe oraz zasady i przykłady wyznaczania współczynnika strat ciepła przez przenikanie z uwzględnieniem mostków cieplnych.
-
Ochrona odgromowa fotowoltaicznych źródeł energii elektrycznej
- Henryk Boryń
Przedstawiono specyfikę ochrony paneli fotowoltaicznych zainstalowanych na dachu obiektu budowlanego lub wykorzystanych w elektrowniach słonecznych przed skutkami wyładowań atmosferycznych. Omówiono zasady ochrony tych urządzeń przed bezpośrednim uderzeniem pioruna i sposoby ograniczenia przepięć powstających w instalacjach elektroenergetycznych oraz sterujących i pomiarowych współpracujących z panelami. Wskazano konieczność indywidualnego rozwiązywania systemów ochronnych.
-
Ochrona wybrzeża oraz ochrona przed powodzią od strony morza : spojrzenie niemieckie
- Ziemowit Suligowski
Rozwiązania niemieckie w zakresie ochrony brzegowej oraz ochrony przed powodzią. Charakterystyczna kategoryzacja. Stosowane rozwiązania.
-
Oczyszczanie wód opadowych w systemach korzeniowych
- Ewa Wojciechowska
W Polsce przeważają systemy kanalizacji rozdzielczej i większość sieci deszczowych odprowadza ścieki bezpośrednio do odbiornika, bez jakiegokolwiek oczyszczania, stanowiąc dla wód powierzchniowych poważne zagrożenie. Jest to szczególnie niebezpieczne dla płynących przez miasta małych cieków wodnych, dla których gwałtowne zrzuty z systemów kanalizacji deszczowej przekraczają możliwości hydrauliczne a wprowadzany ładunek zanieczyszczeń stanowi poważne źródło skażenia. W artkule omówiono możliwości zastosowania oczyszczalni hydrofitowych do oczyszczania ścieków deszczowych w postaci zrzutu z kanalalizacji deszczowej oraz w postaci spływów obszarowych. Przedstawiono wdrożenia zagraniczne, przede wszystkim brytyjskie, oraz omówiono systemy istniejące na terenie aglomeracji trójmiejskiej.
-
Od 'Parker Morris Standards' do 'Building for Life': normatyw urbanistyczny jako narzędzie wartościowania przestrzeni miasta - doświadczenie krajów anglosaskich
- Łukasz Pancewicz
Artykuł zawiera szkicową charakterystykę anglosaskich normatywów urbanistycznych (m.in. Parker Morris Standards oraz CABE Building for Life) oraz roli, jaką normatywy odgrywają w kształtowaniu jakości zamieszkania w zespołach zabudowy wielorodzinnej.
-
Odbiornik adaptacyjny o zredukowanej liczbie stanów dla systemu TETRA nowej generacji
- Sławomir Możdżonek
- Dominik Rutkowski
W pracy przedstawiono ulepszone rozwiązanie odbiornika adaptacyjnego o zredukowanej liczbie stanów, przeznaczonego dla systemu TETRA nowej generacji. Zaprezentowano wyniki badań względnego czasu dekodowania w odbiorniku oraz jakości odbioru dla transmisji ciągłej w łączu w dół. Z przeprowadzonych badań wynika,iż możliwa jest znaczna redukcja złożoności obliczeniowej odbiornika, w porównaniu z odbiornikiem MLSE, przy nieznacznym pogorszeniu jakości odbioru
-
Oddziaływanie materiału opakowaniowego Mater-Bi na populację okrzemki w środowisku morskim
- Agnieszka Guzman - Sielicka
- Helena Janik
- Marta Mastalerz
- Alicja Kosakowska
Do produkcji różnego rodzaju opakowań stosowane są m.in. takie materiały jak: polimery, kopolimery i ich mieszaniny; trwałe oraz stabilne środowisko (ich rozkład trwa kilka set lat). Dlatego też obecnie systematycznie zwiększa się zainteresowanie i zapotrzebowanie na polimerowe materiały biodegradowalne, które rozkładają się w środowisku naturalnym do prostych i bezpiecznych surowców. Należą do nich m.in. substancje naturalne jak celuloza, skrobia i ich pochodne, związki pochodzenia mikrobiologicznego (BHP, np. Biopol) oraz modyfikacje tradycyjnych tworzyw sztucznych. Celem projektu było zbadanie wzajemnego oddziaływania opakowania materiału polimerowego Mater-Bi oraz bioindykatora morskiego - mikroorganizmów typu okrzemka Phaeodactylum tricornutum Bohlin (SAG 1090-la). Oceniono jak obecność materiału polimerowego wpływa na życie biologiczne morza (estymując ewentualny wzrost populacji okrzemki P. tricornutum) oraz w jakim stopniu obecność okrzemki wpływa na proces degradacji materiału polimerowego.
-
Odnawialne źródła energii w świetle globalnego kryzysu energetycznego : wybrane problemy
- Ewa Klugmann-Radziemska
- Piotr Meler
- Krzysztof Ciunel
- Witold Lewandowski
W publikacji dokonano charakterystyki i klasyfikacji podstawowych rodzajów biopaliw. Streszczono szereg aktów prawnych regulujących polski rynek biopaliw. W rozdziale scharakteryzowano również aktualną produkcję biopaliw oraz oszacowano możliwości rozwoju krajowego rynku biopaliw. Istotna część publikacji została poświęcona koncepcji indywidualnej produkcji biopaliw na pokrycie własnego zapotrzebowania energetycznego producenta.
-
Odporne na wpływ tolerancji, słownikowe metody diagnostyki uszkodzeń układów elektronicznych ze specjalizowanym klasyfikatorem neuronowym
- Michał Kowalewski
W pracy przedstawiono nową klasę słownikowych metod diagnostyki uszkodzeń parametrycznych analogowych układów elektronicznych, ze specjalizowanym klasyfikatorem neuronowym, o zwiększonej odporności na tolerancje elementów układu. Wykorzystano koncepcję polegającą na konstrukcji sygnatur słownika uszkodzeń w postaci krzywych identyfikacyjnych i zastosowaniu klasyfikatorów neuronowych dobrze dopasowanych do tych sygnatur. W pierwszej kolejności opracowano sieć neuronową z Dwucentrowymi Radialnymi funkcjami Bazowymi DRB dobrze dopasowaną do rozproszonych krzywych identyfikacyjnych w przypadku, gdy rozrzuty tolerancyjne rozpraszają krzywe kołowo w otoczeniu położenia nominalnego. Następnie opracowano zmodyfikowaną sieć neuronową z Dwucentrowymi Elipsoidalnymi funkcjami Bazowymi DEB dopasowaną do rozproszonych krzywych w przypadku, gdy rozrzuty tolerancyjne elementów nieuszkodzonych są wzajemnie skorelowane, a rozproszenie krzywych w otoczeniu położenia nominalnego jest eliptyczne. Przeprowadzono optymalizację algorytmów i procedur diagnostycznych pod kątem zminimalizowania złożoności obliczeniowej w celu dostosowania ich do implementacji w testerach wbudowanych typu Inside Microcontroller BIST (IuBIST) za pomocą środków sprzętowo-programowych współczesnych mikrokontrolerów. Nową klasę metod zweryfikowano symulacyjnie i eksperymentalnie na rzeczywistych układach filtrów analogowych za pomocą skonstruowanego testera IuBIST.
-
Odwzorowanie zabudowy w obliczeniach zalewów powodziowych na obszarach miejskich
- Michał Szydłowski
W ostatnich latach zauważa się coraz większe zainteresowanie stosowaniem dwuwymiarowych modeli ruchu wody do symulacji przepływu powierzchniowego w obszarach zurbanizowanych. W tego typu modelach istotnym problemem jest sposób odwzorowania zabudowy w obliczeniach. W pracy przedstawiono dwie metody reprezentacji budynków w numerycznych modelach zlewni miejskiej wraz z przykładowymi symulacjami obrazującymi wpływ metody odwzorowania zabudowy na wyniki obliczeń przepływu powodziowego przez teren zabudowany.
-
Ofiary wypadków drogowych w poszczególnych powiatach
- Marcin Budzyński
- Wojciech Kustra
Piesi, dzieci, rowerzyści, osoby w podeszłym wieku jako ofiary wypadków.
-
Ogólna sytuacja gospodarcza
- Julita Wasilczuk
Na podstawie dostępnych danych statystycznych (GUS) został przedstawiono sytuację gospodarczą w ostatnich trzech latach w Polsce. Tam gdzie było to możliwe pokuszono się o przedstawiono oczekiwania dotyczące 2011 roku.
-
Ogólna sytuacja gospodarcza mikro i małych firm
- Julita Wasilczuk
W rozdziale została przeprowadzona analiza sytuacji małych i średnich przedsiębiorstw. W związku z ograniczeniami dotyczącymi małej ilości danych, dotyczy on przede wszystkim 2008 roku. Rozdział ten jest podstawą do przeprowadzenia w kolejnej części raportu, analizy wyników badań przeprowadzonych na zlecenie PEKAO SA przez PBS.
-
Okiennnice i rolety zewnętrzne a energooszczędność budynku = Windows shutters and roller blinds and energy savung in building
- Stefan Niewitecki
Konieczność oszczędzania energii w budownictwie, która wynika między innymi z ostatnich zmian legislacyjnych, zmusza projektantów do poszukiwania nowych rozwiązań w tym zakresie. Jednym ze sposobów zmniejszania zapotrzebowania na energię potrzebną do funkcjonowania danego budynku jest zastosowanie odpowiednio zaprojektowanych i wykonanych okiennic, rolet lub żaluzji zewnętrznych w oknach. Konieczność stosowania okiennic, rolet lub żaluzji wynika wprost z różnicy między współczynnikiem tym dla obecnie stosowanych okien. Z porównania tych współczynników , uwzględniając stosunek powierzchni okien do powierzchni ścian zewnętrznych wynika wniosek, że bez znaczącego obniżenia współczynnika przenikania ciepła dla okien nie osiągnie się wiele w dziedzinie oszczędzania energii w budownictwie. Niniejsza praca omawia problemy związane z powyższymi zagadnieniami.
-
Określenie miarodajnych wartości minimalnego spadku w warunkach niewielkich napełnień
- Ziemowit Suligowski
Projektowanie kanalizacji na obszarach o niskiej intensywności użytkowania. Warunki projektowania, eksploatacja
-
Określenie przyczyny uszkodzenia kolana rurociągu 3/4''-025-P79 na instalacji produkcji wodoru w Grupie Lotos SA
- Joanna Hucińska
- Grzegorz Gajowiec
Niniejszą pracę wykonano na zlecenie Grupy Lotos SA, nr OK/78/2010 z dnia 01 lutego 2010 r. Celem pracy było ustalenie przyczyny uszkodzenia kolana rurociągu 3/4"-025-P79 gat. P22 ASTM SA-335 na instalacji produkcji wodoru 250 w Grupie Lotos SA. Wykazano, że główną przyczyną powstania pęknięcia była niewłaściwa technologia wykonania elementu, skutkująca obecnością ostrych karbów na powierzchni wewnętrznej i podwyższoną twardością (obniżoną ciągliwością) materiału po odkształceniu plastycznym na zimno. Czynnikami wspomagającymi mogła być obniżona ciągliwość materiału w wyniku kruchości odpuszczania oraz obecność wodoru w materiale.
-
Określenie scenariuszy we współpracy z użytkownikami
- Anna Bobkowska
Dokonano analizy możliwości zastosowania scenariuszy dowspomagania użytkowej perspektywy wytwarzania aplikacji bazujących nausługach. Wyróżniono kategorie scenariuszy, przeanalizowano istniejące techniki pod względem specyfiki scenariuszy usług, a następnie zaprezentowano szkic metodyki tworzenia scenariuszy we współpracy z użytkownikami, która uwzględnia zarówno perspektywy użytkownika jak i perspektywy technologii.