Repozytorium publikacji - Politechnika Gdańska

Ustawienia strony

english
Repozytorium publikacji
Politechniki Gdańskiej

Publikacje z roku 2010

Pokaż wszystkie
  • O potrzebie piękna w przestrzeni publicznej miasta = About the need of beauty in the public space of a city
    • Maria Porębska
    2010 Pełny tekst Czasopismo Techniczne

    Przestrzeń odgrywa ważna role w realizowaniu różnorodnych potrzeb współczesnego mieszkańca miasta. Jedną z nich, o której nie należy zapominać ani bagatelizować, jest potrzeba piękna. Tkwi ona głęboko w naturze człowieka. Artykuł wskazuje na wagę piękna w otaczajacej przestrzeni i sygnalizuje kierunki działań, które mogłyby przyczynić się do zaistnienia tej wartości w miejskim środowisku zamieszkania.


  • Obecność wybranych grup związków w wodach spływających z płyty lotniska
    • Żaneta Polkowska
    • Marek Błaś
    2010

    Transport lotniczy jest najnowocześniejszym i najszybciej rozwijającym się rodzajem transportu. W latach 1993-2000 liczba pasażerów w transporcie lotniczym w krajach Unii Europejskiej wzrastała o około 10% w skali roku. Prognozy na najbliższe 20 lat mówią o wzroście rzędu 5% rocznie w globalnej liczbie pasażerów. Ogromny rozwój transportu lotniczego obserwuje się również w Polsce. Jest on w dużej mierze efektem bardzo dynamicznego wejścia na rynek tzw. tanich linii lotniczych oraz rozbudową wielu regionalnych lotnisk. Ich funkcjonowanie powoduje nieuniknioną ingerencję w środowisko przyrodnicze. Transport lotniczy przyczynia się do niszczenia warstwy ozonowej. Szkodliwy wpływ transportu lotniczego widoczny jest również na ziemi. Spływy wód opadowych z terenów lotnisk w znacznym stopniu oddziałują na wody powierzchniowe i gruntowe. Wraz z ściekami opadowymi do środowiska przedostają się substancje ropopochodne, środki powierzchniowo czynne, środki odladzające stosowane w okresie zimowym oraz inne zanieczyszczenia. Jednak największe niebezpieczeństwo zanieczyszczenia wód spływających z terenu lotniska wynika ze stosowania środków odladzających w okresach gdy występują niskie temperatury. Skład zanieczyszczonych wód spływnych zmienia się w ciągu roku i jest uzależniony od wielu czynników, takich jak warunki pogodowe, ilość stosowanych środków odladzających, czas trwania opadu, czy też natężenie ruchu na lotnisku.W Porcie Lotniczym stosuje się, niebezpieczne dla środowiska, roztwory glikoli etylenowych i propylenowych do odladzania samolotów oraz bardziej przyjazne dla środowiska mieszaniny octanów i mrówczanów do odladzania drogi startowej, dróg kołowania i płyt lotniskowych (Switzenbaum et al. 2001, Breedveld et al. 2003). Lotnisko nie posiadają najczęściej swojej oczyszczalni ścieków i wszystkie ścieki, niosące ze sobą substancje ropopochodne, substancje powierzchniowo czynne, środki odladzające stosowane w okresie zimowym i inne zanieczyszczenia organiczne i nieorganiczne spływają wraz z opadami atmosferycznymi do gleby i wód powierzchniowych. Zanieczyszczenia te mogą znacząco wpływać na faunę i florę rzek, powodować wymieranie ryb i roślinności wodnej, dlatego ważny jest ich stały monitoring i badania kontrolne wód spływnych z tego obszaru (Revitt et al. 1997, Cancilla et al. 2003, Siedlecka, Downar 2004, Krzemieniowski et al. 2006).


  • Obiekty hydrofitowe w gospodarce komunalnej
    • Hanna Obarska-Pempkowiak
    • Magdalena Gajewska
    • Ewa Wojciechowska
    2010

    Powszechnym problemem, na który napotykają właściciele domów na obszarach wiejskich o rozproszonej zabudowie, które nie są skanalizowane stanowią warunki terenowe. Często uniemożliwiają one instalację i osiągnięcie dostatecznych wyników w przypadku eksploatacji w konwencjonalnych lokalnych oczyszczalniach ścieków. Niezbędne są rozwiązania proste, wydajne, niezawodne i tanie. Oczyszczalnie hydrofitowe mogą być stosowane dla gmin, szkół, kempingów, a nawet pojedynczych domostw. Systemy te są wydajne, proste, niezbyt kosztowne, o estetycznym wyglądzie - ładnie wkomponowując się w krajobraz wiejski. Mają również walory edukacyjne.Celem pracy jest przedstawienie dotychczasowych doświadczeń związanych z oczyszczaniem ścieków bytowych oraz unieszkodliwianiem osadów ściekowych w obiektach hydrofitowych.


  • Objectivization of audio-video correlation assessment experiments
    • Bartosz Kunka
    • Bożena Kostek
    2010

    The purpose of this paper is to present a new method of conducting an audio-visual correlation analysis employing a head-motion-free gaze tracking system. First, a review of related works in the domain of sound and vision correlation is presented. Then assumptions concerning audio-visual scene creation are shortly described. The objectivization process of carrying out correlation tests employing gaze-tracking system is outlined. The gaze tracking system developed at the Multimedia Systems Department is described, and its use for carrying out subjective tests is given. The results of subjective tests examining the relationship between video and audio associated with the video material are presented. Conclusions concerning the new methodology, as well as future work direction, are provided.


  • Obliczenia hydrauliczne głębokowodnego kolektora kanalizacyjnego na przykładzie wylotu ścieków z Oczyszczalni Dębogórze do Zatoki Puckiej
    • Michał Szydłowski
    • Piotr Zima
    2010 Inżynieria Morska i Geotechnika

    W artykule przedstawiono metodę oraz przykładowe wyniki obliczeń hydraulicznych wykonanych dla projektowanego głębokowodnego kolektora odprowadzającego ścieki oczyszczone z Oczyszczalni Ścieków Dębogórze do Zatoki Puckiej. Ekspertyzę przeprowadził Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej. Pozwoliła ona na ocenę poprawności doboru układu pompowego projektowanej przepompowni ścieków.


  • Obliczenia MES zginanych belek betonowych na poziomie skali mezo
    • Łukasz Skarżyński
    • Andrzej Tejchman-Konarzewski
    2010 Inżynieria Morska i Geotechnika

    W artykule przedstawiono wyniki numeryczne MES modelowanie belek betonowych z nacięciem w czasie zginania 3-punktowego na poziomie skali mezo. Obliczenia wykonano przy wykorzystaniu modelu degradacji sztywności z nielokalnym osłabieniem. Beton został opisany na poziomie skali mezo jako stochastyczny materiał 3-składnikowy złożony z kruszywa, zaczynu cementowego oraz stref kontaktu. Zbadano wpływ rozkładu stochastycznego ziaren oraz ich zagęszczenia na szerokość i kształt strefy ścinania nad nacięciem.


  • Obliczenia sprawdzające zmodyfikowanych śrub sprzęgła hydrozespołu Elektrowni Wodnej Jastrowie
    • Artur Olszewski
    2010

    Celem pracy była ocena możliwości zastąpienia dotychczasowych śrub dwustronnych napinających sprzęgło podatne giętnie wału hydrozespołu Elektrowni Wodnej Jastrowie śrubami o zmodyfikowanej konstrukcji. Wykonano obliczenia sprawdzające oraz opracowano nowy nomogram napinania śrub.


  • Obróbka chemiczna, termiczna oraz laserowa w recyklingu ogniw i modułów fotowoltaicznych z krystalicznego krzemu
    • Ewa Klugmann-Radziemska
    • Piotr Ostrowski
    • Adam Cenian
    • Mirosław Sawczak
    2010 Pełny tekst Proceedings of ECOpole

    W artykule przedstawiono wybrane sposoby prowadzenia recyklingu zużytych lub uszkodzonych modułów i ogniw fotowoltaicznych oraz praktyczne wyniki prac eksperymentalnych z wykorzystaniem metod: chemicznych, termicznych oraz techniki laserowej. Opisano wady i zalety stosowanych technik, pomocne przy optymalizowaniu metody recyklingu dla zastosowań komercyjnych.


  • Obróbka cylindrów siłowników hydraulicznych przez roztaczanie z jednoczesnym nagniataniem
    • Włodzimierz Przybylski
    2010

    Przedstawiono problematykę obróbki otworów w cylindrach hydraulicznych z użyciem specjalnych głowic rotaczająco nagniatających. Podano wyniki badań technologicznych obróbki cylindrów ze stali R45 głowicą dwunożową stosowaną podczas obróbki na tokarce specjalizowanej.Osiągnięto chropowatość powierzchni otworu w zakresie Ra = 0,16÷0,32 µm i klasę dokładności wymiarowej IT8. Podano również sposób adaptacji tokarki uniwersalnej do jednoczesnej obróbki rotaczaniem i nagnniataniem cylindrów hydraulicznych.


  • Obserwator prędkości maszyny synchronicznej z zagłębionymi magnesami trwałymi
    • Zbigniew Krzemiński
    2010 Przegląd Elektrotechniczny

    Przedstawiono obserwator prędkości oparty na rozszerzonym modelu maszyny z zagłębionymi magnesami. Pokazano, że statyczne zależności pomiędzy zmiennymi obserwatora mogą być wykorzystane do określenia sprzężeń zwrotnych stabilizujących obserwator. Prędkość kątowa wirnika obliczana jest na podstawie innych zależności statycznych występujących w obserwatorze. Przedstawiono wyniki badań symulacyjnych.


  • Obszary doskonalenia jakości obsługi pacjentów na przykładzie gabinetów lekarzy rodzinnych
    • Grzegorz Zieliński
    2010

    W niniejszym rozdziale zaprezentowano możliwość identyfikacji kluczowych obszarów mających wpływ na doskonalenie jakości obsługi pacjentów, na przykładzie najczestszej specjalizacji występującej w publicznej opiece zdrowotnej, jaką są lekarze rodzinni. W rozdziale zaprezentowano charakterystyke obszarów z uwzglednieniem różnych podejść. Tego typu analizy wraz z uwzględnieniem pacującego w przychodni personelu pozwoliły na jednoczesną analize obszarow obsługi pacjenta wraz z charakterystyką wpływu czynnika ludzkiego


  • Ocena bezpieczeństwa ruchu drogowego na odcinkach dróg wojewódzkich położonych w obszarze poszczególnych gmin
    • Marcin Budzyński
    • Wojciech Kustra
    2010

    Ocena brd na odcinkach dróg wojewódzkich w poszczególnych gminach woj. kujawsko - pomorskiego. liczba wypadków i ich ofiar, wskaźniki brd.


  • Ocena bezpieczeństwa ruchu drogowego na wybranych odcinkach dróg krajowych
    • Marcin Budzyński
    • Wojciech Kustra
    2010

    Ocena brd na odcinkach dróg krajowych, liczba wypadków i ich ofiar, wskaźniki wypadków.


  • Ocena bezpieczeństwa ruchu drogowego na wybranych odcinkach dróg krajowych z punktu widzenia określonych rodzajów wypadków drogowych
    • Marcin Budzyński
    • Wojciech Kustra
    2010

    Analiza wybranych rodzajów wypadków na drogach krajowych: zderzenia czołowe, wypadnięcia z drogi, najechania na pieszego, zderzenia boczne.


  • Ocena dokładności określania osi toru kolejowego na drodze pomiarów satelitarnych
    • Władysław Koc
    • Cezary Specht
    • Piotr Chrostowski
    • Katarzyna Palikowska
    2010 Logistyka

    W 2009 roku na Politechnice Gdańskiej rozpoczęto badania nad wykorzystaniem serwisu pomiarów fazowych NAVGEO aktywnej sieci geodezyjnej ASG-EUPOS dla przeprowadzania ciągłych pomiarów przebiegu trasu kolejowej. Celem kontynuowanych badań jest próba oceny możliwości zastosowania pomiarów fazowych GNSS, realizowanych przez kilka odbiorników, dla projektowania oraz inwentaryzacji toru kolejowego. Do oceny dokładności określenia osi toru wyznaczono wartości odchyleń poprzecznych pozycji (ang.: XTE - cross track error) od kierunku zasadniczego. Zmienną XTE poddano metodom analizy sygnałowej (filtracji dolnoprzepustowej Czebyszewa i szybkiej transformacji Fouriera) w celu wyeliminowania wpływu przypadkowych błędów pomiarowych i uzyskania współrzędnych reprezentujących rzeczywisty kształt toru.


  • Ocena dróg krajowych położonych w obszarze województwa pod względem bezpieczeństwa ruchu drogowego
    • Marcin Budzyński
    • Wojciech Kustra
    2010

    Ocena poziomu brd na drogach krajowych, liczba wypadków, ich ofiary i wskaźniki brd.


  • Ocena dróg wojewódzkich położonych w obszarze województwa pod względem bezpieczeństwa ruchu drogowego
    • Marcin Budzyński
    • Wojciech Kustra
    2010

    Ocena dróg wojewódzkich na obszarze woj. kujawsko - pomorskiego pod kątem brd: liczba wypadków i ich ofiar, wskaźniki brd


  • Ocena ekonomiczna recyklingu krzemowych ogniw fotowoltaicznych, realizowanego w skali laboratoryjnej
    • Ewa Klugmann-Radziemska
    • Piotr Ostrowski
    • Anna Melcer
    2010

    Recykling zużytych modułów PV umożliwia odzysk cennych i wartościowych materiałów wtórnych, które nadają się do ponownego zastosowania. Poruszane zagadnienia- ważne z punktu widzenia oszczędności energii i zmniejszania obciążenia środowiska- powinny również przyczynić się do lepszego projektowania, wykonawstwa oraz eksploatacji krzemowych modułów PV. Przeprowadzona wstępna analaiza ekonomiczna procesu recyklingu zużytych krzemowych ogniw PV realizowanego w skali laboratoryjnej wskazuje, iż możliwe jest uzyskanie średnich oszczędności na wysokim poziomie: około 60%.


  • Ocena instalacji oświetleniowej w budynkach
    • Stanisław Czapp
    2010

    Książka poświęcona jest ocenie energetycznej wybranych obiektów budowlanych, która zgodnie z aktualnymi wymogami prawnymi, została sprowadzona do wyznaczania charakterystyki energetycznej budynku i lokalu mieszkalnego lub części obiektu stanowiącej samodzielną całość techniczno-użytkową. Ocena ta zawęża się do określenia niezbędnych nakładów nieodnawialnej energii pierwotnej, nakładów koniecznych do działania systemu ogrzewczego, klimatyzacyjno-wentylacyjnego, zaopatrzenia w ciepłą wodę użytkową oraz tzw. oświetlenia wbudowanego. Podsumowanie oceny zawarte jest w świadectwie charakterystyki energetycznej obiektu. W rozdziale 5 przedstawiono podstawowe pojęcia techniki świetlnej oraz własności spotykanych w praktyce źródeł światła. Omówiono możliwości sterowania oświetleniem oraz koszty użytkowania instalacji oświetleniowych z różnego typu źródłami światła. Przedstawiono procedurę oceny instalacji oświetleniowej, którą należy przeprowadzić dokonując charakterystyki energetycznej budynku.