Repozytorium publikacji - Politechnika Gdańska

Ustawienia strony

english
Repozytorium publikacji
Politechniki Gdańskiej

Publikacje z roku 2010

Pokaż wszystkie
  • Rola lidera w walce z kryzysem w przedsiębiorstwie funkcjonującym w zglobalizowanym świecie
    • Małgorzata Olimpia Bielenia
    2010

    Głównym celem artykułu jest ukazanie roli lidera w przedsiębiorstwie funkcjonującym w zglobalizowanym świecie w dobie kryzysu. Funkcjonowanie firmy w tym czasie ma ścisły związek ze zdolnościami lidera oraz zależy od jego umiejętności efektywnego zarządzania przedsiębiorstwem, szybkiego dostosowania się do zmian oraz wprowadzania innowacyjnych rozwiązań. Należy zastanowić się nad różnicami pomiędzy liderami a ich podwładnymi oraz jak są oni postrzegani przez swoich zwolenników i przeciwników. Na wstępie zajęłam się globalizacją, która prowadzi do powstania wielonarodowych korporacji. Jedną z jej cech jest umiędzynarodowienie przedsiębiorstwa, co powoduje wzrost wiedzy o zagranicznych rynkach. Moje badania dowodzą, że lider odgrywa znaczącą rolę we wprowadzaniu firmy na rynek globalny oraz jest osobą mającą duży wpływ na sukces firmy. W kwestii przywództwa w przedsiębiorstwie brane były pod uwagę następujące czynniki takie jak: cechy, zachowanie oraz podejście sytuacyjne wpływające na efektywność lidera. Jednym z jego kluczowych działań jest umiejętność dostrzeżenia i wykorzystania korzyści, które pojawiły się w dobie kryzysu. Lider powinien przyjąć za swój główny cel umocnienie pozycji firmy poprzez przejmowanie rynku konkurentów dotkniętych problemami gospodarczymi oraz wykorzystanie ich najatrakcyjniejszych zasobów. Do ważnych zadań menedżera powinno należeć wzmocnienie i ochrona kapitału ludzkiego oraz szybka reakcja na wahania koniunktury i natychmiastowe wdrażanie innowacyjnych rozwiązań. W dalszej części mojej pracy pragnę wskazać, że szansę na osiągnięcie zamierzonych celów i utrzymanie się na niepewnym rynku daje liderowi proces globalizacji. Praca menedżera działającego w zglobalizowanym świecie w obliczu kryzysu odgrywa niesamowite znaczenie, ponieważ dotyczy nie tylko kwestii efektywnego zarządzania ludźmi lecz również ciągłego prosperowania na rynkach międzynarodowych. Ponadto każde przedsiębiorstwo istniejące na rynku posiada odmienną strategię, która dotyczy łańcucha wartości. Ogniwa tego łańcucha są tak specyficzne dla danego przedsiębiorstwa, że można go nazwać swoistym genotypem, porównywalnym do ludzkiego DNA. Prowadząc badania nad kierowaniem ludźmi w przedsiębiorstwie nie można pominąć cech i zachowania lidera oraz adekwatnego podejścia sytuacyjnego w zależności od okoliczności. Głównym celem podejścia cechowego (trait approach) do kierowania jest zdeterminowanie indywidualnych postaw oraz pożądanych cech jakie powinien posiadać kandydat na lidera. Na efektywność zarządzającego projektem ma również wpływ podejście zachowaniowe (behavioral approach) w pryzmacie podejmowanych działań. Podsumowując, można stwierdzić, iż praca lidera jest wielkim wyzwaniem, jest bardzo trudna i wpływa znacząco na sukces korporacji.


  • Rola parametrów technicznych systemu ochrony odgromowej budynku w eksploatacji układów automatyki przemysłowej
    • Henryk Boryń
    • Stanisław Wojtas
    2010

    W pracy dokonano analizy właściwości technicznych podstawowych elementów systemu ochrony odgromowej budynku, czyli zewnętrznego urządzenia piorunochronnego, uziemienia odgromowego i wewnętrznych połączeń wyrównawczych na podstawie aktualnych norm. Omówiono działania pozwalające na ograniczenie amplitudy zaburzeń napięciowych generowanych w układach zasilania elektroenergetycznego i minimalizacji ich wpływu na zakłócenia powstające w instalacjach sygnałowych układów automatyki przemysłowej.


  • Rola pokrywy śnieżnej w depozycji zanieczyszczeń w Karkonoszach
    • Marek Błaś
    • Żaneta Polkowska
    • Mieczysław Sobik
    • Michał Godek
    2010

    Wśród najważniejszych czynników decydujących o warunkach śnieżnych Karkonoszy, oprócz wysokości nad poziomem morza, należy wymienić zawartość i wyrazistość ich ram morfologicznych oraz przebieg głównego grzbietu prostopadle do przeważającej cyrkulacji atmosferycznej. Odpowiadają one za istotne, przestrzenne zróżnicowanie wielkości opadów atmosferycznych, co jest charakterystyczne szczególnie dla półrocza chłodnego. W opracowaniu zaprezentowano wyniki z pomiarów miąższości (HS) oraz zapasu wody (HSW) w pokrywie śnieżnej z trzech wybranych sezonów zimowych. Zestawienie składu chemicznego i HSW pozwoliło na wyliczenie ładunku zanieczyszczeń w całym profilu pokrywy.


  • Rola przestrzeni publicznej w odnowie i kształtowaniu miejskiego środowiska mieszkaniowego
    • Gabriela Maria Rembarz
    2010

    Wielkie osiedla mieszkaniowe doby modernizmu stanowią istotny zasób polskich mieszkaniowy będąc jednocześnie dominującą formą miejskiego środowiska mieszkaniowego. Odnowa miasta w realiach polskich (wschodnioeuropejskich) oznacza reurbanizację powojennych struktur. Osia tego procesu jest kwestia jakości przestrzeni publicznej rozpatrywana w skali ogólnomiejskiej a wręcz regionalnej. Ochrona przed rozwojem syndromu wielkiego osiedla w tych strukturach wymaga podjęcia działań profilaktycznych, jako jedynie skutecznych. Brak w Polsce strategii krajowych, reginalnych i miejskicch (brak polityki ochrony i poprawy kondycji blokowisk) powoduje, ze dzisiejsza jakość środowiska zamieszkania w Polsce stanowi barierę rozwoju społeczno-gospodarczego. W publikacji opisane są uwarunkowania oraz wskazane wybrane strategie reurbanizacyjne na przykładach niemieckich.


  • Rola sektora ICT w gospodarce polskiej
    • Magdalena Olczyk
    2010 Pełny tekst PRACE NAUKOWE UNIWERSYTETU EKONOMICZNEGO WE WROCŁAWIU

    sektor ict ma kluczowe znaczenie dla zwiększenia produktywności oraz pobudzenia innowacji w wielu krajach. dla krajów transformujących się, takich jak polska, rozwój sektora ict jest warunkiem koniecznym dla szybszego niwelowania różnic w poziomie i tempie rozwoju gospodarczego między najlepiej rozwiniętym krajami a krajami rozwijającymi się (transformującym sięi).celem niniejszego artykułu jest analiza stanu sektora ict w polsce, zarówno sfery produkcji i handlu, jak i rozprzestrzeniania się ict w polskiej gospodarce. korzystając z wielu baz danych, raportów autorka starała się zidentyfikować słabości i mocne stron polskiego sektora ict.


  • Rola szybkiej kolei miejskiej w Trójmieście w procesie racjonalizowania struktury logistycznej miasta Gdańska
    • Sławomir Grulkowski
    • Jerzy Zariczny
    2010 Logistyka

    W artykule zaprezentowano aktualne problemy komunikacyjne Śródmieścia Gdańska oraz przeobrażenia sposobu przemieszczania się w aspekcie rozbudowy systemu komunikacji szynowej, w tym - przede wszystkim - planowanego wydłużenia trasy SKM do nowego przystanku Gdańsk Śródmieście. Przedstawiono również preferencje i zachowania pasażerów kolei miejskiej w stosunku do integracji z innymi systemami komunikacyjnymi.


  • Rola teromdynamiki w rozwoju cywilizacji
    • Jarosław Mikielewicz
    • Jan Stąsiek
    2010 Technika Chłodnicza i Klimatyzacyjna


  • Rola władz samorządowych w kształtowaniu regionalnej polityki opartej na klastrach
    • Anna Lis
    2010 SAMORZĄD TERYTORIALNY

    Artykuł poświęcony jest omówieniu roli władz samorządowych w kształtowaniu polityki opartej o klastry. Wspieranie klastrów uznawane jest obecnie za jedno z priorytetowych działań służących zwiększeniu innowacyjności na poziomie europejskim, co znajduje swoje odzwierciedlenie w działaniach władz publicznych każdego szczebla: od supernarodowego (UE), aż po regionalny i lokalny. Dla rozwoju klastra, bazującego na uwarunkowaniach regionalnych i lokalnych szczególnie ważne jest zaangażowanie regionalnych decydentów. Autorka przedstawia możliwe formy wsparcia gron na poziomie regionu, opierając się o naukowe opracowania teoretyczne, wyniki badań jak i dokumenty strategiczne UE. Zasadniczą część artykułu stanowi przegląd Regionalnych Programów Operacyjnych pod kątem finansowania inicjatyw klastrowych: autorka opisuje system zarządzania i wdrażania RPO, akcentując rolę władz samorządowych jako Instytucji Zarządzających powyższymi programami oraz identyfikuje w każdym z RPO działania skierowane bezpośrednio lub pośrednio do klastrów i inicjatyw klastrowych.


  • Rola związków znaczonych izotopowo w analityce środowiskowej
    • Agata Mechlińska
    • Lidia Wolska
    • Jacek Namieśnik
    2010 Analityka: Nauka i Praktyka

    Etap pobierania próbki oraz przygotowania jej do analizy często stanowią najtrudniejsze zadanie analityczne, które może być przyczyną niekontrolowanych strat analitów, a zatem i wzrostu niepewności oznaczania zawartości analitu. Dlatego wymagane jest kontrolowanie strat analitów na wszystkich etapach przygotowania próbki do analizy. Nie jest to jednak proste zadanie. Powszechnie stosowane techniki ekstrakcji analitów z próbek środowiskowych nie zapewniają ilościowego odzysku.Zatem etap izolacji analitów z matrycy pierwotnej powinien być tak przeprowadzony, aby odzysk oznaczanych związków był ilościowy. Jeżeli, przy zastosowaniu określonej techniki izolacji, spełnienie tego warunku nie będzie możliwe, to należy wyznaczyć odzysk stosując technikę dodatku wzorca lub technikę wzorca wewnętrznego oraz coraz powszechniej wykorzystywaną technikę spektrometrii mas rozcieńczenia izotopowego.


  • Role of quantitative chest perfusion computed tomography in detecting diabetic pulmonary microangiopathy
    • Krzysztof Kuziemski
    • J Pieńkowska
    • Wojciech Słomiński
    • Jakub Specjalski
    • K Dziadziuszko
    • J Jassem
    • M Studniarek
    • Renata Kalicka
    • J Słomiński
    2010 DIABETES RESEARCH AND CLINICAL PRACTICE

    Aims: Aimof the study was to determine the role of perfusion chest computed tomography(pCT) in evaluation of pulmonary diabetic angiopathy.Methods: 18 never-smoking patients (10 diabetic patients and 8 healthy controls) underwentchest high resolution CT (HRCT) and then pCT scanning. In both groups, blood tests,biochemical analysis, fibrinogen, HbA1c, spirometry, diffusion capacity for carbonmonoxide(DLCO) and body pletysmography were performed.Following parameters of pulmonaryperfusion have been analysed: blood volume (BV), blood flow (BF), mean transit time(MTT), time to peak (TTP) and permeability surface (PS).Results: There were no statistically significant differences between groups in terms of age,sex, BMI, forced expiratory volume in one second (FEV1), DLCO. Chest HRCT revealed nopathologies. Significantly higher values of chest pCT for BF ( p = 0.05), BV ( p = 0.05) and PS( p = 0.01) have been found in diabetics in comparison to controls. No differences were foundin MTT.Conclusions: Significant increase of perfusion parameters in diabetes seems to confirmpulmonary microangiopathy. The results indicate that further studies on application ofpCT in diabetic patients may be beneficial for better understanding of lung microangiopathy, its diagnosing and monitoring.


  • Roofing Materials as Pollution Emiters - Concentration Changes During Runoff
    • Marek Tobiszewski
    • Żaneta Polkowska
    • Piotr Konieczka
    • Jacek Namieśnik
    2010 Pełny tekst POLISH JOURNAL OF ENVIRONMENTAL STUDIES

    The influence of roofing material on concentration of pollutants in roof runoff waters and changes of pollution concentration in time were investigated. In field studies four roofing material types were taken into consideration - ceramic tile, bituminous membrane, asbestos tile and zinc sheeting. Samples were collected since November 2007 to March 2008, anions, cations, metals, PAHs, pesticides and PCB were determined. The existence of first flush phenomenon for most pollutants was confirmed, with concentrations up to two orders of magnitude higher in first flush compared to steady state conditions. Time trends of pollutants concentration changes were observed. Additionally, analysis of series of samples collected from melting snow, accumulated on the roof showed increase of organic pollutants concentration during thaw.


  • Rotor Blade Geometry Optimisation in Kaplan Turbine
    • Marzena Banaszek
    • Krzysztof Tesch
    2010 Pełny tekst TASK Quarterly

    The paper presents the description of method and results of rotor blade shape optimisation. The rotor blading constitutes a part ofturbine flow path. Optimisation consists in selection of the shape that minimises ratio of polytrophic loss. Shape of the blade isdefined by the mean camber line and thickness of the airfoil. Thickness is distributed around the camber line based on the ratio ofdistribution. Global optimisation was done by means of Genetic Algorithms (GA) with the help of Artificial Neural Networks (ANN)for approximations. For the numerical simulation of flow through the model Kaplan turbine, the geometry employed in the model wasbased on actual geometry of the existing test stage. Fluid parameters and boundary conditions for the model were based on experimentalmeasurements which were carried out at the test stand at Department of Turbomachinery and Fluid Mechanics at Gda´nsk University ofTechnology. The shape of blading was optimised for operational point with maximum efficiency.


  • Router Selfishness in Community Wireless Mesh Networks: Cross-Layer Benefits and Harms
    • Jerzy Konorski
    • Krzysztof Gierłowski
    2010

    Węzły sieci mesh nie są poddane administracyjnej kontroli, zarazem nie odczuwają ograniczeń energetycznych. Są przez to skłonne do zachowań egoistycznych w warstwach 2 i 3 OSI, w szczególności w odniesieniu do protokołów MAC i routingowych. W pracy przebadano symulacyjnie wybrane aspekty środowiska mesh uzasadniające podjęcie ataków egoistycznych i zidentyfikowano trzy: gęstość rozmieszczenia i położenie routerów oraz warstwa OSI stanowiąca podłoże ataku.


  • Rower w mieście - polskie doświadczenia
    • Anna Golędzinowska
    2010 Pełny tekst Czasopismo Techniczne

    Rozwój ruchu rowerowego może wpływać na jakość życia w mieście na kilka sposobów: zmniejszając zainteresowanie korzystaniem z indywidualnej komunikacji samochodowej, przyczyniając się do spadku emisji spalin oraz rozwijając wśród mieszkańców nawyk regularnej aktywności fizycznej. Na gęsto zaludnionych obszarach, wobec niewydolności rozbudowanych systemów komunikacji samochodowej, rower może stać się atrakcyjną alternatywą.Artykuł dotyczy uwarunkowań prawnych, technicznych i społecznych mających wpływ na rozwój ruchu rowerowego w polskich miastach.


  • Rozpoznawanie ruchu rąk oraz chodu pacjentów na podstawie analizy sygnałów pochodzących z trójosiowych czujników przyspieszenia
    • Adam Kupryjanow
    • Bożena Kostek
    2010 Zeszyty Naukowe Wydziału ETI Politechniki Gdańskiej. Technologie Informacyjne

    W pracy przedstawiono eksperymenty związane z automatyczną klasyfikacją i rozpoznawaniem aktywności pacjentów z chorobą Parkinsona. W szczególności opisano algorytmy, mające na celu rozpoznawanie dwóch kategorii ruchu: ruchu rąk oraz chodu. Aktywności te wykrywane są na podstawie analizy sygnałów pochodzących z trójosiowych akcelerometrów umieszczonych na ciele osoby badanej.


  • Rozpoznawanie uszkodzeń w części przepływowej okrętowego turbinowego silnika spalinowego na podstawie wyników badania endoskopowego = Failures' recognising within the passages of a marine gas turbine engine on the basis of results of endoscopic investigation
    • Zbigniew Korczewski
    2010 Pełny tekst Eksploatacja i Niezawodność - Maintenance and Reliability

    The paper deals with diagnostic issues concerning endoscopic examinations of marine gas turbine engines. There will be presented selected information about failures within the passages and accessible endoscopic methods and means enabling their detection. The author focuses on the endoscopic techniques and widely presents the possibilities of this quickly developed diagnostic method. There will be also presented representative results of diagnostic examinations carried out on gas turbine engines operated in the Polish Navy (not only but mainly).


  • Rozwiązania konstrukcyjne posadowienia przepustów drogowych.
    • Kazimierz Gwizdała
    • Andrzej Słabek
    • Paweł Więcławski
    2010

    Przedstawiono przykładowe rozwiązania posadowień współczesnych przepustów drogowych. Skupiono się na posadowieniu pośrednim na palach.


  • Rozwiązania konstrukcyjne posadowienia przepustów drogowych
    • Kazimierz Gwizdała
    • Andrzej Słabek
    • Paweł Więcławski
    2010

    Przedstawiono przykłady posadowień przepustów drogowych realizowanych na różnych budowach w kraju i w róznych warunkach gruntowych. Skupiono się na przepustach posadowionych głęboko - na palach i kolumnach. Podano wyniki kilku badań nośności pali fundamentów przepustów.


  • Rozwiązywanie problemów społecznych jako przestrzeń dla sektora małych firm
    • Magdalena Popowska
    • Marzena Starnawska
    2010 Pełny tekst Ekonomiczne Problemy Usług

    Artykuł jest próbą naświetlenia w jaki sposób małe podmioty rynkowe mogą wykorzystywać problemy społeczne jako przestrzeń do działań przedsiębiorczych. Autorki przedstawiają w jakim stopniu i jakie czynniki warunkują zaangażowanie małych firm w tego typu działalność.