Repozytorium publikacji - Politechnika Gdańska

Ustawienia strony

english
Repozytorium publikacji
Politechniki Gdańskiej

Publikacje z roku 2010

Pokaż wszystkie
  • Synthesis, spectroscopy and crystal structure determination of heteroleptic cobalt(II) silanethiolates with pyridine derivatives
    • Agnieszka Pladzyk
    • Katarzyna Kazimierczuk
    • Patrycja Hapter
    2010 TRANSITION METAL CHEMISTRY

    Cztery nowe tri-tert-butoksysilanotiolanowe kompleksy kobaltu(II) z 3- i 4-metylopirydyną zostały zsyntetyzowane i scharakteryzowane. Monometaliczne kompleksy otrzymano w reakcji bimetalicznego kompleksu [Co(SSi(OtBu)3(NH3)]2, który posłużył jako substrat kobaltu(II). Nowe związki zostały scharakteryzowane przy użyciu rentgenografii strukturalnej oraz spektroskopii UV-vis i FT-IR, a także za pomocą analizy elementarnej. Kompleksy są cztero- i pięciokoordynacyjne o rdzeniu odpowiednio CoN2S2 i CoNO2S2.


  • System do bezprzewodowego monitorowania jakości powłok antykorozyjnych obiektów trudnodostępnych
    • Jerzy Hoja
    • Grzegorz Lentka
    2010 Pełny tekst Measurement Automation Monitoring

    W artykule przedstawiono zminiaturyzowany analizator impedancji przeznaczony do spektroskopii impedancyjnej powłok antykorozyjnych obiektów trudnodostępnych znajdujących się w terenie (np. na stalowych konstrukcjach mostu). Przewidziano jego pracę w systemie z komunikacją bezprzewodową opartą na standardzie Bluetooth, w odległości do 100 m od komputera sterującego. Realizuje on pomiary impedancji w zakresie 10ohm<Zx<10Gohm na częstotliwości pomiarowej z przedziału 0,01Hz-100 kHz (po 10 częstotliwości w każdej dekadzie). W konstrukcji analizatora zastosowano oryginalne rozwiązanie wykorzystujące dwa specjalizowane mikrosystemy (SoC) AD5933. Przeprowadzono badania zrealizowanego prototypu analizatora wykorzystując do tego celu wzorcowy dwójnik RC, o konfiguracji i wartości elementów typowych dla układu zastępczego impedancji powłoki antykorozyjnej. Błąd względny pomiaru modułu impedancji mieści się w przedziale ±1%, a bezwzględny argumentu ±1°.


  • System ekspercki a tradycyjne modele prognozowania upadłości firm
    • Tomasz Korol
    2010 Finanse, Rynki Finansowe, Ubezpieczenia

    Artykuł ten dotyczy prognozowania upadłości przedsiębiorstw w Polsce. W artykule tym porównano dwie metody prognozowania zagrożeń firm upadłością: analizę dyskryminacyjną oraz logikę rozmytą. W badaniach autor wykorzystał dane dotyczące 185 spółek notowanych na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Populacja ta została podzielona na próbę uczącą i testową. Opracowane przez autora modele logiki rozmytej charakteryzują się wysoką skutecznością. Badania te są pierwszą próbą wykorzystania logiki rozmytej do przewidywania upadłości przedsiębiorstw w Polsce i jedną z pierwszych na świecie. Otrzymane wyniki dowodzą o dużym potencjale tej metody.


  • System informacji geograficznej i techniki obrazowania satelitarnego w zastosowaniu do analizy i wizualizacji infrastruktur krytycznych i ich zagrożeń
    • Krzysztof Bruniecki
    • Andrzej Stepnowski
    • Zbigniew Łubniewski
    • Marcin Kulawiak
    • Bartosz Buszke
    2010 Pełny tekst Biuletyn Wojskowej Akademii Technicznej

    W chwili obecnej faktem jest występowanie zarówno coraz liczniejszych zdarzeń katastroficznych powodowanych przez siły przyrody, jak też nieustanny wzrost intensywności ataków terrorystycznych na obiekty publiczne i przemysłowe. Zagrożenia tego rodzaju stają się coraz poważniejsze w odniesieniu do wielu, także tych uważanych do tej pory za bezpieczne rejonów świata, w tym Europy i Polski. Sytuacja taka wymaga podejmowania zdecydowanych i skutecznych działań, tak w skali międzynarodowej, jak i regionalnej, w celu zabezpieczenia ludności oraz majątku państwa przed tego typu zagrożeniami oraz ich skutkami. W tym kontekście, należy podkreślić istotną rolę nowatorskich narzędzi z zakresu technologii informacyjnych w przewidywaniu i ocenie zagrożeń oraz wspomaganiu minimalizacji ewentualnych strat. W artykule przedstawiono sieciowy system informacji przestrzennej do analizy i wizualizacji infrastruktur krytycznych (IK) oraz ich zagrożeń. System ten umożliwia gromadzenie, integrację, przetwarzanie, wykonywanie różnorakich analiz oraz wizualizację danych przestrzennych, w szczególności dotyczących IK miasta z różnych sektorów. System dla autoryzowanego użytkownika jest dostępny zdalnie, za pośrednictwem sieci Web z poziomu zwykłej przeglądarki internetowej. Narzędziem do wprowadzania danych na temat IK do systemu jest moduł analiz oparty na technologii CARVER2™. Zakłada ona porównywanie odmiennych typów infrastruktur przy zastosowaniu tych samych, wielorakich kryteriów oceny IK, takich jak ważność obiektu, dostępność dla ataku, odtwarzalność, wrażliwość na poszczególne rodzaje ataków. Wprowadzone do systemu dane przetwarzane są przez szereg procedur analiz przestrzennych w odniesieniu do różnych rodzajów zagrożeń, jak np. określanie strefy zagrożenia dla ataku bombowego czy chemicznego, czy granic obszaru zalanego w wyniku wycieku lub powodzi na podstawie danych o lokalizacji, rozmiarze i szybkości wycieku, numerycznego modelu terenu oraz modelu przemieszczania się i absorpcji materiału przez podłoże. System oferuje także inne narzędzia przetwarzania i analiz danych przestrzennych, jak np. narzędzia do interpolacji przestrzennej za pomocą metody odwrotnej odległości bądź funkcji sklejanych. Przedstawiono także koncepcję rozbudowy systemu o jego integrację z sensorami satelitarnej obserwacji Ziemi (Earth Observation - EO) oraz automatyczne przetwarzanie obrazów satelitarnych w celu detekcji i analizy zagrożeń. Omówiono źródła danych satelitarnych użytecznych w tym zastosowaniu oraz planowane do wykorzystania opracowane przez Europejską Agencję Kosmiczną techniki przetwarzania i udostępniania obrazów, takie jak Service Support Environment - SSE. Przedstawiony system jest aktualnie wdrażany do użytkowania przez Wydział Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności Urzędu Miejskiego w Gdańsku, gdzie stanowić będzie cenne narzędzie wspomagające ochronę infrastruktur krytycznych przed zagrożeniami różnego rodzaju.


  • System informacyjny o bezpieczeństwie ruchu drogowego
    • Marcin Budzyński
    2010

    Modelowe systemy informacji o brd, stan istniejący w woj. kujawsko - pomorskim, wymagania stawiane efektywnemu systemowi informacji o brd.


  • System load impact on VRRP advertisements delay
    • Marcin Hasse
    • Bernard Kilarski
    • Krzysztof Nowicki
    2010

    The aim of the paper is to show how system load can affect network tasks (especially VRRP advertising depending on factors such as kernel schedu-ler [3] version, kernel settings and load priority. Two versions of the Linux kernel will be used: 2.6.22 (with "O(1) scheduler) and 2.6.23 (with "CFS" scheduler). "vrrpd" version 0.4 is used as an VRRP protocol implementation.


  • System monitorowania wybranych parametrów środowiska z wykorzystaniem sieci GSM
    • Krzysztof Bikonis
    • Krzysztof Jaśkiewicz
    2010 Zeszyty Naukowe Wydziału ETI Politechniki Gdańskiej. Technologie Informacyjne

    W artykule przedstawiony zostanie prototyp systemu monitorowania wybranych parametrów środowiska z wykorzystaniem sieci GSM. Aktualnie opracowany system jest w stanie monitorować temperaturę, ciśnienie, wilgotność względną, natomiast w docelowym systemie dodatkowo - prędkość i kierunek wiatru, wielkość opadów, nasłonecznienie oraz wysokość wód w zbiornikach wodnych. Akwizycja danych z rozproszonych stacji meteorologicznych odbywa się na serwerze głównym z wykorzystaniem kanału radiowego GSM. Każdy zalogowany w systemie użytkownik uzyskuje dostęp do stałych powiadomień e-mailowych oraz SMS o aktualnym stanie pogody, jak również poprzez przeglądarkę WWW do archiwalnych danych. Dzięki automatyzacji procesu powiadomień system może służyć nie tylko, jako serwis pogodowy, ale również w ograniczonym zakresie, jako system wczesnego ostrzegania o zagrożeniach meteorologicznych na danym obszarze.


  • System nadzoru nad ruchem drogowym
    • Marcin Budzyński
    2010

    Zakres możliwych działań obejmujących nadzór nad ruchem drogowym. Instytucje uprawnione do kontroli kierowców.


  • System opieki społecznej
    • Ryszard Krystek
    2010

    Książka jest obszerną monografią o bezpieczeństwie transportu powstałą w ramach projektu badawczego pt. ''Zintegrowany system bezpieczeństwa transportu'', zamówionego przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w 2007 roku.


  • System pomiaru pola magnetycznego w procesie demagnetyzacji modeli okrętów
    • Kazimierz Jakubiuk
    • Dariusz Świsulski
    • Mirosław Wołoszyn
    • Jacek Łubkowski
    2010 Pełny tekst Przegląd Elektrotechniczny

    Przedstawiono wybrane problemy związane z budową stanowiska badawczego oraz badaniami nowych metod demagnetyzacji okrętów prowadzonych na modelach. Przedstawiono zautomatyzowany system pomiarowy do badania pola magnetycznego modelu okrętu. Omówiono strukturę i funkcje układu pomiarowego oraz metodę ograniczania błędów wynikających z przemieszczania czujników pomiarowych względem pola magnetycznego. Podano przykładowe wyniki pomiarów.


  • System pomiaru pola magnetycznego w procesie demagnetyzacji modeli okrętów =System for magnetic field measurement in degaussing process of ships
    • Kazimierz Jakubiuk
    • Dariusz Świsulski
    • Mirosław Wołoszyn
    • Jacek Łubkowski
    2010

    Przedstawiono wybrane problemy związane z budową stanowiska badawczego oraz badaniami nowych metod demagnetyzacji okrętów prowadzonych na modelach. Przedstawiono zautomatyzowany system pomiarowy do badania pola magnetycznego modelu okrętu. Omówiono strukturę i funkcje układu pomiarowego oraz metodę ograniczania błędów wynikających z przemieszczania czujników pomiarowych względem pola magnetycznego. Podano przykładowe wyniki pomiarów.


  • System ratownictwa drogowego
    • Izabela Oskarbska
    2010

    W rozdziale 6.3 przedstawiono charakterystykę systemu ratownictwa drogowego w województwie kujawsko-pomorskim


  • System sterowania czujnikami z wykorzystaniem sieci bezprzewodowej w standardzie ieee 802.15.4
    • Bogusław Parol
    • Lech Hasse
    2010 Pełny tekst Zeszyty Naukowe Wydziału Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej

    Bezprzewodowe sieci sensorowe najczęściej wykorzystywane są w systemach pomiarowo-kontrolnych. Przy realizacji systemu wykorzystano mikrokontroler z rdzeniem Cortex-M3 jako kontroler sieci oraz przekaźniki ZigBee pracujące przy częstotliwości 2,4 GHz. System wymagał stworzenia modułów komunikacyjnych łączących kontroler i przekaźnik radiowy za pomocą interfejsu SPI oraz zaimplementowania stosu odpowiadającego potrzebom aplikacji. Opracowano oprogramowanie sterujące bezprzewodowo pracą urządzeń automatyki za pomocą mikrokontrolera STM32 w oparciu o standard IEEE 802.15.4 oraz kompleksowe, wielofunkcyjne sterowanie systemem z komputera PC.


  • System to system migration for improving interoperability
    • Henryk Krawczyk
    • Anna Mizgier
    2010 Zeszyty Naukowe Wydziału ETI Politechniki Gdańskiej. Technologie Informacyjne

    przeanalizowano różne aspekty migracji pomiędzy systemaami. Zaprezentowane zostały mozliwe problemy, które mogą wystąpić w czasie tego procesu, ze szczególnym uwzględnieniem migracji danych. dalsza część artykułu wskazuje na związek migracji między systemami (S2S migration) z problelem interoperacyjnosci. Przedstawione obserwacje i wnioski bazują na doświadczeniach uzyskanych w czasie rozwoju e-uczelni na Politechnice Gdańskiej.


  • System transferu i komercjalizacji wiedzy w polsce - siły motoryczne i bariery
    • Robert Barski
    • Artur Bartosik
    • Szymon Byczko
    • Jerzy Cieślik
    • Paweł Głodek
    • Jacek Guliński
    • Jerzy Koszałka
    • Elżbieta Książek
    • Karol Lityński
    • Krzysztof Matusiak
    • Aleksandra Nowakowska
    • Edward Stawarz
    • Dariusz Trzmielak
    • Agnieszka Turyńska
    2010

    Określono siły motoryczne i bariery transferu technologii i komercjalizacji wyników badań w Polsce. Wypracowano listę cech odddziaływujących na system transferu technologii, które uporządkowano w cztery grupy, jako strukturalne, systemowe, świadomościowo-kulturowe oraz kompetencyjne. Opracowanie jest punktem wyjścia do rekomendacji zmian w polskim systemie transferu technologii i komercjalizacji wiedzy.


  • System transportowy Regionu Morza Bałtyckiego po rozszerzeniu Unii Europejskiej
    • Lech Michalski
    2010 BIULETYN KOMITETU PRZESTRZENNEGO ZAGOSPODAROWANIA KRAJU PAN

    Sieć TEN-T w Regionie Morza Bałtyckiego. Inicjatywy i projekty transportowe w Regionie Morza Bałtyckiego. Rozwój transportu w Strategii dla Regionu Morza Baltyckiego.


  • System wywołania w niebezpieczeństwie - uwarunkowania propagacyjne w telefonii komórkowej w strefie przybrzeżnej na morzu
    • Ryszard Katulski
    2010 Przegląd Telekomunikacyjny + Wiadomości Telekomunikacyjne

    W artykule krótko opisano system wywołania w niebezpieczeństwie oraz scharakteryzowano uwarunkowania propagacyjne występujące w telefonii komórkowej nad morzem, kiedy to użytkownik telefonu znajduje sięblisko powierzchni wody. Opisano badania pomiarowe tłumieniapropagacyjnego, wykonane w takich warunkach. Na ich podstawie,przy użyciu wielowymiarowej analizy regresji, opracowanonowy sposób wyznaczania tego tłumienia. Przedstawiono statystycznąanalizę porównawczą przydatności wybranych znanych modeli przeznaczonych do wyznaczania tłumienia w telefonii komórkoweji opracowanego nowego modelu propagacyjnego, zastosowanego do wyznaczania położenia terminalu użytkownika w opisanej łączności przybrzeżnej na morzu.


  • Systemowe podejście do zarządzania bezpieczeństwem ruchu dorgowego
    • Izabela Oskarbska
    2010

    W rozdziale 6.1 przedstawiono charakterystykę systemowego podejścia do zarządzania bezpieczeństwem ruchu drogowego


  • Systemy monitorowania stanu technicznego konstrukcji na przykładzie dwóch mostów
    • Jacek Chróścielewski
    • Magdalena Rucka
    • Anna Banaś
    • Maciej Malinowski
    • Mikołaj Miśkiewicz
    • Roman Rutkowski
    2010

    W pracy zaprezentowano przykłady systemów monitorowania stanu technicznego konstrukcji mostowych. Przedstawione systemy monitorowania obiektów mostowych oraz analiza uzyskanych wyników badań potwierdzają zasadność ich stosowania w konstrukcjach inżynierskich. To właśnie dzięki stałej obserwacji zachowania się konstrukcji jesteśmy w stanie określać aktualną kondycję obiektu, stopień jej wytężenia, szacować jej żywotność, a także w porę przeciwdziałać zagrożeniom bezpiecznej ich eksploatacji.


  • Systemy polityczne w przestrzeni europejskiej
    • Rafał Majewski
    2010

    Jedna z podstawowych kategorii politologicznych są systemy polityczne. Szczegóny ich wymiar uwidacznia się w przestrzeni europejskiej. Mimo występowania licznych różnic w organizacji życia politycznego zauważa się jednak pewne cechy wspólne wynikające ze wspólnego dziedzictwa kulturowegi i zbliżonych doświadczeń historycznych.