Repozytorium publikacji - Politechnika Gdańska

Ustawienia strony

english
Repozytorium publikacji
Politechniki Gdańskiej

Publikacje z roku 2011

Pokaż wszystkie
  • Zapotrzebowanie społeczności regionalnej na podnoszenie kompetencji informatycznych
    • Andrzej Tubielewicz
    • Marcin Forkiewicz
    2011

    Kreowanie regionalnego społeczeństwa informacyjnego, w którym informacja jest intensywnie wykorzystywana w życiu ekonomicznym, społecznym, kulturalnym i politycznym, wymaga nie tylko rozwoju informatycznej infrastruktury technicznej, ale przede wszystkim stałego podnoszenia poziomu kompetencji IT mieszkańców regionu. W pracy przedstawiono analizę zapotrzebowania na regionalną działalność edukacyjną w zakresie technologii informatycznych.


  • Zarządzanie bezpieczeństwem funkcjonalnym w przemyśle
    • Kazimierz Kosmowski
    2011

    Niniejszą pracę poświęcono aktualnym zagadnieniom zarządzania bezpieczeństwem funkcjonalnym w nawiązaniu do wymagań normy międzynarodowej IEC 61508:2010 w kontekście międzynarodowych przewodników dotyczących całościowego zarządzania bezpieczeństwem w zakładach przemysłu procesorowego. Przedstawiono zagadnienia analizy i oceny ryzyka zorientowane na określenie wymaganego poziomu nienaruszalności SIL (Safety Integrity Level) funkcji związanych z bezpieczeństwem. Nawiązuje się do wymagań dotyczących projektowania warstw zabezpieczeń, zwracając uwagę na potencjalny wpływ czynników ludzkich i znaczenie kształtowania kultury bezpieczeństwa. Podkreśla sie znaczenie zarządzania kompetencjami kadry technicznej, szczególnie tej odpowiedzialnej za funkcjonowanie systemów sterowania automatyki zabezpieczeniowej. Na tym tle charakteryzuje się krajowy system certyfikacji osób odpowiedzialnych za bezpieczeństwo funkcjonalne.


  • Zarządzanie bezpieczeństwem morskim z wykorzystaniem Formalnej Oceny Bezp0ieczeństwa Żeglugi na przykładzie Zatoki Pomorskiej
    • Patrycja Jerzyło
    • Waldemar Magda
    2011 Inżynieria Morska i Geotechnika

    Projekt systemu formalnej oceny bezpieczeństwa żeglugi dla Zatoki Pomorskiej i portu Świnoujście, wykonany zgodnie z zaleceniami IMO. Zastosowanie technik wspomagających analizę ryzyka wykorzystywanych w FSA. Wnioskowanie dotyczące bezpieczeństwa na podstawie analizy FSA.


  • Zarządzanie bezpieczeństwem ruchu drogowego na poziomie strategicznym
    • Kazimierz Jamroz
    2011

    Zarządzanie ryzykiem jest obecnie jednym z podstawowych narzędzi zarządzania bezpieczeństwem w technice, ekonomii, służbie zdrowia itp. W wielu dziedzinach istnieją unormowane procedury prowadzenia analizy, oceny i redukowania ryzyka. W zarządzaniu bezpieczeństwem ruchu drogowego nie ma powszechnych uregulowań stosowania tej metody zarządzania bezpieczeństwem. Dotychczas dwa zagadnienia zarządzania brd zostały docenione i stały się przedmiotem uregulowań UE: zarządzanie ryzykiem w tunelach i zarządzanie bezpieczeństwem infrastruktury drogowej. Istnieje zatem potrzeba opracowania metody zarządzania ryzykiem w inżynierii drogowej, umożliwiającej sprawne i efektywne zarządzanie bezpieczeństwem ruchu drogowego i zarządzanie siecią dróg. W pierwszej kolejności dotyczy to zarządzania ryzykiem na poziomie strategicznym (krajowym), gdyż uregulowanie tego problemu w pierwszej kolejności może przynieść największe efekty.


  • Zarządzanie firmą poprzez koszty pracy a szara strefa
    • Ewa Grzegorzewska-Mischka
    • Przemysław Banasik
    2011 Pieniądze i Więź

    W artykule przedstawiono zjawisko szarej strefy, jej źródła oraz skutki. Scharakteryzowano dokładniej kwestie związane z kosztami pracy, jakie ponosi przedsiębiorca zatrudniając pracowników, mając na uwadze, że zachodzą związki między a szerzeniem się szarej strefy.


  • Zarządzanie jakością i niezawodnością oprogramowania w systemach związanych z bezpieczeństwem
    • Michał Porzeziński
    2011 Journal of Polish Safety and Reliability Association, Summer Safety and Reliability Seminars

    W artykule poruszono problem zapewnienia wymaganej jakości i niezawodności oprogramowania stosowanego w systemach związanych z bezpieczeństwem. Przedstawiono podstawowe rodzaje modeli niezawodnościowych oprogramowania i wynikające z nich specyficzne właściwości tego elementu systemu. Na przykładzie "Modelu V" cyklu życia omówiono zasady zarządzania procesem wytwarzania oprogramowania, ze szczególnym uwzględnieniem roli procesów inspekcji i testowania. Przedstawiono również metodykę zarządzania jakością i niezawodnością oprogramowania zalecaną przez normę PN-EN 61508-3. Na koniec zaprezentowano koncepcję oprogramowania wspomagającego proces oceny jakości i integralności oprogramowania, wykorzystującego przedstawioną metodykę.


  • Zarządzanie paradoksami strategicznymi na uniwersytecie
    • Krzysztof Leja
    2011 Pełny tekst Management and Business Administration. Central Europe

    Napięcia strategiczne, zwane paradoksami, pojawiają się w każdej organizacji, w tym również we współczesnym uniwersytecie. Autor artykułu, opierając się na pracy B. de Wita i R. Meyera , podejmuje próbę identyfikacji paradoksów strategicznych w uniwersytecie a także wskazania, jak zarządzać nimi. Autor stara się pokazać, że zarządzanie zidentyfikowanymi paradoksami strategicznymi pozwoli rozwiązać złożone problemy związane z zarządzaniem współczesnym uniwersytetem


  • Zarządzanie relacjami na rynku usług edukacyjnych szkół wyższych. A. Drapińska.
    • Anna Drapińska
    2011

    Zmiany zachodzące w otoczeniu szkół wyższych, a zwłaszcza pojawienie się mechanizmów rynkowych, zmuszają uczelnie do poszukiwania odpowiednich działań, pozwalających na budowanie przewagi konkurencyjnej. Nowe podejście do zarządzania staje się koniecznością.Autorka proponuje w książce nowatorskie podejście do zarządzania i marketingu w szkolnictwie wyższym, jakim jest zarządzanie relacjami. Jest ono propozycją nowoczesnego zarządzania, które z jednej strony może pomóc uczelniom w osiąganiu przewagi konkurencyjnej, z drugiej zaś nie jest sprzeczne z akademickim etosem i misją.W książce opisano zarządzanie relacjami z różnymi podmiotami w otoczeniu rynkowym uczelni (np. klienci, przedsiębiorstwa, państwo). Szczególną uwagę poświęcono relacjom uczelni ze studentami. W książce oparto się zarówno na najnowszej literaturze światowej, jak i wynikach własnych badań. Czytelnik znajdzie tu naukowe teorie, potwierdzające słuszność wysuwanych tez, a także przykłady praktycznych narzędzi niezbędnych szkołom wyższym.


  • Zarządzanie roszczeniami w przedsiębiorstwie budowlanym
    • Marek Wirkus
    • Roman Trzciński
    2011

    zaprezentowano kluczowe zagadnienia zarządzania roszcze-niami (ang. Claim Management) w przedsiębiorstwie budowlanym. Zaprezentowano dobre praktyki zarządzania roszczeniami zidentyfikowanymi w przedsiębiorstwie budowlanym. Przedsta-wiono warunki pojawienia się szansy lub wystąpienia błędu oraz ich następstw i zaplanowanego promującego lub eliminującego toku postępowania. Przedstawiono kon-cepcje algorytmu tych działań do adaptacji na potrzeby softwarowe. Omówiono przykła-dowe zastosowanie dwóch metod analizy FMEA oraz DMAIC w oparciu, o które można dokonać identyfikacji, definiowania oraz zapobiegania powstawaniu roszczeń lub wykorzystania szansy do osiągnięcia sukcesu. Przedstawiono również wyniki zastosowania tych analiz w badanym przedsiębiorstwie.


  • Zarządzanie ryzykiem jako element wspomagania działań logistycznych w przedsiębiorstwie budowlanym
    • Beata Grzyl
    • Magdalena Apollo
    2011 Logistyka

    W artykule wskazuje się na możliwość wykorzystania systemu zarządzania ryzykiem w przedsiębiorstwie budowlanym jako elementu wspomagania realizacji działań logistycznych prowadzonych przez uczestników procesu w toku wykonywania inwestycji budowlanej.


  • Zarządzanie ryzykiem zdrowotnym związanym z obecnością leków w wodzie
    • Zbigniew Tomczak
    2011

    Wszechobecność leków w środowisku wodnym jest faktem, z którym, ze względu na obszerność dokumentacji, trudno polemizować. ciągle brakuje holistycznego podejścia w tworzeniu strategii zarządzania ryzykiem zdrowotnym. Podejście takie wymaga interdyscyplinarnej wiedzy, która patrzy na problem obecności farmaceutyków w wodzie z szerszej niż dotychczas perspektywy. Zarządzanie ryzykiem, opiera się na wielokierunkowej analizie strategii przyjmowanych przez różne podmioty oraz na różnych poziomach decyzyjnych.


  • Zarządzanie współczesnym przedsiębiorstwem w kontekście zarządzania wiekiem
    • Katarzyna Tubielewicz
    2011

    Zachodzące w środowisku współczesnych przedsiębiorstw zmiany, zwłaszcza te, które dotyczą zjawisk i trendów makroekonomicznych skłaniają menadżerów do nowego spojrzenia na problematykę zarządzania. W artykule przedstawiono kluczowe kwestie związane z zarządzaniem wiekiem a aspekcie nadchodzących zmian demograficznych. Podkreślono znaczenie doświadczonych wykwalifikowanych starszych pracowników w wieku 50 lat i więcej na rynku pracy. Zwrócono uwagę na możliwości skutecznego zarządzania zasobami ludzkimi w celu przetrwania i utrzymania konkurencyjności przedsiębiorstwa na rynku.


  • Zarządzanie zmianą w małych i średnich przedsiębiorstwach
    • Małgorzata Zięba
    2011 Zeszyty Naukowe. Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu

    Niniejszy artykuł przedstawia zagadnienia związane z zarządzaniem zmianą w przedsiębiorstwach, w tym również tych z sektora małych i średnich przedsiębiorstw. W części pierwszej przedstawiono wybrane sposoby wprowadzania zmian w organizacjach, a także czynniki wywołujące zmiany (endogeniczne i egzogeniczne). Druga część artykułu dotyczy czynników wpływających na powodzenie inicjatyw wdrażania zmian w firmie. Omówiono w niej między innymi piramidę oporu, która przedstawia najczęstsze przyczyny oporu przed zmianami. Ostatnia, trzecia część dotyczy stricte zarządzania zmianami w MSP i uwzględnia specyfikę tego rodzaju przedsiębiorstw.


  • Zasadnicze problemy planowania energetycznego w mieście i gminie
    • Waldemar Kamrat
    2011

    Przedstawiono problemy programowania rozwoju systemów zaopatrzenia w energię elektryczną, ciepło i gaz. Określono zadania i rolę przedsiębiorstw energetycznych w procesach planowania energetycznego.


  • Zasady wykonania dokumentacji fotograficznej miejsca wypadku kolejowego
    • Zbigniew Kędra
    2011 Pełny tekst Przegląd Komunikacyjny

    Jedną z istotnych czynności podczas badania przyczyn wypadków kolejowych jest przeprowadzenie oględzin miejsca zdarzenia i sporządzenie dokumentacji fotograficznej. Na tym etaoie prac komisji wypadkowej, potrzebna jest szczególna wiedza z zakresu budowy i diagnostyki dróg kolejowych oraz fotografii. W artykule omówiono podstawowe zasady sporządzania dokumentacji fotograficznej w czasie oględzin miejsca zdarzenia na podstawie własnych doświadczeń.


  • Zastosowanie badań marketingowych do opisu procesu decyzyjnego konsumentów
    • Dariusz Dąbrowski
    2011 Pełny tekst Ekonomiczne Problemy Usług

    Przedmiotem artykułu jest przedstawienie zastosowania badań marketingowych do uzyskiwaniu informacji potrzebnych do opisu procesu decyzyjnego konsumentów. Informacje te ustalono na podstawie ogólnego przebiegu tego procesu. W nawiązaniu do tych informacji zaproponowano badania marketingowe pozwalające na ich uzyskanie. Użyto klasycznego rozwiązania polegającego na przeprowadzeniu najpierw badań orientacyjnych, a następnie - opisowych. W zakresie tych pierwszych można oprzeć się na penetrowaniu źródeł wtórnych, wywiadach i obserwacjach niestandaryzowanych oraz metodach projekcyjnych. W przypadku tych drugich niezbędne będą badania sondażowe, które mogą być wsparte obserwacjami cechującymi się standaryzacją.


  • Zastosowanie benchmarkingu w logistyce miejskiej
    • Daniel Kaszubowski
    2011 Pełny tekst Logistyka


  • Zastosowanie chromatografii cieczowej w odwróconym układzie faz (RP-LC) w rozdzielanie i oznaczaniu polifenoli i naftochinonów w materiałach roslinnychreversed = Phase liquid chromatography (RP-LC) for separation and quantitative determination of polyphenols and naphtoquinones in plant materials
    • Grzegorz Boczkaj
    • Mariusz Jaszczołt
    • Agata Leman
    • Anita Skrzypczak
    • Aleksandra Królicka
    • Marian Antoni Kamiński
    2011 Pełny tekst

    W pracy przedstawiono przegląd metod rozdzielania i oznaczania naftochinonów i polifenoli pochodzących z materiału roślinnego, z wykorzystaniem technik chromatograficznych w układzie faz odwróconych - RP-TLC (Reversed-Phase Thin Layer Chromatography) oraz RP-HPLC (Reversed-Phase High Performance Liquid Chromatography). Przeanalizowano procedury przygotowania próbki, etap rozdzielania, a także kontroli czystości zbieranych frakcji. Próbki materiału roślinnego są z reguły ekstrahowane rozpuszczalnikami organicznymi lub wodą. Proces ekstrakcji najczęściej jest wspomagany ultradźwiękami. W typowych układy separacyjnych stosowanych do rozdzielania naftochinonów i polifenoli stosuje się fazy stacjonarne typu RP18 oraz eluenty w postaci mieszaniny wody i metanolu lub acetonitrylu. W przypadku rozdzielania polifenoli, częściej niż przy rozdzielaniu naftochinonów, stosuje się elucję gradientową. Zastosowanie ortogonalnego rozdzielania realizowanego poprzez rozdzielanie techniką TLC w układzie faz normalnych lub HILIC składników uzyskanych frakcji techniką RP-HPLC, pozwala skutecznie kontrolować efektywność rozdzielania oraz czystość zebranej frakcji.


  • Zastosowanie chromatografii gazowej z detektorami selektywnymi w analityce lotnych związków siarki i azotu = Gas chromatography with selective detection in analytics of sulfer and nitrogen volatile compounds
    • Grzegorz Boczkaj
    • Marian Antoni Kamiński
    2011 Pełny tekst

    Techniki chromatograficzne odgrywają ważną rolę we współczesnej chemii analitycznej. W celu zapewnienia miarodajnych informacji uzyskiwanych w wyniku analizy konkretnej próbki, konieczne jest stosowanie metod pozwalających na uzyskanie możliwie kompleksowej informacji, w odniesieniu do kluczowych zagadnień stanowiących obszar zainteresowania analityka, korzystnie w jak najkrótszym czasie. Szczególnym problemem w analizie próbek różnego typu, tak środowiskowych, jak również procesowych analizowanych w ramach zakładowej kontroli jakości jest analityka związków występujących na śladowym poziomie, a mających znaczący wpływ na właściwości analizowanego medium, szczególnie gdy ich dopuszczalna zawartość jest limitowana. Do tej grupy analitów zaliczają się lotne związki siarki (LZS) i azotu (LZA). W pracy przedstawiono przegląd metod analizy lotnych związków siarki i azotu z wykorzystaniem techniki chromatografii gazowej. Scharakteryzowano zasadę działania stosowanych detektorów oraz opisano istotę ich wysokiej selektywności.