Repozytorium publikacji - Politechnika Gdańska

Ustawienia strony

english
Repozytorium publikacji
Politechniki Gdańskiej

Publikacje z roku 2011

Pokaż wszystkie
  • Zastosowanie dławika składowej zerowej w falownikowym napędzie silnika indukcyjnego
    • Jarosław Guziński
    2011

    W artykule przedstawiono zagadnienie praktycznego zastosowania dławika składowej zerowej w układzie napędowym z falownikiem napięcia i silnikiem indukcyjnym. Zaprezentowano model silnika dla składowej zerowej i wyjaśniono cel zastosowania dławika składowej zerowej. Zaprezentowano wyniki badań zrealizowane u układzie napędowym z silnikiem indukcyjnym 1.5 kW, w którym zastosowano dławik ograniczający prąd upływnościowy maszyny. Uzyskane wyniki symulacyjne i doświadczalne uzasadniono na podstawie parametrów schematu zastępczego silnika.


  • Zastosowanie funkcji kształtu elementu skończonego w modulacji szerokości impulsów na przykładzie modulacji dwufazowej z kompensacją napięcia niezrównoważenia w trójpoziomowym falowniku napięcia 3l-NPC
    • Paweł Szczepankowski
    • Janusz Nieznański
    • Wojciech Śleszyński
    2011 Przegląd Elektrotechniczny

    Przedstawiono problem modulacji napięcia jako problem wyznaczania współrzędnych punktu figury lub bryły geometrycznej. Do wyznaczenia współczynników wypełnień w modulacji szerokości impulsów zastosowano funkcje kształtu elementu skończonego. Wskazano zalety takiego podejścia i możliwości uogólnienia algorytmu modulacji. Opisano algorytm modulacji dwufazowej SVPWM z kompensacją oscylacji napięcia niezrównoważenia z jednoczesną stabilizacją rozkładu napięć. Przedstawiono algorytm stabilizacji rozkładu napięć na kondensatorach obwodu pośredniczącego bazujący na kryterium energetycznym. Zamieszczono wyniki badań symulacyjnych.


  • Zastosowanie geosyntetyków do tymczasowego wzmocnienia podłoża pod ciężki sprzęt budowlany
    • Angelika Duszyńska
    • Katarzyna Białek-Platova
    2011

    W pracy omówiono zagadnienia dotyczące wykonawstwa i projektowania tymczasowego powierzchniowego wzmocnienia podłoża, pod ciężki sprzęt budowlany, w postaci platform roboczych z zastosowaniem zbrojenia geosyntetycznego.


  • Zastosowanie koagulantów żelazowych do uzdatniania barwnych wód podziemnych w procesach hybrydowych - koagulacja, mikrofiltracja
    • Rafał Bray
    2011

    W publikacji zaprezentowano wyniki badań wykonanych w skali ułamkowo technicznej nad zastosowaniem procesów hybrydowych (koagulację i technikami membranowymi - mikrofiltrację) do usuwania barwy, wywołanej obecnością związków humusowych, z wód podziemnych. Przedstawiono skuteczność procesów w zależności od rodzaju i dawki koagulanta, jak również od stopnia natlenienia uzdatnianej wody.


  • Zastosowanie koagulantów żelazowych do uzdatniania barwnych wód podziemnych w procesach hybrydowych- koagulacja, mikrofiltracja
    • Rafał Bray
    2011 Technologia Wody

    W publikacji przedstawiono wyniki badań w skali ułamkowo technicznej nad uzdatnianiem barwnych wód podziemnych z zastosowaniem procesów hybrydowych (koagulację i mikrofiltrację). Przedstawiono skuteczność procesów w zależności od rodzaju i dawki koagulanta.


  • Zastosowanie lekkich konstrukcji stalowych w przebudowach dachów
    • Dariusz Kowalski
    • Elżbieta Urbańska-Galewska
    2011

    W artykule przedstawiono możliwości zastosowania lekkich konstrukcji stalowych ( z kształtowników giętych na zimno) we wszelkich pracach budowlanych dotyczących remontów, przebudowy dachów oraz nadbudowy istniejących budynków. Wskazano zalety wynikające z zastosowania stalowych kształtowników giętych na zimno oraz opisano zasady postępowania obowiązujące przy tego typu inwestycji.


  • Zastosowanie narzędzi Lean Management w doskonaleniu działalności przedsiębiorstwa
    • Przemysław Kitowski
    2011

    W niniejszym rozdziale przedstawiono zastosowanie wybranych narzędzi Lean Managment w przedsiębiorstwie. Przedstawiono opis narzędzi , sposób ich zastosowania w firmach oraz praktyczne rozwiązania. Z punktu widzenia przedsiębiorcy, aby firma dobrze się rozwijała, powinna osiągnąć przewagę konkurencyjną oraz być odporna na nagłe wahania, czyli przewidywalna. Takie rozwiązania można osiągnąć poprzez wprowadzenie innowacyjnej restrukturyzacji przedsiębiorstwa, nie zapominając o jego aspektach psychologicznych, socjalnych, demograficznych oraz organizacyjnych


  • Zastosowanie narzędzi ze spoiwem galwanicznym w mikroszlifowaniu powierzchni płaskich
    • Mariusz Deja
    2011

    W pracy przedstawiono wyniki z badań mikroszlifowania powierzchni płaskich w zmodyfikowanym układzie docierarki jednotarczowej z zastosowaniem narzędzi ze spoiwem galwanicznym. Czynną powierzchnię narzędzia pokryto ziarnami diamentowymi D64 i D107 oraz borazonowymi B64 i B107. Badaniom poddane zostały przedmioty wykonane z ceramiki technicznej o średnicy 34 mm.


  • Zastosowanie obiegu kombinowanego wolnoobrotowy okrętowy silnik tłokowy o zapłonie samoczynnym - turbina parowa w energetyce cieplnej
    • Marek Dzida
    • Wojciech Olszewski
    2011

    W artykule przedstawiono koncepcje elektrociepłowni kombinowanej złożonej z okrętowego wolnoobrotowego silnika tłokowego oraz obiegu turbiny parowej zasilanej parą produkowaną w kotle utylizacyjnym z wykorzystaniem ciepła spalin odlotowych z silnika spalinowego oraz wymiennika ciepłowniczego wykorzystującego ciepło odpadowe z chłodnic powietrza doładowującego oraz chłodnicy wody chłodzącej cylindry. Przedstawiono również elektrociepłownię z kotłem wodnym wykorzystującym ciepło spalin wylotowych oraz dodatkowy wymiennik ciepłowniczy ogrzewany ciepłem z chłodnicy powietrza doładowującego. Dla wszystkich wariantów obliczono moc elektryczną i cieplną oraz sprawność bloku energetycznego.


  • Zastosowanie operacji nagniatania w elastycznie zautomatyzowanym systemie obróbkowym
    • Aleksandra Teresa Wiśniewska
    • Włodzimierz Przybylski
    2011

    W architekturze kontroli elastycznie zautomatyzowanego systemu wytwarzania, monitoring ma na celu określenie stanu systemu w każdej chwili. Jest to funkcja informacyjna, która dostarcza danych do modułów wspomagających podejmowanie decyzji w funkcji nadzoru i optymalizacji. Klasycznie na monitorowanie składają się dwa zadania: wykrywania i diagnozowania. Rolą wykrywania jest określenie uszkodzeń w nadzorowanym systemie. Przy projektowaniu w oparciu o model systemów sterowania, modelowania i identyfikacji nieliniowych procesów w systemie, potrzebne są matematycznie opisany wzór i niezawodne techniki oceny parametrów. Model taki nie tylko przewiduje wyjścia systemu z odpowiednią dokładnością, ale również posiada pewien wgląd w pracę systemu. W oparciu o model matematyczno-informatyczny systemy kontroli mogą być wykorzystywane nie tylko dla danej sytuacji, ale mogą być łatwo dostosowane do zmieniających się warunków pracy.


  • Zastosowanie rachunku operatorów z wieloma pochodnymi do wyznaczania odpowiedzi układów dynamicznych
    • Agnieszka Marciniak
    2011

    W pracy przedstawiono rachunek operatorów z wieloma pochodnymi i zaprezentowano przykłady takich rachunków. Pokazano sposób wyznaczania odpowiedzi pewnych typów równań, a w szczególności pewnych układów dynamicznych dyskretnych i ciągłych o parametrach rozłożonych.


  • Zastosowanie schematu McCormacka do wyznaczenia parametrów fali obniżenia w kanale dopływowym do przepompowni ścieków
    • Michał Szydłowski
    • Justyna Machalińska-Murawska
    • Piotr Zima
    2011 Gaz, Woda i Technika Sanitarna

    W ramach opisanych badań opracowano metodę rozwiązania, a na jej podstawie program komputerowy, który umożliwia wykonywanie wielowariantowych obliczeń nieustalonego przepływu wody ze swobodą powierzchnią w warunkach gwałtownych zmian natężenia przepływu na wlocie lub odpływie z kanału. Rozwiązanie równań ruchu wody wykonano schematem McCormacka dla metody różnic skończonych.Przedstawioną metodę obliczeń wykorzystano do obliczeń hydraulicznych kanału doprowadzającego ścieki oczyszczone do przepompowni z Oczyszczalni Ścieków Dębogórze. Wykonane symulacje pozwoliły na wyznaczenie parametrów fali obniżenia powstającej na końcowym odcinku kanału po włączeniu układu pompowego. Opracowana i przedstawiona w artykule metoda obliczeń może być wykorzystywana do wymiarowania różnego typu kanałów otwartych, będących kolektorami zakończonymi układem pompowym. Na podstawie obliczeń hydraulicznych można ocenić wpływ zjawiska fali obniżenia na warunki przepływu w kanałach dopływowych do pompowni oraz na pracę układów pompowych.


  • Zastosowanie skali porównywania parami w analizie skupień na przykładzie klasyfikacji użytkowników usług on-line
    • Dariusz Dąbrowski
    2011 Zeszyty Naukowe. Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu

    W artykule przedstawiono zastosowanie skali porównywania parami w zakresie analizy skupień do klasyfikacji na przykładzie studentów użytkujących usługi on-line.


  • Zastosowanie skali SIMALTO do kształtowania cech produktu na przykładzie pracy dziekanatu
    • Dariusz Dąbrowski
    2011 Pełny tekst Marketing i Zarządzanie

    W artykule scharakteryzowano skalę SIMALTO podając jej istotę, konstrukcję i zastosowania. W odniesieniu do wybranych cech pracy dziekanatu zbudowano tę skalę i przy jej użyciu przeprowadzono ankietę wśród studentów. Pozwoliło to na zademonstrowanie następujących kwestii: konstrukcji skali, sposobu analizy danych i przedstawiania wyników, wyciągania praktycznych wniosków. W zaończeniu wskazano pewne zalety i ograniczenia tej skali.


  • Zastosowanie techniki LC-MS/MS oraz biotestów w analityce próbek środowiskowych w celu oznaczenia ich potencjału endokrynnego i zawartości wybranych związków endokrynnych
    • Błażej Kudłak
    2011

    Wyniki wielu badań prowadzonych w przeciągu ostatnich lat mogą stanowić podstawę do stwierdzenia, że zanieczyszczenia emitowane do środowiska ze źródeł antropogennych mogą stanowić kolejny rodzaj zagrożenia, z którego nie zdawano sobie sprawy wcześniej. Zanieczyszczeniami takimi są substancje z grupy EDC definiowane jako jakikolwiek czynnik, który wpływa na syntezę, wydalanie, transport, wiązanie, działanie lub wydalanie hormonów naturalnych obecnych w organizmie a które są odpowiedzialne za utrzymanie homeostazy, rozmnażanie czy zachowanie. Związki z grupy EDC występują naturalnie w przyrodzie, lecz niestety wiele syntetycznych związków lub produktów powstających w trakcie procesu wytwarzania dóbr konsumpcyjnych różnego rodzaju również posiada właściwości hormononaśladowcze. Wiele czynników wpływa również na toksyczność zanieczyszczeń o charakterze endokrynnym, m. in. szybkość ich wchłaniania i przyswajania, rozkład w organizmach, biodostępność, mobilność, dopasowanie czasowe narażenia do stopnia rozwoju organizmu, dietę, zmienność osobniczą.Wykorzystane procedury zbierania próbek, przygotowania próbek do analizy, jak i rozwiązania metodyczne są efektem studiów literaturowych oraz własnych opracowań. Opracowana metodyka analityczna, która, w porównaniu z istniejącymi procedurami oznaczania analitów z grupy związków endokrynnie czynnych, stanowi nowość naukową ze względu na:· umożliwienie oznaczania związków endokrynnych w próbkach wód o różnym stopniu zanieczyszczenia na ultra-niskich poziomach stężeń (wyrażonymi niskimi wartościami liczbowymi parametru MQL),· małą ilością zużywanych odczynników,· wykorzystanie odczynników nietoksycznych,· duży odzysk analitów.Wykazano, że analiza LC/MS/MS jest najbardziej racjonalnym rozwiązaniem mającym na celu wykrycie związków powodujących zaburzenia endokrynne a obejmujących wiele kategorii i klas chemicznych. Jednym z ograniczeń monitoringu chemicznego jest jednak znacząca trudność w ocenie skutków współwystępowania wielu substancji na różnych poziomach stężeń i ich współoddziaływania. Zastosowanie biotestów jako wskaźników zanieczyszczenia środowiska, eliminuje te utrudnienia i umożliwia jednocześnie uzyskanie informacji o ostatecznym zagrożeniu wynikającym z rodzaju i poziomu zanieczyszczenia próbki, biodostępności zanieczyszczeń i ich współoddziaływania.


  • Zastosowanie technologii GPGPU do wspomagania inżynierskich obliczeń numerycznych na przykładzie analizy przepływu przez ośrodek dwufazowy płyn - ciało stałe
    • Anna Butterweck
    • Mohammad Hossein Ghaemi
    2011 Pełny tekst Mechanik

    W artykule po przedstawieniu podstawowych informacji na temat technologii GPGPU oraz struktury NVIDIA CUDA opisano równania zachowania rządzące przepływami oraz ich dyskretyzację numeryczna. Następnie zbadano możliwości wykorzystania technologii GPGPU w celu zoptymalizowania czasu wykonywania obliczeń numerycznych przepływu przez ośrodek dwufazowy (płyn - cząsteczki ciała stała stałego) zbliżony do ośrodka porowatego. W tym celu, opisano model numeryczny ośrodka, dla sprawdzenia poprawności działania programu obliczeniowego początkowo wykonano test przepływu przez prostokątny kanał przepływowy bez obecności ciał stałych w kanale. Kolejno przeprowadzono obliczenia pełnego modelu dla czterech rozmiarów siatek obliczeniowych 32x32, 64x64, 128x128 oraz 256x256. Przedstawiono wyniki (rozkłady ciśnienia, prędkości wypadkowej, ciśnienia i prędkości wypadkowej odniesionej) dla wybranego rozmiaru siatki i wybranego wariantu zagęszczenia cząsteczek ciał stałych oraz ich promienia. Ponadto wyliczono odchylenie standardowe każdej z wielkości. Porównano czas wykonania obliczeń na CPU i GPU i określono granicę przydatności każdego z nich.


  • Zastosowanie technologii GPGPU do wspomagania inżynierskich obliczeń numerycznych na przykładzie analizy przepływu przez ośrodek dwufazowy płyn-ciało stałe
    • Anna Butterweck
    • Mohammad Hossein Ghaemi
    2011

    W artykule po przedstawieniu podstawowych informacji na temat technologii GPGPU oraz struktury NVIDIA CUDA opisano równania zachowania rządzące przepływami oraz ich dyskretyzację numeryczna. Następnie zbadano możliwości wykorzystania technologii GPGPU w celu zoptymalizowania czasu wykonywania obliczeń numerycznych przepływu przez ośrodek dwufazowy (płyn - cząsteczki ciała stała stałego) zbliżony do ośrodka porowatego. W tym celu, opisano model numeryczny ośrodka, dla sprawdzenia poprawności działania programu obliczeniowego początkowo wykonano test przepływu przez prostokątny kanał przepływowy bez obecności ciał stałych w kanale. Kolejno przeprowadzono obliczenia pełnego modelu dla czterech rozmiarów siatek obliczeniowych 32x32, 64x64, 128x128 oraz 256x256. Przedstawiono wyniki (rozkłady ciśnienia, prędkości wypadkowej, ciśnienia i prędkości wypadkowej odniesionej) dla wybranego rozmiaru siatki i wybranego wariantu zagęszczenia cząsteczek ciał stałych oraz ich promienia. Ponadto wyliczono odchylenie standardowe każdej z wielkości. Porównano czas wykonania obliczeń na CPU i GPU i określono granicę przydatności każdego z nich.Wykonano w ramach PB 4900/B/T02/2010/39


  • Zautomatyzowana budowa modeli 3D pomieszczeń
    • Tomasz Dziubich
    • Anna Fularczyk
    • Cezary Furmanek
    • Jakub Różański
    2011 Zeszyty Naukowe Wydziału ETI Politechniki Gdańskiej. Technologie Informacyjne

    W artykule przedstawiono budowę systemu do automatycznej budowy modeli 3D wnętrz budynków. System taki może być stosowany do tworzenia lokacji w grach komputerowych. Model jest tworzony na bazie kolorowych oraz głębokościowych obrazów pobranych z kamery Microsoft Kinect. Opisano architekturę komponentową systemu, zastosowane sterowniki do komunikacji. Podano zastosowany algorytm sekwencyjny i równoległy, środowisko testowe oraz wyniki wydajności poszczególnych etapów procesu budowy. System doskonale sprawdza się w modelowaniu wnętrz pomieszczeń, wykorzystywanych również w grach komputerowych.