Repozytorium publikacji - Politechnika Gdańska

Ustawienia strony

english
Repozytorium publikacji
Politechniki Gdańskiej

Publikacje z roku 2011

Pokaż wszystkie
  • Badania radiograficzne zgrzein puszek zawierających produkt
    • Ryszard Świątkowski
    • Jacek Haras
    • Krzysztof Krzysztofowicz
    2011

    Wykonano badania zgrzein puszek zawierających produkt. Na podstawie uzyskanych wyników sformułowano wnioski.


  • Badania symulacyjne regulatorów adaptacyjnych sterujących centralą klimatyzacyjną z odzyskiem ciepła
    • Piotr Andrzej Kaczmarek
    2011

    Opracowanie niniejsze poświęcone zostało badaniom symulacyjnym regulatorów adaptacyjnych sterujących obiektami o zmieniającym się w czasie punkcie pracy. Celem opisanych symulacji była analiza metod identyfikacji, które z racji sposobu działania szczególnie dobrze nadają się do wykrywania skokowych zmian parametrów dynamicznych obiektu.


  • Badania symulacyjne rozruchu silnika indukcyjnego steru strumieniowego statku
    • Andrzej Kopczyński
    • Ryszard Arendt
    2011 Pełny tekst Pomiary Automatyka Robotyka

    W artykule przedstawiono możliwości zastosowania modeli matematycznych elementów składowych steru strumieniowego statku oraz wykorzystania badań symulacyjnych przy doborze algorytmów sterowania. Przedstawione procedury oraz modele matematyczne zostaną włączone do systemu ekspertowego wspomagającego projektowanie statków.


  • Badania symulacyjne układu wyzwalania wyłącznika różnicowoprądowego w warunkach zwiększonej częstotliwości prądu różnicowego
    • Stanisław Czapp
    • Jacek Horiszny
    2011

    W referacie przedstawiono wyniki badań symulacyjnych układu wyzwalania wyłącznika różnicowoprądowego przy założeniu, że częstotliwość prądu różnicowego może zmieniać się od 50 do 1000 Hz. Okazuje się, że przy częstotliwościach prądu różnicowego wyższych od 50 Hz układ dopasowania mocowego nie spełnia swego zadania, co może prowadzić do pogorszenia czułości wyłączników różnicowoprądowych. Przeprowadzone symulacje oraz dalsze badania będą podstawą do zaprojektowania układu wyzwalania wyłącznika różnicowoprądowego poprawnie działającego w szerokim zakresie częstotliwości prądu różnicowego.


  • Badania świeżości mleka UHT przechowywanego w warunkach chłodniczych po codziennym otwieraniu opakowania
    • Maria Szpakowska
    • Elwira Brodnicka
    2011 Zeszyty Naukowe. Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu

    Mleko, jako codziennie spożywany produkt o wysokiej wartości spożywczej i dietetycznej, powinno charakteryzować się dobrą jakością. Z praktycznego punktu widzenia ważne jest czy mleko nadaje się jeszcze do spożycia po okresie czasu podanym przez producenta na opakowaniu.Badano zmiany trwałości mleka UHT w okresie od 0 do 430 godz. po otwarciu opakowania. Serie badań dotyczyły mleka o różnej zawartości tłuszczu (2%, 3,2%) przechowywanego w warunkach pokojowych (23[±0,5]0C) lub w warunkach chłodniczych (5[±1]0C). Badano ogólną kwasowość mleka w stopniach Soxhleta-Henkla (0SH) metodą miareczkową za pomocą roztworu NaOH oraz próbą alkoholową. Każdego dnia poddawano mleko próbie gotowania. Określano ogólną liczbę bakterii w danej próbce mleka za pomocą testów suchych wykonanych przez pracownika Instytutu Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej w Warszawie. Walory smakowe i zapachowe oraz konsystencję mleka oceniała wybrana losowo 20 osobowa grupa w skali punktowej, przy uwzględnieniu odpowiednich współczynników ważkości. Otrzymane wyniki wykazały, że ogólna kwasowość i inne cechy organoleptyczne (smak, zapach, konsystencja, barwa) mleka przechowywanego w warunkach pokojowych nie zmieniają się do 145 godz. po otwarciu opakowania, zaś w przypadku mleka przechowywanego w warunkach chłodniczych do 290 godz. po otwarciu opakowania. W tym okresie czasu mleko badane testami suchymi nie wykazywało obecności żadnych bakterii.Na podstawie otrzymanych wyników można wyciągnąć wniosek, że okres przydatności mleka UHT do spożycia po otwarciu opakowania wynoszący 48 godz. W przypadku mleka przechowywanego w warunkach chłodniczych jest w pełni bezpieczny dla konsumenta. Wydaje się nawet, że okres przydatności mleka do spożycia po otwarciu opakowania, przechowywanego w tych warunkach, mógłby być przez producenta wydłużony.


  • Badania terenowe przemieszczeniowych pali i kolumn wkręcanych typu SDP i SDC
    • Adam Krasiński
    2011 Pełny tekst Roads and Bridges - Drogi i Mosty

    Przedstawiono opis badań pali i kolumn wkręcanych typu SDP i SDC na terenowym poletku doświadczalnym, wykonanych w ramach projektu badawczego MNiSW. Badania statyczne pali i kolumn wykonano z pomiarem rozdziału siły w trzonach i w powiązaniu z badaniami CPT podłoża gruntowego. Określono wartości oporów jednostkowych gruntów niespoistych wzdłuż pobocznicy i pod podstawą pali wkręcanych oraz przedstawiono je w relacji do oporów gruntu pod stożkiem sondy CPT.


  • Badania termiczne elastomerów poliuretanowych wytworzonych z prepolimerów zsyntetyzowanych z udziałem glikolizatów
    • Janusz Datta
    2011

    Zaprezentowano sposób otrzymywania elastomerów poliuretanowych metodą dwuetapową z prepolimerów zsyntetyzowanych z handlowego diizocyjanianu (MDI) i glikolizatu wytworzonego z poprodukcyjnych odpadów poliuretanowych. W drugim etapie prepolimer poddawano reakcji z mieszaniną glikolu BDO i oligoestrolu (Poles 55/20).Uzyskano materiały o właściwościach elastoplastycznych. Odporność na temperaturę wyznaczono z termogramów TG/DTG, a temperaturę zeszklenia i moduły E' i E" metodą DMA.


  • Badania użyteczności usług on-line: pozainformatyczne determinanty satysfakcji klienta
    • Marcin Sikorski
    2011 Problemy Zarządzania

    Artykuł omawia proponowaną metodykę badań użyteczności usług on-line z udziałem użytkowników oraz jej zastosowanie. Proponowana metodyka jest ukierunkowana przede wszystkim na analizę wpływu pozainformatycznych (głownie ekonomicznych) czynników na satysfakcje klientów usług on-line. Z pilotażowego zastosowania metodyki wynika możliwość przeniesienia w znacznym zakresie metod badawczych z obszaru interakcji człowiek-komputer (HCI) do projektowania i doskonalenia usług on-line.


  • Badania wkrętów metalowych 25x1,5
    • Krzysztof Krzysztofowicz
    2011

    Wykonano badania wkrętów celu identyfikacji materiału i procesu wytwarzania.


  • Badania wkrętów metalowych 25x3, 45x3, 125x3, 35x1,5 i 45x1,5
    • Krzysztof Krzysztofowicz
    2011

    Wykonano badania wkrętów metalowych w celu identyfikacji materiału i procesu wytwarzania.


  • Badania wpływu demulgacji i doboru optymalnego demulgatora na skład fazy gazowej i ciekłej ścieków pooksydacyjnych
    • Grzegorz Boczkaj
    • Mariusz Jaszczołt
    • Marian Antoni Kamiński
    2011 Pełny tekst Proceedings of ECOpole

    Oczyszczanie ścieków pooksydacyjnych, pochodzących z oksydacji pozostałości z destylacji próżniowej ropy naftowej i produkcji tzw. asfaltów utlenianych, szczególnie drogowych, a także przemysłowych, stanowi duży problem technologiczny i środowiskowy. Wynika to z obecności w ściekach różnych grup związków organicznych, w tym m.in. organicznych związków siarki, tlenu i azotu. Pewna ich część jest zaabsorbowana w wodzie i częściowo zdysocjowana, a znaczna część stanowi organiczną fazę zemulgowaną z wodą. W ściekach występują związki o charakterze toksycznym, a w wielu przypadkach ładunek zanieczyszczeń jest na tyle duży, że ścieki pooksydacyjne powodują pogorszenie aktywności osadu czynnego biologicznej oczyszczalni ścieków. Duża zawartość lotnych związków organicznych w ściekach, o wysokim poziomie złowonności, stanowi dodatkowo problem społeczny związany z możliwością pogorszenia warunków aerosanitarnych w rejonie oczyszczalni ścieków. Celowe wydaje się zastosowanie pre-oczyszczania ścieków pooksydacyjnych przed wprowadzeniem ich do właściwego cyklu oczyszczania. Etap pre-oczyszczania powinien, w pierwszym etapie, zapewniać całkowite usunięcie fazy organicznej ze ścieków poprzez zastosowanie efektywnej demulgacji. W pracy przedstawiono metodykę kontroli procesowej efektywności demulgacji ścieków pooksydacyjnych oraz wykonano badania demulgowania z zastosowaniem kilku przemysłowo dostępnych demulgatorów. Przedstawiono sposób przygotowania próbki do analizy oraz jakościowe i ilościowe metody kontroli zmian zawartości poszczególnych grup związków oraz zawartości sumarycznej związków organicznych w fazie wodnej ścieków. W badaniach lotnych składników próbki wykorzystano technikę kapilarnej chromatografii gazowej (GC) z uniwersalną i selektywną detekcją, a do oceny zmian zawartości głównych grup składników oraz zmian zawartości sumarycznej zastosowano technikę wysokosprawnej chromatografii cieczowej (HPLC) z przepływem zwrotnym eluentu w kolumnie (Backflush) i detektorami refraktometrycznym (RID) i UV z matrycą fotodiodową (DAD), a także technikę cienkowarstwowej chromatografii cieczowej na kwarcowych pręcikach z detektorem płomieniowo-jonizacyjnym (TLC-FID).


  • Badania wpływu twardości materiału obrabianego na temperaturę docieraka podczas docierania powierzchni płaskich
    • Justyna Molenda
    • Adam Barylski
    2011

    Przedstawiono wyniki badań wpływu twardości materiału obrabianego na wzrost temperatury docieraka. Obrabiano elementy ze stali C45 na docierarce jednotarczowej. Porównano obróbkę elementów walcowych o średnicy 17 mm i twardości 160 i 650 HV mikroziarnami węglika krzemu F400/17. W badaniach wykorzystano kamerę termowizyjną.


  • Badania wydajności serwera bazodanowego w systemie RSMAD
    • Leszek Staszkiewicz
    • Michał Brewka
    • Małgorzata Gajewska
    • Sławomir Gajewski
    2011 Przegląd Telekomunikacyjny + Wiadomości Telekomunikacyjne

    W pracy przedstawiono badania wydajności serwera bazodanowego - jednego z kluczowych elementów Radiowego Systemu Monitorowania i Akwizycji Danych z Urządzeń Fotoradarowych (w skrócie RSMAD). Badania zostały ukierunkowane na weryfikację wydajności i możliwości serwera bazodanowego w warunkach napływu dużej ilości danych obrazowych z wielu źródeł. Omówiono również model systemu, w celu ukazania w nim roli serwera bazodanowego.


  • Badania wytrzymałościowe poliwęglanu litego w aspekcie możliwości jego stosowania jako materiału konstrukcyjnego
    • Paweł Kłosowski
    • Krzysztof Żerdzicki
    2011 Inżynieria i Budownictwo

    Przedstawiono wyniki badań właściwości mechanicznych poliwęglanu litego pod kątem wykorzystania go dla celów konstrukcyjnych. Próby jednoosiowego rozciągania ze stałą prędkością odkształcenia i próby pełzania przeprowadzono w różnych warunkach temperaturowych, a badania cykliczne dodatkowo wykonano z różnymi prędkościami odkształcenia. Zidentyfikowano podstawowe parametry mechaniczne oraz parametry lepkosprężystego modelu standardowego.


  • Badanie aktywności zawodowej osób po 55 roku życia na przykładzie słuchaczy Warmińsko-mazurskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Olsztynie
    • Anita Richert-Kaźmierska
    • Karolina Wojciechowska
    2011 Pełny tekst Metody Ilościowe w Badaniach Ekonomicznych


  • Badanie algorytmów sterowania dostępem do sieci umts dla usług z priorytetami
    • Małgorzata Gajewska
    • Sławomir Gajewski
    2011 Przegląd Telekomunikacyjny + Wiadomości Telekomunikacyjne

    W referacie krótko scharakteryzowano stosowane algorytmy sterowania dostępem do zasobów sieci UMTS oraz zaproponowano nowe, dodatkowe algorytmy zwiększające efektywność wykorzystania zasobów. Przedstawionowyniki badań symulacyjnych pozwalające ocenić przydatność zaproponowanych algorytmów dla realizacji usług z priorytetami.


  • Badanie degradacji powłok organicznych metodą EIS w warunkach podwyższonych temperatur
    • Paulina Strąkowska
    • Michał Sobaszek
    2011

    Pomimo nieustannego rozwoju zaawansowanych technik antykorozyjnych oraz imponująco wysokiej odporności współczesnych warstw i pokryć ochronnych problem zabezpieczenia powierzchni metalicznych jak i niemetalicznych jest nadal aktualny. Wciąż rosnące zapotrzebowanie na nowe metody ochrony antykorozyjnej oraz dążenie do jak najmniejszej degradacji środowiska naturalnego wytyczają współczesne trendy rozwoju przemysłu antykorozyjnego. Jednym z przykładów nowatorskich rozwiązań jest wykorzystanie organicznych powłok ochronnych do zabezpieczenia wewnętrznych powierzchni przewodów kominowych, narażonych na działania produktów spalania materiałów w postaci ciekłej i gazowej. Przedstawione rezultaty pracy dotyczą badania takich powłok antykorozyjnych przy wykorzystaniu spektroskopii impedancyjnej. Materiałem badanym była stal St3S pokryta 3 rodzajami powłok: handlową BELZONA 5891, (modelową) poliwinylową, (modelową) epoksydową. Pomiary przeprowadzono w trakcie niszczenia (degradacji) powierzchni ochronnej w środowisku bezwodnym. Badane próbki poddano najpierw działaniu wysokich temperatur w zakresie od 90˚C do 240˚C, a następnie wypływowi 0,1M roztworu NaCl w określonym czasie. Warunki, w jakich przeprowadzono eksperyment dobrano tak, aby możliwie dokładnie odtworzyć rzeczywiste warunki panujące w przewodach kominowych. Na podstawie uzyskanych wyników, w postaci wykresów Nyquista oraz charakterystyk zmian wartości zespolonej pojemności Cole-Cole'a i dokumentacji fotograficznej dokonano oceny użyteczności metody pomiarowej do badania polimerowych powłok ochronnych.


  • Badanie efektywności mechanizmu HARQ II
    • Andrzej Marczak
    2011 Przegląd Telekomunikacyjny + Wiadomości Telekomunikacyjne

    W referacie zostały przedstawione hybrydowe mechanizmy realizujące retransmisje błędnie odebranych bloków (HARQ). Przedstawiono również wyniki badań symulacyjnych hybrydowego mechanizmu retransmisyjnegoHARQ II w interfejsie radiowym z modulacją 8PSK i kodowaniem splotowym o sprawności 1/3.


  • Badanie efektywności transmisji danych z wykorzystaniem protokołów TCP i UDP w systemie TETRA
    • Leszek Staszkiewicz
    • Michał Brewka
    • Małgorzata Gajewska
    • Sławomir Gajewski
    • Marcin Sokół
    2011 Przegląd Telekomunikacyjny + Wiadomości Telekomunikacyjne

    W pracy przedstawiono wyniki badań i analiz związanych z efektywnością transmisji danych pakietowych w sieciach opartych na systemie TETRA. W oparciu o przeprowadzone badania symulacyjne, dokonano m.in. porównania efektywności transmisji danych pakietowych z wykorzystaniem protokołów FTP i TFTP, które bazują odpowiednio na protokołach warstwy transportowej: TCP i UDP. Protokoły TCP i UDP zostały porównane zarówno pod względem teoretycznym (zgodnie z obowiązującymi specyfikacjami), jak i praktycznym, w kontekście efektywności transmisji danych pakietowych. Ponadto, przedstawiono i omówiono wyniki testów, przeprowadzonych z wykorzystaniem terminala przewoźnego i stacji bazowej systemu TETRA, oraz komputerów, pełniących role klientów/serwerów protokołów wymiany plików FTP i TFTP. W końcowej części pracy dokonano konfrontacji założeń teoretycznych oraz wyników przeprowadzonych badań.