Repozytorium publikacji - Politechnika Gdańska

Ustawienia strony

english
Repozytorium publikacji
Politechniki Gdańskiej

Publikacje z roku 2012

Pokaż wszystkie
  • Wpływ parametrycznych technik modelowania i optymalizacji na architekturę obiektów krzywoliniowych
    • Małgorzata Zboińska
    2012

    Głównym celem podjętych badań była identyfikacja wpływu czterech komputerowych technik parametrycznych na architekturę obiektów krzywoliniowych. Te techniki to: klasyczne modelowanie 3-D, modelowanie animacyjne, modelowanie algorytmiczne oraz optymalizacja rozwiązań przestrzennych. Tak sformułowany cel wyniknął z przesłanek badawczych oraz luk w aktualnym stanie wiedzy, ale również z obserwacji procesu kreacji architektury krzywoliniowej w ubiegłych epokach. Podczas jej tworzenia architektom od wieków towarzyszył specjalny aparat projektowy, którego kluczowym elementem była geometria wykreślna, natomiast istotnym uzupełnieniem - wiedza zaczerpnięta z nauk ścisłych - przede wszystkim z fizyki oraz biologii.We współczesnym projektowaniu architektonicznym opisany wyżej aparat projektowy uzupełniono o dodatkowy, istotny element - oprogramowanie wykorzystujące parametry. Niezbędne stało się zatem podjęcie badań, które wyjaśniłyby, jaką postać przybiera współczesna architektura wskutek zastosowania podczas jej projektowania najnowszych technologii - w tym przypadku komputerowych, parametrycznych technik modelowania i optymalizacji. Przeprowadzone analizy dotyczyły obiektów o ukształtowaniu krzywoliniowym. Wybór ten wyniknął z obserwacji, że techniki parametrycznego modelowania i optymalizacji są szczególnie przydatne, a wręcz niezbędne, w projektowaniu i realizacji złożonych zakrzywionych form. Dzieje się tak dzięki możliwości aplikacji reguł matematycznych i zależności parametrycznych. Za sprawą takiego podejścia uzyskuje się duży zakres i stopień kontroli nad geometrią nawet najbardziej złożonych przestrzennie, zakrzywionych komponentów obiektu.Istotnym celem badań było wykazanie związków pomiędzy zastosowaniem każdej z czterech technik parametrycznych a efektami uzyskiwanymi podczas projektowania poszczególnych elementów składowych obiektu krzywoliniowego: jego formy, konstrukcji, powłoki elewacyjnej oraz ornamentyki. W tym zakresie przeprowadzone analizy zmierzały do ukazania potencjału nowych parametrycznych technik, wspomagających proces kreacji architektonicznej, oraz do scharakteryzowania różnorodności uzyskiwanych efektów, w zależności od typu zastosowanej techniki parametrycznej.


  • Wpływ pomiaru dokładności napięć na wyznaczenie impedancji pętli zwarciowej metodą z przesunięciem y
    • Anna Golijanek-Jędrzejczyk
    2012 Pełny tekst Poznan University of Technology Academic Journals. Electrical Engineering

    Metoda z przesunięciem y to jedna z metod pomiaru impedancji pętli oparta na pomiarze składowych ortogonalnych napięcia umożliwiająca wyznaczenie wartości impedancji pętli znaczenie dokładniej niż metody klasyczne. Metoda ma posiada szereg zalet. Z racji tego poddawana jest ona ciągłym analizom metrologicznym pozwalającym na realizację modelu fizycznego miernika działającego w oparciu o tę metodę i odznaczającego się jeszcze lepszymi parametrami metrologicznymi. W artykule przedstawiono wyniki przeprowadzonej analizy metrologicznej mającej na celu wyznaczenie wpływu niepewności pomiaru napięć na dokładność pomiaru impedancji pętli zwarcia przyrządem realizującym ten sposób pomiaru.


  • Wpływ pracy doświadczalnego reaktora jądrowego na krajowe środowisko naturalne
    • Agnieszka Kaczmarek-Kacprzak
    • Marcin Jaskólski
    2012 Pełny tekst Acta Energetica

    W artykule, na podstawie raportów oceny stanu ochrony radiologicznej eksploatowanych źródeł technologii jądrowych, przedstawiono wpływ pracy doświadczalnego reaktora jądrowego na krajowe środowisko naturalne. Korzystając z analiz wyników pomiarów przeprowadzonych w ostatnich 15 latach, przedstawiono trendy zmian w wybranych elementach środowiska naturalnego na terenie i w otoczeniu ośrodka Świerk. Ponadto zaprezentowano wpływ wyników badań z piętnastoletniego okresu analizy ekologicznej na budowanie społecznego zaufania w przeddzień rozpoczęcia budowy pierwszej elektrowni jądrowej.


  • Wpływ ruchu pojazdów ciężarowych na zniszczenia domów zlokalizowanych w pobliżu dróg przejazdowych
    • Anna Jakubczyk-Gałczyńska
    • Adam Kristowski
    2012 Logistyka

    W niniejszym artykule przestawiono problem występowania drgań w budynkach, spowodowanych poruszającymi się pojazdami oraz ideę rozwiązania problemu pracochłonnych i kosztownych pomiarów takiego zjawiska. Autorzy starają się ukazać czynniki mające wpływ na wielkość drgań w świetle obowiązujących przepisów i norm. Główny wysiłek skupiają na ich pomiarze i interpretacji otrzymanych wyników w świetle propozycji budowy aplikacji wykorzystującej sztuczne sieci neuronowe.


  • Wpływ składu granulometrycznego zawiesin w ściekach opadowych na skuteczność usuwania zanieczyszczeń w obiekcie hydrofitowym
    • Hanna Obarska-Pempkowiak
    • Magdalena Gajewska
    • Ewa Wojciechowska
    2012

    Celem badań była analiza wpływu składu granulometrycznego zawiesin doprowadzanych wraz ze ściekami opadowymi na efektywność usuwania zanieczyszczeń w kolejnych stopniach oczyszczania zachodzącego w systemie hydrotechniczno- hydrofitowym (staw retencyjny + złoże trzcinowe). Zastosowany system oczyszczania złożony ze stawu retencyjnego i złoża trzcinowego jest systemem sprawnie usuwającym zawiesiny ogólne. Zarówno skład jak i wielkość cząstek zawiesin w ściekach oczyszczonych mogą sugerować, że w odpływie z tego obiektu znajdują się mikroorganizmy (glony, okrzemki) nie stanowiące zagrożenia dla środowiska naturalnego


  • WPŁYW TECHNIKI MONITORINGU CIŚNIENIA KRWI NA KRĄŻENIE W DŁONI CZŁOWIEKA
    • Krzysztof Czuszyński
    • Artur Poliński
    • Jerzy Wtorek
    2012 Zeszyty Naukowe: Informatyki i Mechatroniki

    Przeprowadzono badania dotyczące wpływu pracy profesjonalnego monitora ciśnienia krwi CNAP 500 Monitor na krąŜenie w badanej dłoni. Zmierzono czas od zespołu QRS sygnału EKG do momentu pojawienia się minimum i maksimum sygnału fali tętna na nadgarstku oraz palcu pomierzonych z zastosowaniem czujników optycznych. Dodatkowo przeprowadzono oszacowanie teoretyczne moŜliwych zmian oraz analizę impedancyjną modelu naczyń krwionośnych dłoni z obciąŜeniem urządzeniem CNAP i bez niego. Z uzyskanych rezultatów wynika, Ŝe wpływ urządzenia CNAP na krąŜenie jest minimalny.


  • Wpływ temperatury rozruchu silnika na czas pracy bez uwzględnienia w sterowaniu sygnału z czujnika stężenia tlenu
    • Zbigniew Kneba
    • Jacek Kropiwnicki
    2012 Pełny tekst Advances in Science and Technology Research Journal

    W pracy omówiono wybrane zagadnienia związane z wpływem temperatury rozruchu silnika spalinowego na emisję związków toksycznych w spalinach. Jednym z czynników powodujących wzrost emisji związków toksycznych podczas zimnego rozruchu jest sterowanie pracą silnika spalinowego bez udziału sygnału z czujnika stężenia tlenu. W pracy przedstawiono wyniki badań wpływu temperatury na czas pracy bez uwzględniania tego ważnego w sterowaniu sygnału.


  • Wpływ temperatury wody chłodzącej w skraplaczu na ilość produkowanej mocy elektrycznej w obiegu parowym 200MW
    • Damian Jakowski
    2012

    Referat przedstawia analizę techniczną wpływu zmian temperatury wody chłodzącej skraplacz na ilość produkowanej energii elektrycznej, jak również zmiany jednostkowego zużycia ciepła dla obiegu elektrowni Turów z turbiną 200MW. Analiza została przeprowadzona przy pomocy programu DIAGAR oraz jego preprocesora Projdiag w którym został stworzony wstępny graf obliczeniowy a także wygenerowane dane, dzięki którym możliwe było przeprowadzenie procesu obliczeniowego.


  • Wpływ tłumienia sygnałów GPS na dokładność wyznaczania współrzędnych pozycji
    • Aleksander Nowak
    • Krzysztof Naus
    • Mariusz Wąż
    2012 Technika Transportu Szynowego

    W artykule przedstawiono wyniki badań dotyczących wpływu tłumienia sygnałów GPS na dokładność wyznaczeń współrzędnych pozycji. Opisano stanowisko badań, przyjęte założenia oraz dokonano analizy uzyskanych rezultatów.


  • Wpływ wartości ciśnienia w oponach drogowo-terenowych na opóźnienie hamowania samochodu terenowego
    • Mirosław Owczarz
    • Marcin Witkiewicz
    • Stanisław Taryma
    2012 Pełny tekst Autobusy. Technika, Eksploatacja, Systemy Transportowe

    W artykule przedstawiono wyniki badań obniżenia i podwyższenia ciśnienia opon terenowych typu AT(All Terrain) na opóźnienie hamowania samochodu terenowego Land Rover Discovery i bez układu ABS. Pomiary opóźnienia hamowania przeprowadzono na suchej nawierzchni asfaltowej. Przedstawiono wykresy, jak wpływa obniżenie i podwyższenie ciśnienia w ogumieniu kół przedniej i tylnej osi na opóźnienie hamowania uwzględniając siłę nacisku na pedał hamulca.


  • Wpływ wartości upustu masy na zmianę parametrów panujących w dławnicy labiryntowej
    • Paweł Bogumił Kaszowski
    2012

    Uszczelnienia labiryntowe są istotnym elementem konstrukcji turbozespołu parowego. Stosując upust diagnostyczny istnieje możliwość kontrolowania pracy dławnicy, poprzez znajomość parametrów termodynamicznych panujących na długości uszczelnienia. Wpływ na zmianę parametrów ma ilość strumienia masy upuszczanego przez upust diagnostyczny oraz wartość nominalnego luzu uszczelnienia S_n.


  • Wpływ warunków dewulkanizacji rozdrobnionych odpadów gumowych na właściwości rewulkanizatów
    • Krzysztof Formela
    • Karolina Kołacka
    • Przemysław Stankiewicz
    • Józef Haponiuk
    • Andrzej Stasiek
    2012 Przemysł Chemiczny

    Proces termomechanicznej dewulkanizacji rozdrobnionych odpadów gumowych prowadzono przy użyciu wytłaczarki dwuślimakowej współbieżnej o specjalnej konfiguracji układu uplastyczniającego, który umożliwił generowanie znacznych sił ścinających. Scharakteryzowano wpływ temperatury i prędkości obrotowej ślimaków na gęstość usieciowania i stopień dewulkanizacji otrzymanych dewulkanizatów.


  • Wpływ warunków oznaczania ilości wodoru dyfundującego w stopiwie metodą glicerynową na wynik pomiaru
    • Dariusz Fydrych
    • Grzegorz Rogalski
    • Aleksandra Świerczyńska
    • Jerzy Łabanowski
    2012

    Przeprowadzono badania wrażliwości procedury oznaczania ilość wodoru dyfundującego w stopiwie metodą glicerynową na wydłużenie czasu opóźnienia początku ekstrakcji oraz wyznaczono wpływ czasu nawilżania rutylowych elektrod otulonych na ilość wodoru dyfundującego w stopiwie. Wyznaczono zależności umożliwiające ocenę błędu pomiarowego metody glicerynowej wynikającego z niezachowania warunków proceduralnych oraz pozwalających przewidywać ilość wodoru dyfundującego w stopiwie nawilżonych elektrod otulonych.


  • Wpływ warunków panujących w filmie smarowym na właściwości mechaniczne polimerowych warstw ślizgowych
    • Justyna Zorn
    2012

    Celem pracy było określenie wpływu warunków panujących w filmie smarowym na właściwości mechaniczne materiałów polimerowych stosowanych jako warstwy ślizgowe w łożyskach o tarciu płynnym. Próbki wykonane z PTFE, PVDF oraz UHMWPE zanurzono w oleju w temperaturze 100ºC oraz poddano działaniu oleju pod ciśnieniem 10MPa i temperaturze 100ºC przez okres 200 godzin. Do kondycjonowania wykorzystano olej turbinowy o lepkości ISO VG-32. Badania wykazały, że wysoka temperatura i wysokie ciśnienie oleju tylko w niewielkim stopniu powodują pogorszenie właściwości mechanicznych fluorowych tworzyw termoplastycznych.


  • Wpływ warunków przetwórstwa oraz dewulkanizacji na kompatybilność i właściwości kompozycji LDPE-miał gumowy
    • Krzysztof Formela
    • Przemysław Stankiewicz
    • Karolina Kołacka
    • Józef Haponiuk
    • Andrzej Stasiek
    2012 Przemysł Chemiczny

    Zbadano wpływ warunków przetwórstwa oraz dewulkanizacji na właściwości mechaniczne, dynamiczno-mechaniczne oraz morfologię kompozycji termoplastycznych na bazie polietylenu małej gęstości i miału gumowego. Kompozycje termoplastyczne zawierające 50 cz. mas. rozdrobnionych odpadów gumowych otrzymano metodą periodyczną i ciągłą. Ponadto scharakteryzowano wpływ stopnia dewulkanizacji miału gumowego na kompatybilność uzyskanych kompozycji.


  • Wpływ warunków syntezy na strukturę nanokrystalicznych proszków liti2o4
    • Agata Bojarska
    • Marcin Stanisław Łapiński
    2012

    próbki tytanianu litu (li1+xti2-xo4 (0 ≤ x ≤ 1/3) wytworzono niskotemperaturową, bezproszkową metodą zol - żel. strukturę krystaliczna wytworzonych próbek badano metodą dyfrakcji rentgenowskiej. korzystając z równań bragga oraz scherrera wyznaczono odległość międzypłaszczynową oraz średnią wielkość krystalitów. przy użyciu skaningowego mikroskopu elektronowego określono średnią średnicę ziaren wytworzonego proszku. w niniejszym artykule zaprezentowano nowy sposób wytwarzania proszków tytanianu litu metodą zol-żel. dokonano dyskusji wpływu temperatury i atmosfery wygrzewania na strukturę krystaliczną wykonanych próbek.


  • Wpływ współspalania biomasy z węglem kamiennym na wybrane właściwości fizyczno-chemiczne popiołu lotnego
    • Elżbieta Haustein
    • Lucyna Grabarczyk
    2012 Pełny tekst Polityka Energetyczna - Energy Policy Journal

    Polska, jako członek Unii Europejskiej zobowiązała się, że do 2020 roku 20% energii krajowej będzie pochodzi ze źródeł odnawialnych. Ze względu na coraz szersze stosowanie jednoczesnego spalania paliw kopalnych i biomasy, obserwuje się wzrost zainteresowania popiołami lotnymi powstającymi w tym procesie. Praktyczne wykorzystanie nowego odpadu przemysłu energetycznego, jakim jest popiół lotny pochodzący ze spalania innych paliw niż węgiel wymaga oceny jego właściwości użytkowych. Przedmiotem badań były popioły z elektrociepłowni przemysłowej, powstające z spalania węgla kamiennego bez i z udziałem biomasy. Zbadano skład chemiczny, morfologię, zawartość metali ciężkich i wybrane właściwości fizyczne popiołów.Alkaliczny odczyn obu analizowanych rodzajów popiołów (pH = 11-12) determinowany jest znaczną ilością wapnia, magnezu i sodu. Pod względem składu chemicznego, głównymi składnikami popiołu powstałego z spalania węgla kamiennego, bez i z udziałem biomasy, w formie tlenkowej w obu przypadkach jest krzem, glin i wapń. Stanowią one ponad 80% ich masy. Analizę dystrybucji składu ziarnowego popiołu przeprowadzono za pomocą analizatora laserowego. Wielkość cząstek popiołu lotnego powstałego z spalania węgla bez udziału biomasy waha się od 0,0 do 38 mm (79,55%). Dla popiołu powstałego z udziałem biomasy największą zawartość uzyskano dla ziaren odpowiadających średnicy 125„250 mm (26,40%). Zawartość metali ciężkich znajdujących się w masie popiołowej (Zn, Cu, Pb, Cd, Cr i Ni) nie przekracza wartości dopuszczalnych dla gleb uprawnych. W badanych popiołach nie odnotowano wysokich zawartości strat prażenia. Ich udział wynosi odpowiednio: 2,6% (dla popiołu bez udziału biomasy) oraz 7,3% (dla popiołu z udziałem biomasy). Na podstawie uzyskanych wyników badań fizyczno-chemicznych, oba rodzaje popiołów mogą stanowić atrakcyjny materiał chętnie wykorzystywany w materiałach budowlanych.


  • Wprowadzenie do ochrony przed zagrożeniem wyładowania łukowego
    • Marek Olesz
    2012

    Artykuł określa zagrożenia oraz zasady bezpiecznej pracy w przypadku wykonywania prac w technologii przy wyłączonym napięciu lub w pobliżu napięcia.


  • Wschodnie sąsiedztwo w priorytetach polskiej prezydencji
    • Izabela Borucińska
    • Krystyna Gomółka
    2012


  • Wskaźniki rynku kapitałowego : zastosowanie w wycenach przedsiębiorstw oraz w strategiach inwestycyjnych
    • Błażej Prusak
    2012

    Książka pt. "Wskaźniki rynku kapitałowego - zastosowanie w wycenach przedsiębiorstw oraz w strategiach inwestycyjnych" jest pierwszą zwartą publikacją na polskim rynku wydawniczym, która kompleksowo przedstawia tego rodzaju zagadnienia. W sposób szczegółowy ukazano w niej:• rodzaje, zasady budowy i metody kalkulacji wskaźników rynku kapitałowego,• analizę przyczynową podstawowych mnożników,• sposoby kalkulacji mierników rozwodnionych,• istotę i warianty mnożnikowej metody wyceny przedsiębiorstw,• ograniczenia i często popełniane błędy w procesie wyceny przedsiębiorstw metodą mnożnikową,• zasady tworzenia strategii inwestycyjnych przy wykorzystaniu wskaźników rynku kapitałowego,• wyniki dotychczasowych badań nad skutecznością strategii inwestycyjnych bazujących na miernikach rynku kapitałowego. Ma ona charakter praktycznego przewodnika, który został napisany przystępnym językiem i zarazem wzbogacony o szereg przykładów. Skierowana jest do szerokiego grona odbiorców, w tym: analityków finansowych, osób rozpoczynających przygodę z rynkiem finansowym oraz studentów kierunków ekonomicznych. Może pełnić rolę podręcznika podstawowego lub uzupełniającego do takich przedmiotów, jak: analiza finansowa, wycena przedsiębiorstw, finanse przedsiębiorstw.