Repozytorium publikacji - Politechnika Gdańska

Ustawienia strony

english
Repozytorium publikacji
Politechniki Gdańskiej

Publikacje z roku 2012

Pokaż wszystkie
  • Wpływ eksploatacji opon na środowisko
    • Jerzy Ejsmont
    2012

    Przedstawiono wpływ eksploatacji opon na środowisko uwzględniając takie aspekty jak: hałas opon, opór toczenia oraz przyczepność. Zaprezentowano zasady oznaczania opon za pomocą specjalnych etykiet, na podstawie których można ocenić wybrane parametry opon w kontekście wpływu na środowisko i bezpieczeństwo eksploatacji pojazdu.


  • Wpływ koincydencji nierówności toru kolejowego na bezpieczeństwo przy małych prędkościach jazdy
    • Zbigniew Kędra
    2012 Pełny tekst Logistyka

    W diagnostyce geometrii toru jednym z bardziej skomplikowanych problemów jest wyznaczenie wartości granicznych pomierzonych nierówności toru oraz określenie wpływu ich jednoczesnego występowania na jednym mikro odcinku toru na bezpieczeństwo jazdy. W praktyce prowadzi to do wielu nieporozumień, szczególnie w czasie badania wypadków kolejowych, gdzie bardzo często pojedyncze przekroczenia odchyłki dopuszczalnej interpretowane jest jako jego przyczyna. W artykule omówiono zagadnienie koincydencji nierówności geometrycznych toru kolejowego przy małych prędkościach jazdy pociągu. Szczególną uwagę zwrócono na jednoczesne występowanie wichrowatości toru, przechyłki i nierówności poziomych na krótkim odcinku toru.


  • Wpływ komunikacji marketingowej na kształtowanie miast = The Impact of Marketing Communication on Shaping the Urban Environment
    • Rafał Janowicz
    2012 Pełny tekst Czasopismo Techniczne

    W artykule przestawiono wpływ komunikacji marketingowej na kształtowanie obiektów architektonicznych oraz podano przykłady realizacji o wysokich walorach estetycznych i artystycznych, które powstały w wyniku działań marketingowych.


  • Wpływ koncentracji nanocząstek Cu na wartość kąta zwilżania nanocieczy woda-Cu na powierzchni szklanej
    • Katarzyna Ronewicz
    2012

    Dokument przedstawia wyniki badań wpływu koncentracji nanocząstek Cu na wartość kąta zwilżania nanocieczy woda-Cu na powierzchni szklanej. Badano ciecze o trzech koncentracjach masowych nanocząstek: 0,01%, 0,1% oraz 1%. Testowanymi nanocząstkami była miedź, cieczą bazową natomiast woda destylowana. Rozmiar nanocząstek nie przekraczał 50 nm.


  • Wpływ metody obliczania intensywności wymiany powietrza w budynku na dokładność prognozowania jego zapotrzebowania na energię
    • Romana Antczak-Jarząbska
    2012 Technika Chłodnicza i Klimatyzacyjna

    W artykule poddano analizie dwie odmienne metody służące do symulacji zużycia energii do ogrzewania i wentylacji w budynku. Pierwsza części artykułu porównuje pod względem matematycznym, dwa modele energetyczne budynku, wykorzystujące odmienne podejścia do modelowania przepływu powietrza w pomieszczeniach. Natomiast w drugiej części artykułu zostaną porównane wyniki obliczeń numerycznych z wynikami pomiarów rzeczywistych wartości zużycia ciepła w budynku referencyjnym.


  • Wpływ mimośrodów na nośność węzłów typu "K" w kratownicach stalowych.
    • Małgorzata Gordziej-Zagórowska
    2012

    Ze względu na rozwój technologii przemysłowych w kształtowaniu dźwigarów kratowych, coraz częściej odbiega się od klasycznych założeń dotyczących kształtowania tego typu konstrukcji. Ze względów technologicznych pręty skratowania nie są łączone współśrodkowo, co powoduje po-wstawanie w węzłach mimośrodów dodatnich lub ujemnych. Wpływ mimośrodów na nośność węzłów kratowych dla dźwigarów wykonanych z kształtowników walcowanych na gorąco został szczegółowo przebadany i określony. W konstrukcjach wykonywanych z kształtowników giętych na zimno problem mimośrodów w węzłach dźwigarów kratowych nie był jeszcze szczegółowo analizowany. Niniejszy artykuł ma na celu wykazanie celowości podjęcia tematu badawczego dotyczącego pracy węzła kratownicy wykonanej z kształtowników giętych na zimno, z mimośrodami w węzłach.


  • Wpływ modelu przepływu powietrza w budynku na dokładność prognozowania zapotrzebowania budynku na ciepło: Modelowanie
    • Romana Antczak-Jarząbska
    • Marek Krzaczek
    2012 Technika Chłodnicza i Klimatyzacyjna

    W artykule poddano analizie dwie odmienne metody służące do symulacji zużycia energii do ogrzewania i wentylacji w budynku. W tej części artykułu porównuje się pod względem matematycznym, dwa modele energetyczne budynku, wykorzystujące odmienne podejścia do modelowania przepływu powietrza w pomieszczeniach. .


  • Wpływ modelu przepływu powietrza w budynku na dokładność prognozowania zapotrzebowania budynku na ciepło: Porównanie dokładności prognozowania
    • Romana Antczak-Jarząbska
    2012 Technika Chłodnicza i Klimatyzacyjna

    Artykuł, w którym omówiono dwie różne metody obliczania efektywności energetycznej budynków. Druga część artykułu przedstawia analizę wyników numerycznych zużycia ciepła w budynku referencyjnym z danymi rzeczywistymi, zebranymi w okresie grzewczym w latach 2010/2011. W artykule ukazano wpływ sposobu obliczania ilości wymienianego powietrza wentylacyjnego w budynkach mieszkalnych na zużycie ciepła do ogrzewania i wentylacji.


  • Wpływ modelu przepływu powietrza w budynku na dokładność prognozowania zapotrzebowania budynku na ciepło: Porównanie dokładności prognozowania
    • Romana Antczak-Jarząbska
    • Marek Krzaczek
    2012

    To kontynuacja artykułu, w którym omówiono dwie różne metody obliczania efektywności energetycznej budynków. Druga część artykułu przedstawia analizę wyników numerycznych zużycia ciepła w budynku referencyjnym z danymi rzeczywistymi, zebranymi w okresie grzewczym w latach 2010/2011. W artykule ukazano wpływ sposobu obliczania ilości wymienianego powietrza wentylacyjnego w budynkach mieszkalnych na zużycie ciepła do ogrzewania i wentylacji.


  • Wpływ modernizacji ujścia Wisły na ochronę przeciwpowodziową i warunki żeglugowe
    • Patrycja Jerzyło
    • Andrzej Lewandowski
    2012

    Zatory lodowe w ujściu Wisły tworzą zagrożenie powodziowe o zasięgu obejmującym Żuławski odcinek Wisły. Wykonanie sztucznego ujścia Wisły do Morza Bałtyckiego, a następnie zamknięcie Wisły Gdańskiej, Szkarpawy i Nogatu znormalizowało stosunki wodne w delcie Wisły. Regulację ujścia Wisły rozpoczęto już w dwa lata po wykonaniu Przekopu i kontynuuje się do chwili obecnej.Określenie tempa wzrostu objętości stożka jak i pochodzenie rumowiska (morskie, rzeczne) było przedmiotem licznych prac badawczych. Prace te zmierzały do określenia bilansu zasilania stożka od strony rzeki i morza. W wyniku tych badań okazało się, że na stożku odkładany jest głównie materiał przenoszony w formie wleczonej przez rzekę. Zadanie modernizacji ujścia Wisły realizowane w ramach Projektu "Kompleksowe zabezpieczenie przeciwpowodziowe Żuław - Etap I - Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku" - projekt planowany do współfinansowania przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko ma na celu zapobieganie powstawaniu powodzi zatorowych o zasięgu regionalnym poprzez zapewnienie swobodnego odpływu wód, spływu lodu oraz zapewnienie odpowiednich głębokości dla pracy lodołamaczy (w ujściu Wisły). Powyższe działanie ułatwi śródlądowy przewóz towarów i pasażerów.


  • Wpływ nawierzchni drogowej na opór toczenia opon samochdowych
    • Stanisław Taryma
    • Piotr Mioduszewski
    • Grzegorz Ronowski
    • Ryszard Woźniak
    • Marzena Drywa
    2012 Pełny tekst Autobusy. Technika, Eksploatacja, Systemy Transportowe

    W artykule przedstawiono wyniki laboratoryjnych badań oporu toczenia opon na 5 nawierzchniach zamontowanych na bębnach dwóch maszyn bieżnych. Przeanalizowano je w aspekcie wpływu tekstury nawierzchni na współczynnik oporu toczenia opon. Wnioski z tej pracy posłużyły do zaplanowania podobnych badań w warunkach drogowych za pomocą przyczepy dynamometrycznej.


  • Wpływ nawierzchni jezdni na opór toczenia opon samochodowych
    • Marzena Drywa
    2012

    Praca stanowi wprowadzenie do problematyki wpływu tekstury nawierzchni na opór toczenia opon samochodowych. Przedstawiono krótki opis celu pracy, pomiarów oraz wyników. Zaprezentowane własne spostrzeżenia i wnioski.


  • Wpływ niezgodności spawalniczych na właściwości mechaniczne złączy spawanych pod wodą metodą mokrą
    • Grzegorz Rogalski
    2012 Pełny tekst

    W pracy przestawiono charakterystykę spawania pod wodą metodą mokrą elektrodami otulonymi. Na postawie badań eksperymentalnych oceniono wpływ niezgodności spawalniczych na właściwości mechaniczne wykonanych złączy. Stwierdzono, że występujące niezgodności spawalnicze nie wpływają na szczelność wykonanych połączeń, ale obniżają właściwości mechaniczne związane z próbą zginania.


  • Wpływ nowych regulacji prawnych na zasady wykonywania zawodu pielęgniarki (część I)
    • Przemysław Banasik
    • Agnieszka Zimmermann
    2012 Pełny tekst Problemy Pielęgniarstwa

    Wykonywanie zawodu pielęgniarki jest regulowane przez przepisy prawa. Na przełomie 2011 i 2012 roku ustawodawca dokonał wielu zmian regulacyjnych, które wprowadzając nowe uprawnienia i obowiązki, mają wpływ na zasady pracy peielęgniarek. Analiza poszczególnych ustaw pozwoliła na zestawienie nowych czy też zmienionych reguł wykonywania zawodu. W publikacji podjęto próbę usystematyzowania dokonanych modyfikacji prawa, mając na uwadze aspekt przydatności pracy dla jej praktycznego wykorzystania.


  • Wpływ obciążenia siłowego na dynamikę napędu pneumatycznego
    • Edward Maluszycki
    • Tomasz Kiczkowiak
    • Szymon Grymek
    2012 Pneumatyka Przemysłowe Systemy Sprężonego Powietrza

    Przedstawione wyniki wskazują na możliwość kształtowania charakteru ruchu roboczego pneumatycznego napędu liniowego poprzez dobór siły obciążającej (przeciwdziałającej ruchowi roboczemu) oraz parametrów pracy siłownika (wartości ciśnień zasilania dla komór siłownika). Wartości tych wielkości zależą od parametrów konstrukcyjnych napędu takich jak: długość skoku i masa elementów ruchomych siłownika


  • Wpływ obszarów wiejskich na stężenie związków biogennych w Morzu Bałtyckim
    • Hanna Obarska-Pempkowiak
    • Katarzyna Kołecka
    • Janusz Pempkowiak
    2012

    Ze względu na znaczne zanieczyszczenie Bałtyku i jego podatność na eutrofizację, podejmowane są działania mające na celu ochronę jakości wód. Działania te podejmowane są na szczeblu krajowym, jak i międzynarodowym. Jednym z najbardziej istotnych porozumień podpisanych przez jedenaście państw regionu Morza Bałtyckiego jest tzw. Agenda 21 dla Bałtyku.Bardzo duży udział w ładunkach związków biogennych dopływających do Bałtyku ma gospodarka wodno-ściekowa, szczególnie na terenach wiejskich. W Polsce komunalna gospodarka wodno-ściekowa w obszarach wiejskich nie jest zrównoważona. 2. Tereny rolnicze w Polsce stanowią ponad 50% całkowitego areału rolniczego w zlewni Morza Bałtyckiego. Ocenia się, że źródła obszarowe, wśród których dominuje rolnictwo, są odpowiedzialne za 60% związków azotu i 50% fosforu. 6. Pomimo podejmowanych działań zmierzających do ograniczenia dopływu ładunków związków biogennych do Morza Bałtyckiego, nie zanotowano istotnej poprawy w eutrofizacji polskich obszarów Morza Bałtyckiego.


  • Wpływ ograniczeń technologicznych na dobór parametrów przekroju kształtownika giętego
    • Agnieszka Łukowicz
    • Elżbieta Urbańska-Galewska
    2012 Zeszyty Naukowe Politechniki Rzeszowskiej. Budownictwo i Inżynieria Środowiska

    W artykule szczegółowo przedstawiono analizę ograniczeń technologicznych, na przykładzie giętego na zimno kształtownika systemowego, którego kształt jest chroniony zgłoszeniem patentowym. Ograniczenia te wpływają w istotny sposób na koszty wytwarzania każdego kształtownika. Dopiero po uwzględnieniu wszystkich możliwych ograniczeń technologicznych można funkcję celu sformułować jako minimum masy elementu. Przedstawiono również analizę nośności różnych kształtów przekroju poprzecznego w zależności od grubości ścianki.


  • Wpływ parametrów procesowych na wielkość powierzchni międzyfazowej generowanej w kolumnie do współprądowej flotacji białek serwatkowych
    • Bożenna Kawalec-Pietrenko
    • Karolina Kucharska
    • Iwona Hołowacz
    2012 Pełny tekst Inżynieria i Aparatura Chemiczna

    Przeprowadzono badania wpływu parametrów procesowych na wielkość pęcherzy powietrza i stopień zatrzymania gazu we współprądowej kolumnie barbotażowej do flotacji białek serwatkowych. Stwierdzono, że na wielkość powierzchni międzyfazowej gaz-ciecz można wpływać poprzez zmianę: prędkości przepływu gazu, pH roztworu oraz w wyniku wprowadzenia do roztworu substancji powierzchniowo czynnych palmitynianu sodu i cytrynianu trietylu.


  • Wpływ parametrów technologicznych nagniatania tocznego na chropowatość powierzchni części klasy wałek
    • Jarosław Niedojadło
    • Włodzimierz Przybylski
    2012 Rozprawy Naukowe i Zawodowe Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu

    W artykule zamieszczono wyniki badań wpływu nagniatania tocznego na chropowatość powierzchni wałków ze stali C45. Badania przeprowadzono na serii próbek o średnicy 56 mm na tokarce CNC z użyciem nagniataka z tensometrycznym pomiarem siły nagniatanej podczas obróbki.