Repozytorium publikacji - Politechnika Gdańska

Ustawienia strony

english
Repozytorium publikacji
Politechniki Gdańskiej

Publikacje z roku 2012

Pokaż wszystkie
  • WYKORZYSTANIE GORĄCEJ WODY ZE ŹRÓDEŁ GEOTERMALNYCH DO WSPOMAGANIA BLOKU ENERGETYCZNEGO DUŻEJ MOCY
    • Damian Jakowski
    2012

    Artykuł przedstawia analizę techniczną możliwości wykorzystania wody geotermalnej do wspomagania bloku energetycznego dużej mocy. Obiekty wykorzystane do analizy to obieg elektrowni Turów z turbiną 200MW i elektrowni Opole z turbiną 360MW. Proponowane rozwiązanie to zastosowanie i wykorzystywanie energii geotermicznej w chłodziarkach absorpcyjnych bromowo-litowych. Wyprodukowany w ten sposób chłód miałby wspomagać pracę skraplacza. Osiągnięcie jak najniższej temperatury wody chłodzącej daje niższe ciśnienie panujące w skraplaczu, co pozytywnie wpływa na ogólną sprawność elektrowni. Analiza została przeprowadzona przy pomocy programu DIAGAR oraz jego preprocesora Projdiag w którym został stworzony wstępny graf obliczeniowy a także wygenerowane dane dla rozpatrywanych wariantów, dzięki którym możliwe było przeprowadzenie procesu obliczeniowego i analiza otrzymanych wyników. Uzyskany przyrost sprawności produkcji energii elektrycznej w zależności od obniżania temperatury wody chłodzącej skraplacz wyniósł około 1%. Główną przyczyną tak niskiego przyrostu jest fakt, iż do chłodzenia w skraplaczach potrzebne jest duże natężenie przepływu wody chłodzącej, więc by obniżyć temperaturę tej ilości czynnika o 1ºC potrzebne są znaczne ilości chłodu.


  • Wykorzystanie immobilizowanych membran ciekłych w separacji gazów
    • Robert Aranowski
    • Iwona Cichowska-Kopczyńska
    • Bartosz Dębski
    2012 CHEMIK nauka-technika-rynek

    Zastosowanie immobilizowanych membran ciekłych w separacji gazów jest w ostatniej dekadzie bardzo intensywnie badane, co jest spowodowane głównie szybkim rozwojem metod syntezy nowych rozpuszczalników. Mimo to dobór odpowiedniego nośnika i fazy membranowej nastręcza wielu problemów. Właściwym rozwiązaniem, które zapewni efektywną, selektywną separację zanieczyszczeń gazowych a jednocześnie umożliwi ciągłe prowadzenie procesu be zmniejszenia efektywności, wydaje się zastosowanie cieczy jonowych osadzonych na polimerowych nośnika. Praca ukazuje praktyczne aspekty stosowania technologii im mobilizowanych membran ciekłych w separacji gazów


  • Wykorzystanie logiki zbiorów rozmytych w określaniu lokalizacji dodatkowych źródeł mocy biernej w systemie elektroenergetycznym
    • Ryszard Zajczyk
    • Robert Kowalak
    • Artur Zbroński
    2012

    Określenie właściwej lokalizacji dodatkowych źródeł mocy biernej w systemie elektroenergetycznym stanowi ważne zagadnienie z punktu widzenia pracy systemu, jak i ekonomii. Dlatego też poszukuje się takich metod wspomagających analizę pracy i rozwoju systemu, które byłyby w stanie wskazywać najbardziej optymalne rozmieszczenie i parametry tych dodatkowych źródeł. W referacie skoncentrowano się na wykorzystaniu logiki rozmytej do tej problematyki. Przybliżono proponowane w literaturze metody. Zaprezentowano wyniki pracy nad własną metodą, wraz z przykładowymi wynikami oraz zakładanymi kierunkami jej rozwoju.


  • Wykorzystanie metod numerycznych do modelowania strat mocy w oponie
    • Konrad Marszałkowski
    2012

    Praca stanowi wprowadzenie do zagadnienia strat mocy w oponie samochodowej wynikających z oporów toczenia. Autur stara się zbudować model opony pneumatycznej ze szczególnym uwzględniniem oporów toczenia. Przedstawiono opis celu pracy, prób stanowiskowych oraz wynikow.


  • Wykorzystanie metody wzniesienia kapilarnego do pomiarów zwilżalności układów rzeczywistych
    • Daria Hołownia-Kędzia
    2012

    Przeprowadzono pomiary zarówno na układzie modelowym - mikrokulkach szklanych, jak i na różnorodnych układach rzeczywistych - katalizatorach, wypełnieniach, sorbentach, niezależnie od stabilności ich struktury, czy oddziaływań z cieczą badaną. W niniejszej pracy skupiono się przede wszystkim na opracowaniu metody pomiaru kąta zwilżania materiałów porowatych. Zaproponowano udoskonaloną metodę wyznaczania cieczy wzorcowej w pomiarach kąta zwilżania metodą wzniesienia kapilarnego. Nowym sposobem wyznaczania cieczy wzorcowej - idealnie zwilżającej, była metoda flotacji powierzchniowej. W porównaniu do wcześniejszych sposobów wyboru cieczy wzorcowej, metoda ta jest szybsza, prostsza w wykonaniu oraz pozwala ograniczyć ilość użytej próbki do około 0,05 g. Ponadto, w przeciwieństwie do wcześniejszej metody, nowa metoda nie wymaga obliczeń, a wynik jest znany od razu. W pracy wykorzystano mikrokulki szklane, które są dobrym układem modelowym, były wykorzystywane w wielu pracach, gdyż w sposób najbardziej kontrolowany pozwalają zdywersyfikować właściwości powierzchni. W dalszej części pracy skupiono się na możliwościach wykorzystania metody wzniesienia kapilarnego w badaniach różnego rodzaju materiałów porowatych - rzeczywistych układów, które mają zastosowanie praktyczne.


  • Wykorzystanie metodyki Lean Six Sigma w doskonaleniu funkcjonowania małych i średnich przedsiębiorstw
    • Piotr Grudowski
    • Ewa Leseure
    • Michel Bigand
    • Emmanuel Castelain
    2012 PRACE I MATERIAŁY WYDZIAŁU ZARZĄDZANIA UNIWERSYTETU GDAŃSKIEGO

    Celem pracy jest przedstawienie wyników badań oraz utylitarnych aspektów wynikających z opracowania oryginalnej metodyki wdrażania metodyki Lean Six Sigma w małych i średnich przedsiębiorstwach sektora produkcyjnego. Metodyka ta powstała na podstawie badań przeprowadzonych w polskich i francuskich przedsiębiorstwach w latach 2009-2011. W opracowaniu został zaprezentowany zarys proponowanej metodyki oraz przykład jej zastosowania we francuskim przedsiębiorstwie należącym do sektora MŚP.


  • Wykorzystanie nowoczesnych narzędzi CAD/CAM/CAE do projektowania kadłuba statku o napędzie hybrydowym
    • Karol Niklas
    2012

    W sektorze transportu ludzi i towarów odbywa się obecnie ogromny postęp wywołany głównie za sprawą wysokich cen paliw i różnego rodzaju podatków ekologicznych. Wprowadzane sukcesywnie regulacje prawne, mające zmniejszyć emisje substancji szkodliwych dla człowieka i środowiska naturalnego, w znacznym stopniu zmuszają zarówno producentów, jak i odbiorców do poszukiwania rozwiązań technicznych bardziej efektywnie wykorzystujących energię. W referacie przedstawiono możliwości wykorzystania nowoczesnych narzędzi CAD/CAM/CAE do projektowania kadłuba statku śródlądowego o napędzie hybrydowym.


  • Wykorzystanie sieci nieuronowych do przyspieszenia przepływowych obliczeń numerycznych - wybór geometrii wieńca kierowniczego turbiny parowej
    • Anna Butterweck
    2012

    Referat stanowi wprowadzenie do dalszych prac nad rozprawą doktorską. W referacie przedstawiono problem wyboru geometrii wieńca kierowniczego turbiny parowej do dalszych obliczeń. Pokazano kryteria według których dokonywano wyboru spośród różnych typów geometrii.Krótko scharakteryzowano poszczególne typy wieńców turbinowych: wieńce z łopatkami typu PLK,wieńce z łopatkami typu PKH, stopnie reakcyjne oraz ostatnie stopnie części niskoprężnych turbin parowych. Dla każdego z wyżej wymienionych typów geometrii łopatkowych uzasadniono zasadność lub niezasadność ich użycia do dalszych obliczeń neuronowych.


  • Wykorzystanie silnika spalinowego do napędu sprężarkowej pompy ciepła w systemie ogrzewania wolnostojącego budynku mieszkalnego
    • Mateusz Mielcarek
    • Waldemar Targański
    2012 Technika Chłodnicza i Klimatyzacyjna

    Przedstawiono projekt koncepcyjny wraz z oceną techniczno-ekonomiczną systemu ogrzewania wolnostojącego budynku mieszkalnego, opartego na pompie ciepła, której sprężarka napędzana jest silnikiem spalinowym z odzyskiem jego ciepła odpadowego. Przedstawiono ocenę techniczną zastosowania silnika spalinowego do napędu pompy ciepła, zwracając uwagę m.in. na możliwość odzysku ciepła ze spalin i ody chłodzącej. Podano elementy niezbędne do zapewnienie prawidłowej pracy silnika spalinowego w kotłowni budynku mieszkalnego na przykładzie zaproponowanej koncepcji systemu ogrzewania. Porównano koszty inwestycyjne i eksploatacyjne tego rozwiązania w odniesieniu do innych alternatywnych źródeł energii systemu grzewczego.


  • Wykorzystanie techniki agentowej w planowaniu realizacji grafiku zapotrzebowania spółki obrotu energii elektrycznej
    • Artur Opaliński
    2012

    Spółki zajmujące się hurtowym obrotem energią elektryczną budują portfel zakupów, w celu pokrycia przewidywanego zapotrzebowania odbiorców. Wiąże się to między innymi z ryzykiem wolumenu. W artykule proponuje się, w celu dostarczenia dodatkowych informacji do procesu budowania portfela, wygenerować zestawy wszystkich zbiorów kontraktów, które spełniają zadane ograniczenia wolumenu. Stosuje się w tym celu technikę agentową do rozwiązania problemu z zestawami ograniczeń (CSP). Zastosowano algorytm asynchronous bactracking, uzyskujac zadowalające wyniki weryfikacji.


  • Wykorzystanie techniki agentowej w planowaniu realizacji grafiku zapotrzebowania spółki obrotu energii elektrycznej
    • Artur Opaliński
    2012

    Spółki zajmujące się hurtowym obrotem energią elektryczną budują portfel zakupów, w celu pokrycia przewidywanego zapotrzebowania odbiorców. Wiąże się to między innymi z ryzykiem wolumenu. W artykule proponuje się, w celu dostarczenia dodatkowych informacji do procesu budowania portfela, wygenerować zestawy wszystkich zbiorów kontraktów, które spełniają zadane ograniczenia wolumenu. Stosuje się w tym celu technikę agentową do rozwiązania problemu z zestawami ograniczeń (CSP). Zastosowano algorytm asynchronous bactracking, uzyskujac zadowalające wyniki weryfikacji.


  • Wykorzystanie techniki chromatografii jonowej w analityce surfaktantów w próbkach wód powierzchniowych
    • Żaneta Polkowska
    • Ewa Olkowska
    2012

    Surfaktanty stanowią grupę związków charakteryzujących się specyficznymi właściwościami fizykochemicznymi i z tego względu są one wykorzystywane w wielu sferach działalności człowieka. Związki powierzchniowo-czynne ulegają różnorodnym przemianom fizykochemicznym, co umożliwia ich migrację między różnymi elementami środowiska i może prowadzić do jego zanieczyszczenia. Dlatego też istnieje konieczność określania losu środowiskowego surfaktantów w sposób bardziej szczegółowy niż dotąd poznany z wykorzystaniem odpowiednich narzędzi analitycznych. W dotychczas prowadzonych badaniach naukowcy skupiały się na oznaczaniu zawartości anionowych i niejonowych surfaktantów. Dostępne są jedynie nieliczne informacje na temat poziomu zanieczyszczenia różnych ekosystemów bardziej toksycznymi surfaktantami a mianowicie analitami kationowymi. Zostanie przedstawiona nowa metodyka oznaczania wybranych analitów z grupy kationowych surfaktantów (chlorków dodecylo-, tetradecylo-, heksadecylo-benzylo-amoniowych) w próbkach wód powierzchniowych. Na etapie przygotowania próbek wykorzystana została technika SPE, natomiast na etapie identyfikacji i ilościowego oznaczania analitów technika chromatografii jonowej w połączeniu z detektorem CD. Porównano również efektywności izolacji analitów z próbek środowiskowych w trakcie przygotowania odpowiednich ekstraktów rozpuszczalnikowych z zastosowaniem proponowanej techniki SPE oraz techniki LLE.


  • Wykorzystanie termowizji w badaniach odporności na udary wg EN61000-4-5
    • Stanisław Galla
    2012 Przegląd Elektrotechniczny

    Przedstawiono wyniki badań konstrukcyjnych urządzeń elektronicznych z zastosowaniem kamery podczerwieni do obserwacji obiektu badanego podczas badań odporności na udary napięciowe wykonywane wg normy EN61000-4-5.


  • Wykorzystanie zjawiska Emisji Akustycznej w diagnozowaniu stanu technicznego zbiorników ładunkowych
    • Marek Kula
    2012

    Według wymagań i procedur Towarzystw Klasyfikacyjnych cały cykl pomiarów jest bardzo kosztowny i opiera się na sprawdzeniu całej konstrukcji bez względu na to, czy jest ona skorodowana czy też nie. Celem niniejszej pracy jest próba znalezienia odpowiedzi na to, czy najnowsze osiągnięcia w dziedzinie badań nieniszczących (metoda Emisji Akustycznej) dadzą się zastosować do bardziej efektywnej oceny stanu technicznego konstrukcji zbiorników ładunkowych.


  • WYKORZYSTANIE ZJAWISKA EMISJI AKUSTYCZNEJ W DIAGNOZOWANIU STANU TECHNICZNEGO ZBIORNIKÓW ŁADUNKOWYCH
    • Marek Kula
    2012

    Według wymagań i procedur Towarzystw Klasyfikacyjnych cały cykl pomiarów, jest bardzo kosztowny i opiera się na sprawdzeniu całej konstrukcji bez względu na to, czy jest ona skorodowana czy też nie. Celem niniejszej pracy jest próba znalezienia odpowiedzi na to, czy najnowsze osiągnięcia w dziedzinie badań nieniszczących (metoda Emisji Akustycznej) dadzą się zastosować do bardziej efektywnej oceny stanu technicznego konstrukcji zbiornikow ładunkowych


  • Wykorzystanie ZnO w charakterze warstw TCL ogniw słonecznych nowej generacji
    • Michał Górski
    • Maciej Sibiński
    • Katarzyna Znajdek
    2012 Prace Instytutu Elektrotechniki


  • Wykorzystanie źródeł rozproszonych zainstalowanych w sieci SN do celów regulacji U i Q - praca w stanie ustalonym
    • Robert Andrzej Małkowski
    • Artur Zbroński
    2012 Pełny tekst Acta Energetica

    W artykule przedstawiono i omówiono przykładowe wyniki badań pokazujące potencjalne możliwości wykorzystania źródeł rozproszonych zainstalowanych w sieci SN, w procesie sterowania U i Q.


  • Wykorzystaniem metody elementów skończonych w obliczaniu stateczności silosu z blachy falistej = Finite element method in determining stability of with corrugated walls strengthened by vertical columns of thin walled open cross section
    • Mateusz Sondej
    2012

    Gwałtowny rozwój zastosowania MES w działalności inżynierskiej nastąpił w połowie lat osiemdziesiątych w związku z pojawieniem się komputerów osobistych (PC), na które przeniesione zostały programy z dużych jednostek obliczeniowych. W ten sposób efektywne narzędzie rozwiązywania problemów analiz i projektowania jakim jest MES, stało się powszechnie dostępne. W artykule przedstawiono zastosowanie MES w analizie stateczności stalowego silosu stalowego z blachy falistej, wzmocnionego profilami zimnogiętymi. Wyniki porównano do obliczeń wg Euokodu 3.


  • Wykrywanie sygnałów o mocach mniejszych niż czułość zestawu odbiorczego
    • Agnieszka Czapiewska
    • Radosław Wąs
    • Ryszard Studański
    2012 Przegląd Telekomunikacyjny + Wiadomości Telekomunikacyjne

    W referacie przedstawiono metody przetwarzania/rejestracji sygnałów o mocach nieprzekraczających czułości zestawu odbiorczego zastosowanego dla potrzeb wykrywania takich sygnałów. Opisano stanowisko badawcze oraz założenia przyjęte do badań. Przedstawiono wyniki badań.


  • Wyładowanie mikrofalowe (915 MHz) dużej mocy w argonie pod ciśnieniem atmosferycznym
    • Robert Miotk
    • Mariusz Jasiński
    • Jerzy Mizeraczyk
    2012 Pełny tekst Scientific Journal of Gdynia Maritime University

    W niniejszym artykule przedstawiono wyniki pomiarów spektroskopowych wyładowania mikrofalowego w argonie pod ciśnieniem atmosferycznym. Badania przeprowadzono dla wyładowania mikrofalowego podtrzymywanego mikrofalami o częstotliwości 915 MHz w mikrofalowym aplikatorze plazmy typu rezonator wnękowy. Na podstawie uzyskanych wyników określono temperaturę wzbudzenia elektronowego, temperaturę cząstek ciężkich plazmy oraz koncentracje elektronów.