Repozytorium publikacji - Politechnika Gdańska

Ustawienia strony

english
Repozytorium publikacji
Politechniki Gdańskiej

Publikacje z roku 2012

Pokaż wszystkie
  • Wymiarowanie wzmocnienia geosyntetycznego podstawy nasypu na słabym podłożu
    • Angelika Duszyńska
    • Paweł Szypulski
    2012 Pełny tekst Inżynieria Morska i Geotechnika

    Zasady wzmocnienia geosyntetycznego podstawy nasypu. Normy i wytyczne dotyczące. projektowania konstrukcji z gruntu zbrojonego geosyntetykami. Zalecenia ogólne EBGEO dotyczące projektowanie nasypów na słabym podłożu gruntowym.


  • Wynagrodzenia a bezrobocie. Studium przypadku na przykładzie gospodarki Polski i Niemiec
    • Dagmara Nikulin
    2012 Prace z zakresu nauk społecznych

    Jednym z elementów teorii neoklasycznej jest stwierdzenie, że zwiększający się poziom bezrobocia powoduje spadek płac realnych, co w rezultacie prowadzi do osiągania stanu pełnego zatrudnienia. W artykule zbadano wzajemne kształtowanie się płac i bezrobocia w Polsce oraz w Niemczech w latach 1997-2010, w celu wykazania, iż prawidłowości współczesnych rynków pracy nie odzwierciedlają założeń teorii neoklasycznej.


  • Wyróżnienia dla trójmiejskich popularyzatorów fizyki
    • Tomasz J. Wąsowicz
    2012 Postępy Fizyki

    Artykuł poświęcony doktorowi Stanisławowi Zacharze - laureatowi wyróżnienia za popularyzację fizyki przyznawanego przez Oddział Gdańskiego Towarzystwa Fizycznego.


  • Wysokoczęstotliwościowy falownik napięcia z tranzystorami SiC JFET do zasilania silnika wysokoobrotowego
    • Sebastian Giziewski
    2012

    W referacie przedstawiono konstrukcję oraz wyniki badań trójfazowego falownika napięcia zbudowanego z wykorzystaniem diod Schottky oraz tranzystorów JFET z węglika krzemu (SiC). Znacznie krótsze czasy przełączeń tych elementów w porównaniu z tranzystorami IGBT i diodami na bazie krzemu (Si) umożliwiają pracę układu z częstotliwością 100 kHz i wyższą. Duża stromość narastania napięcia rzędu dziesiątek kV/µs powoduje problemy EMC oraz EMI. Wysokoczęstotliwościowe przekształtniki z tranzystorami SiC JFET dają nowe możliwości regulacji układów z silnikami wysokoobrotowymi (100 tys. obr./min.), co potwierdzają przedstawione wyniki badań symulacyjnych i eksperymentalnych generacji napięcia o częstotliwości podstawowej harmonicznej 1500Hz.


  • Wysokoczęstotliwościowy przekształtnik z tranzystorami SiC JFET
    • Sebastian Giziewski
    2012 Przegląd Elektrotechniczny

    W referacie przedstawiono konstrukcję oraz wyniki badań trójfazowego falownika napięcia zbudowanego z wykorzystaniem diod Schottky oraz tranzystorów JFET z węglika krzemu (SiC). Znacznie krótsze czasy przełączeń tych elementów w porównaniu z tranzystorami IGBT i diodami na bazie krzemu (Si) umożliwiają pracę układu z częstotliwością 100 kHz i wyższą. Duża stromość narastania napięcia rzędu dziesiątek kV/µs powoduje problemy EMC oraz EMI. Wysokoczęstotliwościowe przekształtniki z tranzystorami SiC JFET dają nowe możliwości regulacji układów z silnikami wysokoobrotowymi (100 tys. obr./min.), co potwierdzają przedstawione wyniki badań symulacyjnych i eksperymentalnych generacji napięcia o częstotliwości podstawowej harmonicznej 1500Hz.


  • Wystawa fotografii na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej, 4 kwietnia - 14 maja 2012r.
    • Robert Idem
    2012

    Wystawa fotografii: Praktyka uspołecznionego projektowania architektonicznego [=] Community based architectural design in practice. Kurator: Paulina Borysewicz. Wydział Architektury Politechniki Gdańskiej, 4 kwietnia - 14 maja 2012r.Katalog wystawy, s.33; ISBN: 978-83-928905-9-1, Wydawnictwo Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej.


  • Występowanie i zagrożenia związane ze stosowaniem pestycydów
    • Maciej Tankiewicz
    • Marek Biziuk
    2012

    Intensywna industrializacja świata sprawia, że do środowiska trafia coraz więcej niebezpiecznych związków, niezmiernie groźnych nie tylko dla fauny i flory, ale także dla człowieka. Klasycznym przykładem są pestycydy, opracowane i wprowadzone do powszechnego użycia po to by zabijać szkodniki, a jednocześnie stanowią jedną z najgroźniejszych grup związków chemicznych, z którymi człowiek ma do czynienia. W pracy przedstawiono charakterystykę pestycydów, ich właściwości i zagrożenia dla organizmów żywych. Ponadto omówiono obecne trendy w stosowaniu środków ochrony roślin oraz źródła ich emisji do środowiska.


  • Wytwarzanie cienkich warstw azotku wanadu metodą termicznego azotowania tlenku wanadu
    • Agata Bojarska
    • Michał Kulczykowski
    • Marcin Stanisław Łapiński
    2012

    w niniejszej pracy opisano metodę wytwarzania cienkich warstw vn - sio2 poprzez termiczne azotowanie powłok vox - sio2. warstwy tlenku wanadu zostały naniesione na szklane podłoża metodą zol - żel. po wysuszeniu nastąpiło wygrzanie warstw w atmosferze amoniaku. wygrzewanie w temperaturze wyższej, od temperatury dysocjacji termiczne amoniaku, mikroporowatych warstw tlenku wanadu spowodowało azotowanie materiału. w konsekwencji procesu otrzymano powłoki azotku wanadu.


  • Wytwarzanie Nanokrystalicznego Tytanianu Strontu do Tlenkowych Ogniw Paliwowych
    • Paweł Gdaniec
    2012

    Korzystając z dwóch metod: metody mielenia w fazie stałej, a następnie wygrzewania w niskiej temperaturze (600 °C) oraz standardowej metody syntezy w fazie stałej wytworzono tytanian strontu domieszkowany niobem. Na podstawie analizy widm dyfraktometrii rentgenowskiej określono czystość fazową oraz korzystając z równania Scherrera wyznaczono wielkość krystalitów wytworzonego materiału.


  • Wytwarzanie nanowarstwy tlenku tytanu na stopie tytanu Ti13Nb13Zr
    • Milena Supernak-Marczewska
    2012

    W pracy przedstawiono wyniki badań utleniania stopu Ti13Nb13Zr. Warstwę tlenkową wytworzono metodą elektrochemiczną w środowisku 1M H3PO4 + 0,3 % HF w czasie 30 min , przy stałym napięciu 30V. Utlenione próbki poddano analizie na skaningowym mikroskopie elektronowym. Stwierdzono obecność nanorurkowych warstw tlenkowych o średnicach wewnętrznych 60-100 nm.


  • Wytyczne do stosowania złóż hydrofitowych do oczyszczania odcieków z odwadniania przefermentowanych osadów ściekowych
    • Magdalena Gajewska
    2012 Gaz, Woda i Technika Sanitarna

    Badania prowadzone, w okresie dwóch lat, na obiekcie pilotowym potwierdzają możliwość zastosowania wielostopniowych złóż hydrofitowych do oczyszczania ścieków o wysokich ładunkach zanieczyszczeń, w tym odcieków z mechanicznego odwadniania przefermentowanych osadów ściekowych.Obiekt pilotowy wybudowany, w skali technicznej, składający się z części mechanicznej oraz biologicznej realizowanej w trzy stopniowym systemie hydrofitowym, zapewniał bardzo skuteczne usuwanie charakterystycznych zanieczyszczeń średnio wynoszące : ChZT - 78,1% i N-NH4+ - 88,3%.Skuteczne usuwanie substancji organicznej i azotu og. zachodziło w zakresie obciążeń dla ChZT od 14 do 21 g/m2d i dla Nog od 10,3 do 22,4 g/m2d.Istotnym elementem obiektu do podczyszczania odcieków jest część mechaniczna w postaci zbiorników o minimalnym czasie zatrzymania 10 dni w celu zapewnienia sedymentacji zawiesin ogólnych.


  • Wyznaczanie częstości drgań własnych obiektów mostowych na podstawie rejestracji drgań przejeżdżającego pojazdu
    • Wojciech Andrzejewski
    • Magdalena Rucka
    2012 Zeszyty Naukowe Politechniki Rzeszowskiej. Budownictwo i Inżynieria Środowiska

    W artykule przedstawiono metodę wyznaczenia częstości drgań własnych konstrukcji mostowej wyłącznie poprzez rejestrację drgań przejeżdżającego po niej pojazdu. Symulacje numeryczne przeprowadzono dla trzech schematów statycznych belek. W wyniku analiz zidentyfikowano częstości drgań własnych poprzez wykonanie transformaty Fouriera obliczonych sygnałów przyspieszeń.


  • Wyznaczanie orientacji przestrzennej wiązki akustycznej sonaru metodą trzech niewspółliniowych punktów
    • Aleksander Nowak
    • Krzysztof Naus
    • Mariusz Wąż
    2012 Technika Transportu Szynowego

    W artykule przedstawiono sposób wyznaczania orientacji przestrzennej wiązki akustycznej sonaru metodą trzech niewspółliniowych punktów


  • Wyznaczanie pochodnych prądów silnika w celu estymacji położenia kątowego wirnika w bezczujnikowym napędzie z silnikiem PMSM
    • Leszek Jarzębowicz
    2012 Pełny tekst Measurement Automation Monitoring

    Omówiono problematykę wyznaczania pochodnych prądów silnika synchronicznego z magnesami trwałymi (PMSM). Wyznaczone pochodne mają zastosowanie w specyficznym algorytmie estymacji położenia kątowego wirnika silnika. Wymaga to implementacji złożonego algorytmu pomiarowego w sterowniku mikroprocesorowym napędu. Omówiono podstawowe zasady pomiaru oraz przedstawiono proces strojenia algorytmu pomiarowego. Zaproponowano metodę wyznaczania uśrednionych wartości pochodnych, pozwalającą uzyskać dobrą dokładność estymacji położenia wirnika.


  • Wyznaczanie składowej rezystancyjnej prądu upływu ogranicznika metodą wektorów ortogonalnych
    • Marek Olesz
    2012 Przegląd Elektrotechniczny

    Według norm technicznych pomiar prądu upływowego i analiza jego składowych jest podstawowym kryterium diagnostycznym tlenkowychograniczników przepięć. W badaniu ograniczników w eksploatacji najprościej jest mierzyć tylko prąd upływowy, bez kłopotliwych pomiarów napięcia zasilającego w trybie pracy pod napięciem. W pracy zaproponowano algorytm wyznaczenia składowej czynnej mierzonego prądu za pomocą wektorów ortogonalnych, który daje lepsze oszacowanie w porównaniu do metody opóźnienia czasowego.


  • Wyznaczanie współczynnika przenikania ciepła dwufazowego, termosyfonowego wymiennika ciepła z zastosowaniem metody Wilsona
    • Janusz Cieśliński
    • Jarosław Rubalewski
    2012 Technika Chłodnicza i Klimatyzacyjna

    Podjęto próbę zastosowania klasycznej metody Wilsona, wymagającej wyznaczenia dwóch stałych, do oszacowania współczynnika przenikania ciepła dla dwufazowego, termosyfonowego wymiennika ciepła. Takie podejście pozwala na pogłębioną analizę termicznych oporów składowych występujących w badanym wymienniku, a przez to na podwyższenie jego efektywności czy zwiększenie dokładności szacowania strumienia przekazywanego ciepła.


  • Wyznaczenie współczynników oporów lokalnych dla wybranych kolanek i trójników firmy Tweetop
    • Katarzyna Weinerowska-Bords
    2012

    Opracowanie dotyczy badań laboratoryjnych i analiz obliczeniowych przeprowadzonych dla potrzeb wyznaczenia wartości współczynników oporów wybranych kształtek. Opracowanie wykonano dla zewnętrzenego zleceniodawcy.


  • Wyzwania metodyczne w procesie zarządzania bezpieczeństwem elektrowni jądrowych
    • Kazimierz Kosmowski
    2012

    W pracy przedstawiono aktualne zagadnienia i wyzwania metodyczne dotyczące zarządzania bezpieczeństwem elektrowni jądrowych. Nawiązuje się m.in. do publikacji Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej z siedzibą w Wiedniu w sprawie zintegrowanego podejścia do zarządzaniu bezpieczeństwem (safety) i ochroną (security). Podkreśla się znaczenie projektowania niezależnych barier w systemie zabezpieczeń i zwiększania roli pasywnych układów zabezpieczeń. Nowym wyzwaniem jest wprowadzanie technologii cyfrowej w układach monitorowania, sterowania i automatyki zabezpieczeniowej elektrowni jądrowych. W tym kontekście przybliża się problematykę projektowania i użytkowania systemowych rozwiązań bezpieczeństwa funkcjonalnego w cyklu życia, bazujących na analizie zagrożeń i ocenie ryzyka w nawiązaniu do wymagań norm międzynarodowych IEC 61508 i IEC 61513. Na tym tle charakteryzuje się system certyfikacji osób odpowiedzialnych za bezpieczeństwo funkcjonalne. Wskazuje się na potrzebę opracowania zintegrowanego systemu zarządzania kompetencjami kadry menedżerskiej i technicznej, a także odpowiedniego kształtowania czynników ludzkich oraz kultury bezpieczeństwa. Wskazano na wyzwania metodyczne dotyczące analiz i ocen bezpieczeństwa elektrowni jądrowych wyposażonych w reaktory nowej generacji wymagające rozszerzonych badań w ramach współpracy międzynarodowej.


  • Wzbudzone siły wewnętrzne : skutki upr0szczonego modelowania zakrzywionej estakady sprężonej
    • Krzysztof Żółtowski
    • Tomasz Romaszkiewicz
    2012

    the paper presents problems, which were encountered during the construction of a southern road bypass of city gdansk. after prestressing and removing formwork, the contractor spotted, that some of outer bearings are detached. performed analysis showed that, this situation was caused by the usage of a simplified, straight beam model during design phase. the paper shows the influence of a curved in plane prestressed system on internal forces and deformations. the calculation of the eccentricity and results of numerical analysis are presented.