Pokaż publikacje z roku
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2025
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2024
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2023
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2022
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2021
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2020
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2019
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2018
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2017
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2016
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2015
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2014
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2013
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2012
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2011
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2010
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2009
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2008
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2007
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2006
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2005
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2004
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2003
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2002
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2001
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2000
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1999
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1998
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1988
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1987
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1980
Publikacje z roku 2012
Pokaż wszystkie-
Analiza stabilności obserwatora PI na przykładzie obserwatora strumieni magnetycznych silnika indukcyjnego
- Tadeusz Białoń
- Arkadiusz Lewicki
- Marian Pasko
- Roman Niestrój
W artykule określono warunki, w których obserwator PI może nie być stabilny, zaproponowano modyfikacje jego modelu matematycznego zapewniającą stabilność
-
Analiza stateczności i nośności granicznej kratownicy ze stężeniami
- Marcin Krajewski
- Piotr Iwicki
W niniejszej pracy przedstawione są wyniki badań eksperymentalnych i analiz nume-rycznych modelu typowej kratownicy w skali 1/4. Przeprowadzono analizę stateczności i nie-liniową analizę statyczną dla modelu powłokowego konstrukcji. Analiza stateczności została również przeprowadzona dla modelu prętowego. W analizie nieliniowej uwzględniono nieli-niowość geometryczną i materiałową. Przedstawione zostały zależności między sztywnością stężeń, a obciążeniem kratownicy. Wyznaczone zostały również współczynniki długości wy-boczeniowych pasa ściskanego w przypadku zastosowania sztywnych stężeń.
-
Analiza stateczności powłok warstwowych obciążonych termicznie. - A. Sabik.
- Agnieszka Sabik
Pracę poświęcono numerycznej analizie kompozytowych powłok warstwowych poddanych wpływom termicznym w postaci równomiernego ogrzania lub gradientu temperatury. Zaprezentowano efektywny algorytm numeryczny umożliwiający analizę stateczności paneli wielowarstwowych, polegający na realizacji analizy przyrostowej z uwględnieniem dużych deformacji w ramach stacjonarnego opisu Lagrange'a. W każdym kroku przyrostowym kontrolowano stan wytężenia konstrukcji wykorzystując kryterium Tsai-Wu. Kompozyt warstwowy modelowano zgodnie z koncepcją pojedynczej warstwy zastępczej. W opisie kinematyki tej warstwy zastosowano teorię ścinania pierwszego rzędu. Typowy dla tego podejścia brak równowagi naprężeń na granicach warstw zrekompensowano odpowiednią techniką korekcyjną ścinania. Współczynników korekcyjnych nie narzucano arbitralnie, ale obliczano numerycznie przy założeniu cylindrycznej deformacji powłoki. Zaprezentowane wyniki uzyskano za pomocą autorskiego programu metody elementów skończonych. W obliczeniach stosowano najczęściej element 8-węzłowy Serendipity z techniką jednolicie zredukowanego całkowania w celu uniknięcia efektu blokady membranowej i ścinania, a także 16-węzłowy element Lagrange'a z pełnym całkowaniem. Podczas śledzenia ścieżek równowagi wykorzystano metodę sterowania obciążeniowego oraz algorytm Riksa-Wempnera-Ramma (RWR). Ze względu na charakterystyczną dla konstrukcji obciążonych termicznie obecność punktów bifurkacji, algorytm RWR wzbogacono o dodatkowe kryterium odciążania, zgodnie z którym znak przyrostu parametru obciążenia jest zależny od kierunku rozwiązania obliczonego w poprzedzającym kroku przyrostowym. Efektywność programu zilustrowano na podstawie kilku reprezentacyjnych dla analizowanego problemu przykładów numerycznych. Wykazano, że program pozwala na uzyskanie żądanych rozwiązań i może być traktowany jako skuteczne narzędzie do oceny nośności powłok warstwowych obciążonych termicznie. W większości zadań uzyskane wyniki są zgodne z rozwiązaniami odniesienia zaczerpniętymi z literatury. W przypadkach niezgodności przeprowadzono analizy dodatkowe sugerujące, że rozwiązania literaturowe mogą być obarczone błędami.
-
-
Analiza symulacyjna zmodyfikowanego modelu układu napędowego samochodu z silnikiem spalinowym
- Rafał Strojny
- Robert Piotrowski
Modelowanie pojazdów samochodowych jest istotne w działalności koncernów samochodowych, ponieważ pozwala na szybkie projektowanie, testowanie i wdrażanie nowych modeli pojazdów na bardzo konkurencyjnym rynku motoryzacyjnym. W artykule przedstawiono budowę układu napędowego samochodu osobowego marki Golf III. Następnie dokonano modyfikacji modelu matematycznego na podstawie fizyki poruszania się pojazdu, zaimplementowano go w środowisku komputerowym i zweryfikowano na podstawie pomiarów. Przedstawiono wyniki symulacyjne zaproponowanego rozwiązania i dokonano krytycznej analizy uzyskanych wyników.
-
Analiza termodynamiczna niskoemisyjnego obiegu turbiny gazowo-parowej z zastosowaniem oksyspalania
- Paweł Ziółkowski
W artykule przedstawiono analizę termodynamiczną modyfikacji bloku gazowego w niskoemisyjny obieg turbiny gazowo-parowej z zastosowaniem oksyspalania. Analiza termodynamiczna obiegu cieplnego przed i po modyfikacji została przeprowadzona za pomocą kodu numerycznego typu CFM. Obiegiem wyjściowym dla przeprowadzonych obliczeń jest obieg turbiny GT8C pracującej w Gorzowie Wielkopolskim. Następnie, zachowując sprawności podstawowych urządzeń, przeanalizowano wpływ modyfikacji układu turbiny gazowej na parametry eksploatacyjne obiegu cieplnego.
-
Analiza widmowa w czasie rzeczywistym prądów udarowych transformatora z zastosowaniem procesora FFT w technologii FPGA
- Jacek Horiszny
- Maciej Czyżak
- Robert Smyk
W artykule przedstawiono krótkookresową analizę widmową prądu załączeniowego i prądu zwarciowego transformatora w czasie rzeczywistym z zastosowaniem procesora FFT zrealizowanego w FPGA. Określono tez teoretyczne przebiegi prądów dla przyjetego modelu transformatora. Przeprowadzono ponadto analizę wymagań związanych z obliczaniem prądu w czasie rzeczywistym.
-
Analiza właściwości mikrokontrolerów do zastosowania w układach sterowania napędami elektrycznymi
- Marek Kuciński
- Leszek Jarzębowicz
Przedstawiono wymagania stawiane mikrokontrolerom stosowanym w sterownikach napędu elektrycznego. Dokonano przeglądu najpopularniejszych układów. Omówiono szerzej trzy przykładowe typy mikrokontrolerów o różnym stopniu złożoności, pochodzące od różnych producentów. Zwrócono uwagę na funkcjonalność i parametry warunkujące możliwość wykorzystania ich w założonym zastosowaniu. Rozważono wydajność wbudowanych jednostek arytmetyczno-logicznych. Opisano środowiska umożliwiające oprogramowanie mikrokontrolerów. Podkreślono znaczenie narzędziowego wyposażenia sprzętowego. Rozważania podsumowano tabelą porównawczą cech wybranych typów mikrokontrolerów. Oceniono przydatność przedstawionych mikrokontrolerów w sterowniku napędu elektrycznego.
-
Analiza wpływu zmęczenia kierowców na ryzyko wypadków na drogach krajowych
- Jerzy Jamroż
- Leszek Smolarek
Przedstawiono charakterystykę czynników wpływających na zmęczenie kierowców. Zidentyfikowano przyczyny, okoliczności i konsekwencje wypadków spowodowanych zmęczeniem kierowców. Wykorzystując wyniki badań opracowano model objaśniający intensywność wypadków i ofiar wypadków w zależności od pory doby. Określono poziom względnego ryzyka wypadków w porze nocnej w stosunku do pory dziennej oraz mapę ryzyka wypadków z ofiarami śmiertelnymi i ciężko rannymi.
-
Analiza wyników monitoringu odbieraków prądu w warunkach ruchowych na linii kolejowej.
- Krzysztof Karwowski
- Mirosław Mizan
- Marian Ochal
- Kazimierz Woźniak
W referacie przedstawiono analizę wyników z półrocznego okresu eksploatacji stanowiska monitoringu stanu technicznego odbieraków prądu na linii kolejowej. Stanowisko to umożliwia wykrycie pojazdu z niesprawnym odbierakiem prądu, również w sytuacji, gdy uszkodzenie nastąpiło już po wyjeździe z lokomotywowni. Podano przykłady prawidłowego wykrycia niesprawnych odbieraków przez system. Przeprowadzono analizę statystyczną wyników, która wskazuje, że przypadki złej regulacji lub niesprawności odbieraków nadal występują w ruchu kolejowym. Scharakteryzowano możliwości, jakie stwarza stanowisko monitoringu dla poprawy sytuacji w tym zakresie. Poza charakterem prewencyjnym stanowisko może być również wykorzystane pośrednio do ustalenia przyczyn ewentualnego uszkodzenia sieci lub odbieraka.
-
Analiza zagrożeń na jednorodnych odcinkach dróg
- Marcin Budzyński
- Wojciech Kustra
Przedstawiono założenia do oceny zagrożeń w ruchu drogowym z wykorzystaniem inspekcji bezpieczeństwa ruchu drogowego. Opisano modele wpływu wybranych czynników na gęstość ofiar śmiertelnych i liczbę ofiar śmiertelnych na drogach krajowych
-
Analiza zgodności wybranych sieci współpracy z definicyjnymi wyznacznikami klastra
- Anna Lis
Celem artykułu jest analiza wyróżnionych form współpracy, tj. inicjatyw klastrowych, grup producentów rolnych, parków technologicznych i naukowych oraz sieci opartych na systemach produkcji szczupłej (z ang. Lean Manufacturing) pod kątem ich zgodności z definicyjnymi wyznacznikami klastra.
-
Analiza zmienności fizyczno-chemicznej słodkich wód podziemnych w strefie kontaktu z wodami słonymi na przykładzie rejonów nadmorskich i niecek endoreicznych
- Małgorzata Pruszkowska-Caceres
Charakter zmienności składu chemicznego słodkich wód podziemnych kontaktujacych się z wodami słonymi omówiono na przykładzie dwóch środowisk hydrogeologicznych - rejonów nadmorskich i niecek endoreicznych suchych klimatów. oceniono zasady funkcjonowania systemów wodonośnych w warunkach naturalnego kontaktu wód słodkich ze słonymi oraz wypracowano efektywną metodykę badawczą do wyznaczania tej strefy w zróżnicowanych środowiskach hydrogeologicznych. Opracowano charakterystykę hydrogeologiczną warunków krążenia wód, z wydzieleniem stref zasilania, tranzytu i drenażu, określono zmienność czasową i przestrzenną składu chemicznego, kontaktujących się wód oraz ustalono procesy decydujące o formowaniu się składu chemicznego analizowanych wód. Opracowano koncepcyjny i numeryczny model hydrochemiczny tej strefy.
-
Analysis and characterization of coordination compounds by resonance Raman spectroscopy
- Julien Guthmuller
- Maria WäCHTLER
- Leticia GONZáLEZ
- Benjamin Dietzek
Resonance Raman spectroscopy has become a powerful tool to study excited-state geometries, excited-state charge distributions and photoinduced reaction dynamics in coordination compounds. Due to their rich photophysical properties coordination compounds are utilized for a variety of applications ranging from DNA sensing to photocatalysis. This review features recent applications of various resonance Raman scattering techniques to mechanistically study the interplay of geometrical and electronic structure and photoinduced dynamics in coordination compounds.
-
Analysis of aircraft magnetic interference
- Mirosław Wołoszyn
The magnetometric method is used among other things on mobile platforms (planes, helicopters) in military systems and in geological research. Optically-pumped and SQUID magnetometers are used in magnetic systems on airplanes. To be able to attain the sensitivity of modern magnetometers in flight, it is important that maneuver-related magnetic interference effects be minimized. The mathematical model of an aircraft as a source of magnetic interferences has been known since the early 1950's. Modern computer programs analyzing electromagnetic fields allow us to carry out the analysis of individual sources of aircraft interference. The results of numerical analysis of magnetic interferences of an aircraft model caused by permanent and induced magnetization and by eddy currents, are presented in this paper. The possibility of a significant reduction in an aircraft's magnetic interference by collecting data from more than four cardinal magnetic directions while in flight, is the most important conclusion of these computer simulations.
-
Analysis of arsenic species in environmental samples
- Barbara Radke
- Linda Jewell
- Jacek Namieśnik
Many analytical methods for determining arsenic in various forms in environmental samples have been developed in recent years. The main objective of this review article is the presentation and comparison of the three principal techniques for the determination arsenic compounds, namely: hydride generation (HG), voltammetry and chromatography (liquid chromatography including high-performance liquid chromatography (HPLC), and gas chromatography (GC). These techniques (with the exception of voltammetry) are usually coupled with numerous sensitive detectors, which gives almost unlimited possibilities for the identification of arsenic species in environmental samples. Unfortunately, every method has its own advantages and disadvantages, with the more sensitive techniques requiring complicated sample preparation involving extraction of one kind or another to concentrate the sample and eliminate the effects of the background matrix of the sample. Speciation is the most important requirement for analysis in environmental research and HPLC is the most powerful method for arsenic species.
-
Analysis of drinking water
- Marek Biziuk
- Małgorzata Michalska
Opisano źródła organicznych i nieorganicznych zanieczyszczeń wody do picia w tym: lotnych związków chlorowcoorganicznych, pestycydów, wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych, polichlorowanych bifenyli, fenoli, kwasów chlorooctowych, aldehydów, ketonów itp. a także metody ich oznaczania. Przedstawiono schemat technik izolacji i oznaczania końcowego oraz schemat metod wykorzystujących analizę fazy nadpowierzchniowej. Opisano m.in. metodę wykorzystującą bezpośrednie dozowanie próbki wody do kapilarnej kolumny chromatograficznej, metody wykorzystujące analizę fazy nadpowierzchniowej (przeciwprądową z ruchomymi obiema fazami - THLS, wypłukiwania oraz wyłapywania - P&T) oraz metody wykorzystujące izolację do fazy stałej (SPE) w połączeniu z chromatografią gazową ze specyficznymi lub uniwersalnymi detektorami. Opisano również metody mikrobiologiczne do badania jakości wody, oraz przedstawiono charakterystykę wybranych bakterii występujących w wodzie do picia.
-
Analysis of electromagnetic plane wave scattering from 2-d periodic arrangements of posts
- Adam Kusiek
- Rafał Lech
- Jerzy Mazur
Artykuł prezentuje metodę analizy rozpraszania fali elektromagnetycznej od układu periodycznie rozłożonych obiektów cylindrycznych na płaszczyźnie. Opisywane podejście analizy wykorzystuje pełnofalowe rozwiązanie oparte na metodzie dopasowania rodzajów. Wynikiem analizy jest wielorodzajowa macierz rozproszenia badanych powierzchni periodycznych.
-
Analysis of impact of lossy audio compression on the robustness of watermark embedded in the DWT domain for non-blind copyright protection
- Piotr Czyżyk
- Janusz Cichowski
- Bożena Kostek
- Andrzej Czyżewski
A methodology of non-blind watermarking of the audio content is proposed. The outline of audio copyright problem and motivation for practical applications are discussed. The algorithmic theory pertaining watermarking techniques is briefly introduced. The system architecture together with employed workflows for embedding and extracting the watermarks are described. The implemented approach is described and obtained results are reported. The possible attacks on the embedded watermark are described and the procedure of simulating the attacks is explained. The research is focused on the influence of lossy compression on the embedded watermark degradation. The peak signal to noise ratio and bit error rate are analyzed and compared. Advantages and disadvantages of the proposed approach are discussed. Future work and some possible improvements to the introduced methodology are explained.
-
Analysis of magnetic signals of vehicles aided by matched filtering with FPGA FFT processor
- Kazimierz Jakubiuk
- Maciej Czyżak
- Robert Smyk
- Mirosław Wołoszyn
W artykule przedstawiono system analizy i identyfikacji pojazdów oparty na pomiarze indukcji magnetycznej. Do tego celu jest stosowany zestaw czujników magnatycznych pracujących bezprzewodowo, który pozwala na monitorowanie ruchu pojazdów na lotniskach, w potrach i punktach kontroli granicznej. System taki może być zastosowany do wykrywania i identyfikacji pojadów zawierających elementy ferromagnetyczne, które zaburzają pole magnetyczne Ziemi. Zaburzenie to można zmierzyć przy zastosowaniu trójosiowych magnetometrów transduktorowych, pracującyh w układzie różnicowycm. W celu poprawienia stosunku sygnału do szumu zastosowano w systemie filtrację dopasowana zrealizowaną w oparciu o procesor wykorzystujący jądro FFT w układzie FPGA. Takie podejście ułatwia wykrywanie i identyfikację obiektów. W pracy opisano system pomiarowy, realizacje filtru dopasowanego wykorzystującego procesor FFT oraz rezultaty symulacji i badań eksperymetalnych.