Pokaż publikacje z roku
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2025
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2024
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2023
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2022
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2021
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2020
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2019
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2018
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2017
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2016
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2015
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2014
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2013
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2012
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2011
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2010
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2009
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2008
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2007
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2006
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2005
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2004
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2003
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2002
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2001
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2000
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1999
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1998
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1988
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1987
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1980
Publikacje z roku 2014
Pokaż wszystkie-
Znaczenie Technologii Informacyjnych dla Wzmocnienia Ochrony Granic Morskich Państwa
- Jerzy Balicki
- Henryk Krawczyk
W pracy przedstawiono zarys doktryny sieciocentrycznej, która opiera się na zaawansowanej technologii, a w szczególności na nowoczesnych systemach informatycznych. Znaczenie technologii informacyjnych dla wzmocnienia ochrony granic morskich państwa jest nie do przecenienia. Ma poważny wpływ nie tylko na działania w czasie pokoju, ale także w sytuacji kryzysowej i operacji wojennych. Dlatego też omówiono podstawowe założenia wdrażania zaawansowanej technologii informacyjnej w siłach zbrojnych.
-
ZNACZENIE ŹRÓDEŁ POCZUCIA SAMOSKUTECZNOŚCI U POCZĄTKUJĄCYCH PRZEDSIĘBIORCÓW – RAPORT Z BADAŃ
- Paweł Ziemiański
- Krzysztof Zięba
Poczucie samoskuteczności w sposób istotny wpływa na zachowanie ludzi sprawiając, że stają się oni bardziej wytrwali w działaniu i stawiają sobie ambitne cele. Poczucie samoskuteczności powstaje pod wpływem doświadczeń jednostki, a jego poziom jest możliwy do kształtowania. Zdaniem Bandury (1997) istnieją cztery źródła poczucia samoskuteczności, czyli poprzednie doświadczenie, pobudzenie fizjologiczne, obserwacja innych oraz perswazja. Celem opisywanego badania była weryfikacja stopnia powiązania każdego ze źródeł z poczuciem samoskuteczności u początkujących przedsiębiorców. Badanie przeprowadzono na grupie 100 osób posiadających własne firmy nie dłużej niż przez sześć miesięcy. Spośród wymienionych źródeł doświadczenie, pobudzenie fizjologiczne oraz perswazja okazały się być istotnie pozytywnie skorelowane z przedsiębiorczym poczuciem samoskuteczności. Obserwacja innych nie była natomiast z nim powiązana w sposób istotny.
-
Zrozumieć drgania - pomiary sił działających na podłoże maszyny
- Wojciech Blacharski
Artykuł dotyczy doświadczalnej oceny sił oddziaływania dynamicznego maszyny na podłoże. Przedyskutowano możliwości i ograniczenia zastosowania do tej oceny pomiarów drgań, odkształceń i sił. Scharakteryzowano współczesne sensory odkształceń i różne odmiany siłomierzy. Opisano sposób wykorzystania zestawu jednoskładowych siłomierzy tensometrycznych do pomiaru dwóch składowych sił reakcji pomiędzy maszyną a podłożem. Przedstawiono przykładowe wyniki pomiaru i analizy sił oddziaływania dynamicznego, których celem była ocena stanu wyrównoważenia wirujących podzespołów maszyny.
-
Zrównoważona odnowa przestrzeni miejskiej
- Dorota Dominika Kamrowska-Załuska
Celem rozprawy doktorskiej jest ocena metod i instrumentów odnowy przestrzeni miejskiej o oddziaływaniu ponadlokalnym i warunkowanych równoważeniem rozwoju oraz porównanie ich wykorzystania w wybranych krajach Unii Europejskiej. W wyniku badań stworzony został model transformacji przestrzeni miejskiej ze wskazaniem priorytetów działań przestrzennych uwarunkowanych równoważeniem rozwoju w skali regionalnej i lokalnej. Analiza porównawcza instrumentów i procesów przestrzennych w wybranych regionach Europy pozwoliła na identyfikację różnic i podobieństw wynikających z uwarunkowań historycznych, kulturowych, społecznych, prawnych i ekonomicznych oraz przeprowadzenie oceny instrumentów stosowanych w miastach europejskich. W efekcie, badania są pomocą w wyborze instrumentów równoważenia rozwoju, najlepiej dostosowanych do specyficznych dla danego regionu warunków. Wskazano uzasadnienie potrzeb stosowania konkretnych narzędzi i instrumentów planistycznych, procedur urbanistycznych oraz strategii i ich wpływ na jakość przestrzeni w miastach polskich. Przeprowadzono analizę procesów przestrzennych w wybranych regionach Francji, Niemiec i Polski oraz przedsięwzięć odnowy struktury miejskiej o oddziaływaniu ponadlokalnym w miastach Hamburgu, Le Havre oraz Lyonie, a także w Gdańsku i Krakowie. Na podstawie przeprowadzonych badań wskazana została możliwość aplikacji instrumentów i narzędzi w Polsce, zarówno w skali lokalnej (oddziaływanie przedsięwzięcia na miasto lub jedną z jego dzielnic) jak i regionalnej (jego wpływ na rozwój metropolii lub aglomeracji).
-
Zróżnicowanie płac kobiet i mężczyzn zatrudnionych jako pracownicy naukowo-dydaktyczni w publicznych szkołach wyższych
- Mariusz Franciszek Kaszubowski
- Joanna Wolszczak-Derlacz
W artykule przedstawiono wyniki analizy zróżnicowania płac kobiet i mężczyzn zatrudnionych na stanowiskach naukowo-dydaktycznych w publicznych szkołach wyższych. W analizie wykorzystano dane uzyskane z ogólnopolskiej ankiety. Rezultaty badań potwierdzają, że kobiety zarabiają średnio mniej niż mężczyźni, jest to jednak wynikiem różnic w zajmowanych stanowiskach, a nie konsekwencją dyskryminacji płacowej.
-
ZUŻYCIE POWIERZCHNI KULEK CERAMICZNYCH W PROCESIE NAGNIATANIA TOCZNEGO STALI HARTOWANEJ
- Bogdan Ścibiorski
- Stefan Dzionk
- Piotr Waszczur
- Aleksandra Teresa Wiśniewska
Przedstawiono wyniki z badań eksperymentalnych dotyczących przydatności kulek wykonanych z ceramiki technicznej, do nagniatania tocznego, narzędziami z dociskiem hydrostatycznym. W przeprowadzonych badaniach zastosowano narzędzie umożliwiające wymianę kulek ceramicznych zastosowanych jako elementów nagniatające. Badania wykonano poprzez nagniatanie próbek - wałków wykonanych ze stali Cf53 w stanie utwardzonym (zahartowanym). Wyniki badań obejmują charakterystyki stanu powierzchni kulek z ceramiki Si3N4 i ZrO2 przed i po nagniataniu oraz efektów obróbki. Charakterystykę stanu powierzchni zawarto w postaci opisu z uwzględnieniem powstających wad w formie przytarć i zatarć na powierzchni wałków.
-
Związki endokrynne w środowisku. Problemy i wyzwania cz. I Emisja i los środowiskowy
- Natalia Jatkowska
- Katarzyna Owczarek
- Błażej Kudłak
- Zofia Mazerska
- Jacek Namieśnik
Wzrost świadomości dotyczącej niekorzystnego wpływu działalności człowieka na stan środowiska oraz dynamiczny rozwój technik analitycznych spowodował, że w ostatnich latach wzrosło zainteresowanie problematyką związków zakłócających prawidłowe funkcjonowanie układu endokrynnego. W opracowaniu zamieszczono informacje o niektórych związkach z grupy estrogenów, ich losie środowiskowym oraz oddziaływaniu na organizmy żywe.
-
Związki endokrynne w środowisku. Problemy i wyzwania cz. II Wykrywanie i oznaczanie związków endokrynnych i/lub endokrynności próbek
- Natalia Jatkowska
- Katarzyna Owczarek
- Błażej Kudłak
- Zofia Mazerska
- Jacek Namieśnik
Odkrycie istnienia w środowisku mikrozanieczyszczeń, do których należą między innymi związki z grupy EDC, spowodowało konieczność opracowania i wdrożenia nowych metod do praktyki analitycznej. Jedną z nich są nabierające coraz większego znaczenia techniki immunoanalizy. Mimo, iż nie są one rozwiązaniem nowym, ponieważ od dawna z powodzeniem stosuje się je w analizie klinicznej, mają wiele zalet pozwalających na wykorzystanie ich w badaniach środowiskowych. Szczególną uwagę poświęcono przeglądowi podejść analitycznych wykorzystywanych w celu wykrywania i oznaczania związków z grupy ECD w próbkach środowiskowych. Scharakteryzowano zarówno komórkowe jak i niekomórkowe testy wykorzystywane do pomiaru poziomu endokrynności. Przedstawiono schemat oznaczania estrogenów z wykorzystaniem techniki LC-MS. Zestawiono także informacje o zmianach w organizmach biowskaźnikowych, które zachodzą na skutek obecności związków z grupy estrogenów w środowisku ich bytowania.
-
ŻELBETOWY WSPORNIK WĘZŁA TARCZOWEGO OBCIĄŻONY WZDŁUŻ KRAWĘDZI PIONOWEJ
- Krystyna Nagrodzka-Godycka
- Anna Kopańska
- Kamila Zmuda-Baszczyn
W artykule przedstawiono wyniki badań eksperymentalnych wsporników tarczowych zbrojonych ortogonalnie i z dodatkowym zbrojeniem prętami ukośnymi. Wsporniki były elementami prze-strzennego układu tarczowego. Zarysowanie, odkształcenia stali i betonu jak również sposób zniszczenia były analizowane pod kątem wpływu na nośność wsporników.
-
Żuławski dom podcieniowy - przykłady i skala współczesnych działań konserwatorskich
- Marta Koperska-Kośmicka
Początki zainteresowania architekturą regionalną na terenach Prus Zachodnich sięgają przełomu XIX/XX wieku i związane są z osobą Bernharda Schmida. Koniec II wojny światowej przyniósł na Żuławach zniszczenie ponad 2 744 zagród chłopskich. Ze względu na priorytet ratowania zabytków Gdańska, historyczne obiekty z okolicznych wsi doczekały się szerszej uwagi służb konserwatorskich dopiero w połowie lat pięćdziesiątych. Opracowanie przedstawia współczesne działania podejmowane w celu ochrony domów podcieniowych, które były kiedyś nieodłącznym elementem krajobrazu Delty Wisły.
-
α-Pinene, 3-carene and d-limonene in indoor air of Polish apartments: The impact on air quality and human exposure
- Sylwia Król
- Jacek Namieśnik
- Bożena Zabiegała
Monoterpenes are among most ubiquitous volatile organic compounds (VOCs) to be detected in indoor air. Since the quality of indoor air is considered important for inhabitants' well-being, the present study aimed at investigating impact of human activity on levels of selected monoterpenes applying passive sampling technique followed by thermal desorption and gas chromatography coupled mass spectrometry. One of the objectives of the present work was to identify and characterize main emission sources as well as to investigate relationship between selected monoterpenes in indoor air.Concentration levels obtained for studied monoterpenes varied from 3μgm-3 for 3-carene to 1261μgm-3 for d-limonene. D-limonene was reported the most abundant of studied monoterpenes in indoor air. The strong correlation observed between monoterpenes suggests that studied compounds originate from same emission sources, while the I/O >1 proves the strong contribution of endogenous emission sources. The in-depth study of day-night fluctuations in concentrations of monoterpenes lead to the conclusion that human presence and specific pattern of behavior strongly influences presence and concentrations of VOCs in indoor environment. The evaluation of human exposure to selected monoterpenes via inhalation of air revealed that infants, toddlers and young children were the highly exposed individuals.
-
Сертифицированные эталонные материалы - неотъемлемый инструмент при контроле и обеспечения качества измерений.
- Małgorzata Bodnar
- Kinga Kochańska
- Małgorzata Rutkowska
- Piotr Konieczka
- Jacek Namieśnik
Справочные материалы являются важным элементом системы управления и измерения обеспечения качества. Спрос на аналитическую информацию о составе различных материальных объектов делает его незаменимым является производство еще более широкий спектр материалов.
-
Усиление слабых грунтов оснований дорожных сооружений
- В.м. Улицкий
- Е.в. Городнова
- М.а. Шашкин
- Zbigniew Sikora
- Mariusz Wyroślak
Вопрос усиления грунтов оснований имеет особую значимость в дорожном строительстве, поскольку стабильное земляное полотно является одним из основных гарантов безопасности движения транспортных средств, а также долговечности и сохранности дорожной одежды или верхнего строения железнодорожного пути. На сегодняшний день существует ряд технологий, позволяющих выполнить стабилизацию слабых грунтов оснований. Сопоставление результатов уплотнения оснований дорожных сооружений, при использовании различных технологий, показали, что одним из наиболее эффективных методов увеличения несущей способности слабых грунтов является их уплотнение микровзрывами (microblasting). Технология позволяет стабилизировать водонасыщенные несвязные грунты (пески, плывуны, каменные наносы), а также основания, сложенные органическими грунтами, такие как торфы, илы, сапропели.