Repozytorium publikacji - Politechnika Gdańska

Ustawienia strony

english
Repozytorium publikacji
Politechniki Gdańskiej

Publikacje z roku 2014

Pokaż wszystkie
  • Zastosowanie sztucznych sieci neuronowych do prognozowania cen na Giełdzie Energii
    • Paweł Bućko
    • Adrian Miller
    2014 Pełny tekst Zeszyty Naukowe Wydziału Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej

    Opisano narzędzie wykorzystujące sztuczne sieci neuronowe do prognozowania cen energii na giełdzie. Przedstawiono wyniki testowania modelu.


  • Zastosowanie sztucznych sieci neuronowych w analizie sygnałów elektrokardiograficznych
    • Monika Sadlak
    2014 Acta Bio-Optica et Informatica Medica, Inżynieria Biomedyczna

    Celem pracy było przebadanie możliwości zastosowania sztucznych sieci neuronowych do analizy i rozpoznawania sygnałów EKG. Artykuł zawiera przegląd zagadnień dotyczących EKG, pozyskiwania i interpretacji sygnałów oraz zastosowania sztucznych sieci neuronowych do diagnostyki. Znaczącym elementem pracy jest próba zaimplementowania w programie Matlab systemu rozróżniającego sygnały różnego typu.


  • Zastosowanie technik dwuwymiarowych w analizie frakcji lotnej i oznaczaniu związków bioaktywynych owoców jagody kamczackiej
    • Tomasz Chmiel
    2014

    Dotychczasowe doniesienia literaturowe wskazują, że owoce strefy borealnej, do których należy popularna w Polsce aronia, są źródłem cennych składników odżywczych i prozdrowotnych. Podobnie jagoda kamczacka, należąca do tej grupy owoców, może stanowić źródło substancji istotnych dla ludzkiej diety. Jednakże aktualny stan wiedzy o składzie chemicznym owoców jagody kamczackiej ogranicza się głównie do informacji dotyczących całkowitej aktywności przeciwutleniającej i zawartości antyoksydantów. Brakuje nadal informacji o zawartości makro- i mikroelementów w tych owocach. W szczególności skład lotnej frakcji decydujący o walorach smakowo-zapachowych owoców jagody kamczackiej jak i produktów uzyskanych na bazie jagody nie został do tej pory poznany. W związku z powyższym głównym celem prowadzonych badań było ustalenie i porównanie składu lotnej frakcji różnych odmian owoców jagody kamczackiej i uzyskanych z nich produktów spożywczych oraz określenie zawartości wybranych makroelementów i związków bioaktywnych w próbkach tych owoców. Do izolacji związków lotnych wykorzystano mikroekstrakcję do fazy stacjonarnej z fazy nadpowierzchniowej próbki (HS-SPME). Wyizolowane ekstrakty rozdzielano stosując dwuwymiarową chromatografię gazową sprzężoną ze spektrometrią mas czasu przelotu (GC×GC-TOFMS). Do identyfikacji związków lotnych zastosowano oprogramowanie wyposażone w automatyczną dekonwolucję spektralną widm mas. Ponadto obecność wykrytych związków potwierdzono za pomocą wartości indeksów retencji zarówno literaturowych, jaki i dla standardów odniesienia. W wyniku scharakteryzowania lotnej frakcji owoców jagody kamczackiej wykryto 12 terpenów o właściwościach bioaktywnych i w związku z tym opracowano procedurę ich oznaczania w układzie GC×GC. Optymalizację procedury ekstrakcji techniką HS-SPME przeprowadzono w oparciu o metodologię powierzchni odpowiedzi (RSM). Z kolei w celu określenia zawartości wybranych makroelementów w postaci jonowej Na+, K+, Ca2+, Mg2+ w próbkach owoców i produktów spożywczych opracowano procedurę ich oznaczania obejmującą ekstrakcję rozpuszczalnikiem wspomaganą ultradźwiękami (UAE) oraz dwukolumnową izotachoforezę kapilarną (cITP-cITP) w połączeniu z detekcją konduktometryczną.


  • Zastosowanie testu biologicznego Microtox do oceny skuteczności działania oczyszczalni ścieków bytowo-przemysłowych
    • Monika Cieszyńska
    • Katarzyna Szychowska
    • Lidia Wolska
    2014 Pełny tekst OCHRONA ŚRODOWISKA

    Ocena efektywności procesu oczyszczania ścieków z zastosowaniem biotestu Microtox® na przykładzie wybranej oczyszczalni Powszechnie praktykowanym sposobem wprowadzania ścieków oczyszczonych do środowiska jest ich punktowy zrzut do wód powierzchniowych. Różnorodność działalności prowadzonej w ramach współczesnej gospodarki sprawia, że do oczyszczalni docierają nie tylko substancje, których oznaczanie jest wymagane przez przepisy prawne, ale także związki o nieznanej budowie i właściwościach, ich mieszaniny oraz produkty przemian. W związku z tym zasadnym staje się pytanie, jak współczesne oczyszczalnie radzą sobie z usuwaniem ze ścieków szerokiej gamy związków i jaki może być wpływ ścieków oczyszczonych na odbiornik, zwłaszcza gdy jest nim ekosystem morski. Celem pracy było wykonanie pilotażowych badań efektywności pracy wybranej oczyszczalni przy zastosowaniu biotestu Microtox®. Materiał do badań stanowiły próbki ścieków średniodobowych pobierane w kolejnych etapach oczyszczania oraz na ujściu kolektora do Zatoki Puckiej. Próbki ścieków były pobierane losowo w październiku, listopadzie i grudniu 2011 roku oraz systematycznie w maju i czerwcu 2012 roku. Badania obejmowały ocenę wpływu procesu oczyszczania na zmianę parametru toksyczności ostrej ścieków wobec bakterii Vibrio fischeri. Ponadto określono wpływ mętności ścieków na ich toksyczność oraz pH. W obrazie testu Microtox®, stosowana w oczyszczalni technologia oczyszczania ścieków, w badanym okresie, wykazywała dużą skuteczność usuwania toksycznych związków wprowadzanych do sieci kanalizacyjnej przez różnych użytkowników. Ścieki oczyszczone nie wykazywały efektu toksycznego wobec bakterii Vibrio fischeri.


  • Zastosowanie układu GPS do synchronizacji magnetometrów skalarnych
    • Mirosław Wołoszyn
    • Kazimierz Jakubiuk
    • Marek Chomnicki
    • Jacek Łubkowski
    2014 Pełny tekst Measurement Automation Monitoring

    W pracy przedstawiono zastosowanie układu GPS do synchronizacji pracy dwóch magnetometrów skalarnych. opisano układ pomiarowy z dwoma magnetometrami oparty na GPS i przedstawiono wyniki badań eksperymentalnych.


  • Zastosowanie współbieżnej wytłaczarki dwuślimakowej w regeneracji miału gumowego
    • Krzysztof Formela
    • Arkadiusz Zych
    • Magdalena Formela
    2014 Tworzywa Sztuczne w Przemyśle

    Właściwości komercyjnych regeneratów gumowych porównano z właściwościami produktu termomechanicznej regeneracji miału gumowego prowadzonej w skali laboratoryjnej przy użyciu współbieżnej wytłaczarki dwuślimakowej. Scharakteryzowano ekstrakt acetonowy, zawartość frakcji zolu, przebieg wulkanizacji oraz właściwości mechaniczne badanych regeneratów gumowych. Ponadto zbadano powtarzalność procesu regeneracji miału gumowego prowadzonego w wytłaczarce dwuślimakowej.


  • ZATRUDNIENIE CZY SAMOZATRUDNIENIE – DYLEMATY WSPIERANIA AKTYWNOŚCI ZAWODOWEJ OSÓB STARSZYCH
    • Anita Richert-Kaźmierska
    • Julita Wasilczuk
    2014 Pełny tekst Studia Ekonomiczne. Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach

    Celem artykułu jest próba odpowiedzi na pytanie, czy wsparcie przedsiębiorczości osób starszych jest odpowiednim rozwiązaniem problemu ich gorszej pozycji na rynku pracy. Poszukując tej odpowiedzi, omówiono sytuację osób starszych na rynku pracy, wskazano na główne narzędzia służące wsparciu tej części populacji, na koniec przedstawiono wyniki badań przeprowadzonych wśród 1005 mikroprzedsiębiorców na Pomorzu. W oparciu o charakterystykę starszego przedsiębiorcy sformułowano ogólne wytyczne dotyczące konstruowania narzędzi wsparcia dla tej grupy osób.


  • Zaufanie, satysfakcja i lojalność studentów wobec wydziałowego serwisu WWW – wyniki badania eksploracyjnego
    • Dariusz Dąbrowski
    2014 MARKETING I RYNEK

    W artykule przedstawiono wyniki badania dotyczącego określenia związków pomiędzy cechami użytkowymi serwisu WWW wydziału "X" szkoły wyższej a zaufaniem, satysfakcją i lojalnością studentów wobec tego serwisu. Zaproponowany model teoretyczny został zweryfikowany za pomocą badania empirycznego, w którym zastosowano podejście PLS-SEM. Rezultaty badania wskazują, że takie cechy wydziałowego serwisu WWW jak interaktywność, zawartość informacyjna oraz jakość informacji pozytywnie wpływają na satysfakcję studentów, zaś na zaufanie dodatnio oddziałują łatwość obsługi i jakość informacji. Z kolei zaufanie i satysfakcja pozytywnie wpływają na przywiązanie do serwisu. Badanie pozwoliło też na pomyślną walidację użytego instrumentu pomiarowego.


  • Zawartość wapnia i magnezu oraz twardość wody w małych wiejskich wodociągach w województwie pomorskim
    • Rafał Bray
    • Karolina Fitobór
    2014 Journal of Elementology

    Celem pracy było określenie zawartości wapnia i magnezu oraz twardości wody w wodociągach wiejskich województwa pomorskiego. Analizie poddano 82 losowo wybranych wodociągów wiejskich z ok. 750 tego typu obiektów w województwie. Dane dotyczące jakości wody uzyskano z Powiatowych Stacji Sanitarno Epidemiologicznych oraz gminnych przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych. We wszystkich wodociągach twardość wody mieściła się w granicach dopuszczalnych dla wód przeznaczonych do spożycia przez ludzi i wynosiła od 71 do 445 mg CaCO3/dm3. Najniższą twardość, poniżej 100 mg CaCO3/dm3, zanotowano w ok. 5% wodociągów, a najwyższą (powyżej 400 mg CaCO3/dm3) w 4%. W 83% wodociągów twardość wynosiła od 150 do 300 mg CaCO3/dm3. Stężenie wapnia mieściło się w szerokich granicach - od 16,7 do 197,0 mg/dm3 (średnio 82,6 mg/dm3), a magnezu - od 5,0 do 32,8 mg/dm3 (średnio 12,9 mg/dm3).


  • Zbadanie środowiska korozyjnego oraz jego wpływu na rozkład, wielkość i głębokość wżerów korozyjnych rur.
    • Kazimierz Darowicki
    • Stefan Krakowiak
    • Juliusz Orlikowski
    • Krzysztof Żakowski
    • Paweł Ślepski
    • Tadeusz Sonneck
    2014

    Przedstawiono wyniki oceny wizualnej rurociągów składowanych w okolicy Warszawy. Stwierdzono występowanie korozji galwanicznej w wyniku tworzenia się ogniw zmiennego napowietrzenia. Obserwacje poparto badaniami laboratoryjnymi.


  • Zbiornik sieciowy, konsekwencje projektowania w aspekcie wymagań normowych
    • Ziemowit Suligowski
    2014 Instal

    Problemy wynikające ze zmienionych zasad projektowania wodociągowego zbiornika sieciowego. Problem zastania wody w wyniku przetrzymania jej w zbiorniku. Konieczność zmiany filozofii planowania systemów - nadrzędność parametru jakości wody.


  • Zero-Pole Space Mapping for CAD of Filters
    • Natalia Leszczynska
    • Łukasz Szydłowski
    • Michał Mrozowski
    2014 IEEE MICROWAVE AND WIRELESS COMPONENTS LETTERS

    In this paper, we propose a new space-mapping technique tailored to the CAD of microwave filters. The goal of space mapping is to achieve a satisfactory design with the minimal number of fine model evaluations. In our approach, the filter is represented by a rational function. To quickly align the coarse and fine models, and to speed up the direct optimization of the coarse model, we propose matching the zeros and poles of a rational function extracted from scattering parameters, rather than the frequency responses.


  • Zewnętrzna stolarka drzwiowa Gdańska-Wrzeszcza na przełomie XIX i XX wieku
    • Jakub Szczepański
    2014

    Dzielnica Gdańska Wrzeszcz ukształtowała się na przełomie XIX i XX w. Liczba mieszkańców Wrzeszcza wzrosła z około 2500 w 1884 r. do około 35 000 w 1914 r. W tym czasie powstało kilkaset jednorodzinnych i wielorodzinnych budynków mieszkalnych oraz najważniejsze obiekty użyteczności publicznej, jak zespół Politechniki, szkoły, szpitale i kościoły. Wrzeszcz – w odróżnieniu od śródmieścia Gdańska – w niewielkim tylko stopniu ucierpiał w czasie II wojny światowej. Większość zabytkowych budynków z przełomu XIX i XX w. istnieje do dzisiaj, w wielu zachowała się oryginalna stolarka drzwiowa. Formy drzwi we Wrzeszczu zmieniały się na przełomie XIX i XX wieku. Do około 1902 r. drzwi budynków mieszkalnych były dekorowane detalami neorenesansowymi i neobarokowymi, rzadziej neoromańskimi i neogotyckimi. Najczęściej stosowano drzwi dwuskrzydłowe, płycinowe, z mniejszą płyciną o kształcie zbliżonym do kwadratu u dołu i z większą płyciną lub prostokątnym okienkiem z ozdobną kratą w górnej części. Od około 1902 r. formy drzwi stają się bardziej różnorodne. Oprócz motywów historyzujących pojawiają się wzory secesyjne. Zaczęto stosować małe okienka o różnorodnych kształtach. Po 1912 r. detal drzwi ulega uproszczeniu. W budynkach użyteczności publicznej, podobnie jak w budynkach mieszkalnych, formy drzwi były dostosowane do stylistyki elewacji. Wyjątkiem jest zespół Politechniki, gdzie secesyjne drzwi umieszczono w elewacjach w formach renesansu północnego.


  • Zgred - Zgred Graph Editor
    • Krzysztof Ocetkiewicz
    2014

    The paper presents a graph editor that was developed as a supplementary tool for the Koala graph library. We discuss its requirements, design choices and main ideas behind the implementation. The later part of the paper is meant to be a brief user manual, as we go through the functionality provided by the editor


  • Zintegrowane analizy ilości i jakości odpływu wód deszczowych w zlewni Potoku Strzyża w czasie opadów nawalnych w Gdańsku.
    • Patrycja Mikos-Studnicka
    2014

    Gdańsk jest doskonałym przykładem miasta, którego dynamiczny rozwój gospodarczy wywiera coraz silniejszy wpływ na warunki hydrologiczne, panujące w zlewniach znajdujących się na jego terenach Postępująca gwałtownie zabudowa górnych tarasów miasta, nowopowstające wielkoobszarowe centra handlowo- usługowe, parkingi, infrastruktura komunikacyjna, czy osiedla mieszkalne położone na otaczających miasto wzgórzach morenowych drastycznie pogarszają przepuszczalność powierzchni zlewni. Konsekwencją postępującej urbanizacji jest intensyfikacja spływu powierzchniowego, którego negatywne skutki są szczególnie odczuwalne podczas opadów nawalnych. Wzmożony spływ powierzchniowy prowadzi nie tylko do przeciążenia systemów odprowadzenia wody w mieście, ale również wypłukuje szereg zanieczyszczeń z powierzeni zlewni. Kompleksowe podejście analizujące zarówno ilość, jak i jakość ścieków deszczowych ma na celu po-prawę ochrony przeciwpowodziowej Gdańska oraz ocenę jakości wody Potoku Strzyża trafiającej do Martwej Wisły. Jednocześnie możliwa stanie się identyfikacja oraz kontrola źródeł napływania zawiesin będących przyczyną niebezpiecznego zjawiska zamulania zbiorników retencyjnych w ciągu Potoku Strzyża w Gdańsku, między innymi. którego konsekwencją była katastrofa zbiornika Nowiec II w 2010 roku.


  • Zintegrowane analizy ilości i jakości odpływu wód desz-czowych w zlewniach zurbanizowanych na przykładzie Potoku Królewskiego w Gdańsku
    • Patrycja Mikos-Studnicka
    • Michał Szydłowski
    2014

    Gdańsk to miasto, którego dynamiczny rozwój wywiera coraz silniejszy wpływ na warunki hydrologiczne, panujące w zlewniach znajdujących się na jego terenach. Gwałtowna urbanizacja otaczających aglomerację wzgórz morenowych, wielkoob-szarowe centra handlowo- usługowe, parkingi, czy powstające osiedla mieszkalne wraz z infrastrukturą transportową prowadzą do min. do uszczelnienia i zmiany szorstkości powierzchni zlewni. Wyraźną konsekwencją tego procesu jest obserwo-wana intensyfikacja spływu powierzchniowego. Występujące w ostatnich latach, ze wzmożoną intensywnością, opady nawalne często prowadzą do przeciążeń kanaliza-cji melioracyjno-deszczowej, pojawiania się niebezpiecznych zalewów powodzio-wych, podtopień budynków i ulic, czy nawet katastrof obiektów hydrotechnicznych. Przykładem może być zdarzenie z 2010 roku, kiedy to miała miejsce katastrofa zapo-ry czołowej zbiornika retencyjnego Nowiec II, w Gdańsku Matemblewie (Zima, Szydłowski 2011). Spływ powierzchniowy, będący konsekwencją opadu nawalnego, oprócz przeciążania systemów odprowadzenia wód opadowych, wypłukuje również szereg zanieczyszczeń z powierzeni zlewni. Dzięki kompleksowemu podejściu anali-zującemu zarówno ilość, jak i jakość ścieków deszczowych, możliwe staną się po-prawa ochrony przeciwpowodziowej Gdańska oraz ocena jakości wód Potoku Strzy-ża, którego prawostronnym dopływem jest Potok Królewski. Prace związane z oceną ilości i jakości wód opadowych odprowadzanych do Potoku Królewskiego mają na celu stworzenie fundamentu pod całościowe opracowanie hydrologiczne zlewni Po-toku Strzyża. Jednocześnie możliwa stanie się identyfikacja oraz kontrola źródeł na-pływania zawiesin będących przyczyną niebezpiecznego zjawiska zamulania zbior-ników retencyjnych w ciągu Potoku Strzyża.


  • Zintegrowane węzły przesiadkowe przy małych dworcach kolejowych
    • Daniel Załuski
    2014 Technika Transportu Szynowego

    W artykule opisano projektowane i powstałe polskie, zintegrowane węzły przesiadkowe powiązane z dworcami kolejowymi. Skupiono się na małych dworcach, przy czym przez „małe” rozumie się dworce o niewielkiej kubaturze, ale niekoniecznie o małym ruchu pasażerskim.


  • ZMIANY STRUKTURY DEMOGRAFICZNEJ LUDNOŚCI – WYZWANIA DLA RYNKU PRACY
    • Małgorzata Gawrycka
    • Anna Szymczak
    2014

    Polska, podobnie jak i inne kraje europejskie doświadcza w przyspieszonym tempie zmian demograficznych, które w krajach o rozwiniętych gospodarkach rynkowych rozpoczęły się w latach 60. XX wieku. Procesy nieodwracalne, związane ze starzeniem się społeczeństwa na początku zaobserwowano w Skandynawii, następnie proces ten objął kraje Europy Zachodniej, Europy Południowej, w latach 90. XX wieku – również Europę Środkową i Wschodnią. Na uwagę zasługuje fakt, iż im później te zmiany się rozpoczynały, tym gwałtowniejszy był ich przebieg . Celem opracowania jest zbadanie wpływu zmian demograficznych ludności Polski w latach 2004-2012 na rynek pracy. Zakres opracowania obejmuje przegląd literatury oraz zgromadzenie materiałów źródłowych, które zostaną zaprezentowane w części empirycznej. W badaniach zostanie wykorzystana metoda indukcji oraz elementy statystyki opisowej.


  • Zmiany w realizacji komunikacji wewnętrznej
    • Marta Szeluga-Romańska
    2014

    .


  • Znaczenie płci w procesie zakupu marek własnych sieci handlowych – analiza wielogrupowa
    • Przemysław Łukasik
    • Bruno Schivinski
    2014 Pełny tekst PRACE NAUKOWE UNIWERSYTETU EKONOMICZNEGO WE WROCŁAWIU

    The purpose of the article is to analyze the differences in the behavior of men and women in the process of purchasing store brands (SBs). Using an established conceptual model, we intended to identify differences, depending on gender of buyers, in the size of the effects of store image and brand price-image on perceived risk and subsequently on store brand purchase intention. A total of 652 respondents participated in the study. For the data analysis we performed two different multigroup approaches: the chi-square and the critical ratio difference tests with AMOS 21.0 package. Our findings confirmed that women demonstrated a higher aversion to store brand perceived risk in comparison to men, however, men proved to be more price driven than women. The results of this study should prove useful to retail managers and academics.