Repozytorium publikacji - Politechnika Gdańska

Ustawienia strony

english
Repozytorium publikacji
Politechniki Gdańskiej

Publikacje z roku 2014

Pokaż wszystkie
  • Zarządzanie wiedzą w małych przedsiębiorstwach oferujących wiedzochłonne usługi biznesowe
    • Małgorzata Zięba
    2014 Prace Naukowe Wyższej Szkoły Bankowej w Gdańsku

    Celem artykułu jest przedstawienie praktyk zarządzania wiedzą oraz czynników wpływających na sukces, bądź porażkę w ich wdrażaniu na podstawie badania jakościowego przeprowadzonego w trzech firmach działających na terenie województwa pomorskiego. Firmy te należą do sektora małych i średnich przedsiębiorstw oraz oferują wiedzochłonne usługi biznesowe (knowledge-intensive business services – KIBS). W artykule podjęto próbę odpowiedzi na pytania badawcze takie, jak: Czy małe firmy z sektora KIBS wprowadzają praktyki związane z zarządzaniem wiedzą? Jeśli tak, jakiego rodzaju praktyki są wprowadzane i uznawane za najważniejsze przez tego rodzaju przedsiębiorstwa? oraz Jaki czynnik w największym stopniu decyduje o sukcesie, bądź porażce przy wprowadzaniu tego rodzaju praktyki? Jak pokazują wyniki badań, wspomniane firmy najczęściej wprowadzają praktyki oparte na technologiach informacyjnych oraz te związane z zasobami ludzkimi, jak np. budowanie oraz podtrzymywanie wiedzy i umiejętności pracowników. Za czynnik kluczowy we wdrażaniu praktyk zarządzania wiedzą badane firmy uznały aspekty związane z zasobami ludzkimi (np. wymiana wiedzy między pracownikami) oraz z bezpieczeństwem informacji.


  • Zarządzanie wiekiem - współczesne trendy w zarządzaniu
    • Katarzyna Tubielewicz
    2014

    W artykule przedstawiono zagadnienia dotyczące zarządzania wiekiem.Omówiono podstawowe pojęcia, zidentyfikowano najważniejsze obszary oraz wskazano na liczne korzyści wynikające z zastosowania strategii zarządzania wiekiem w przedsiębiorstwie. Przedstawiono przykłady "dobrych praktyk zarządzania wiekiem" w polskich przedsiębiorstwach. Celem artykułu jest zaprezentowanie koncepcji zarządzania wiekiem stanowiącej próbę przybliżenia kluczowych obszarów, na których powinny bazować współczesne przedsiębiorstwa tworząc fundamenty przetrwania i rozwoju w perspektywie nadchodzących zmian.


  • Zasadność utrzymywania założeń upraszczających w projektowaniu układów geometrycznych toru
    • Władysław Koc
    2014 INFRASTRUKTURA TRANSPORTU

    W pracy podjęto kwestię licznych założeń uproszczających występujących w projektowaniu rejonu zmiany kierunku trasy kolejowej. Dotyczą one w głównym stopniu sposobu wpisywania w układ geometryczny krzywych przejściowych, mającego również wpływ na lokalizację łuku kołowego. Na podstawie przeprowadzonych rozważań wysunięto tezę, że uproszczenia występujące w projektowaniu układów geometrycznych dróg kolejowych nie mają w obecnych czasach już żadnego uzasadnienia. Przedstawiono przykład ścisłego rozwiązanie problemu, przyjmując jako podstawę zachowanie warunków styczności oraz zapis matematyczny wyznaczanych współrzędnych trasy.


  • Zasady doboru urządzeń rozruchowych do napędów
    • Marek Olesz
    2014 Inżynieria & Utrzymanie Ruchu

    Artykuł przedstawia zasady doboru urządzeń rozruchowych do napędów na przykładzie programu Prosoft firmy ABB. Podano typy urządzeń łagodnego rozruchu oraz procedurę doboru do napędu o określonej charakterystyce momentu oporowego.


  • Zasady organizacji działań na rzecz ochrony pieszych
    • Kazimierz Jamroz
    • Lech Michalski
    2014

    Zakres działań na rzecz ochrony pieszych. Instrumenty organizacji działań. Proces wdrażania środków bezpieczeństwa pieszych. Kompleksowe podejście do stosowania drogowych środków ochrony pieszych.


  • Zasilanie modeli systemów transportowych danymi z systemu zarządzania ruchem
    • Jacek Oskarbski
    • Michał Miszewski
    • Marcin Zawisza
    • Karol Żarski
    2014

    Inteligentne Systemy Transportu (ITS) oferują narzędzia służące wzmocnieniu systemów transportowych w miastach poprzez racjonalizację wykorzystania istniejącej infrastruktury oraz zwiększenie jej niezawodności przy jednoczesnej redukcji kosztów funkcjonowania transportu. W Aglomeracji Trójmiejskiej trwa obecnie realizacja pierwszych etapów systemu zarządzania ruchem TRISTAR. Jednym z elementów systemu będzie System Planowania Ruchu, który wspomagany informacjami pozyskanymi z pozostałych modułów systemu oraz z wykorzystaniem modeli systemów transportu pozwoli na usprawnienie prac planistycznych oraz działań operacyjnych w zarządzaniu ruchem. W artykule przedstawiono strukturę Systemu Planowania Ruchu i jego powiązania z hurtownią i bazami danych systemu TRISTAR oraz możliwości zasilania modeli systemu transportu danymi pozyskanymi z systemu zarządzania ruchem. Dokonano ponadto charakterystyki poszczególnych zbiorów danych, które mogą posłużyć do modelowania systemów transportu zarówno w celach planistycznych, jak i operacyjnych oraz metodykę zasilania modeli. W Systemie Planowania Ruchu znajdą zastosowanie pakiety programów, wspomagających modelowanie takie, jak VISUM, VISSIM i SATURN.


  • Zasłużeni hydrotechnicy. Prof. zw. dr hab. inż. Eugeniusz Dembicki
    • Bohdan Zadroga
    2014 Inżynieria Morska i Geotechnika

    Charakterystyka dorobku naukowo-badawczego, dydaktycznego, inżynierskiego i organizacyjnego profesora Eugeniusza Dembickiego


  • Zastosowania chromatografii wykluczania (SEC) w analityce technicznej i preparatyce – część I-sza.
    • Grzegorz Boczkaj
    • Anna Fokt
    • Malwina Momotko
    • Marian Antoni Kamiński
    2014 Camera Separatoria

    W pracy scharakteryzowano założenia teoretyczne oraz mechanizm rozdzielania w warunkach chromatografii wykluczania (SEC). Przeanalizowano wady i zalety tej techniki rozdzielania. Przedstawiono przegląd zastosowań obejmujący wykorzystanie SEC w analityce technicznej oraz w preparatyce. SEC w warunkach liofilowych znajduje zastosowanie do rozdzielania mieszanin polimerów t.j. polistyren, polibutadien, poliizopren, poli(dimetylosiloksan), poliamidy(np. nylon 6), poliakrylonitryl, poliolefiny, poli(alkohol winylowy), polichlorek winylu. W warunkach niewodnych rozdzieleniu ulegają także substancje nisko-, średnio- i wysokocząsteczkowe, takie ropa naftowa, oleje, asfalty, smoły, żywice. Główne zastosowania dla mieszanin substancji niskocząsteczkowych to rozdzielanie sacharydów, tłuszczów (grupowo na TAG, DAG, MAG i WKT), środków powierzchniowo czynnych, dodatków w polimerach, antybiotyków, węglowodorów aromatycznych. W warunkach hydrofilowych rozdzielaniu ulegają bardzo polarne polimery, biopolimery polisacharydy, białka, nukleotydy, czasami także w połączeniach z substancjami chemicznymi o niższej polarności, rozpuszczalnymi w wodzie. W drugiej części pracy opisane zostaną specyficzne zastosowania SEC w rozdzielaniu wielowymiarowym oraz preparatyce.


  • Zastosowania optycznej tomografii koherentnej w protetyce dentystycznej
    • Maciej Kraszewski
    2014 Dokonania Młodych Naukowców

    Optyczna tomografia koherentna (OCT) jest metodą obrazowania tomograficznego znajdującego coraz więcej zastosowań również w stomatologii i protetyce dentystycznej. O atrakcyjności tej metody stanowi możliwość wizualizacji wnętrza badanych obiektów w sposób nieniszczący i nieinwazyjny oraz rozdzielczość uzyskiwanych obrazów dorównująca możliwościom mikroskopii optycznej. W niniejszym artykule przedstawiono wyniki wstępnych badań dotyczących obrazowania struktury wewnętrznej koron protetycznych stosowanych w stomatologii. Przedstawiono również podstawę działania OCT oraz dyskusję możliwości zastosowania tej techniki w protetyce dentystycznej.


  • Zastosowanie aplikacji internetowych i e-learningu w zarządzaniu kompetencjami: studium przypadku.
    • Beata Basińska
    • Izabela Wiciak
    2014

    Cel. Integracja efektywnego zarządzania procesami pracy i wykorzystania potencjału zasobów ludzkich warunkuje rozwój organizacji. Jest to szczególnie istotne w organizacjach publicznych, w których wyniki pracy nie zawsze są zgodne z oczekiwanymi standardami. Prezentowana praca stanowi studium przypadku zarządzania kompetencjami w administracji publicznej z wykorzystaniem narzędzi informatycznych na przykładzie polskiej Policji. Metoda. W prezentowanej pracy zastosowano metodę studium przypadku. Projekt „Wytworzenie systemu oceny i rozwoju kompetencji menedżerskich kadry kierowniczej Policji” zawierał model zarządzania kompetencjami z wykorzystaniem aplikacji informatycznych, e-learningu i platformy do badań on-line. Zakres projektu obejmował kadrę kierowniczą średniego i wyższego szczebla polskiej Policji. Przeprowadzono analizę celów, założeń, działań, zasobów merytorycznych, procesu wykonania i przewidywanych rezultatów projektu, zarówno pod kątem korzyści, jak i potencjalnych zagrożeń. Wyniki. Analizie poddano cztery grupy zadań związanych z zarządzaniem modelem kompetencji. W pierwszej zawarto model kompetencji i narzędzia pomiaru, które zostały wykonane z wykorzystaniem wywiadów, metody 360 stopni i narzędzi psychometrycznych, oraz mapę kompetencji wraz ze wskaźnikami behawioralnymi. Kolejne dwie grupy zadań obejmowały moduł oceny kompetencji oraz moduły szkoleniowe i rozwojowe dla użytkowników systemu i uczestników. Następnie przygotowano aplikacje informatyczne i platformę internetową do prowadzenia badań on-line. Dyskusja. Wprowadzenie spójnego systemu zarządzania kompetencjami, zintegrowanego z platformą on-line, może przyczynić się do rozwoju organizacji. Przewidywane główne bariery wykorzystania projektu są uwarunkowane czynnikami technicznymi, psychologicznymi i społecznymi. Oczekiwane wartości dodane wynikają przede wszystkim z wykorzystania aplikacji i platformy internetowej. Oryginalność/Wartość. Model zarządzania kompetencjami z wykorzystaniem platformy internetowej integruje zarządzanie zasobami ludzkimi z wynikami pracy i realizacją kluczowych procesów.


  • Zastosowanie bakteriocyn - peptydów o aktywności bakteriobójczej
    • Magdalena Zalewska
    2014 Dokonania Młodych Naukowców

    Bakteriocyny są to peptydy bakteriobójcze produkowane przez wiele rodzajów bakterii w celu eliminacji ze środowiska bakterii innych rodzajów lub konkurowania z nimi. Cechą charakterystyczną tych peptydów jest to, że są one syntetyzowane na rybosomach. Mogą być modyfikowane potranslacyjnie lub nie. W chwili obecnej bakteriocyny stosowane są w przemyśle spożywczym jako dodatek do produktów żywnościowych, jednak ich potencjał aplikacyjny jest dużo większy.


  • Zastosowanie chromatografii gazowej do rozdzielania i oznaczania lotnych związków azoto – organicznych (LZN) w próbkach wody i ścieków.
    • Patrycja Makoś
    • Grzegorz Boczkaj
    2014 Camera Separatoria

    W pracy dokonano przeglądu i porównania metod opartych na chromatografii gazowej do oznaczania lotnych związków azoto-organicznych (LZN) w próbkach wody i ścieków. Przedstawione zostały metodyki analityczne wykorzystujące zarówno detektory selektywne tj. detektor azotowo-fosforowy (NPD), detektor powierzchniowej jonizacji (SID), detektor chemiluminescencyjny azotu (CLND), detektor wychwytu elektronów (ECD) jak i detektorów uniwersalnych typu spektrometr mas (MS), tandemowy spektrometr mas (MS/MS) oraz detektor płomieniowo jonizacyjny (FID). Ze względu na wysoką toksyczność oraz negatywne oddziaływanie LZN na środowisko, konieczne staje się opracowanie nowych metod analitycznych, które umożliwią oznaczenie związków na niskich poziomach stężeń. Spośród dostępnych metod największą popularnością i największym potencjałem do różnorodnych zastosowań jest chromatografia gazowa sprzężona ze spektrometrią mas, ponieważ w połączeniu z odpowiednią techniką izolacji lub/i wzbogacania analitów, zapewnia niskie granice wykrywalności względem większości związków z grupy LZN. Pozostałe detektory wykazują wysoką selektywność dla mniejszej liczby związków LZN.


  • Zastosowanie elektronicznych zmysłów w analizie żywności. Cz. III Sztuczne oko
    • Paulina Wiśniewska
    • Magdalena Śliwińska
    • Tomasz Dymerski
    • Waldemar Wardencki
    2014 Analityka: Nauka i Praktyka

    W dzisiejszych czasach konsumenci zwracają dużą uwagę na takie cechy żywności jak: zapach, smak i wygląd. Ze względu na to naukowcy od wielu lat podejmują próby naśladowania ludzkich narządów zmysłów za pomocą urządzeń określanych jako elektroniczne zmysły. Zaliczamy do nich elektroniczny nos i język oraz komputerowy system rozróżnienia barw i kształtów. Komputerowy system analizy obrazu zwany „Computer Vision” obejmuje zagadnienia związane z przechwytywaniem, przetwarzaniem i analizowaniem obrazów. Podstawami do stworzenia tego systemu było zrozumienie działania ludzkiego zmysłu wzroku. System ten znalazł szerokie zastosowanie w analizie żywności do monitorowania procesów przetwarzania, określania jakości i autentyczności żywności.


  • Zastosowanie funkcji kształtu w sterowaniu przekształtnikami matrycowymi w warunkach asymetrii napięć zasilających
    • Paweł Szczepankowski
    2014 Pełny tekst Przegląd Elektrotechniczny

    W artykule przeanalizowano sterowanie przekształtnikami matrycowymi z zastosowaniem funkcji kształtu trójkątnego elementu skończonego. Bazując na właściwościach funkcji kształtu, zaproponowano nowy algorytm modulacji PWM dla dwumodułowych przekształtników matrycowych pozwalający na zwiększenie amplitudy napięcia wyjściowego oraz kształtowanie poprawnych i sinusoidalnych prądów wyjściowych w warunkach asymetrii napięć zasilających. Algorytm sterowania bazuje na reprezentacji napięć zasilających przekształtnika jako wektory wirujące na płaszczyźnie zespolonej.


  • Zastosowanie Google Trends w prognozowaniu zmian na rynku nieruchomości
    • Grzegorz Bulczak
    2014 Zarządzanie i Finanse

    Decyzje inwestycyjne poprzedzone są szeregiem działań związanych z uzyskiwaniem i weryfikacją informacji. Poniższe badanie ma na celu zbadanie użyteczności danych pochodzących z wyszukiwarek internetowych pod względem ich przydatności w prognozowaniu zmian na rynku nieruchomości. Dane te mogą być dodatkowym źródłem informacji dla inwestorów, jeśli okaże się, że zawierają ślady poszukiwania informacji w okresie przed podjęciem danej decyzji inwestycyjnej. Przeprowadzona analiza jest istotnym dodatkiem do już istniejącej literatury badającej rolę czynników behawioralnych w procesie podejmowania decyzji. Wyniki tego badania mogą wnieść nowe spojrzenie na zachowanie rynków oraz inwestorów.


  • Zastosowanie gramianów w automatyce APKO
    • Zbigniew Lubośny
    • Jacek Klucznik
    • Krzysztof Dobrzyński
    2014

    Przedstawiono zastosowanie gramianów do oceny zapasu stabilności systemu elektroenergetycznego. Zaproponowano układ regulacji turbiny w postaci Automatyki Przeciw-Kołysaniowo Odciążającej (APKO) do ochrony turbozespołu wytwórczego przed utratą stabilności.


  • Zastosowanie ilościowej oceny ryzyka przy ocenie bezpieczeństwa statków w czasie zatapiania
    • Mirosław Gerigk
    • Piotr Szulczewski
    2014 Logistyka

    Artykuł ten jest poświęcony w całości bezpieczeństwu statków w stanie awaryjnym lub uszkodzonym. Obecnie stosowane są różne metody oceny bezpieczeństwa statków. Metody o najbardziej szerokim zakresie zastosowania to metody o charakterze preskrypcyjnym i ograniczające pewne parametry fizyczne obiektu morskiego pod opisanymi kryteriami. Metodą o najbardziej rozbudowanym zakresie zastosowania jest metoda opisana w wymaganiach konwencji SOLAS 2009 (Część B Roz. II-1). Metoda ta jest przeznaczona do oceny bezpieczeństwa na podstawie kryteriów oraz do optymalizacji na etapie projektowym. W związku z tym ma ona szereg cech, które czynią ją trudną do zastosowania wobec zaistniałych zdarzeń na morzu, lub oceny bezpieczeństwa w nieuwzględnionych (nieopisanych) w metodzie warunkach. Możliwą alternatywą dla tej metody jest metoda, która opisuje parametry statków oraz umożliwia analizę ryzyka. Przy czym zastosowany model ryzyka jest macieżowym modelem ilościowym. W konsekwencji kryterialna ocena ryzyka jest oparta na dopuszczalnych poziomach z macieży ryzyka. Po wykonanej ocenie ryzyka metoda może zostać zastosowana do zarządzania ryzykiem przez zastosowanie metod kontoli ryzyka.


  • ZASTOSOWANIE KORELACJI OPISUJĄCYCH WYMIANĘ CIEPŁA W OB-SZARZE PĘCZKÓW MIKROSTRUG DO PROJKTOWANIA KOMPAKTOWYCH WYMIENNIKÓW CIEPŁA: CZ.1. BUDOWA MODELOWEGO WYMIENNIKA CIEPŁA I JEGO CHARAKTERYSTYKA
    • Tomasz Muszyński
    • Rafał Andrzejczyk
    2014 Pełny tekst Measurement Automation Monitoring

    Artykuł przedstawia konstrukcję prototypowego, modułowego mikrostru-gowego wymiennika ciepła. Przeprowadzone badania cieplno przepływo-we w układzie woda-woda, umożliwiają określenie efektywności wymiany ciepła, charakterystyk cieplno przepływowych, oraz wielkości współczynnika przejmowania ciepła. Eksperymenty w dalszej części publikacji posłużą do weryfikacji stosowalności istniejących korelacji opisujących wymianę ciepła w obszarze uderzającej mikrostrugi.


  • ZASTOSOWANIE MACIERZY PSEUDO ODWROTNEJ W METODACH ALOKACJI PĘDNIKÓW UKŁADU DYNAMICZNEGO POZYCJONOWANIA STATKU
    • Anna Witkowska
    2014 Pełny tekst Zeszyty Naukowe Wydziału Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej

    Układy kontroli alokacji pędników stanowią ważną część systemów dynamicznego pozycjonowania na statku. Określają one sygnały sterujące nastawami pędników, na podstawie uogólnionego wektora sił wzdłużnej, poprzecznej i momentu skręcającego, uzyskiwanych z prawa sterowania. W artykule przedstawiono wybrane algorytmy kontroli alokacji pędników, różniące się sposobem wyznaczania macierzy pseudo odwrotnej oraz algorytm bezpośredniej alokacji. Omówiono wpływ zastosowanych metod na wydajność ekonomiczną oraz jakość regulacji układu dynamicznego pozycjonowania statkiem.


  • Zastosowanie marketingowe systemów informatycznych w promocji zawodów żeglarskich
    • Piotr Oleksiak
    2014 Zeszyty Naukowe / Wyższa Szkoła Ekonomiczno-Informatyczna w Warszawie

    Promocja imprez żeglarskich poprzez tworzenie przekazu z regat jest wyzwaniem dla organiza- torów wydarzenia. W artykule przedstawiono systemy technologiczne, które wspomagają prezenta- cję zawodów oraz ich wpływ na zaangażowanie kibiców żeglarstwa. Zbadano interakcję fanów na podstawie statystyk strony WWW zawodów i wpływ wykorzystania systemów śledzenia wyników na ich postępowanie. Badania wykazały trzy kluczowe zależności: - zastosowanie interaktywnych systemów prezentacji regat powoduje zaangażowanie kibiców w przekaz z zawodów, - informacje czerpane z mediów społecznościowych są drugim, co do wielkości, źródłem interakcji, - prowadzenie przekazu należy dostosować do urządzeń mobilnych, których użytkownicy stanowią ponad 30% wszystkich kibiców. Implementacja uzyskanych wyników pozwoli organizatorom regat na efektywne wykorzystanie systemów informatycznych do promocji imprez żeglarskich. Działania te zwiększą potencjał marke- tingowy regat, a kibice zyskają formy przekazu dostosowane do ich potrzeb.