Pokaż publikacje z roku
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2025
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2024
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2023
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2022
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2021
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2020
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2019
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2018
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2017
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2016
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2015
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2014
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2013
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2012
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2011
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2010
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2009
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2008
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2007
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2006
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2005
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2004
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2003
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2002
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2001
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2000
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1999
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1998
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1988
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1987
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1980
Publikacje z roku 2014
Pokaż wszystkie-
Zastosowanie marketingowe systemów informatycznych w promocji zawodów żeglarskich
- Piotr Oleksiak
Promocja imprez żeglarskich poprzez tworzenie przekazu z regat jest wyzwaniem dla organiza- torów wydarzenia. W artykule przedstawiono systemy technologiczne, które wspomagają prezenta- cję zawodów oraz ich wpływ na zaangażowanie kibiców żeglarstwa. Zbadano interakcję fanów na podstawie statystyk strony WWW zawodów i wpływ wykorzystania systemów śledzenia wyników na ich postępowanie. Badania wykazały trzy kluczowe zależności: - zastosowanie interaktywnych systemów prezentacji regat powoduje zaangażowanie kibiców w przekaz z zawodów, - informacje czerpane z mediów społecznościowych są drugim, co do wielkości, źródłem interakcji, - prowadzenie przekazu należy dostosować do urządzeń mobilnych, których użytkownicy stanowią ponad 30% wszystkich kibiców. Implementacja uzyskanych wyników pozwoli organizatorom regat na efektywne wykorzystanie systemów informatycznych do promocji imprez żeglarskich. Działania te zwiększą potencjał marke- tingowy regat, a kibice zyskają formy przekazu dostosowane do ich potrzeb.
-
Zastosowanie metod analizy wielowymiarowej w rozpoznawaniu komórek nowotworowych
- Katarzyna Palikowska
Artykuł przedstawia sposób zastosowania metody k-średnich (k-means) do analizy danych o komórkach nowotworu piersi pochodzących z Breast Cancer Wisconsin Data Set, pobranych podczas biopsji cienkoigłowej. Celem analizy jest sprawdzenie, czy na podstawie parametrów geometrycznych pobranych komórek istnieje możliwość automatycznego podziału pacjentek na grupy o podobnym ryzyku wystąpienia nowotworu złośliwego. Zastosowanie metody grupowania zostało poprzedzone redukcją wymiaru danych poprzez wyodrębnienie składowych głównych (Principal Component Analysis). Uzyskane współczynniki posłużyły do ekstrakcji reguł, tj. sformułowania wniosków dotyczących wpływu poszczególnych parametrów geometrycznych na wynik klasyfikacji.
-
ZASTOSOWANIE METOD SZTUCZNYCH SIECI NEURONOWYCH DO PROJEKTOWANIA ŁOPATEK TURBINOWYCH KSZTAŁTOWANYCH PRZESTRZENNIE
- Krzysztof Kosowski
- Karol Tucki
W rozdziale tym przeanalizowano zdolności sieci neuronowych do rozwiązywania zagadnień związanych z kształtowaniem przestrzennym łopatki. Do testu przyjęto najbardziej skomplikowany przypadek konstrukcji stopnia turbiny kondensacyjnej dużej mocy. Określono zmiany sprawności, reakcyjności (zdefiniowanej jako stosunek spadku entalpii w palisadzie wirnikowej do spadku entalpii w stopniu) i innych charakterystyk wraz ze zmianą geometrii łopatki kierowniczej w szerokim zakresie zmian masowego natężenia przepływu.
-
ZASTOSOWANIE METOD SZTUCZNYCH SIECI NEURONOWYCH DO PROJEKTOWANIA WIEŃCÓW ŁOPATKOWYCH W STOPNIACH TURBINOWYCH
- Krzysztof Kosowski
- Karol Tucki
Palisady łopatek turbinowych (zarówno kierownicze, jak i turbinowe) dla potrzeb badań i analiz projektowych charakteryzuje się poprzez wybrane zestawy parametrów geometrycznych i przepływowych. Przykłady takiego podejścia do opisu palisady kierowniczej i wirnikowej przedstawiono w tym rozdziale. Dane dla tych zakresów posłużyły do zbudowania bazy danych charakterystyk geometrycznych i związanych z nimi charakterystyk przepływowych palisad. Na podstawie tak obliczonych charakterystyk zbudowano bazę danych, a następnie wykorzystano sieć neuronową do nauczenia się tej bazy.
-
ZASTOSOWANIE METOD SZTUCZNYCH SIECI NEURONOWYCH DO WYSZUKIWANIA STANÓW REFERENCYJNYCH PRZEPŁYWÓW W KANAŁACH ŁOPATKOWYCH DLA CELÓW DIAGNOSTYKI CIEPLNO-PRZEPŁYWOWEJ TURBIN PAROWYCH
- Anna Butterweck
- Anna Milewska
- Jerzy Głuch
Turbina jest złożonym urządzeniem cieplno-mechanicznym. O jej efektywności decyduje z kolei jakość przepływu czynnika roboczego przez jej układ łopatkowy. Współczesne metody badawcze doprowadziły do wysokich wartości wskaźników sprawnościowych turbinowych systemów łopatkowych. Jest to najważniejsze zadanie jednej z diagnostyk, a mianowicie diagnostyki cieplno-przepływowej, która koncentruje się przede wszystkim na sprawnościowych aspektach eksploatacji. W diagnostyce obserwuje się kilka krytycznych etapów. Pierwszym z nich jest zadanie szybkiego określania wzorca. Dlatego też diagnostyka cieplno-przepływowa z wykorzystaniem wzorca sprawnej pracy, zwanego też stanem referencyjnym, posługuje się dotychczas uproszczonymi modelami obliczeniowymi do wyznaczania tego wzorca. Jest to związane głównie z wymaganiami systemów diagnostycznych odnośnie krótkiego czasu określania parametrów stanu referencyjnego – wzorca. Przy wykorzystaniu w diagnostyce modeli przestrzennych wyznaczających trójwymiarowe rozkłady parametrów cieplno-przepływowych można modelować prawie wszystkie zjawiska w układach łopatkowych. Co więcej, możnaby brać pod uwagę dodatkowe zjawiska wykorzystywane już w niektórych rodzajach diagnostyki takie jak np. akustyczne. Byłoby to jednak okupione wielokrotnie wydłużonym czasem obliczeń. Perspektywa zastosowania uszczegółowionych metod wielowymiarowych w diagnostyce musi więc prowadzić do ich modyfikacji. Modyfikacja powinna zachować wymienione ich zalety, skracając istotnie czas obliczeń. Można ja wykonać w oparciu o metody sztucznych sieci neuronowych. Jeżeli praktyczne rozwiązania okażą się działającymi wystarczająco szybko, to proponowane modele mogłyby być stosowane nawet w diagnostyce on-line.
-
Zastosowanie metody adaptacyjnej kompresji obrazów rastrowych w systemach inteligentnego monitoringu wizyjnego
- Marcin Sokół
- Małgorzata Gajewska
- Sławomir Gajewski
W referacie przedstawiono koncepcję i przykłady zastosowań adaptacyjnej metody kompresji obrazów rastrowych, która może znaleźć zastosowanie w inteligentnych systemach transportowych, pozwalając tym samym na poprawę efektywności działania mechanizmów transmisji danych z systemów, w których istnieje konieczność transmisji bardzo dużych wolumenów danych obrazowych, za pośrednictwem sieci telekomunikacyjnych, ze szczegól-nym uwzględnieniem sieci wykorzystujących interfejs radiowy.
-
Zastosowanie metody elementów dyskretnych do opisu procesu pękania w betonie podczas jednoosiowego ściskania i rozciągania
- Michał Nitka
- Andrzej Tejchman-Konarzewski
Artykuł omawia wyniki dyskretne DEM dla betonu poddanego ściskaniu i rozciąganiu jednoosiowemu. Wyniki siła-przemieszczenie i zarysowania porównano z doświadczeniami. Szczególną uwagę zwrócono na zjawiska mikrostrukturalne na poziomie kruszywa.
-
Zastosowanie metody georadarowej do badań konstrukcji żelbetowych
- Jacek Lachowicz
W pracy przedstawiono zastosowanie metody georadarowej do diagnostyki konstrukcji żelbetowych. Metoda GPR (z ang. ground penetrating radar) należy do grupy badań nieniszczących NDT (z ang. nondestructive testing). Jest ona powszechnie stosowana m. in. w archeologii, geologii i budownictwie. Dzięki tej metodzie możliwa jest identyfikacja warstw geologicznych, podziemnej infrastruktury a także zbrojenia i potencjalnych uszkodzeń konstrukcji budowlanych. Georadar wykorzystuje zjawisko odbicia fali elektromagnetycznej na granicy ośrodków o różnej przewodności i przenikalności elektrycznej. Pozwala to na szybkie i dokładne określenie kształtu i głębokości położenia identyfikowanego obiektu (inkluzji) w danym ośrodku. Podstawowym zobrazowaniem używanym w metodzie georadarowej jest tzw. skan typu B, składający się z poszczególnych sygnałów czasowych zarejestrowanych w kolejnych punktach przestrzeni tworzących plan czasowo-przestrzenny. Przedmiotem przeprowadzonych badań była prefabrykowana płyta żelbetowa. Do identyfikacji prętów zbrojeniowych zastosowano georadar Alladin włoskiej firmy IDS. Użyto anteny ekranowanej, dipolowej o wysokiej częstotliwości pracy (2 GHz). Taka antena zapewnia dużą rozdzielczość obrazu, ale jednocześnie charakteryzuje się małą głębokością penetracji fali do ok. 0,5 m. Na płycie wykonano profile podłużne (L) i poprzeczne (T). W celu interpretacji wyników przetworzono dane z georadaru za pomocą różnych filtrów i wzmocnień dostępnych w programie GRED HD. Za pomocą tego samego oprogramowanie wykonano również wizualizację zbrojenia płyty w przestrzeni trójwymiarowej. Porównano wyniki badań z rysunkiem projektowym belki.
-
Zastosowanie metody georadarowej w badaniach konstrukcji podłogi posadowionej na gruncie
- Magdalena Rucka
- Jacek Lachowicz
Diagnostyka nieniszcząca konstrukcji podłogi posadowionej na gruncie. Zastosowanie techniki georadarowej do badań podłogi. Metodologia badań. Wyniki identyfikacji ilości i rozkładu zbrojenia oraz występowania potencjalnych uszkodzeń betonu.
-
ZASTOSOWANIE METODY ZMIANY BAZY DO DOBORU WZMOCNIEŃ OBSERWATORA STRUMIENI MAGNETYCZNYCH SILNIKA INDUKCYJNEGO
- Tadeusz Białoń
- Arkadiusz Lewicki
- Marian Pasko
W artykule opisano analityczną metodę doboru wzmocnień propor- cjonalnego obserwatora silnika indukcyjnego. Zaproponowana metoda umożliwia precyzyjne ulokowanie biegunów obserwatora i niezależną optymalizację obserwatora pod względem odporności na zakłócenia i odchyłki parametrów silnika indukcyjnego.
-
Zastosowanie naprężeń lokalnych do oceny trwałości zmęczeniowej spoin laserowych w złączu teowym paneli stalowych typu sandwich
- Karol Niklas
Rozwój technologiczny umożliwił wytwarzanie nowych, innowacyjnych cienkościennych konstrukcji wielowarstwowych – stalowych paneli typu sandwich. Jednym z najważniejszych czynników z punktu widzenia bezpieczeństwa tego typu konstrukcji jest wiarygodna ocena trwałości zmęczeniowej spoin laserowych łączących poszycia i usztywnienia paneli. Spoiny te prezentują znacząco odmienne własności wytrzymałościowe, a w tym trwałość zmęczeniową, w porównaniu z połączeniami wykonywanymi innymi metodami. W pracy szczegółowo zbadano geometrię i własności materiałowe spoin laserowych stalowych paneli sandwichowych. Przeanalizowano aspekty modelowania numerycznego połączeń spawanych metodą MES i zbudowano model spoiny laserowej. Wyniki koncentracji odkształceń w rejonie karbu grani, uzyskane z obliczeń numerycznych, zweryfikowano w oparciu o wyniki doświadczalne odkształceń uzyskane optyczną metodą laserowej ekstensometrii siatkowej. Właściwą ocenę trwałości złączy laserowych paneli sandwichowych wykonano wg hipotezy lokalnych naprężeń, z fikcyjnym zaokrągleniem karbu. Przeanalizowano wpływ zaokrąglenia karbów na wyniki odkształceń i naprężeń, a następnie zaproponowano promień geometrii zastępczej karbów właściwy dla analizowanego połączenia. Wyznaczono współczynnik koncentracji geometrycznej Kt dla analizowanych złączy laserowych. Następnie obliczono efektywny współczynnik koncentracji naprężeń Kf. Dla spoin laserowych zaobserwowano znaczącą rozbieżność pomiędzy wynikami obliczeniowymi, a wynikami eksperymentalnymi. Jako przyczynę wskazano wpływ zmian materiałowych w spoinie będących efektem nowej technologii spawania. W oparciu o badania zmęczeniowe mikropróbek materiałowych różnych spoin, wyznaczono zależność wiążącą wpływ zmian materiałowych, wyrażonych poprzez twardość, z trwałością zmęczeniową do inicjacji pęknięcia dla umownej liczby Ni=2e6 cykli. Zależność ta pozwala wyznaczyć współczynnik materiałowy fm, mający zastosowanie w korygowaniu obliczeniowego współczynnika koncentracji naprężęń Kf w lokalnym, naprężeniowym podejściu zmęczeniowym. Wykazano, że uwzględnienie, obok efektu karbu, również wpływu zmian własności materiału w spoinie, wyrażonego rozkładem twardości, znacznie zwiększa dokładność obliczeń zmęczeniowych dla stalowych paneli typu sandwich, jak i innych spoin wykonanych technikami spawania laserowego, czy też hybrydowego.
-
ZASTOSOWANIE OPTYMALIZACJI WIELOKRYTERIALNEJ DLA DOBORU AUTOMATYKI W SYSTEMIE WSPOMAGANIA PROJEKTOWANIA SIŁOWNI OKRĘTOWEJ
- Maria Meler-Kapcia
W pracy przedstawiono algorytm wyszukiwania statków podobnych o możliwie dużym nasyceniu automatyką przy stosunkowo niedużych jej kosztach. jako zadanie optymalizacji wielokryterialnej. Opracowany algorytm wykorzystuje metodę ważonych zysków na podstawie podobieństwa sumarycznego całego statku jako sumy ważonej podobieństw cząstkowych: ogólnego, napędu głównego, elektrowni oraz poszczególnych instalacji. W tym celu opracowano hierarchiczną strukturę automatyki siłowni okrętowej do projektowania automatyki na podstawie rozwiązań zastosowanych na statkach podobnych w oparciu o informacje zawarte w opisie technicznym i zestawieniu aparatury kontrolno-pomiarowej. System przewidziany jest do wspomagania projektowania i doboru automatyki siłowni, w którym najczęściej wykorzystuje się projekty wcześniej zbudowanych statków podobnych.
-
Zastosowanie podejścia holistycznego w zrównoważonej rewitalizacji nabrzeży i terenów poportowych
- Anna Gumuła-Kawęcka
- Grzegorz Malina
Geneza zdegradowanych nabrzeży i obszarów poportowych. Problemy rewitalizacji obszarów nadwodnych. Aspekty organizacyjne rewitalizacji. Holistyczne podejście w rewitalizacji nabrzeży i terenów poportowych. Zasoby i potencjał terenów nadwodnych.
-
Zastosowanie pogłębionych wywiadów osobistych w badaniu postrzegania treści internetowych na temat produktów i firm
- Magdalena Brzozowska-Woś
Celem artykułu jest zaprezentowanie postrzegania internetowych treści przez internautów oraz sposobów pozyskiwania wartościowych informacji, związanych z organizacjami, bądź produktami. Zaprezentowano w nim wyniki uzyskane dzięki wykorzystaniu jednej z technik badań jakościowych – indywidualnych wywiadów częściowo ustrukturyzowanych. Opracowanie nawiązuje do koncepcji inbound marketing, jednak koncentruje się na potrzebach i zachowaniach konsumentów treści. Postrzegają oni produkty i organizacje poprzez pryzmat odnajdywanych informacji. Nie chcą być atakowani nachalną reklamą lub zanudzani przez nieatrakcyjne treści. Odwracają się od marek, które prowadzą z nimi komunikację w Internecie jedynie przy użyciu tradycyjnych działań, oferując treści niedostosowane do ich potrzeb. Koncepcja inbound marketing opiera się na trzech głównych komponentach: wyszukiwarki internetowe, kontent (treści) oraz media społecznościowe. Dlatego też na tych obszarach skoncentrowano się podczas przeprowadzanych wywiadów.
-
Zastosowanie procedur modelowania ekonometrycznego w procesach programowania i oceny efektywności w elektroenergetyce
- Waldemar Kamrat
przedstawiono wybrane zagadnienia zastosowania procedur modelowania ekonometrycznego w procesach programowania i oceny efektywności w elektroenergetyce.
-
ZASTOSOWANIE SPLOTU DO PRZETWARZANIA SYGNAŁÓW W WYKRYWANIU OBIEKTÓW PODWODNYCH
- Kazimierz Jakubiuk
- Paweł Zimny
- Mirosław Wołoszyn
Jedną z metod wykrywania obiektów podwodnych o właściwościach ferromagnetycznych jest metoda magnetometryczna. Obiekt ferromagnetyczny zaburza w swoim otoczeniu pole magnetyczne Ziemi. Zaburzenie to można zmierzyć stosując precyzyjne magnetometry. Najczęściej stosowane są magnetometry skalarne mierzące moduł indukcji magnetycznej. Czułość współczesnych magnetometrów skalarnych wynosi kilka pT/Hz0,5. Naturalne szybkie zmiany pola magnetycz-nego Ziemi wynoszą kilkaset pT, a zmiany wolne - kilka tysięcy pT. Wykorzystanie w pełni dużej czułości magnetometrów skalarnych wymaga stosowania dwóch czujników w układzie różnicowym. Magnetometry pracują-ce synchronicznie w układzie różnicowym pozwalają na precyzyjny pomiar różnicy modułów indukcji magnetycznej Ziemi. W ten sposób skutecznie minimalizuje się szybkie, naturalne zmiany pola magnetycznego Ziemi. W przypadku wykrywania obiektów podwodnych, zwłaszcza na Morzu Bałtyckim, istotnym problemem są anomalie magnetyczne sięgające kilkadziesiąt nT/km.
-
Zastosowanie sprzętu pomiarowego firmy LAB-EL do oceny działania systemu wentylacyjnego w mieszkaniach
- Romana Antczak-Jarząbska
Celem prowadzonych badań była ocena działania systemu wentylacyjnego oraz termoizolacyjności ścian zewnętrznych. Ocena została wykonana w oparciu o pomiary ciągłe długookresowe wielkości fizycznych charakteryzujących wymianę powietrza w pomieszczeniach i proces wymiany ciepła w ścianach zewnętrznych budynku wielorodzinnego w Gdańsku.
-
Zastosowanie sygnałów o projektowanych kształtach do diagnostyki obiektów wysoko-impedancyjnych metodą spektroskopii impedancyjnej
- Michał Kowalewski
W artykule przedstawiono metodę szybkiej spektroskopii impedancyjnej obiektów o wysokich impedancjach (|Zx| > 1 GOhm) z zastosowaniem sygnałów o projektowanych kształtach. Sygnał pobudzenia wytwarzany jest w module DAQ U2531A i doprowadzany na wejście badanego obiektu za pośrednictwem przetwornika cyfrowo-analogowego (CA). Sygnały odpowiedzi proporcjonalne do napięcia na mierzonej impedancji Zx oraz prądu płynącego przez Zx są próbkowane za pośrednictwem przetworników analogowo-cyfrowych (AC) w module DAQ. Widmo impedancyjne wyznaczane jest na podstawie ciągłych transformat Fouriera zarejestrowanych sygnałów. W artykule dokonano porównania właściwości sygnałów pobudzenia, pod kątem dokładności wyznaczania widma impedancyjnego, na przykładzie wieloelementowego dwójnika RC modelującego powłokę antykorozyjną.
-
Zastosowanie systemów e-learningu w szkolnictwie wyższym
- Krzysztof Redlarski
- Igor Garnik
Wzrost dostępności internetu oraz rozwój systemów informatycznych przyczyniły się do zmian w zakresie edukacji. Poprzez wykorzystanie narzędzi informatycznych coraz popularniejszą formą nauczania stał się e-learning. Obecnie większość uczelni wyższych stosuje wybrany przez siebie system e-learningowy, którego głównym zadaniem jest wsparcie procesu dydaktycznego. Celem pracy jest analiza zastosowania kilku przykładowych systemów e-learningowych w wybranych uczelniach wyższych, praktyk z tym związanych oraz wskazanie ich zalet i niedoskonałości, a w efekcie – zarekomendowanie rozwiązań optymalnych ze względu na ich jakość i użyteczność. Autorzy przeprowadzili badania trzech wybranych systemów e-learningowych funkcjonujących w trzech polskich uczelniach. W odniesieniu do dwóch z nich posłużono się metodą studium przypadku, natomiast w trzecim przypadku zastosowano badanie heurystyczne oraz badanie ankietowe. Omówiono zalety i wady poszczególnych systemów e-learningowych. Wskazano również na przyczyny problemów związanych z użytkowaniem zbadanych systemów. Autorzy zaproponowali szereg rekomendacji dotyczących kwestii zarówno technicznych, jak i organizacyjnych związanych z wykorzystywaniem systemów e-learningowych, optymalnych ze względu na ich jakość i użyteczność. Rekomendacje te zasługują na uwzględnienie przede wszystkim w projektowaniu systemów e-learningowych dla uczelni wyższych. Zaproponowane rozwiązania powinny być przydatne przede wszystkim dla projektantów przyszłych systemów e-learningowych. W przypadku jednego z badanych systemów wyniki badań mają zostać uwzględnione w kolejnej wersji systemu. Podjęto również próbę odpowiedzi na pytanie, co można zmienić, aby uatrakcyjnić formę zajęć i jednocześnie zwiększyć skuteczność procesu nauczania poprzez wsparcie go tego typu systemami.
-
Zastosowanie sztucznych sieci neuronowych do diagnostyki cieplno-przepływowej wieńców turbin parowych.
- Jerzy Głuch
- Anna Butterweck
W artykule wykazano konieczność stosowania systemów diagnostyki cieplno przepływowej dla obiektów energetycznych. Przedstawiono wady dotychczas stosowanych metod obliczeniowych (CFD) oraz zaprezentowano wstępne wyniki obliczeń z użyciem sztucznych sieci neuronowych (SSN). Wyniki uzyskane za pomocą CFD i SSN porównano.